ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Antal lag

178

Omgångar

4+6

Spelade matcher

408/417

Omgång
K1
K2
K3
K4
GS
Lag
62
106
64
44
32
Matcher
62
106
64
44
96
Spelade
62
106
64
44
96
Omgång
PÅF
ÅF
KF
SF
F
Lag
16
16
8
4
2
Matcher
16
16
8
4
1
Spelade
16
16
4
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 29 maj 2024.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 29 maj 2024.

Semifinaler

4 matcher

4 lag

Spelas 2-9 maj 2024.

Match 2:2
-
Match 1:2
-

4 matcher

4 lag

Spelas 2-9 maj 2024.

Kvartsfinaler

8 matcher

8 lag

Spelas 11-18 april 2024.

Uppdaterad: 11.04.2024, 23:59

Match 2:2
Torsdag 18 april 2024
Kvartsfinal, match 2:2
Roma
21:00
Milan
Atalanta
21:00
Liverpool
West Ham United
21:00
Bayer Leverkusen
Olympique Marseille
21:00
Benfica
Match 1:2
Torsdag 11 april 2024
Kvartsfinal, match 1:2
Olympiakos
3-2
Fenerbahçe
Viktoria Plzeň
0-0
Fiorentina
Club Brugge
1-0
PAOK
Aston Villa
2-1
Lille

8 matcher

8 lag

Spelas 11-18 april 2024.

Åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 7-14 mars 2024.

Uppdaterad: 14.03.2024, 23:59

Match 2:2
Torsdag 14 mars 2024
1/8-final, match 2:2
Viktoria Plzeň
**0-0
Servette

Viktoria Plzeň vidare med sammanlagt 0-0 och 3-1 på straffar.

Fenerbahçe
0-1
Union Saint-Gilloise

Fenerbahçe vidare med sammanlagt 3-1.

PAOK
5-1
Dinamo Zagreb

PAOK vidare med sammanlagt 5-3.

Fiorentina
1-1
Maccabi Haifa

Fiorentina vidare med sammanlagt 5-2.

Aston Villa
4-0
Ajax

Aston Villa vidare med sammanlagt 4-0.

Club Brugge
3-0
Molde

Club Brugge vidare med sammanlagt 4-2.

Lille
1-1
Sturm Graz

Lille vidare med sammanlagt 4-1.

Maccabi Tel Aviv
1-6
Olympiakos

Olympiakos vidare med sammanlagt 7-5.

Match 1:2
Torsdag 7 mars 2024
1/8-final, match 1:2
Ajax
0-0
Aston Villa
Molde
2-1
Club Brugge
Sturm Graz
0-3
Lille
Olympiakos
1-4
Maccabi Tel Aviv
Servette
0-0
Viktoria Plzeň
Union Saint-Gilloise
0-3
Fenerbahçe
Dinamo Zagreb
2-0
PAOK
Maccabi Haifa
3-4
Fiorentina

16 matcher

16 lag

Spelas 7-14 mars 2024.

Prel. åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 15-22 februari 2024.

Uppdaterad: 22.02.2024, 23:10

Match 2:2
Onsdag 21 februari 2024
1/16-final, match 2:2
Gent
1-1
Maccabi Haifa

Maccabi Haifa vidare med sammanlagt 2-1.

Torsdag 22 februari 2024
1/16-final, match 2:2
Ludogorets
0-1
Servette

Servette vidare med sammanlagt 1-0.

Dinamo Zagreb
1-1
Real Betis

Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 2-1.

Bodø/Glimt
1-2*
Ajax

Ajax vidare med sammanlagt 4-3.

Slovan Bratislava
0-1
Sturm Graz

Sturm Graz vidare med sammanlagt 5-1.

Eintracht Frankfurt
1-2
Union Saint-Gilloise

Union Saint-Gilloise vidare med sammanlagt 4-3.

Ferencváros
0-1
Olympiakos

Olympiakos vidare med sammanlagt 2-0.

Legia Warszawa
0-3
Molde

Molde vidare med sammanlagt 6-2.

Match 1:2
Torsdag 15 februari 2024
1/16-final, match 1:2
Sturm Graz
4-1
Slovan Bratislava
Union Saint-Gilloise
2-2
Eintracht Frankfurt
Olympiakos
1-0
Ferencváros
Molde
3-2
Legia Warszawa
Maccabi Haifa
1-0
Gent
Servette
0-0
Ludogorets
Real Betis
0-1
Dinamo Zagreb
Ajax
2-2
Bodø/Glimt

16 matcher

16 lag

Spelas 15-22 februari 2024.

Gruppspel

96 matcher

32 lag

Spelas 21 september-14 december 2023.

