Oavgjord nystart i Allsvenskan
Efter två veckors uppehåll sparkade Allsvenskan igång igen med tre kryssmatcher. Mållöst för Gefle mot Öster och IFK Göteborg mot Djurgården medan Kalmar och IFK Norrköping spelade 2-2.
Först ut när Allsvenskan nystartade efter ett par veckors landslagsuppehåll var Gefle och Öster – två lag som kämpar för att hålla sig kvar ovanför de båda bottenstrecken. 0-0 på Strömvallen var knappast någon högoddsare, inte minst som Gefle redan hade en tre matcher lång svit av oavgjorda att förlänga.
Mållöst blev det också mellan IFK Göteborg och Djurgården. även det ganska logiskt. IFK är topplaget som tappat stinget – två poäng på tre matcher mot tre lag i bottenskiktet. Djurgården är bottenlaget som är på väg uppåt – fem raka utan förlust. Och oavgjort blev det ju även när lagen möttes i cupfinalen i slutet av maj innan IFK tog hem straffavgörandet.
En som inte varit mållös under våren och heller inte vid nystarten är IFK Norrköpings Gunnar Thorvaldsson, som svarade för sitt sjunde mål i 2-2-matchen borta mot Kalmar FF och därmed delar andraplatsen i den allsvenska skytteligan, ett mål efter Häckens Moestafa El Kabir.
Det var hemmalaget som tog ledningen genom Måns Söderqvist strax före paus. IFK vände på tre minuter efter Torvaldssons utjämning och Christopher Telos ledningsmål och Melker Hallberg räddade poäng åt hemmalaget med sin kvittering i 79:e minuten. Resultatet innebar att två mittenlag befäste sina respektive mittenplaceringar.

