ecst.se fotboll

ecst.se/fotboll

Nyheter, resultatservice och statistik
från hela fotbollseuropa

Nyheter: Tisdag 7 oktober 2014

» Den nordiska publikligan

Hammarby mot nordisk publikseger

Med bara slutomgångar kvar av säsongen 2014 står det klart att Hammarby kommer att bli Nordens bästa publiklag. Inför årets två sista hemmamatcher är snittet 19 461 åskådare.

Hammarby

AIK tar som väntat hem den allsvenska publikligan 2014 men positionen som Skandinaviens och så klart hela Nordens bästa publiklag får de svartgula lämna över till Hammarby. Med två hemmamatcher kvar av säsongen har Hammarby ett snitt på 19 461 åskådare, nästan 2 000 fler än AIK. Och med tanke på den dramatik som omger toppstriden i Superettan lär det grönvita snittet öka fram till bokslut.

20 000 inom räckhåll

Skulle Hammarby få ihop i snitt 23 500 på de två återstående matcherna passerar klubben 20 000-gränsen. Senast det inträffade var när AIK 2007 fick ihop till ett snitt på 20 465.

08 dominerar

Det finns elva lag i Norden med ett femsiffrigt snitt. Fem är från Sverige, fyra från Norge och två från Danmark. Och det är Stockholmsområdet som åtminstone vid sidan av plan är navet i nordisk fotboll med tre lag bland de sex främsta.

Champions League-hypade Malmö FF säkrade nyligen sitt andra raka SM-guld men har ett snitt på under 14 000.

Köpenhamnsderbyn i topp

Just nu har FC Køpenhamn slagit sig in mellan de båda 08-lagen, vilket främst förklaras av att FCK bara spelat fem hemmamatcher säsongen 2014-15 varav ett är derbyt mot Brøndby, som lockade 32 526 åskådare. Det är årets näst högsta publik, bara överträffad av vårens Köpenhamsderby.

Jämnt mellan ligorna

Ser man till ligornas snitt är det jämnt mellan Allsvenskan, norska Tippeligaen och danska Super ligaen. Alla tre ligger inom en marginal på knappt 300 åskådare. Just nu är det Danmark i topp med 7 164, Allsvenskan lockar 7 138 medan det norska snittet ligger på 6 901.

Den nordiska publikligans topp-10 den 7 oktober 2014:

Hammarby
19 461
FC København
17 606
AIK
16 739
Brøndby
15 605
Malmö FF
13 989
Djurgården
13 817
Rosenborg
13 632
Brann
11 684
IFK Göteborg
10 486
Vålerenga
10 107

» Hela den nordiska publikligan hittar du här.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Tisdag 7 oktober 2014
SverigeSverige » Superettan (2)

Husqvarna kvar som jumbo

Sverige

Husqvarna är kvar som jumbo i Superettan efter 0-0 hemma mot IFK Värnamo. Resultatet innebär att Husqvarna med tre omgångar kvar har två poäng upp till kvalplats.Värnamo befäste sin mittenplacering och har sex poäng ned till kvalstrecket.

© ecst.se | Senast uppdaterad: Tisdag 7 oktober 2014

Husqvarna
0-0
IFK Värnamo

EnglandEngland » Johnstone's Paint Trophy (L2)

Tredje gången gillt för Wimbledon

Efter två misslyckade fick AFC Wimbledon äntligen en seger i det prestigeladdade mötet med Milton Keynes Dons – klubben som tidigare var Wimbledon FC.

Wimbledon

Arsenal mot Tottenham, Liverpool mot Everton, Manchesterderby mellan United och City och Newcastle mot Sunderland. Det är matcher som rymmer en hel del prestige, anor och rivalitet. Men matcher mellan Milton Keynes Dons och AFC Wimbledon har också sin historia.

Under 80-talet kunde vi fascineras av ett brutalt gäng vid namn Wimbledon FC, som i rask takt tog sig upp från amatörnivå ända upp till Premier League och vars kulmen blev 1988 års FA-cupseger (1-0 i finalen mot Liverpool). Men 2004 upphörde The Crazy Gang. Året innan flyttades Londonklubben några mil norrut till Milton Keynes och 2004 bytte man namn till Milton Keynes Dons.

Upprörda Wimbledon-supportrar startade redan 2002, då flytten klubbades igenom, AFC Wimbledon. Laget klättrade uppåt i seriesystemet och 2011 tog man steget upp i fjärdedivisionen (League Two).

League Two-laget AFC Wimbledon och League One-laget Milton Keynes Dons har aldrig spelat i samma serie men tre gånger har man lottats mot varandra i olika cuper. Första gången var 2012 i FA-cupens andra omgång. MKD vann med 2-1 efter segermål på övertid. Andra tillfället inträffade så sent som i augusti då lagen parades ihop ligacupens första omgång. MKD-seger med 3-1.

När lagen ställdes mot varandra för tredje gången, i andra omgången av Johnstone’s Paint Trophy (ligacup för lag i League One och League Two) fick Wimbledon äntligen sätta MKD på plats. Underläge 1-2 i paus blev till 3-2-seger efter mål av två inhoppare. Matchvinnare blev Bayo "The Beast" Akinfenwa, som spelade fram till kvitteringen och själv satte segermålet.

Revansch för de två tidigare förlusterna och så klart en seger utöver det vanliga.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Tisdag 7 oktober 2014

Hartlepool United
1-2
Sheffield United

Oldham Athletic
2-2 f
Barnsley

Burton Albion
0-3
Doncaster Rovers

Tranmere Rovers
1-1 f
Carlisle United

Rochdale
0-1
Walsall

Dagenham & Redbridge
0-2
Leyton Orient

Scunthorpe United
1-2
Notts County

Preston North End
3-2
Port Vale

Bury
3-1
Morecambe

Luton Town
0-1
Crawley Town

Colchester United
3-3 f
Gillingham

Milton Keynes Dons
2-3
AFC Wimbledon

Plymouth Argyle
3-2
Swindon Town

Portsmouth
1-2
Northampton Town

Coventry City
3-1
Exeter City