ecst.se fotboll
« Oktober 2012 »
Nyheter: Söndag 21 oktober 2012

AIK och MFF hakar på – Elfsborg föll

AIK och Malmö FF vann sina respektive måste-matcher och hänger med i guldstriden. Elfsborg däremot föll med 1-2 borta mot IFK Norrköping och missade chansen att återta serieledningen.

Den allsvenska guldstriden har tätnat ytterligare. Inför helgens omgång rymdes de fyra guldaspiranterna inom fyra poängs marginal. Nu är avståndet tre. Även om det är en sanning med modifikation då serieledande Häckens överlägsna målskillnad gör att laget i praktiken har en bonuspoäng att tillgodoräkna sig.

Helgens stora förlorare i toppstriden blev tidigare serieledarna Elfsborg som föll med 1-2 på Idrottsparken i Norrköping. Redan efter 18 minuter hade hemmalaget 2-0 efter ett självmål av Stefan Ishizaki och tvåan av James Frempong. Elfsborg försökte komma ikapp och pressade på hårt efter Jon Jönssons reducering i 79:e minuten. Men det räckte inte.

På de sex senaste matcherna har Elfsborg bara två segrar – i båda fallen uddamålsvinster mot redan avsågade bottenduon Örebro och GAIS. Utöver dessa båda matcher har det blivit två förluster och två oavgjorda.

AIK har haft ett intensivt spelschema som onekligen påverkat resultaten. Efter 0-1 hemma mot Gefle i föregående omgång kändes SM-guldet avlägset. Men VM-kvaluppehållet tycks ha givit laget välbehövlig vila för mot IFK Göteborg blev det åter vinst och dessutom första nollan sedan derbysegern mot Djurgården för en dryg månad sedan. Niklas Backman svarade för matchens enda mål en kvart in i matchen.

En nödvändigt bra start på ytterligare en intensiv period som bjuder på två matcher i veckan fram till några dagar efter den allsvenska avslutningen.

Malmö FF fortsätter att leverera på bortaplan. De senaste veckorna har laget tagit tio poäng av tolv möjliga som gästande lag. Mot Kalmar ordnade Ricardinho och Daniel Larsson 2-0 i första halvlek och hemmalaget kom inte närmare än en reducering av Erik Israelsson en kvart från slutet.

Örebro är klara för Superettan efter 1-1 mot Helsingborg. Seger var ett måste men Nikola Ðurđić gjorde 1-0 för HIF i första halvlek och ÖSK:s kvittering kom först på övertid genom inhopparen Valdet Rama. Avståndet till kvalplacerade GIF Sundsvall är ointagliga tio poäng.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Halmstads chockförlust tog Öster till Allsvenskan

Öster är klara för Allsvenskan sedan Halmstad i slutminuterna tappat 2-0 till 2-3 hemma mot jumbon IFK Värnamo.

Halmstad svarade för en fullständig kollaps hemma på Örjans Vall när 2-0 blev 2-3 mellan 87:e och 91:a minuten. Förlusten tog Öster till Allsvenskan och troligtvis även Brommapojkarna.

HBK hade chans att sätta press på både Öster och Brommapojkarna genom att besegra tabelljumbon IFK Värnamo. Så såg också ut att ske när Mikael Boman och Johnny Lundberg nätade till 2-0 under andra halvlekens första 20 minuter. Tvåmålsledningen stod sig till den 87:e minuten då Vlado Zlojutro reducerade på straff. I den 90:e minuten var det kvitterat med ett självmål och en dryg minut senare avgjorde gästernas Dzenis Kozica.

Med två omgångar kvar är HBK mer eller mindre fast på tredjeplats. Brommapojkarna har fem poängs försprång och med tre raka segrar en formkurva som pekar spikrakt uppåt. HBK har inte vunnit någon av sina tre senaste och får fokusera på att hitta formen till det allsvenska kval som sannolikt väntar.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Fletcher ersattes av självmål i norrderby

Tyne-Wear-derbyt mellan Sunderland och Newcastle United slutade 1-1 efter en dramatisk upplösning.

Newcastle tog ledningen redan i tredje minuten när Yohan Cabaye slog till på en målvaktsretur. I mitten av första halvlek blev gästernas Cheikh Ismael utvisad och resten av matchen förvandlades till en enda lång kvitteringsjakt för Sunderland.

