Internationellt » VM-kval | Afrika
Elfenbenskusten mot VM

Sista omgången av det afrikanska VM-kvalet, ett playoff med tio lag som kämpar om fem slutspelsbiljetter, inleddes med segrar för Elfenbenskusten och Burkina Faso.Elfenbenskusten kopplade greppet med en 3-1-seger i den första av två möten med Senegal. Didier Drogba, Ludovic Sané och Salomon Kalou ordnade tremålsledning innan Papiss Cissé reducerade på övertid.
Burkina Faso tog ledningen tre gånger om hemma mot Algeriet och Aristide Bancés 3-2-mål på straff i 86:e minuten blev obesvarat och gav hemmalaget en uddamålsseger.
Etiopien möter Nigeria och Tunisien tar emot Kamerun på söndag, Ghana och Egypten spelar på tisdag. Returerna avgörs 16-19 november och vinnarna belönas med en biljett till Brasilien nästa år.