Uppdaterad: 14.12.2023, 23:02

Grupp A
Onsdag 20 september 2023
Grupp A
Lille
2-0
Olimpija
Torsdag 21 september 2023
Grupp A
Slovan Bratislava
2-1
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp A
Olimpija
0-1
Slovan Bratislava
0-0
Lille
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp A
Lille
2-1
Slovan Bratislava
3-0
Olimpija
Torsdag 9 november 2023
Grupp A
Slovan Bratislava
1-1
Lille
Olimpija
2-0
Torsdag 30 november 2023
Grupp A
1-2
Slovan Bratislava
Olimpija
0-2
Lille
Torsdag 14 december 2023
Grupp A
Lille
3-0
Slovan Bratislava
1-2
Olimpija
1
Lille
 
6
4
2
0
10
- 2
8
14
2
Slovan Bratislava
 
6
3
1
2
8
- 7
1
10
3
Olimpija Ljubljana
 
6
2
0
4
4
- 9
-5
6
4
 
6
1
1
4
5
- 9
-4
4
Grupp B
Torsdag 21 september 2023
Grupp B
Maccabi Tel Aviv
3-2
Breiðablik
Zorya Luhansk
1-1
Gent
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp B
Breiðablik
0-1
Zorya Luhansk
Gent
2-0
Maccabi Tel Aviv
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp B
Gent
5-0
Breiðablik
Torsdag 9 november 2023
Grupp B
Breiðablik
2-3
Gent
Zorya Luhansk
1-3
Maccabi Tel Aviv
Lördag 25 november 2023
Grupp B
Maccabi Tel Aviv
3-2
Zorya Luhansk
Torsdag 30 november 2023
Grupp B
Gent
1-2
Zorya Luhansk
Breiðablik
4-1
Maccabi Tel Aviv
Torsdag 14 december 2023
Grupp B
Maccabi Tel Aviv
3-1
Gent
Zorya Luhansk
4-0
Breiðablik
1
Maccabi Tel Aviv
 
6
4
0
2
13
- 12
1
12
2
Gent
 
6
3
1
2
13
- 8
5
10
3
Zorya Luhansk
 
6
3
1
2
11
- 8
3
10
4
Breiðablik
 
6
1
0
5
8
- 17
-9
3
Grupp C
Torsdag 21 september 2023
Grupp C
Dinamo Zagreb
5-1
Astana
Viktoria Plzeň
1-0
Ballkani
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp C
Astana
1-2
Viktoria Plzeň
Ballkani
2-0
Dinamo Zagreb
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp C
Ballkani
1-2
Astana
Dinamo Zagreb
0-1
Viktoria Plzeň
Torsdag 9 november 2023
Grupp C
Astana
0-0
Ballkani
Viktoria Plzeň
1-0
Dinamo Zagreb
Torsdag 30 november 2023
Grupp C
Astana
0-2
Dinamo Zagreb
Ballkani
0-1
Viktoria Plzeň
Torsdag 14 december 2023
Grupp C
Viktoria Plzeň
3-0
Astana
Dinamo Zagreb
3-0
Ballkani
1
Viktoria Plzeň
 
6
6
0
0
9
- 1
8
18
2
Dinamo Zagreb
 
6
3
0
3
10
- 5
5
9
3
Ballkani
 
6
1
1
4
3
- 7
-4
4
4
Astana
 
6
1
1
4
4
- 13
-9
4
Grupp D
Torsdag 21 september 2023
Grupp D
Club Brugge
1-1
Beşiktaş
Lugano
0-0
Bodø/Glimt
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp D
Bodø/Glimt
0-1
Club Brugge
Beşiktaş
2-3
Lugano
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp D
Lugano
1-3
Club Brugge
Bodø/Glimt
3-1
Beşiktaş
Torsdag 9 november 2023
Grupp D
Beşiktaş
1-2
Bodø/Glimt
Club Brugge
2-0
Lugano
Torsdag 30 november 2023
Grupp D
Beşiktaş
0-5
Club Brugge
Bodø/Glimt
5-2
Lugano
Torsdag 14 december 2023
Grupp D
Club Brugge
3-1
Bodø/Glimt
Lugano
0-2
Beşiktaş
1
Club Brugge
 
6
5
1
0
15
- 3
12
16
2
Bodø/Glimt
 
6
3
1
2
11
- 8
3
10
3
Beşiktaş
 
6
1
1
4
7
- 14
-7
4
4
Lugano
 
6
1
1
4
6
- 14
-8
4
Grupp E
Torsdag 21 september 2023
Grupp E
Legia Warszawa
3-2
Aston Villa
Zrinjski
4-3
AZ
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp E
AZ
1-0
Legia Warszawa
Aston Villa
1-0
Zrinjski
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp E
AZ
1-4
Aston Villa
Zrinjski
1-2
Legia Warszawa
Torsdag 9 november 2023
Grupp E
Legia Warszawa
2-0
Zrinjski
Aston Villa
2-1
AZ
Torsdag 30 november 2023
Grupp E
AZ
1-0
Zrinjski
Aston Villa
2-1
Legia Warszawa
Torsdag 14 december 2023
Grupp E
Legia Warszawa
2-0
AZ
Zrinjski
1-1
Aston Villa
1
Aston Villa
 
