ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Antal lag

78

Omgångar

5+5

Spelade matcher

205/214

Omgång
Fk
K1
K2
K3
K4
Lag
4
30
24
20
12
Matcher
3
30
24
20
12
Spelade
3
30
24
20
12
Omgång
GS
ÅF
KF
SF
F
Lag
32
16
8
4
2
Matcher
96
16
8
4
1
Spelade
96
16
4
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 1 juni 2024.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 1 juni 2024.

Semifinaler

4 matcher

4 lag

Spelas 30 april-8 maj 2024.

Match 2:2
-
Match 1:2
-

4 matcher

4 lag

Spelas 30 april-8 maj 2024.

Kvartsfinaler

8 matcher

8 lag

Spelas 9-17 april 2024.

Uppdaterad: 10.04.2024, 22:55

Match 2:2
Tisdag 16 april 2024
Kvartsfinal, match 2:2
Borussia Dortmund
21:00
Atlético Madrid
Barcelona
21:00
Paris Saint-Germain
Onsdag 17 april 2024
Kvartsfinal, match 2:2
Bayern München
21:00
Arsenal
Manchester City
21:00
Real Madrid
Match 1:2
Tisdag 9 april 2024
Kvartsfinal, match 1:2
Arsenal
2-2
Bayern München
Real Madrid
3-3
Manchester City
Onsdag 10 april 2024
Kvartsfinal, match 1:2
Atlético Madrid
2-1
Borussia Dortmund
Paris Saint-Germain
2-3
Barcelona

8 matcher

8 lag

Spelas 9-17 april 2024.

Åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 13 februari-13 mars 2024.

Uppdaterad: 13.03.2024, 23:59

Match 2:2
Tisdag 5 mars 2024
Åttondelsfinal, match 2:2
Real Sociedad
1-2
Paris Saint-Germain

Paris Saint-Germain vidare med sammanlagt 4-1.

Bayern München
3-0
Lazio

Bayern München vidare med sammanlagt 3-1.

Onsdag 6 mars 2024
Åttondelsfinal, match 2:2
Manchester City
3-1
FC København

Manchester City vidare med sammanlagt 6-2.

Real Madrid
1-1
RB Leipzig

Real Madrid vidare med sammanlagt 2-1.

Tisdag 12 mars 2024
Åttondelsfinal, match 2:2
Arsenal
**1-0
Porto

Arsenal vidare med sammanlagt 1-1 och 4-2 på straffar.

Barcelona
3-1
Napoli

Barcelona vidare med sammanlagt 4-2.

Onsdag 13 mars 2024
Åttondelsfinal, match 2:2
Atlético Madrid
**2-1
Internazionale

Atlético Madrid vidare med sammanlagt 2-2 och 3-2 på straffar.

Borussia Dortmund
2-0
PSV

Borussia Dortmund vidare med sammanlagt 3-1.

Match 1:2
Tisdag 13 februari 2024
Åttondelsfinal, match 1:2
FC København
1-3
Manchester City
RB Leipzig
0-1
Real Madrid
Onsdag 14 februari 2024
Åttondelsfinal, match 1:2
Paris Saint-Germain
2-0
Real Sociedad
Lazio
1-0
Bayern München
Tisdag 20 februari 2024
Åttondelsfinal, match 1:2
Internazionale
1-0
Atlético Madrid
PSV
1-1
Borussia Dortmund
Onsdag 21 februari 2024
Åttondelsfinal, match 1:2
Porto
1-0
Arsenal
Napoli
1-1
Barcelona

16 matcher

16 lag

Spelas 13 februari-13 mars 2024.

Gruppspel

96 matcher

32 lag

Spelas 19 september-13 december 2023.