Utdelningen kom i 85:e minuten men målet gjordes inte av Steven Fletcher – skotten som inför derbyt svarat för samtliga Sunderlands fem mål. Istället var det Newcastles Demba Ba som några minuter efter att ha missat chansen att punktera derbyt istället noterades för ett självmål. Bittert men rättvist.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

OM snuvade på segern

Tabelljumbon Troyes snuvade Olympique Marseille på alla tre poängen och såg till att Paris Saint-Germain toppar Ligue 1 efter helgens omgång.

Marseille var serieledare inför PSG:s 1-0-seger i lördags och behövde bara en poäng för att återta tätplatsen. Men i den 89:e minuten av besöket i Troyes avgjorde hemmalaget genom Benjamin Nivet. Förlusten innebär att OM är tvåa på sämre målskillnad än PSG. Dessutom har laget en formkurva som pekar nedåt – efter sex raka segrar har laget tagit en poäng på de tre senaste matcherna.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Atléticos och Falcaos sviter fortsätter

Ett sent segermål av Radamel Falcao i bortamötet med Real Sociedad förlängde Atlético Madrids imponerande segersvit och tog laget upp på lika många poäng som Barcelona.

I den 90:e minuten av söndagens besök i San Sebastián gjorde Falcao 1-0 till Atlético mot Real Sociedad. Segern var Atléticos nionde raka sedan 1-1-premiären mot Levante i mitten av augusti – en imponerande segersvit som inkluderar den europeiska supercupen och två gruppspelsmatcher i Europa League. Men den här gången handlade det om ligan och poängen innebär att Madridlaget har lika många poäng som Barcelona.

Att det var Falcao som avgjorde matchen var i det närmaste självklart. Colombianen Har gjort mål tio matcher i rad och inte missat en plats i målprotokollet sedan premiären. Målsviten inkluderar matcher i såväl Atlético som det colombianska landslaget. I ligan har det hittills blivit nio mål – lika många som Ronaldo och bara två färre än Messi.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

FCK kvar i topp efter derbyseger

Serieledande FC København var det starkare laget i derbyt mot tabelljumbon Brøndby och vann med matchens enda mål.

28 828 åskådare på Parken i Köpenhamn fick se backen Kris Stadsgaard göra sitt första och matchens enda mål redan i tolfte minuten. Segern innebär att FCK behåller serieledningen tre poäng före AaB och att Brøndby är kvar som tabelljumbo nu med tre poäng istället för två till rätt sida nedflyttningsstrecket.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Fördel Rosenborg efter oavgjort toppmöte

Det är fördel Rosenborg i den norska guldstriden sedan toppmötet mellan Strømsgodset och Molde slutat 1-1.

Med fyra omgångar kvar av norska Tippeligaen tappade Molde serieledningen till Rosenborg. RBK vann med 2-0 i fredags men Molde hade chansen att återta förstaplatsen i söndagens toppmöte borta mot en tredje guldaspirant, Strømsgodset. Jo Inge Bergets 1-0 till Molde efter en kvart stod sig till 90:e minuten då Jarl Storbæk kvitterade för hemmalaget.

Både RBK och Molde har 52 poäng men de förstnämnda kan tillgodoräkna sig +28 i målskillnad mot Moldes +15. Strømsgodset skuggar toppduon med 49 poäng. Även fyran Tromsø är efter sin 2-0-seger mot Haugesund med i guldsnacket. Laget har sju poäng upp till serieledning men också en match tillgodo.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Shakhter Karagandy mästare

Shakhter Karagandy kan titulera sig mästare i Kazakstan efter sönagens 3-0-vinst mot Kaisar. Inför sista omgången har laget ett ointagligt försprång på fem poäng till tvåan Irtysh.

Shakhter tog sitt andra raka ligaguld vilket även är klubbens andra totalt.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Austria vann Wienderbyt

Alexander Gorgon svarade för båda målen när Austria Wien 2-0-besegrade Rapid Wien.

Därmed bytte lagen plats i tabellen. Austria är ny tvåa en poäng efter serieledande Salzburg och tre före Rapid.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Måste-matcher för MFF och AIK

Både Malmö FF och inte minst AIK behöver vinna för att inte hamna rejält på efterkälken i den allsvenska guldstriden. Elfsborg har chans att återta serieledningen.

Häckens 2-1-seger mot Mjällby sätter stor press på övriga guldkandidater. På söndagen spelar Malmö FF borta mot Kalmar FF och AIK gästar IFK Göteborg – svåra matcher för den guldjagande duon.

