ecst.se fotboll

 

Säsong

2021-22

Antal lag

45

Omgångar

5

Spelade matcher

94/95

Omgång
G
2
KF
SF
F
Lag
40
16
8
4
2
Matcher
80
8
4
2
1
Spelade
80
8
4
1
-

Final

1 matcher

2 lag

1 matcher

2 lag

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Uppdaterad: 21.11.2021, 23:59

Lördag 20 november 2021
Celtic
1-0
St. Johnstone
Söndag 21 november 2021
Rangers
1-3
Hibernian

2 matcher

4 lag

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 22-23 september 2021.

Uppdaterad: 23.09.2021, 23:59

Onsdag 22 september 2021
Rangers
2-0
Livingston
Dundee FC
0-2
St. Johnstone
Torsdag 23 september 2021
Celtic
3-0
Raith Rovers
Dundee United
1-3
Hibernian

4 matcher

8 lag

Spelas 22-23 september 2021.

Andra omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 13-15 augusti 2021.

Uppdaterad: 15.08.2021, 18:55

Fredag 13 augusti 2021
Rangers
5-0
Dunfermline Athletic
Lördag 14 augusti 2021
Ayr United
1-1* f
Dundee United

Dundee United vidare efter 4-3 på straffar.

Dundee
1-0
Motherwell
Livingston
*1-1 f
St. Mirren

Livingston vidare efter 4-3 på straffar.

Söndag 15 augusti 2021
Raith Rovers
2-1
Aberdeen
Arbroath
2-2* f
St. Johnstone

St. Johnstone vidare efter 3-2 på straffar.

Hibernian
2-0
Kilmarnock
Celtic
3-2
Hearts

8 matcher

16 lag

Spelas 13-15 augusti 2021.

Första omgången - gruppspel

80 matcher

40 lag

Spelas 9-25 juli 2021.

Uppdaterad: 25.07.2021, 23:10

Fredag 9 juli 2021
Kelty Hearts
0-1
Dundee United
Edinburgh City
0-1
Hamilton Academical
Lördag 10 juli 2021
Cove Rangers
2-3
Stirling Albion
Peterhead
0-2
Hearts
Elgin City
0-1
Arbroath
Forfar Athletic
3-0
Ross County
Montrose
3-0
Brora Rangers
Brechin City
0-3
Livingston
Cowdenbeath
0-1
Raith Rovers
Albion Rovers
*0-0 f
Ayr United

Albion Rovers vinnare efter 4-2 på straffar.

Airdrieonians
1-1* f
Annan Athletic

Annan Athletic vidare efter 5-4 på straffar.

Queen of the South
0-1
Queen's Park
East Kilbride
0-2
Kilmarnock
Stranraer
3-0
Greenock Morton
Dumbarton
0-3
St. Mirren
Partick Thistle
2-4
Dunfermline Athletic
Tisdag 13 juli 2021
Clyde
1-0
Stranraer
Greenock Morton
*0-0
East Kilbride

Greenock Morton vann efter 5-4 på straffar.

Hearts
3-0
Cove Rangers
Inverness CT
2-0
Peterhead
Dundee FC
4-0
Brora Rangers
Forfar Athletic
*0-0
Montrose

Forfar Athletic vann efter 5-4 på straffar.

Alloa Athletic
0-1
Cowdenbeath
Raith Rovers
4-0
Brechin City
Ayr United
3-0
Edinburgh City
Falkirk
5-1
Albion Rovers
Annan Athletic
1-3
Queen of the South
Dumbarton
1-2
Stenhousemuir
St. Mirren
1-0
Dunfermline Athletic
Onsdag 14 juli 2021
Arbroath
2-0
East Fife
Dundee United
6-1
Elgin City
Queen's Park
0-1
Motherwell
Lördag 17 juli 2021
Inverness CT
2-2*
Stirling Albion

Stirling Albion vann matchen efter 3-2 på straffar.

Peterhead
3-1
Cove Rangers
Dundee United
1-0
Arbroath
Kelty Hearts
3-0
East Fife
Brora Rangers
0-1
Forfar Athletic
Alloa Athletic
2-1
Livingston
Cowdenbeath
3-2
Brechin City
Albion Rovers
*1-1
Edinburgh City

Albion Rovers vann matchen efter5-4 på straffar.

Falkirk
1-2
Hamilton Academical
Motherwell
3-2
Queen of the South
Queen's Park
0-0*
Airdrieonians

Airdrieonians vann matchen efter 4-3 på straffar.

Clyde
1-2
Kilmarnock
Stranraer
1-0
East Kilbride
Dunfermline Athletic
5-1
Dumbarton
Stenhousemuir
1-2
Partick Thistle
Söndag 18 juli 2021
Ross County
0-3
Dundee FC
Tisdag 20 juli 2021
Hamilton Academical
0-1
Ayr United
Stenhousemuir
1-3
St. Mirren
Cove Rangers
3-1
Inverness CT
Stirling Albion
0-2
Hearts
East Fife
0-1
Dundee United
Elgin City
1-3
Kelty Hearts
Brechin City
1-0
Alloa Athletic
Annan Athletic
1-2
Queen's Park
East Kilbride
2-2*
Clyde

Clyde vinnare efter 4-3 på straffar.

Kilmarnock
*1-1
Greenock Morton

Kilmarnock vinnare efter 4-3 på straffar.

