» Ligue 2 (2)Nîmes lämnade jumboplatsen i 21:a omgången
Nîmes Olympique började Ligue 2-säsongen med åtta minuspoäng och har legat jumbo hela säsongen. Men med fredagens 6-2-urladdning mot topplaget Clermont lämnade laget för första gången sistaplatsen.
Förra säsongen fälldes Nîmes Olympique för ett antal uppgjorda matcher och fick därför starta säsongen med åtta minuspoäng. Det tog 20 omgångar att lämna jumboplatsen. 6-2 hemma mot topplaget Clermont samtidigt som nykomlingen Paris FC föll i sin match innebar att lagen bytte plats i botten av Ligue 2.
Nästa steg blir att ta sig upp på rätt sida nedflyttningsstrecket och dit är det fem poäng.
© ecst.se
Senast uppdaterad: Fredag 15 januari 2016
Sochaux-Montbéliard
2-3
Chamois niortais
Nîmes Olympique
6-2
Clermont Foot
Stade lavallois
4-1
Auxerre
» Primeira Liga (1)Serieledarna tappade mot jumbon
Serieledande Sporting CP tappade poäng hemma mot jumbon och nykomlingen Tondela, som kvitterade till 2-2 i slutminuterna.
De senaste 13 säsongerna har antingen Porto eller Benfica vunnit den portugisiska ligan. Under den perioden har Sporting Clube de Portugal, även kände som Sporting Lissabon, samlat på sig fem andraplatser och lika många tredjeplatser.
Halvvägs genom säsongen toppas Primeira Liga av just Sporting och kanske får de grönvitrandiga äntligen ett ligaguld igen. Men andra halvan av säsongen inleddes illavarslande. Hemmamötet med jumbon och nykomlingen Tondela slutade 2-2.
Efter en halvtimmes spel fick Sporting Rui Patrício utvisad och gästerna tog ledningen. Sporting vände med två mål på sju minuter i andra halvlek men Tondela snuvade serieledarna på fjärde raka segern med Salva Chamorros kvittering till slutresultatet 2-2 i 85:e minuten.
Sporting toppar tabellen fem poäng före både Benfica och Porto, som spelar sina matcher i helgens omgång på lördag respektive söndag. Tondela är kvar som jumbo men med bara en poäng upp till nästjumbon Boavista.
© ecst.se
Senast uppdaterad: Fredag 15 januari 2016