Malmö FF är ett starkt hemmalag men har sämst bortafacit av alla topplagen (5-4-4). Dock har laget tagit sju poäng på de tre senaste bortamatcherna och tycks ha skakat av sig den lasten. Men Kalmar är en oberäknelig motståndare som trots sin sjätteplats besegrat såväl Häcken, Elfsborg som AIK.

AIK:s intensiva spelschema med först kval- och sedan gruppspel i Europa League parallellt med allsvensk guldstrid verkar vara lite för mycket. De svartgula har bara vunnit en av sina sex senaste matcher och föll senast hemma mot Gefle. Förlust även mot IFK Göteborg och guldchansen är i det närmaste borta. Gnaget ställs mot ett IFK som radat upp sex raka utan förlust och under denna serie hunnit med att sänka både Elfsborg och MFF och ta poäng av Häcken.

Elfsborg förlorade serieledningen efter Häckens seger mot Mjällby men återtar tätpositionen om laget vinner på Idrottsparken i Norrköping. Boråsarnas totala bortafacit skrämmer inte men på senare tid har laget spelat 1-1 på Råsunda och bortabesegrat GAIS. Sex dagar tidigare vann IFK Norrköping med hela 7-2 mot samma grönsvartrandiga göteborgare...

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Toppen mot botten i Köpenhamnsderbyt

Motsatsförhållanden präglar söndagens köpenhamnsderby mellan FC København och Brøndby på Parken. Obesegrade FCK toppar tabellen medan Brøndby ligger sist.

Efter tre raka ligaguld 2009-11 fick FCK i våras lämna över ligatiteln till överraskningslaget Nordsjælland. Efter tolv spelade omgångar av säsongen 2012-13 är Köpenhamnsklubben åter i topp, tre poäng före tvåan AaB och fortfarande med förlustnollan intakt.

För Brøndby har de senaste åren varit en lång mardröm där pengarna strömmat ut ur kassakistan. Just nu jagar klubben inte bara poäng utan även tidigare sponsorn KasiGroups ägare Jesper Nielsen som krävs på 45 miljoner danska kronor.

I väntan på det rättsliga efterspelet får Brøndby kämpa för att undvika degradering. Laget är jumbo med två poäng upp till rätt sida nedflyttningsstrecket. Att hämta välbehövliga poäng mot guldfavoriten är dock inte omöjligt. Lagen möttes i mitten av augusti då dryga 16 000 åskådare såg lagen spela 1-1.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Fördel Austria i klassiskt Wienderby

På söndag spelas säsongens andra Wienderby mellan Austria och Rapid. Inför matchen ligger lagen tvåa och trea i Bundesliga med lika många poäng.

Austria mot Rapid är ett derby med anor. Första matchen spelades för 111 år sedan med Rapid som vinnare. De grönvita har också flest derbysegrar totalt men på senare år är det Austria som klarat av de prestigefyllda matcherna bäst.

Lagen möttes i början av augusti då Austria vann med 3-0. De sex senaste derbyna har resulterat i tre Austria-vinster, tre oavgjorda och hela 10-1 i mål. Förutom en förlustfri svit att försvara har Austria dessutom hållit nollan i 315 minuter i dessa sammanhang.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Ligaguld eller avgörande seriefinal för Shakhter

Den kazakiska ligasäsongen lider mot sitt slut och serieledande Shakhter Karagandy kan säkra ligaguldet i söndagens hemmamöte mot Kaisar.

Seger innebär ointagligt försprång inför avslutningen nästa söndag. Men tappar Shakhter poäng samtidigt som tvåan Irtysh vinner väntar en avgörande seriefinal i sista omgången; Shakhter-Irtysh.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012

Seriefinal för formstarkt Steaua

Den rumänska toppduon Pandurii Târgu Jiu och Steaua Bucuresţi möts i en tidig seriefinal på söndagskvällen. Gästande tabellettan Steaua har öppnat säsongen med 28 poäng av 33 möjliga, Pandurii är bara tre poäng bakom.

Steaua är i toppform med tio raka liga- och cupmatcher utan förlust. Laget toppar ligan, är vidare i cupen och har öppnat gruppspelet i Europa League med 2-2 borta mot VfB Stuttgart och senast 1-0 mot FC København. Pandurii öppnade säsongen imponerande men har förlorat två av de fyra senaste ligamatcherna.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Söndag 21 oktober 2012