Partick Thistle
2-0
Dumbarton
Onsdag 21 juli 2021
Brora Rangers
0-1
Ross County
Montrose
0-2
Dundee
Livingston
*0-0
Raith Rovers

Livingston vinnare efter 6-5 på straffar.

Edinburgh City
3-0
Falkirk
Airdrieonians
2-0
Motherwell
Lördag 24 juli 2021
Stirling Albion
3-1
Peterhead
Arbroath
3-2
Kelty Hearts
East Fife
2-3
Elgin City
Dundee FC
5-2
Forfar Athletic
Ross County
4-1
Montrose
Livingston
3-1
Cowdenbeath
Raith Rovers
*0-0
Alloa Athletic

Raith Rovers vinnare efter 5-4 på straffar.

Ayr United
3-0
Falkirk
Hamilton Academical
*2-2
Albion Rovers

Hamilton Academical vinnare efter 6-5 på straffar.

Motherwell
2-0
Annan Athletic
Queen of the South
4-1
Airdrieonians
Kilmarnock
2-1
Stranraer
Greenock Morton
2-1
Clyde
Dunfermline Athletic
4-1
Stenhousemuir
Söndag 25 juli 2021
St. Mirren
2-0
Partick Thistle
Hearts
1-0
Inverness CT
Grupp A
1
Hearts
 
4
4
0
0
8
- 0
8
12
2
Stirling Albion
 
4
2
1
1
8
- 7
1
8
3
Inverness CT
 
4
1
1
2
5
- 6
-1
4
4
Cove Rangers
 
4
1
0
3
6
- 10
-4
3
5
Peterhead
 
4
1
0
3
4
- 8
-4
3
Grupp B
1
Dundee United
 
4
4
0
0
9
- 1
8
12
2
Arbroath
 
4
3
0
1
6
- 3
3
9
3
Kelty Hearts
 
4
2
0
2
8
- 5
3
6
4
Elgin City
 
4
1
0
3
5
- 12
-7
3
5
East Fife
 
4
0
0
4
2
- 9
-7
0
Grupp C
1
Dundee FC
 
4
4
0
0
14
- 2
12
12
2
Forfar Athletic
 
4
2
1
1
6
- 5
1
8
3
Ross County
 
4
2
0
2
5
- 7
-2
6
4
Montrose
 
4
1
1
2
4
- 6
-2
4
5
Brora Rangers
 
4
0
0
4
0
- 9
-9
0
Grupp D
1
Raith Rovers
 
4
2
2
0
5
- 0
5
9
2
Livingston
 
4
2
1
1
7
- 3
4
8
3
Cowdenbeath
 
4
2
0
2
5
- 6
-1
6
4
Alloa Athletic
 
4
1
1
2
2
- 3
-1
4
5
Brechin City
 
4
1
0
3
3
- 10
-7
3
Grupp E
1
Ayr United
 
4
3
1
0
7
- 0
7
10
2
Hamilton Academicals
 
4
2
1
1
5
- 4
1
8
3
Albion Rovers
 
4
0
3
1
4
- 8
-4
5
4
Edinburgh City
 
4
1
1
2
4
- 5
-1
4
5
Falkirk
 
4
1
0
3
6
- 9
-3
3
Grupp F
1
Motherwell
 
4
3
0
1
6
- 4
2
9
2
Queen's Park
 
4
2
1
1
3
- 2
1
7
3
Queen of the South
 
4
2
0
2
9
- 6
3
6
4
Airdrieonians
 
4
1
2
1
4
- 5
-1
6
5
Annan Athletic
 
4
0
1
3
3
- 8
-5
2
Grupp G
1
Kilmarnock
 
4
3
1
0
7
- 3
4
11
2
Stranrear
 
4
2
0
2
5
- 3
2
6
3
Greenock Mortin
 
4
1
2
1
3
- 5
-2
6
4
Clyde
 
4
1
1
2
5
- 6
-1
5
5
East Kilbride
 
4
0
2
2
2
- 5
-3
2
Grupp H
1
St Mirren
 
4
4
0
0
9
- 1
8
12
2
Dunfermline Athletic
 
4
3
0
1
13
- 5
8
9
3
Partick Thistle
 
4
2
0
2
6
- 7
-1
6
4
Stenhousemuir
 
4
1
0
3
5
- 10
-5
3
5
Dumbarton
 
4
0
0
4
2
- 12
-10
0
Bästa grupptvåor
1
Dunfermline Athletic
 
4
3
0
1
13
- 5
8
9
2
Arbroath
 
4
3
0
1
6
- 3
3
9
3
Livingston
 
4
2
1
1
7
- 3
4
8
4
Stirling Albion
 
4
2
1
1
8
- 7
1
8
5
Forfar Athletic
 
4
2
1
1
6
- 5
1
8
6
Hamilton Academicals
 
4
2
1
1
5
- 4
1
8
7
Queen's Park
 
4
2
1
1
3
- 2
1
7
8
Stranrear
 
4
2
0
2
5
- 3
2
6

80 matcher

40 lag

Spelas 9-25 juli 2021.

Skytteliga

Uppdaterad: 17.07.2021, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Lawrence Shankland
Dundee United
3
Nikolay Todorov
Dunfermline Athletic
3
Ruari Paton
Queen of the South
3
Instagram Facebook Twitter YouTube Pinterest LinkedIn