Uppdaterad: 13.12.2023, 23:05

Grupp A
Onsdag 20 september 2023
Grupp A
Galatasaray
2-2
FC København
Bayern München
4-3
Manchester United
Tisdag 3 oktober 2023
Grupp A
Manchester United
2-3
Galatasaray
FC København
1-2
Bayern München
Tisdag 24 oktober 2023
Grupp A
Galatasaray
1-3
Bayern München
Manchester United
1-0
FC København
Onsdag 8 november 2023
Grupp A
Bayern München
2-1
Galatasaray
FC København
4-3
Manchester United
Onsdag 29 november 2023
Grupp A
Galatasaray
3-3
Manchester United
Bayern München
0-0
FC København
Tisdag 12 december 2023
Grupp A
Manchester United
0-1
Bayern München
FC København
1-0
Galatasaray
1
Bayern München
 
6
5
1
0
12
- 6
6
16
2
FC København
 
6
2
2
2
8
- 8
0
8
3
Galatasaray
 
6
1
2
3
10
- 13
-3
5
4
Manchester United
 
6
1
1
4
12
- 15
-3
4
Grupp B
Onsdag 20 september 2023
Grupp B
Sevilla
1-1
Lens
Arsenal
4-0
PSV
Tisdag 3 oktober 2023
Grupp B
Lens
2-1
Arsenal
PSV
2-2
Sevilla
Tisdag 24 oktober 2023
Grupp B
Lens
1-1
PSV
Sevilla
1-2
Arsenal
Onsdag 8 november 2023
Grupp B
Arsenal
2-0
Sevilla
PSV
1-0
Lens
Onsdag 29 november 2023
Grupp B
Sevilla
2-3
PSV
Arsenal
6-0
Lens
Tisdag 12 december 2023
Grupp B
Lens
2-1
Sevilla
PSV
1-1
Arsenal
1
Arsenal
 
6
4
1
1
16
- 4
12
13
2
PSV
 
6
2
3
1
8
- 10
-2
9
3
Lens
 
6
2
2
2
6
- 11
-5
8
4
Sevilla
 
6
0
2
4
7
- 12
-5
2
Grupp C
Onsdag 20 september 2023
Grupp C
Real Madrid
1-0
1. FC Union Berlin
Sporting Braga
1-2
Napoli
Tisdag 3 oktober 2023
Grupp C
1. FC Union Berlin
2-3
Sporting Braga
Napoli
2-3
Real Madrid
Tisdag 24 oktober 2023
Grupp C
Sporting Braga
1-2
Real Madrid
1. FC Union Berlin
0-1
Napoli
Onsdag 8 november 2023
Grupp C
Napoli
1-1
1. FC Union Berlin
Real Madrid
3-0
Sporting Braga
Onsdag 29 november 2023
Grupp C
Real Madrid
4-2
Napoli
Sporting Braga
1-1
1. FC Union Berlin
Tisdag 12 december 2023
Grupp C
Napoli
2-0
Sporting Braga
1. FC Union Berlin
2-3
Real Madrid
1
Real Madrid
 
6
6
0
0
16
- 7
9
18
2
Napoli
 
6
3
1
2
10
- 9
1
10
3
Sporting Braga
 
6
1
1
4
6
- 12
-6
4
4
1. FC Union Berlin
 
6
0
2
4
6
- 10
-4
2
Grupp D
Onsdag 20 september 2023
Grupp D
Benfica
0-2
Salzburg
Real Sociedad
1-1
Internazionale
Tisdag 3 oktober 2023
Grupp D
Salzburg
0-2
Real Sociexdad
Internazionale
1-0
Benfica
Tisdag 24 oktober 2023
Grupp D
Internazionale
2-1
Salzburg
Benfica
0-1
Real Sociexdad
Onsdag 8 november 2023
Grupp D
Real Sociexdad
3-1
Benfica
Salzburg
0-1
Internazionale
Onsdag 29 november 2023
Grupp D
Benfica
3-3
Internazionale
Real Sociexdad
0-0
Salzburg
Tisdag 12 december 2023
Grupp D
Internazionale
0-0
Real Sociedad
Salzburg
1-3
Benfica
1
Real Sociedad
 