6
4
1
1
12
- 7
5
13
2
Legia Warszawa
 
6
4
0
2
10
- 6
4
12
3
AZ
 
6
2
0
4
7
- 12
-5
6
4
Zrinjski
 
6
1
1
4
6
- 10
-4
4
Grupp F
Torsdag 21 september 2023
Grupp F
Ferencváros
3-1
Čukarički
Genk
2-2
Fiorentina
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp F
Fiorentina
2-2
Ferencváros
Čukarički
0-2
Genk
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp F
Genk
0-0
Ferencváros
Fiorentina
6-0
Čukarički
Torsdag 9 november 2023
Grupp F
Čukarički
0-1
Fiorentina
Ferencváros
1-1
Genk
Torsdag 30 november 2023
Grupp F
Čukarički
1-2
Ferencváros
Fiorentina
2-1
Genk
Torsdag 14 december 2023
Grupp F
Genk
2-0
Čukarički
Ferencváros
1-1
Fiorentina
1
Fiorentina
 
6
3
3
0
14
- 6
8
12
2
Ferencváros
 
6
2
4
0
9
- 6
3
10
3
Genk
 
6
2
3
1
8
- 5
3
9
4
Čukarički
 
6
0
0
6
2
- 16
-14
0
Grupp G
Torsdag 21 september 2023
Grupp G
Eintracht Frankfurt
2-1
Aberdeen
HJK
2-3
PAOK
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp G
PAOK
2-1
Eintracht Frankfurt
Aberdeen
1-1
HJK
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp G
Aberdeen
2-3
PAOK
Eintracht Frankfurt
6-0
HJK
Torsdag 9 november 2023
Grupp G
PAOK
2-2
Aberdeen
HJK
0-1
Eintracht Frankfurt
Torsdag 30 november 2023
Grupp G
HJK
2-2
Aberdeen
Eintracht Frankfurt
1-2
PAOK
Torsdag 14 december 2023
Grupp G
PAOK
4-2
HJK
Aberdeen
2-0
Eintracht Frankfurt
1
PAOK
 
6
5
1
0
16
- 10
6
16
2
Eintracht Frankfurt
 
6
3
0
3
11
- 7
4
9
3
Aberdeen
 
6
1
3
2
10
- 10
0
6
4
HJK
 
6
0
2
4
7
- 17
-10
2
Grupp H
Torsdag 21 september 2023
Grupp H
Fenerbahçe
3-1
Nordsjælland
Ludogorets
4-0
Spartak Trnava
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp H
Nordsjælland
7-1
Ludogorets
Spartak Trnava
1-2
Fenerbahçe
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp H
Fenerbahçe
3-1
Ludogorets
Spartak Trnava
0-2
Nordsjælland
Torsdag 9 november 2023
Grupp H
Nordsjælland
1-1
Spartak Trnava
Ludogorets
2-0
Fenerbahçe
Torsdag 30 november 2023
Grupp H
Nordsjælland
6-1
Fenerbahçe
Spartak Trnava
1-2
Ludogorets
Torsdag 14 december 2023
Grupp H
Ludogorets
1-0
Nordsjælland
Fenerbahçe
4-0
Spartak Trnava
1
Fenerbahçe
 
6
4
0
2
13
- 11
2
12
2
Ludogorets
 
6
4
0
2
11
- 11
0
12
3
Nordsjælland
 
6
3
1
2
17
- 7
10
10
4
Spartak Trnava
 
6
0
1
5
3
- 15
-12
1

96 matcher

32 lag

Spelas 21 september-14 december 2023.

Fjärde kvalomgången

44 matcher

44 lag

Spelas 23-31 augusti 2023.

Uppdaterad: 31.08.2023, 23:59

Match 2:2
Torsdag 31 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 1:2
Bodø/Glimt
*3-2
Sepsi

Bodø/Glimt vidare efter sammanlagt 5-4.

HJK
2-0
Farul

HJK vidare med sammanlagt 3-2.

Breiðablik
1-0
Struga

Breiðablik vidare med sammanlagt 2-0.

Twente
0-1
Fenerbahçe

Fenerbahçe vidare med sammanlagt 6-1.

Brann
**3-3
AZ

AZ vidare med sammanlagt 4-4 och 6-5 på straffar.

