ecst.se fotboll

ecst.se/fotboll

Nyheter, resultatservice och statistik
från hela fotbollseuropa

Nyheter: Tisdag 8 april 2014

Fotboll

Foto: ecst.se

InternationelltInternationellt » UEFA Champions League

Chelsea vände mot PSG, Real höll undan

Demba Ba sköt Chelsea till semifinal i Champions League när han gjorde 2-0 och sammanlagt 3-3 mot Paris Saint-Germain i 87:e minuten. Real Madrid pressades av Borussia Dortmund men höll undan och tog sig till semifinal med 3-2.

Tisdagens returmöten i Champions League slutade båda 2-0 till hemmalaget. Det innebar att Chelsea hämtade upp 1-3-underläge i första kvartsfinalen mot Paris Saint-Germain och tog sig vidare tack vare mål på bortaplan och att Real Madrid höll undan och tog revansch på Borussia Dortmund efter fjolårets semifinalförlust.

Straffmiss pressade Real

Real Madrid hade chansen att definitivt punktera kvartsfinalen mot Borussia Dortmund med en straff redan i 16:e minuten. Borussias Lukasz Piszczek tog bollen med handen och Ángel Di María stegade i Cristiano Ronaldos frånvaro (skadad men på bänken) fram för att slå straffen i mål. Men Di María snubblade till i sista sekund och Roman Weidenfeller i tyskarnas mål kunde rädda.

Istället gjorde Borussia match av returen genom Marco Reus. 24-åringen satte 1-0 i 24:e minuten och ökade på till 2-0 på en stolpretur i 37:e. De gulsvarta tyskarna lyckades dock inte fullborda en överraskande upphämtning. I mitten av andra halvlek spelade Reus fram Henrikh Mkhitaryan, som sköt i stolpen.

Chelsea avgjorde i 87:e

Hemmastarka Chelsea hade en 1-3-förlust från Paris att hämta upp på Stamford Bridge, där laget vunnit 17 av de 19 senaste matcherna och spelat oavgjort i övriga två. En dryg halvtimme in i matchen kom 1-0 genom André Schürrle, som fick bollen mitt framför mål och ostört kunde placera den i nät.

I början av andra halvlek sköt både Schürrle och Oscar i ribban. Men målet som skickade Chelsea till semifinal kom till slut. I 87:e minuten stormade inhopparen Demba Ba fram på ett inlägg och satte 2-0. Sammanlagt 3-3 och Chelsea vidare tack vare mål på bortaplan.

PSG, utan skadade Zlatan Ibrahimović, föll med 3-3 även i fjolårets kvartsfinal, den gången mot Barcelona.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Tisdag 8 april 2014

Borussia Dortmund
2-0
Real Madrid

Chelsea
2-0
Paris Saint-Germain

Dagens repris

3-3

Förra året åkte Paris Saint-Germain ut i kvartsfinalen av Champions League efter 3-3 mot Barcelona. I år blev det 3-3 och respass mot Chelsea.

Dagens svit 1

20

Chelsea har 20 raka matcher på Stamford Bridge utan förlust. 18 av dessa har Londonlaget vunnit, bland annat de sex senaste med 19-0 i mål. Inget insläppt mål på de åtta senaste hemma.

Dagens svit 2

11

PSG kom till London med elva raka segrar och 15 raka utan förlust. Men 0-2 på Stamford Bridge innebar första nollpoängaren sedan 22 januari fick stryk av Montpellier i Coupe de France.

» Fotboll i korthet:

SverigeSverige » Allsvenskan (1)

Ny seger för ÖSK

Nykomlingen Örebro SK tog en ny seger när Mjällby 1-0-besegrades och är därmed jämsides med Malmö FF på maximala sex poäng.Shpetim Hasani nickade in matchens enda mål på hörna i 87:e minuten och sitt andra för säsongen.

© ecst.se | Senast uppdaterad: Tisdag 8 april 2014

Örebro
1-0
Mjällby