6
3
3
0
7
- 2
5
12
2
Internazionale
 
6
3
3
0
8
- 5
3
12
3
Benfica
 
6
1
1
4
7
- 11
-4
4
4
Salzburg
 
6
1
1
4
4
- 8
-4
4
Grupp E
Tisdag 19 september 2023
Grupp E
Feyenoord
2-0
Celtic
Lazio
1-1
Atlético Madrid
Onsdag 4 oktober 2023
Grupp E
Atlético Madrid
3-2
Feyenoord
Celtic
1-2
Lazio
Onsdag 25 oktober 2023
Grupp E
Feyenoord
3-1
Lazio
Celtic
2-2
Atlético Madrid
Tisdag 7 november 2023
Grupp E
Atl+etico Madrid
6-0
Celtic
Lazio
1-0
Feyenoord
Tisdag 28 november 2023
Grupp E
Lazio
2-0
Celtic
Feyenoord
1-3
Atlético Madrid
Onsdag 13 december 2023
Grupp E
Atlético Madrid
2-0
Lazio
Celtic
2-1
Feyenoord
1
Atlético Madrid
 
6
4
2
0
17
- 6
11
14
2
Lazio
 
6
3
1
2
7
- 7
0
10
3
Feyenoord
 
6
2
0
4
9
- 10
-1
6
4
Celtic
 
6
1
1
4
5
- 15
-10
4
Grupp F
Tisdag 19 september 2023
Grupp F
Milan
0-0
Newcastle United
Paris Saint-Germain
2-0
Borussia Dortmund
Onsdag 4 oktober 2023
Grupp F
Borussia Dortmund
0-0
Milan
Newcastle United
4-1
Paris Saint-Germain
Onsdag 25 oktober 2023
Grupp F
Paris Saint-Germain
3-0
Milan
Newcastle United
0-1
Borussia Dortmund
Tisdag 7 november 2023
Grupp F
Borussia Dortmund
2-0
Newcastle United
Milan
2-1
Paris Saint-Germain
Tisdag 28 november 2023
Grupp F
Paris Saint-Germain
1-1
Newcastle United
Milan
1-3
Borussia Dortmund
Onsdag 13 december 2023
Grupp F
Borussia Dortmund
1-1
Paris Saint-Germain
Newcastle United
1-2
Milan
1
Borussia Dortmund
 
6
3
2
1
7
- 4
3
11
2
Paris Saint-Germain
 
6
2
2
2
9
- 8
1
8
3
Milan
 
6
2
2
2
5
- 8
-3
8
4
Newcastle United
 
6
1
2
3
6
- 7
-1
5
Grupp G
Tisdag 19 september 2023
Grupp G
Young Boys
1-3
RB Leipzig
Manchester City
3-1
Crvena Zvezda
Onsdag 4 oktober 2023
Grupp G
RB Leipzig
1-3
Manchester City
Crvena Zvezda
2-2
Young Boys
Onsdag 25 oktober 2023
Grupp G
RB Leipzig
3-1
Crvena Zvezda
Young Boys
1-3
Manchester City
Tisdag 7 november 2023
Grupp G
Manchester City
3-0
Young Boys
Crvena Zvezda
1-2
RB Leipzig
Tisdag 28 november 2023
Grupp G
Manchester City
3-2
RB Leipzig
Young Boys
2-0
Crvena Zvezda
Onsdag 13 december 2023
Grupp G
RB Leipzig
2-1
Young Boys
Crvena Zvezda
2-3
Manchester City
1
Manchester City
 