Viktoria Plzeň
3-0
Tobol

Viktoria Plzeň vidare med sammanlagt 5-1.

APOEL
1-2
Gent

Gent vidare med sammanlagt 4-1.

PAOK
4-0
Hearts

PAOK vidare med sammanlagt 6-1.

Beşiktaş
1-0
Dynamo Kyiy

Beşiktaş vidare med sammanlagt 4-2.

Celje
1-1
Maccabi Tel Aviv

Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 5-2.

Dnipro-1
1-2*
Spartak Trnava

Spartak Trnava vidare med sammanlagt 3-2.

Demirspor
1-0**
Genk

Genk vidare med sammanlagt 2-2 och 5-4 på straffar.

BATE Borisov
1-0
Ballkani

Ballkani vidare med sammanlagt 4-2.

Ferencváros
3-0
Žalgiris

Ferencváros vidare med sammanlagt 7-0.

Partizani
1-1
Astana

Astana vidare med sammanlagt 2-1.

Fiorentina
2-0
Rapid Wien

Fiorentina vidare med sammanlagt 2-1.

Rijeka
1-1*
Lille

Lille vidare med sammanlagt 3-2.

Club Brugge
2-2
Osasuna

Club Brugge vidare med sammanlagt 4-3.

Eintracht Frankfurt
2-0
Levski

Eintracht Frankfurt vidare med sammanlagt 3-1.

Legia Warszawa
**1-1
Midtjylland

Legia Warszawa vidare med sammanlagt 4-4 och 6-5 på straffar.

Aston Villa
3-0
Hibernian

Aston Villa vidare med sammanlagt 8-0.

Partizan
0-1
Nordsjælland

Nordsjælland vidare med sammanlagt 6-0.

Match 1:2
Onsdag 23 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 1:2
Spartak Trnava
1-1
Dnipro-1
Hibernian
0-5
Aston Villa
Torsdag 24 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 1:2
Tobol
1-2
Viktoria Plzeň
Astana
1-0
Partizani
Struga
0-1
Breiðablik
Žalgiris
0-4
Ferencváros
Nordsjælland
5-0
Partizan
Fenerbahçe
5-1
Twente
Dynamo Kyiy
2-3
Beşiktaş
Sepsi
2-2
Bodø/Glimt
Maccabi Tel Aviv
4-1
Celje
Levski
1-1
Eintracht Frankfurt
Farul
2-1
HJK
Rapid Wien
1-0
Fiorentina
Midtjylland
3-3
Legia Warszawa
Lille
2-1
Rijeka
Gent
2-0
APOEL
Genk
2-1
Demirspor
Osasuna
1-2
Club Brugge
AZ
1-1
Brann
Hearts
1-2
PAOK
Ballkani
4-1
BATE Borisov

44 matcher

44 lag

Spelas 23-31 augusti 2023.

Tredje kvalomgången

64 matcher

64 lag

Spelas 10-17 augusti 2023.

Uppdaterad: 17.08.2023, 23:59

Match 2:2
Onsdag 16 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 2:2
Flora
0-2
Farul

Farul vidare med sammanlagt 5-0.

Torsdag 17 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 2:2
Aktobe
0-1
Sepsi

Sepsi vidare med sammanlagt 2-1.

Pogon Szczecin
2-1
Gent

Gent vidare med sammanlagt 6-2.

Lincoln Red Imps
1-3
Ballkani

Ballkani vidare med sammanlagt 5-1.

Pyunik
0-3
Bodø/Glimt

Bodø/Glimt vidare med sammanlagt 6-0.

Maccabi Tel Aviv
1-0
AEK

Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 2-1.

Dynamo Kyiv
*2-1 f
Aris

Dynamo Kyiv vidare med sammanlagt 2-2 och 6-5 på straffar.

Riga
0-3
Twente

Twente vidare med sammanlagt 5-0.

Gzira United
0-2
Viktoria Plzeň

Viktoria Plzeň vidare med sammanlagt 6-0.

Brann
3-1
Arouca

Brann vidare med sammanlagt 4-3.

APOEL
1-0
Dila

APOEL vidare med sammanlagt 3-0.

Ferencváros
2-1
Hamrun Spartans

Ferencváros vidare med sammanlagt 8-2.

Nordsjaelland
2-0
FCSB

Nordsjaelland vidare med sammanlagt 2-0.

Levski Sofia
2-1
Hapoel Be'er Sheva

Levski Sofia vidare med sammanlagt 2-1.

Austria Wien
3-5
Legia Warszawa

Legia Warszawa vidare med sammanlagt 6-4.

PAOK
3-0
Hajduk Split

PAOK vidare med sannanlagt 3-0.

