ecst.se fotboll

ecst.se/fotboll

Nyheter, resultatservice och statistik
från hela fotbollseuropa

Nyheter: Tisdag 2 september 2014

ecst.se/fotboll besökarstatistik

Illustration: ecst.se

»

Rekordnotering för ecst.se/fotboll

Ecst.se/fotboll satte nytt årsbästa vad gäller besökare. Augusti månad lockade 1 403 unika besökare – nästan en fördubbling jämfört med juli och en ökning med närmare 500 procent jämfört med januari.

Fotboll

Ecst.se/fotboll växer så det knakar. Från drygt 200 unika besökare i januari till över 700 i juli och nya årsbästanoteringen 1 403 i augusti. Antalet besökare ökade med 93 procent mellan juli och augusti.

Siffrorna får knappast Sportbladet att kalla till krismöte men vem vet var det slutar om ökningen fortsätter i samma takt.

Tack alla ni som besöker ecst.se/fotboll för att inhämta fotbollsnyheter, resultatservice, tv-tablåer med mera. Arbetet med att utveckla sidan fortsätter och bjuder på förbättringar redan under september.

Har du synpunkter är du välkommen att kontakta mig på tommy.backman@ecst.se.

Tommy Bäckman
redaktör

© ecst.se
Senast uppdaterad: Tisdag 2 september 2014

Dagens storseger

13-0

Sillamäe Kalev hade inga större problem med att ta sig till fjärde omgången av den estniska cupen efter 13-0 mot division fyra-laget Tallinna Dnipro. Men det var inte mer än en storseger i mängden.

I säsongens upplaga av Eesti Karikas har det bjudits på inte mindre än sju matcher där segermarginalen varit 13 mål eller större:
0-19 Tallinna Kalevi Juunior (div 6)-Tallinna Levadia (div 1)
18-0 Nõmme Kalju (1)-Ambla Vallameeskond (5)
17-0 Paide Linnameeskond (1)-Tartu Tehased (RL)
16-0 Tallinna Infonet (1)-Pärnu Poseidon-Nirvaana (6)
15-0 Kiviõli Irbos (2)-Saku Sporting (5)
13-0 Tallinna Flora (1)-Kose (5)
0-13 Tallinna Dnipro (4)-Sillamäe Kalev (1)