6
6
0
0
18
- 7
11
18
2
RB Leipzig
 
6
4
0
2
13
- 10
3
12
3
Young Boys
 
6
1
1
4
7
- 13
-6
4
4
Crvena Zvezda
 
6
0
1
5
7
- 15
-8
1
Grupp H
Tisdag 19 september 2023
Grupp H
Barcelona
5-0
Royal Antwerp
Shakhtar Donetsk
1-3
Porto
Onsdag 4 oktober 2023
Grupp H
Royal Antwerp
2-3
Shakhtar Donetsk
Porto
0-1
Barcelona
Onsdag 25 oktober 2023
Grupp H
Barcelona
2-1
Shakhtar Donetsk
Royal Antwerp
1-4
Porto
Tisdag 7 november 2023
Grupp H
Shakhtar Donetsk
1-0
Barcelona
Porto
2-0
Royal Antwerp
Tisdag 28 november 2023
Grupp H
Shakhtar Donetsk
1-0
Royal Antwerp
Barcelona
2-1
Porto
Onsdag 13 december 2023
Grupp H
Porto
5-3
Shakhtar Donetsk
Royal Antwerp
3-2
Barcelona
1
Barcelona
 
6
4
0
2
12
- 6
6
12
2
Porto
 
6
4
0
2
15
- 8
7
12
3
Shakhtar Donetsk
 
6
3
0
3
10
- 12
-2
9
4
Royal Antwerp
 
6
1
0
5
6
- 17
-11
3

96 matcher

32 lag

Spelas 19 september-13 december 2023.

Fjärde kvalomgången

12 matcher

12 lag

Spelas 22-30 augusti 2023.

Uppdaterad: 30.08.2023, 23:01

Match 2:2
Tisdag 29 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 2:2
Young Boys
3-0
Maccabi Haifa

Young Boys vidare med sammanlagt 3-0.

Panathinaikos
0-1
Sporting Braga

Sporting Braga vidare med sammanlagt 3-1.

Galatasaray
2-1
Molde

Galatasaray vidare med sammanlagt 5-3.

Onsdag 30 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 2:2
PSV
5-1
Rangers

PSV vidare med sammanlagt 7-3.

AEK
1-2
Royal Antwerp

Royal Antwerp vidare med sammanlagt 3-1.

FC København
1-1
Raków Częstochowa

FC København vidare med sammanlagt 2-1.

Match 1:2
Tisdag 22 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 1:2
Rangers
2-2
PSV
Royal Antwerp
1-0
AEK
Raków Częstochowa
0-1
FC København
Onsdag 23 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 1:2
Maccabi Haifa
0-0
Young Boys
Sporting Braga
2-1
Panathinaikos
Molde
2-3
Galatasaray

12 matcher

12 lag

Spelas 22-30 augusti 2023.

Tredje kvalomgången

20 matcher

20 lag

Spelas 8-19 augusti 2023.

Uppdaterad: 19.08.2023, 23:59

Match 2:2
Tisdag 15 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 2:2
Aris
0-1
Raków Częstochowa

Raków Częstochowa vidare med sammanlagt 3-1.

Maccabi Haifa
3-1
Slovan Bratislava

Maccabi Haifa vidare med sammanlagt 5-2.

Sparta Praha
3-3* f
FC København

FC København vidare med sammanlagt 3-3 och 4-2 på straffar.

Molde
2-0 f

Molde vidare med sammanlagt 2-1.

Galatasaray
1-0
Olimpija Ljubljana

Galatasaray vidare med sammanlagt 4-0.

TSC
1-4
Sporting Braga

Sporting Braga vidare med sammanlagt 7-1.

Servette
1-1
Rangers

Rangers vidare med sammanlagt 3-2.

Sturm Graz
1-3
PSV

PSV vidare med sammanlagt 7-2.

Olympique Marseille
2-1* f
Panathinaikos

Panathinaikos vidare med sammanlagt 2-2 och 5-3 på straffar.

Lördag 19 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 2:2
AEK
2.2
Dinamo Zagreb

AEK vidare med sammanlagt 4-3.

