ecst.se fotboll

ecst.se/fotboll

Nyheter, resultatservice och statistik
från hela fotbollseuropa

Nyheter: Måndag 15 juli 2013

Dagens rubriker:

» Christoffer Andersson bakom HIF:s seger

SverigeSverige » Allsvenskan (1)

Christoffer Andersson bakom HIF:s seger

Det bjöds på tre mål och två utvisningar när Helsingborg 3-0-besegrade Öster och hakar på Malmö FF i toppstriden. Hetast var Christoffer Andersson med två fullträffar och ett rött kort inom loppet av tolv minuter.

Efter tre raka matcher utan vinst varav de två senaste hemma på Olympia tog Helsingborg en efterlängtad trepoängare mot bottenlaget Öster. Huvudperson blev Christoffer Andersson, som inom loppet av tolv minuter avgjorde matchen med två mål och dessutom blev utvisad.

Matchen var Helsingborgs. Hemmalaget satte full fart från start och hade 6-0 i skott redan efter tolv minuters spel. Fyra av dessa avfyrades av David Accam, som fick uppleva femte gången gillt när han gav HIF ledningen i 37:e minuten. Elva minuter in på andra halvlek fick Dennis Velic gult kort, besvarade det med onödigt snack och fick ett till. Sedan var det dags för Christoffer Andersson.

Den 34-årige backen satte 2-0 i 68:e minuten, cykelsparkade in trean i 76:e och drog på sig sin andra varning i 80:e.

Segern var HIF:s första sedan tidigt i juni och innebar att laget blev upp som allsvensk tvåan, en poäng efter Malmö FF men med en match tillgodo.

För Öster ser det mörkt ut. Kvalplats och en enda seger på de 13 senaste tävlingsmatcherna. Dessutom bara ett mål framåt på de fem senaste.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Måndag 15 juli 2013

Helsingborg
3-0
Öster

Dagens poängplockare

ÍA

Efter sex raka förluster tog ÍA sin första poäng sedan maj i det isländska jumbomötet borta mot Fylkir. Båda lagen har skrapat ihop till futtiga fyra poäng på de elva inledande omgångarna och Fylkir väntar fortfarande på första trepoängaren.