ecst.se fotboll

ecst.se/fotboll

Nyheter, resultatservice och statistik
från hela fotbollseuropa

ItalienItalien » Serie A TIM (1)

Oavgjord seriefinal, så klart

Seriefinalen mellan Napoli och Juventus slutade 1-1 efter varsitt mål före paus. Därmed behåller Juve sitt försprång på sex poäng till kryssglada Napoli.

Oavgjord seriefinal var ingen högoddsare. För Napolis del innebar det fjärde raka kryssmatchen i Serie A, för Juve bibehållet försprång. Förutsägbart åt båda håll?

Två 28-åringar svarade för målskyttet i den italienska seriefinalen. Giorgio Chiellini gav Juve ledningen i tionde minuten med sitt första mål på lite drygt ett år. Ledningen stod sig till strax före paus när hemmalagets Gökhan İnler utjämnade .

© ecst.se
Senast uppdaterad: Fredag 1 mars 2013
SverigeSverige » Svenska cupen (C)

Gruppspel i Svenska cupen inleder fotbollsåret

Den svenska tävlingssäsongen drar igång med Svenska cupens gruppspel. Under tre helger i mars ska 32 lag bli åtta.

Svenska cupen

Att Svenska cupen ändrar form är vi vana vid och nytt denna gång är dels att cupen spelas över två säsonger och dels att ett gruppspel ska utse de åtta kvartsfinallagen.

Cupens två första omgångar spelades ifjol och innebar respass för bland andra Brommapojkarna, Hammarby, Trelleborg, Degerfors och Östersund. Övriga lag från årets upplaga av Allsvenskan och Superettan är kvar.

Gruppspelet avgörs under tre helger i mars. Premiärhelgen 2-3 mars bjuder på totalt 16 matcher varav två allsvenska uppgörelser. Malmö FF och AIK tar emot varsin nykomling, Öster respektive Halmstad.

Gruppspelet består av 32 lag fördelade i åtta grupper om fyra lag vardera. Lagen möter varandra varsin gång, alltså totalt tre matcher per lag under de tre kommande helgerna. De åtta gruppvinnarna går vidare till kvartsfinal och de fyra bästa lottas mot övriga fyra.

Den på pappret tuffaste gruppen består av tre allsvenska lag; AIK, Halmstad och Syrianska tillsammans med nykomlingen i Superettan, Örgryte.

© ecst.se

Helgens cupmatcher

Lördag 2 mars

Häcken – Falkenberg
IFK Norrköping – Landskrona
Elfsborg – Ljungskile
Örebro – IFK Värnamo
Mjällby – Ängelholm
Malmö FF – Öster
Frej – GIF Sundsvall
Gefle – Varberg
IFK Göteborg – Brage
Sirius – GAIS

Söndag 3 mars

AIK – Halmstad
Åtvidaberg – Jönköping Södra
Nyköping – Kalmar
Djurgården – Umeå
Örgryte – Syrianska
Helsingborg – Assyriska

Senast uppdaterad: Fredag 1 mars 2013
InternationelltInternationellt » Europa

Seriefinaler och toppmöten i Europa

Även denna helg bjuds det på mängder av toppmatcher runt om i Europa. Redan på fredagskvällen är det italiensk seriefinal mellan Napoli och Juventus. Tottenham och Arsenal möts i ett formtoppat derby, Real Madrid och Barcelona drabbar samman på nytt och i Turkiet duellerar Beşiktaş och Fenerbahçe om vem som ska haka på Galatasaray i guldstriden.

Serie A bjuder på seriefinal när Juventus gästar tvåan Napoli redan på fredagskvällen. Hemmalaget är på väg att kryssa bort guldchansen – tre raka oavgjorda innebär att avståndet till Juve växt till sex poäng. Säsongens två tidigare möten har slutat med Juventus-segrar, 4-2 efter förlängning i supercupen och 2-0 i Turin i oktober. Men Juve har inte vunnit i Neapel sedan hösten 2000.

Närmast bakom toppduon ligger Lazio och Milan och dessa båda möts i Milano på lördagen. Milan är inne i en intensiv period just nu – lördagens toppmöte är tredje raka stormatchen efter förra veckans 2-0-seger över Barcelona och 1-1-derbyt mot Inter. Men de rödsvartrandiga är formstarka och har radat upp sju raka hemmasegrar samtidigt som Lazio sällan vinner på bortaplan.

Formtoppade lag i klassiskt Londonderby

Huvudnumret i helgens Premier League-fotboll är söndagens klassiska derby mellan formtoppade duon Tottenham och Arsenal. Lagen intar White Hart Lane med tre raka ligasegrar vardera.

Tottenham klev förbi Chelsea som ny trea i måndags och har bara fem poäng upp till tvåan Manchester City. Februari månads facit blev fyra segrar och en oavgjord, ingen förlust. Femteplacerade Arsenal har gått på ett par tunga cupsmällar på sistone men övertygar i ligaspelet – 13 poäng på de fem senaste och chans att redan under helgen göra Spurs sällskap på rätt sida Chelsea.

El Clásico igen

I tisdags förödmjukades Barcelona hemma på Camp Nou av Real Madrid, som vann med 3-1 och lade beslag på en finalplats i Copa del Rey. Fyra dagar senare är det dags för ett nytt el Clásico, nu i ligan och på Santiago Bernabéu.

Real kan knappast hämta in Barças försprång på 16 poäng men vill nog väldigt gärna ta hem säsongens el Clásico-kamp. Det här är sjätte mötet sedan i höstas och hittills har Real två segrar mot Barças enda.

Hett Istanbulderby

I turkiska Süper Lig kan tre guldkandidater bli två. Galatasaray toppar tabellen sex poäng före Fenerbahçe och sju före Beşiktaş. De båda utmanarna möts på söndagen och båda behöver en vinst för att hålla liv i gulddrömmarna.

Nystart i Danmark

Danska Superligaen sparkar igång efter nästan tre månaders vintervila. De tolv lagen kan delas in i tre grupper.

Serieledande FC København är i en klass för sig och har tolv poäng ned till närmaste utmanare. 13 omgångar återstår vilket innebär att FCK ska tappa i genomsnitt en poäng per match. Med tanke på att laget avslutade höstsäsongen med sex raka segrar förefaller ett sådant ras osannolikt.

Andra gruppen består av fem lag som kämpar om den andra Champions League-platsen och två biljetter till Europa League. Regerande mästarna Nordsjælland ligger bäst till följd av AaB, OB, Randers och AGF.

Övriga sex lag gör upp om att undvika de båda nedflyttningsplatserna. Under strecket just nu är Silkeborg och det forna storlaget Brøndby, som försöker återhämta sig efter en tids ekonomisk vanskötsel. Horsens, Midtjylland, Sønderjyske och Esbjerg är ovanför strecket.

© ecst.se

Höjdpunkter i helgen

Fredag 1 mars

Italien Italien Serie A TIM (1)
Napoli – Juventus

Lördag 2 mars

Italien Italien Serie A TIM (1)
Milan – Lazio

Spanien Spanien Liga BBVA (1)
Real Madrid – Barcelona

Söndag 3 mars

England England Barclays Premier League (1)
Tottenham Hotspur – Arsenal

Turkiet Turkiet Spor Toto Süper Lig (1)
Beşiktaş – Fenerbahçe

Senast uppdaterad: Fredag 1 mars 2013

48

I helgen sätter Svenska cupen igång och 48 gruppspelsmatcher under tre helger i mars ska reducera 32 lag till åtta.