Match 1:2
Tisdag 8 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 1:2
Raków Częstochowa
2-1
Aris
FC København
0-0
Sparta Praha
PSV
4-1
Sturm Graz
2-1
Molde
Olimpija Ljubljana
0-3
Galatasaray
Sporting Braga
3-0
TSC
Onsdag 9 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 1:2
Panathinaikos
1-0
Olympique Marseille
Slovan Bratislava
1-2
Maccabi Haifa
Rangers
2-1
Servette
Tisdag 15 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 1:2
Dinamo Zagreb
1-2
AEK

20 matcher

20 lag

Spelas 8-19 augusti 2023.

Andra kvalomgången

24 matcher

24 lag

Spelas 25 juli-2 augusti 2023.

Uppdaterad: 02.08.2023, 23:21

Match 2:2
Tisdag 1 augusti 2023
Andra kvalomgången, match 2:2
Panathinaikos
2-2
Dnipro-1

Panathinaikos vidare med sammanlagt 5-3.

BATE Broisov
3-5
Aris

Aris vidare med sammanlagt 11-5.

Olimpija Ljubljana
2-1
Ludogorets

Olimpija Ljubljana vidare med sammanlagt 3-2.

Slovan Bratislava
2-2
Zrinjski

Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 3-2.

Onsdag 2 augusti 2023
Andra kvalomgången, match 2:2
Astana
0-1
Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 6-0.

Qarabağ
1-1
Raków Częstochowa

Raków Częstochowa vidare med sammanlagt 4-3.

Molde
2-0
HJK

Molde vidare med sammanlagt 2-1.

Genk
2-2* f
Servette

Servette vidare med sammanlagt 2-2 och 4-1 på straffar.

Häcken
3-3* f

KÍ vidare med sammanlagt 3-3 pch 4-3 på straffar.

Maccabi Haifa
4-1
Sheriff

Maccabi Haifa vidare med sammanlagt 4-2.

FC København
6-3
Breiðablik

FC København vidare med sammanlagt 8-3.

Galatasaray
1-0
Žalgiris

Galatasaray vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Tisdag 25 juli 2023
Andra kvalomgången, match 1:2
HJK
1-0
Molde
Žalgiris
2-2
Galatasaray
Dnipro-1
1-3
Panathinaikos
Dinamo Zagreb
4-0
Astana
Servette
1-1
Genk
Zrinjski
0-1
Slovan Bratislava
Breiðablik
0-2
FC København
Onsdag 26 juli 2023
Andra kvalomgången, match 1:2
Aris
6-2
BATE Broisov
Sheriff
1-0
Maccabi Haifa
Raków Częstochowa
3-2
Qarabağ
Ludogorets
1-1
Olimpija Ljubljana
0-0
Häcken

24 matcher

24 lag

Spelas 25 juli-2 augusti 2023.

Första kvalomgången

30 matcher

30 lag

Spelas 11-19 juli 2023.

Uppdaterad: 19.07.2023, 23:02

Match 2:2
Tisdag 18 juli 2023
Första kvalomgången, match 2:2
Struga
1-2
Žalgiris

Žalgiris vidare med sammanlagt 2-1.

Flora
0-3
Raków Częstochowa

Raków Częstochowa vidare med sammanlagt 4-0.

Sheriff
3-0 f
Farul Constanța

Sheriff vidare med sammanlagt 3-1.

Maccabi Haifa
2-1
Hamrun Spartans

Maccabi Haifa vidare med sammanlagt 6-1.

The New Saints
0-2
Häcken

Häcken vidare med sammanlagt 5-1.

Zrinjski
2-3* f
Urartu

Zrinjski vidare mef sammanlagt 3-3 och 4-3 på straffar.

BATE Borisov
2-0
Partizani

BATE Borisov vidare med sammanlagt 3-1.

Breiðablik
2-1
Shamrock Rovers

Breiðablik vidare med sammanlagt 3-1.

