Racing Santander protesterade sig ur cupen
Division tre-laget Racing Santander hade chansen på en cupsemifinal mot Barcelona. Men direkt efter avspark i torsdagens kvartsfinalretur mot Real Sociedad ställde sig spelarna vid mittcirkeln och vägrade spela vidare. Aktionen var en protest mot klubbens ledning.

Division tre-laget Racing Santander har tagit sig till kvartsfinal i Copa del Rey efter skalper som Sevilla och Almería. Men mer än så blir det inte. Första kvartsfinalen mot Real Sociedad slutade med förlust 1-3 och av returen blev bara avspark. Därefter samlades spelarna vid mittcirkeln och vägrade genomföra matchen. Domaren blev tvungen att blåsa av.
Spelaraktionen är en protest mot ledningen. Klubbens ekonomi är körd i botten och det var fyra månader sedan spelarna fick lön. Med denna protest kräver spelarna ledningens omedelbara avgång.
Det var inte första gången som ledningen blev utsatt. Redan i cupmatchen mot Almería stormades hederläktaren av upprörda supportrar, som hade ett och annat att berätta för klubbens president.
Nu återstår att se vad som händer i ligaspelet. Efter två raka degraderingar från första- och andradivisionen toppar Racing sin division tre-grupp och har därmed chans på kvalspel tillbaka till tvåan.
Det blir fyra topplag i Liga BBVA som gör upp i Copa del Reys semifinaler. I den ena bjuds det på Madridderby mellan tvåan Atlético och trean Real, i den andra tar serieledande Barcelona emot sexan Real Sociedad. Semifinalerna spelas 5 februari med returer 11-12 februari .