Midtjylland
5-1
Omonia

Midtjylland vidare med sammanlagt 5-2.

Beşiktaş
2-1
Neftçi

Beşiktaş vidare med sammanlagt 5-2.

Neman Grodno
1-4
Celje

Celje vidare med sammanlagt 5-1.

Osijek
3-2
Demirspor

Demirspor vidare med sammanalgt 7-4.

KA
1-5
Club Brugge

Club Brugge vidare med sammanlagt 10-2.

Partiani
1-0
Valmiera

Partiani vidare med sammanlagt 3-1.

Swift Hesperange
2-1
Struga

Struga vidare med sammanlagt 4-3.

Spartak Trnava
3-1
Lech Poznań

Spartak Trnava vidare med sammanlagt 4-3.

Rijeka
2-0
B36

Rijeka vidare med sammanlagt 5-1.

Maribor
0-3
Fenerbahçe

Fenerbahçe vidare med sammanlagt 6-1.

AZ
2-0
Santa Coloma

AZ vidare med sammanlagt 3-0.

Luzern
2-2
Hibernian

Hibernian vidare med sammanlagt 5-3.

Derry City
1-0* f
Tobol

Tobol vidare med sammanlagt 1-1 och 6-5 på straffar.

Hearts
3-1
Rosenborg

Hearts vidare med sammanlagt 4-3.

Partizan
*2-0 f
Sabah

Partizan vidare med sammanlagt 2-2 och 5-4 på straffar.

Debrecen
0-5
Rapid Wien

Rapid Wien vidare med sammanlagt 5-0.

Match 1:2
Onsdag 9 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 1:2
AEK
1-1
Maccabi Tel Aviv
Gent
5-0
Pogon Szczecin
Torsdag 10 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 1:2
Tobol
1-0
Derry City
Struga
3-1
Swift Hesperange
Sabah
2-0
Partizan
Bodø/Glimt
3-0
Pyunik
Sepsi
1-1
Aktobe
Santa Coloma
0-1
AZ
Omonia
1-0
Midtjylland
Legia Warszawa
1-2
Austria Wien
Viktora Plzen
4-0
Gzira United
Rosenborg
2-1
Hearts
Dila
0-2
APOEL
Valmiera
1-2
Partizani
Neftçi
1-3
Beşiktaş
Hapoel Be'er Sheva
0-0
Levski Sofia
Hamrun Spartans
1-6
Ferencváros
Farul
3-0
Flora
Celje
1-0
Neman Grodno
Arouca
2.1
Brann
Demirspor
5-1
Osijek
B36
1-3
Rijeka
Twente
2-0
Riga
Fenerbahce
3-1
Maribor
Club Brugge
5-1
KA
Lech Poznań
2-1
Spartak Trnava
Aris
1-0
Dynamo Kyiv
Hibernian
3-1
Luzern
FCSB
0-0
Nordsjaelland
Ballkani
2-0
Lincoln Red Imps
Rapid Wien
0-0
Debrecen
Hajduk Split
0-0
PAOK

64 matcher

64 lag

Spelas 10-17 augusti 2023.

Andra kvalomgången

106 matcher

106 lag

Spelas 25 juli-3 augusti 2023.

Uppdaterad: 03.08.2023, 23:59

Match 2:2
Tisdag 1 augusti 2023
Andra kvalomgången, match 2:2
Valmiera
7-0
Tre Penne

Valmiera vidare med sammanlagt 10-0.

Balzan
0-0
Neman Grodno

Neman Grodno vidare med sammanlagt 2-0.

Zimbru
0-4
Fenerbahçe

Fenerbahçe vidare med sammanlagt 9-0.

Swift Hesperange
3-2
The New Saints

Swift Hesperange vidare med sammanlagt 4-3.

Partizani
4-1
Atlètic Club d'Escaldes

Partizani vidare med sammanlagt 5-1.

Budućnost
3-4
Struga

Struga vidare efter sammanlagt 5-3.

Onsdag 2 augusti 2023
Andra kvalomgången, match 2:2
AEK Larnaca
1-1
Torpedo-BelAZ Zhodino

AEK Larnaca vidare med sammanlagt 4-3.

F91 Dudelange
2-1
Gżira United

Gżira United vidare med sammanlagt 3-2.

Torsdag 3 augusti 2023
Andra kvalomgången, match 2:2
Tobol
1-2
Basel

Tobol vidare med sammanlagt 4-3.

FC Santa Coloma
3-0
Sutjeska

FC Santa Coloma vidare med sammanlagt 3-2.

Pyunik
2-1
Kalmar FF

Pyunik vidare med sammanlagt 4-2.

Spartak Trnava
4-1
Auda

Spartak Trnava vidare med sammanlagt 5-2.