Onsdag 19 juli 2023
Första kvalomgången, match 2:2
Valmiera
1-2
Olimpija Ljubljana

Olimpija Ljubljana vidare med sammanlagt 4-2.

Ferencváros
0-3

KÍ vidare med sammanlagt 3-0.

Qarabağ
4-0
Lincoln Red Imps

Qarabağ vidare med sammanlagt 6-1.

Dinamo Tbilisi
1-2
Astana

Astana vidare med sammanlagt 3-2.

Ludogorets
4-0
Ballkani

Ludogorets vidare med sammanlagt 4-2.

Swift Hesperange
0-2
Slovan Bratislava

Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 3-1.

Larne
2-2 f
HJK

HJK vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Tisdag 11 juli 2023
Första kvalomgången, match 1:2
Urartu
0-1
Zrinjski
Lincoln Red Imps
1-2
Qarabağ
Žalgiris
0-0
Struga
Olimpija Ljubljana
2-1
Valmiera
Raków Częstochowa
1-0
Flora
Hamrun Spartans
0-4
Maccabi Haifa
Ballkani
2-0
Ludogorets
Shamrock Rovers
0-1
Breiðablik
0-0
Ferencváros
Partizani
1-1
BATE Borisov
Onsdag 12 juli 2023
Första kvalomgången, match 1:2
Astana
1-1
Dinamo Tbilisi
HJK
1-0
Larne
Häcken
3-1
The New Saints
Farul Constanța
1-0
Sheriff
Slovan Bratislava
1-1
Swift Hesperange

30 matcher

30 lag

Spelas 11-19 juli 2023.

Förkval

3 matcher

4 lag

Spelas 27-30 juni 2023.

Uppdaterad: 30.06.2023, 23:59

Final
Fredag 30 juni 2023
Förkval, final
Budućnost
0-5
Breiðablik
Semifinaler
Tisdag 27 juni 2023
Förkval, semifinaler
Atlètic Club d'Escaldes
0-3
Budućnost
Tre Penne
1-7
Breiðablik

3 matcher

4 lag

Spelas 27-30 juni 2023.

Skytteliga

Uppdaterad: 10.04.2024, 22:55

Namn
Klubb
Mål
Harry Kane
Bayern München
7
Antoine Griezmann
Atlético Madrid
6
Erling Haaland
Manchester City
6
Kylian Mbappé
Paris Saint-Germain
6
Álvaro Morata
Atlético Madrid
5
Julian Álvarez
Manchester City
5
Phil Foden
Manchester City
5
Rasmus Højlund
Manchester United
5
Galeno
Porto
5
Gabriel Jesus
Arsenal
4
Bukayo Saka
Arsenal
4
Leandro Trossard
Arsenal
4
Ciro Immobile
Lazio
4
Evanilson
Porto
4
Lois Openda
RB Leipzig
4
Jude Bellingham
Real Madrid
4
Rodrygo
Real Madrid
4
Danylo Sikan
Shakhtar Donetsk
4

Skytteliga - kval

Uppdaterad: 30.08.2023, 23:00

Namn
Klubb
Mål
Árni Frederiksberg
6
Höskuldur Gunnlaugsson
Breiðablik
5
Frantzdy Pierrot
Maccabi Haifa
5
Luuk De Jong
PSV
5
Redon Xhixha
Qarabağ
5
Yannick Gomis
Aris
3
Jason Daði Svanþórsson
Breiðablik
3
Luka Ivanušec
Dinamo Zagreb
3
Jordan Larsson
FC København
3
Orri Óskarsson
FC København
3
Mauro Icardi
Galatasaray
3
Ibrahim Sadiq
3
Dean David
Maccabi Haifa
3
Timi Elšnik
Olimpija Ljubljana
3
Andraž Šporar
Panathinaikos
3
Łukasz Zwoliński
Raków Częstochowa
3
James Tavernier
Rangers
3
Amine Talal
Sheriff
3
Vladimír Weiss
Slovan Bratislava
3