Dags för el Clásico!
Helgens match med stort M är så klart lördagens el Clásico mellan två lag i toppform på ett gissningsvis kokande Estadio Santiago Bernabéu i Madrid.
Räkna med en jämn uppgörelse mellan Real Madrid och Barcelona. De fyra senaste el Clásico har slutat med uddamålet – två segrar vardera – och segermålet har kommit mellan 78:e och 85:e minuten.
Real Madrid öppnade säsongen ovanligt blekt med en seger på tre ligamatcher och stryk mot Atlético Madrid i den spanska supercupen. Men sedan dess har det gått spikrakt uppåt. åtta raka segrar och fantastiska 35-5 i mål. 3-0-segern på Anfield i Champions League i onsdags är ett genrep som heter duga.
Barcelona kommer också till spel med ett till bristningsgränsen uppumpat självförtroende. Segrar i nio av säsongens elva tävlingsmatcher och imponerande 22-0 i målskillnad från höstens åtta ligamatcher. Barça genrepade med en 3-1-seger hemma mot Ajax.
Båda lagen öser in mål i ligan. Värst eller snarare bäst är Real med 30 mål på åtta matcher, vilket ger ett snitt på nästan fyra mål framåt per match. Cristiano Ronaldo har svarat för hälften av Reals 30 mål. I Barcelona delar Neymar och Lionel Messi på målskyttet och kommer tillsammans upp i Ronaldos 15 mål.
Lördagens el Clásico blir det 229:e i tävlingssammanhang och det är jämnt lagen emellan. Real har 91 segrar mot Barcelonas 89, övriga 48 matcher ha slutat oavgjorda. Förra säsongen bjöd på tre Clásico-matcher. Barcelona vann ligaduellerna, 2-1 hemma och 4-3 i Madrid men Real fick sista ordet med en 2-1-seger i cupfinalen på Estadio de Mestalla i Valencia.
Dags för en ny adrenalinstinn rysare där Barca kan lämna Real sju poäng bakom eller så krymper avståndet till en poäng.
© ecst.se
Dagens el Clásico 4:
32+4
32 gånger har klubbarnas reservlag, Real Madrid Castilla och Barcelona B mötts. Real har 15 segrar, Barcelona elva. Historieböckerna innehåller även fyra matcher mellan lagens A- och reservlag.
Säsongen 1980-81 vann Barcelona över Castilla med 5-3 och 4-1 i Copa del Rey, 1983-84 kom Real Madrid undan med 0-0 och 1-0 mot Barcelona B (som då hette Barcelona Atlètic).