Panevėžys
1-1
Hapoel Be'er Sheva

Hapoel Be'er Sheva vidare med sammanlagt 2-1.

Sabah
2-1
RFS

Sabah vidare med sammanlagt 4-1.

Kauno Žalgiris
1-2
Lech Poznań

Lech Poznań vidare med sammanlagt 5-2.

Aktobe
1-2
Torpedo Kutaisi

Aktobe vidare med sammanlagt 5-3.

KuPS
3-3
Derry City

Derry City vidare med sammanlagt 5-4.

Pogoń Szczecin
3-2
Linfield

Pogoń Szczecin vidare med sammanlagt 8-4.

Dinamo Tbilisi
0-1
Ħamrun Spartans

Ħamrun Spartans vidare med sammanlagt 3-1.

Urartu
2-3
Farul Constanța

Farul Constanța vidare med sammanlagt 6-4.

Zalaegerszeg
1-2
Osijek

Osijek vidare med sammanlagt 3-1.

Dila Gori
3-1
Vorskla Poltava

Dila Gori vidare med sammanlagt 4-3.

Neftçi
2-0
Željezničar

Neftçi vidare med sammanlagt 4-2.

Rosenborg
3-2 f
Crusaders

Rosenborg vidare med sammanlagt 5-4.

Sepsi OSK
4-0
CSKA Sofia

Sepsi OSK vidare med sammanlagt 6-0.

Petrocub Hîncești
0-2
Maccabi Tel Aviv

Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 5-0.

Riga
3-1 f
Kecskemét

Riga vidare med sammanlagt 4-3.

Omonia
4-1
Qəbələ

Omonia vidare med sammanlagt 7-3.

Levski Sofia
1-0
Shkupi

Levski Sofia vidare med sammanlagt 3-0.

Bohemians 1905
2-4
Bodø/Glimt

Bodø/Glimt vidare med sammanlagt 7-2.

Progrès Niederkorn
2-1 f
Midtjylland

Midtjylland vidare med sammanlagt 3-2.

Beitar Jerusalem
1-4
PAOK

PAOK vidare med sammanlagt 4-1.

Adana Demirspor
2-1
CFR Cluj

Adana Demirspor vidare med sammanlagt 3-2

Tirana
0-2
Beşiktaş

Beşiktaş vidare med sammanlagt 6-1.

Vojvodina
1-2
APOEL

APOEL vidare med sammanlagt 4-2.

Hammarby
1-1
Twente

Twente vidare med sammanlagt 2-1

AGF
1-0
Club Brugge

Club Bruggevidare med sammanlagt 3-1

Drita
1-2
Viktoria Plzeň

Viktoria Plzeňvinnare med sammanlagt 3-1.

Žilina
2-5
Gent

Gent vidare med sammmanöagt 10-3

Rijeka
6-1
Dukagjini

Rijeka vidare med sammanlagt 7-1.

Hibernian
6-1
Inter Club d'Escaldes

Hibernian vidare med sammanlagt 7-3.

Aris
1-0
Ararat-Armenia

Aris vidare med sammanlagt 2-1.

FCSB
3-2
CSKA 1948 Sofia

FCSB vidare med sammanlagt 4-2.

Maribor
4-3 f
Differdange 03

Maribor vidare med sammanlagt 5-4.

Borac Banja Luka
1-2
Austria Wien

Austria Wien vidare med sammanlagt 3-1.

Larne
1-4
Ballkani

Ballkani vidare med sammanlagt 7-1.

Luzern
1-1
Djurgården

Luzern vidare med sammanlagt 3-2.

Dundalk
2-2
KA

KA vidare med sammanlagt 5-3.

Haverfordwest County
1-1
B36

B36 vidare med sammmanlagt 3-2.

Legia Warszawa
3-2
Ordabasy

Legia Warszawa vidare med sammanlagt 5-4.

Debrecen
*1-2 f
Alashkert

Debrecen vidare med sammanlagt 2-2 och 3-1 på straffar.

Shamrock Rovers
0-2
Ferencváros

Ferencváros vidare med sammanlagt 6-0.

Vitória de Guimarães
0-1* f
Celje

Celje vidare med sammanlagt 4-4 och 4-2 på straffar.

Match 1:2
Tisdag 25 juli 2023
Andra kvalomgången, match 1:2
Atlètic Club d'Escaldes
0-1
Partizani
The New Saints
1-1
Swift Hesperange
Ħamrun Spartans
2-1
Dinamo Tbilisi
Tre Penne
0-3
Valmiera
Ballkani
3-0
Larne
Onsdag 26 juli 2023
Andra kvalomgången, match 1:2
Struga
1-0
Budućnost
RFS
0-2
Sabah
Midtjylland
2-0
Progrès Niederkorn
CSKA 1948 Sofia
0-1
FCSB
Neman Grodno
2-0
Balzan
Fenerbahçe
5-0
Zimbru
Torsdag 27 juli 2023
Andra kvalomgången, match 1:2
Ordabasy
2-2
Legia Warszawa
Alashkert
0-1
Debrecen
Inter Club d'Escaldes
2-1
Hibernian
Ararat-Armenia
1-1
Aris
Bodø/Glimt
3-0
Bohemians 1905
Qəbələ
2-3
Omonia
Ferencváros
4-0
Shamrock Rovers
Gżira United
2-0
F91 Dudelange
Djurgården
1-2
Luzern
APOEL
2-1
Vojvodina
Kalmar FF
1-2
Pyunik
Auda
1-1
Spartak Trnava
Viktoria Plzeň
0-0
Drita
CSKA Sofia
0-2
Sepsi OSK
Torpedo Kutaisi
1-4
Aktobe
Kecskemét
2-1
Riga
Vorskla Poltava
2-1
Dila Gori
CFR Cluj
1-1
Adana Demirspor
Basel
1-3
Tobol
Differdange 03
1-1
Maribor
Maccabi Tel Aviv
3-0
Petrocub Hîncești
PAOK
0-0
Beitar Jerusalem
Farul Constanța
3-2
Urartu
Dukagjini
0-1
Rijeka
Celje
3-4
Vitória de Guimarães
Hapoel Be'er Sheva
1-0
Panevėžys
Beşiktaş
3-1
Tirana
Osijek
1-0
Zalaegerszeg
Twente
1-0
Hammarby
KA
3-1
Dundalk
Club Brugge
3-0
AGF
B36
2-1
Haverfordwest County
Torpedo-BelAZ Zhodino
2-3
AEK Larnaca
Gent
5-1
Žilina
Lech Poznań
3-1
Kauno Žalgiris
Austria Wien
1-0
Borac Banja Luka
Derry City
2-1
KuPS
Linfield
2-5
Pogoń Szczecin
Sutjeska
2-0
FC Santa Coloma
Željezničar
2-2
Neftçi
Crusaders
2-2
Rosenborg
Shkupi
0-2
Levski Sofia

106 matcher

106 lag

Spelas 25 juli-3 augusti 2023.

Första kvalomgången

62 matcher

62 lag

Spelas 13-20 juli 2023.

Uppdaterad: 20.07.2023, 23:59

Match 2:2
Tisdag 18 juli 2023
Första kvalomgången, match 2:2
Balzan
1-3
Domžale

Balzan vidare med sammanlagt 5-4.

Torsdag 20 juli 2023
Första kvalomgången, match 2:2
Birkirkara
1-2
Maribor

Maribor vidare med sammanlagt 3-2.

Europa
2-3
Dukagjini

Dukagjini vidare med sammanlagt 5-3.

FC Santa Coloma
2-0 f
Penybont

FC Santa Coloma vidare med sammanlagt 3-1.

Narva Trans
0-3
Pyunik

Pyunik vidare med sammanlagt 5-0.

RFS
4-1
Makedonija GjP

RFS vidare med sammanlagt 5-1.

Paide Linnameeskond
0-2 f
B36 Tórshavn

B36 Tórshavn vidare med sammanlagt 2-0.

Milsami Orhei
0-1
Panevėžys

Panevėžys vidare med sammanlagt 3-2.

Honka
0-0
Tobol

Tobol vidare med sammanlagt 2-1.

Dila Gori
2-0
DAC Dunajská Streda

Dila Gori vidare med sammanlagt 3-2.

FCI Levadia
1-2
Žilina

Žilina vidare med sammanlagt 4-2.

Dinamo Minsk
1-2
Željezničar

Željezničar vidare med sammanlagt 4-3.

Zimbru
1-0
La Fiorita

Zimbru vidare med sammanlagt 2-1.

Dinamo Batumi
1-2
Tirana

Tirana vidare med sammanlagt 3-2.

Víkingur
1-1
Riga

Riga vidare med sammanlagt 3-1.

Neman Grodno
1-1
Vaduz

Neman Grodno vidare med sammanlagt 3-2.

Egnatia
4-4* f
Ararat-Armenia

Ararat-Armenia vidare med sammanlagt 5-5 och 2-1 på straffar.

Gjilani
0-2
Progrès Niederkorn

Progrès Niederkorn vidare med sammanlagt 4-2.

Connah's Quay Nomads
0-2
KA

KA vidare med sammanlagt 4-0.

Arsenal Tivat
1-6
Alashkert

Alashkert vidare med sammanlagt 7-2.

Glentoran
1-1* f
Gżira United

Gżira United vidare med sammanlagt 3-3 och 14-13 på straffar.

Dundalk
3-1
Bruno's Magpies

Dundalk vidare med sammanlagt 3-1.

Cosmos
1-1
Sutjeska

Sutjeska vidare med sammanlagt 2-1.

Vllaznia
1-0
Linfield

Linfield vidare med sammanlagt 3-2.

Haverfordwest County
*1-0 f
Shkëndija

Haverfordwest County vidare med sammanlagt 1-1 och 3-2 på straffar.

Derry City
1-0
HB

Derry City vidare med sammanlagt 1-0.

Víkingur
1-1
Inter Club d'Escaldes

Inter Club d'Escaldes vidare med sammanlagt 3-2.

St Patrick's Athletic
2-3
F91 Dudelange

F91 Dudelange vidare med sammanlagt 5-3.

Sarajevo
1-1* f
Torpedo Kutaisi

Torpedo Kutaisi vidare med sammanlagt 3-3 och 4-2 på straffar.

Crusaders
1-0
Haka

Crusaders vidare med sammanlagt 3-2.

Shkupi
0-0
Hegelmann

Shkupi vidare med sammanlagt 5-0.

Match 1:2
Onsdag 12 juli 2023
Första kvalomgången, match 1:2
F91 Dudelange
2-1
St Patrick's Athletic
B36 Tórshavn
0-0
Paide Linnameeskond
Torsdag 13 juli 2023
Första kvalomgången, match 1:2
Ararat-Armenia
1-1
Egnatia
Pyunik
2-0
Narva Trans
Tobol
2-1
Honka
Inter Club d'Escaldes
2-1
Víkingur
Žilina
2-1
FCI Levadia
Makedonija GjP
0-1
RFS
Haka
2-2
Crusaders
Panevėžys
2-2
Milsami Orhei
Bruno's Magpies
0-0
Dundalk
Torpedo Kutaisi
2-2
Sarajevo
Alashkert
1-1
Arsenal Tivat
Riga
2-0
Víkingur
Dukagjini
2-1
Europa
Hegelmann
0-5
Shkupi
Gżira United
2-2
Glentoran
Domžale
1-4
Balzan
Progrès Niederkorn
2-2
Gjilani
DAC Dunajská Streda
2-1
Dila Gori
Penybont
1-1
FC Santa Coloma
Vaduz
1-2
Neman Grodno
Tirana
1-1
Dinamo Batumi
KA
2-0
Connah's Quay Nomads
Shkëndija
1-0
Haverfordwest County
HB
0-0
Derry City
Sutjeska
1-0
Cosmos
Željezničar
2-2
Dinamo Minsk
La Fiorita
1-1
Zimbru
Linfield
3-1
Vllaznia
Maribor
1-1
Birkirkara

62 matcher

62 lag

Spelas 13-20 juli 2023.

Skytteliga

Uppdaterad: 11.03.2024, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Eran Zahavi
Maccabi Tel Aviv
8
Bruno Petković
Dinamo Zagreb
7
Gift Orban
Gent
5
Dor Peretz
Maccabi Tel Aviv
5
Fredrik Gulbrandsen
Molde
5
Benjamin Nygren
Nordsjælland
5
Ayoub El Kaabi
Olympiakos
5
Ollie Watkins
Aston Villa
4
Andreas Skov Olsen
Club Brugge
4
Thiago
Club Brugge
4
Hans Vanaken
Club Brugge
4
Omar Marmoush
Eintracht Frankfurt
4
Michy Batshuayi
Fenerbahçe
4
Yusuf Yazıcı
Lille
4
Yusuf Yazıcı
Lille
4
Jakub Piotrowski
Ludogorets
4
Aleksandar Čavrić
Slovan Bratislava
4

Skytteliga - kval

Uppdaterad: 24.08.2023, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Barnabás Varga
Ferencváros
7
Hugo Cuypers
Gent
7
Adama Traoré I
Ferencváros
6
Roman Bezus
Omonia
6
Besart Ibraimi
Struga
6
Vincent Aboubakar
Beşiktaş
5
Amahl Pellegrino
Bodø/Glimt
5
Eran Zahavi
Maccabi Tel Aviv
5
Franculino Djú
Midtjylland
5
Roman Yaremchuk
Club Brugge
4
Cherif Ndiaye
Demirspor
4
Ilaz Zylfiu
Dukagjini
4
Oege Sietse van Lingen
F91 Dudelange
4
İrfan Kahveci
Fenerbahçe
4
Dušan Tadić
Fenerbahçe
4
Gift Orban
Gent
Tomáš Pekhart
Legia Warszawa
4
Marcus Ingvartsen
Nordsjælland
4
Tedi Cara
Partizani
4