ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Antal lag

128

Omgångar

7

Spelade matcher

109/127

Omgång
1
2
3
4
Lag
128
64
32
16
Matcher
64
32
16
8
Spelade
64
32
13
-
Omgång
KR
SF
F
Lag
8
4
2
Matcher
4
2
1
Spelade
-
-
-

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 2023.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 2023.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 2023.

-

2 matcher

4 lag

Spelas 2023.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 2023.

-

4 matcher

8 lag

Spelas 2023.

Fjärde omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 2023.

-

8 matcher

16 lag

Spelas 2023.

Tredje omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 29 juni-11 augusti 2022.

Uppdaterad: 10.08.2022, 20:40

Onsdag 29 juni 2022
Tredje omgången
Byåsen
1-2
Sandefjord
Kjelsås
3-3* f
Skeid

Skeid vidare efter 4-3 på straffar.

Moss
0-3
Start
Sotra
0-1
Haugesund
Eidsvold
1-4
Molde
Lillestrøm
1-0
Aalesund
Gjøvik-Lyn
0-7
Stabæk
Vålerenga
0-1
Bodø / Glimt
Torsdag 30 juni 2022
Tredje omgången
KFUM
1-1* f
Sogndal

Sogndal vidare efter 5-4 på straffar.

Brann
0-2
Fredrikstad
Sandnes Ulf
0-2
Rosenborg
Ullensaker / Kisa
6-0
Ranheim
Onsdag 10 augusti 2022
Tredje omgången
Jerv
2-3 f
Odd
Onsdag 17 augusti 2022
Tredje omgången
HamKam
18:00
Tromsø
Onsdag 28 september 2022
Tredje omgången
Tromsdalen
18:00
Bryne
Onsdag 19 oktober 2022
Tredje omgången
Viking
18:00
Kristiansund

16 matcher

32 lag

Spelas 29 juni-11 augusti 2022.

Andra omgången

32 matcher

64 lag

Spelas 14-23 juni 2022.

Uppdaterad: 23.06.2022, 20:03

Tisdag 14 juni 2022
Andra omgången
Eidsvold
3-2
Kongsvinger
Onsdag 15 juni 2022
Andra omgången
Frigg
0-1
Skeid
Tisdag 21 juni 2022
Andra omgången
Vidar
1-3
Bryne
Onsdag 22 juni 2022
Andra omgången
Moss
1-0
Sarpsborg 08
Elverum
1-3
HamKam
Gjøvik-Lyn
3-2 f
Strømsgodset
Kjelsås
1-0
Mjøndalen
Flint
1-5
Sandefjord
Notodden
1-3 f
Stabæk
Arendal
2-3
Start
Fløy-Flekkerøy
2-3 f
Odd
Vard
1-2
Viking
Sotra
*wo
Øygarden

Sotra vidare på walkover.

Os
1-6
Brann
Fana
0-1
Haugesund
Brattvåg
2-4
Molde
Hødd
0-3
Aalesund
Byåsen
*3-3 f
Stjørdals-Blink

Byåsen vidare efter 4-2 på straffar.

Strindheim
1-3
Kristiansund
Levanger
1-2 f
Rosenborg
Junkeren
1-2
Lillestrøm
Harstad
0-5
Bodø / Glimt
Skjervøy
1-4
Tromsø
Tromsdalen
1-2 f
Alta
IF Fram
2-0
Jerv
Brumunddal
3-4
Vålerenga
Torsdag 23 juni 2022
Andra omgången
Kvik Halden
0-1
Fredrikstad
Ullensaker / Kisa
2-1
Grorud
Ullern
0-2
KFUM
Egersund
1-2
Sandnes Ulf
Bjarg
1-4
Sogndal
Nardo
0-1
Ranheim

32 matcher

64 lag

Spelas 14-23 juni 2022.

Första omgången

64 matcher

128 lag

Spelas 4-19 maj 2022.

Uppdaterad: 19.05.2022, 22:29

Onsdag 4 maj 2022
Halsen
1-4
Sandefjord
Eidsvold IF
0-7
Lillestrøm
Onsdag 11 maj 2022
Surnadal
1-4
Kristiansund
Onsdag 18 maj 2022
Junkeren
*2-2 f
Mjølner

Junkeren vidare efter 4-1 på straffar.

Råde
0-1 f
Fredrikstad
Ullern
3-0
Asker
Bærum
1-2 f
Kvik Halden
Skjetten
0-3
Ullensaker / Kisa
Brumunddal
2-0 f
Strømmen
Pors Grenland
2-3
Arendal
Træff
4-4* f
Vard

Vard vidare efter 4-2 på straffar.

Os
6-5 f
Åsane
Bremnes
2-5
Øygarden
Voss
0-7
Brann
Herd
0-2
Molde
Trygg / Lade
1-2
Levanger
Orkla
3-6
Stjørdals-Blink
Finnsnes
2-4
Tromsdalen
Bossekop
0-2
Alta
Nordstrand
0-1
Frigg
Lokomotiv Oslo
1-2
Eidsvold
Harstad
2-1
Senja
Gjøvik-Lyn
*1-1 f
Raufoss

Gjøvik-Lyn vidare efter 4-2 på straffar.

Torsdag 19 maj 2022
Sprint-Jeløy
2-3
Moss
Oppsal
0-4
Skeid
Gamle Oslo
0-3
KFUM
Lyn
2-3
Stabæk
Follo
*
Grorud

Grorud vidare efter 4-3 på straffar.

Gjelleråsen
3-4
Kjelsås
Lørenskog
1-2 f
Kongsvinger
Elverum
2-1
Ottestad
Furnes
0-7
HamKam
Kolbu / KK
1-5
Valerenga
Hønefoss
0-4
Strømsgodset
Åskollen
2-6
Mjøndalen
Åssiden IF
1-2
Notodden
Flint
2-1 f
Eik Tønsberg
IF Fram
*
Ørn Horten

IF Fram vidare efter 7-6 på straffar.

Hei
1-6
Odd
Vindbjart
0-6
Fløy-Flekkerøy
Randesund
0-6
Start
Sola
1-3
Egersund
Vidar
4-0
Staal Jørpeland
Djerv
1-3
Haugesund
Brodd
0-2
Bryne
Vardeneset
1-4
Sandnes Ulf
Rosseland
1-6
Viking
Bjarg
2-1
Fyllingsdalen
Frøya
*
Fana

Fana vidare efter 5-3 på straffar.

Gneist
1-3
Sotra
Florø
0-5
Sogndal
Fjøra
0-3
Aalesund
Førde
1-5
Hødd
Dahle
1-8
Ranheim
Spjelkavik
0-4
Brattvåg
Byåsen
1-0
Kolstad
Tiller
0-2
Nardo
Melhus
1-3
Strindheim
Verdal
0-6
Rosenborg
Rana
0-4
Bodø / Glimt
Ishavsbyen
0-8
Tromsø
Express
0-7
Jerv
Fløya
1-2
Skjervøy
Østsiden
0-7
Sarpsborg 08

64 matcher

128 lag

Spelas 4-19 maj 2022.

Skytteliga

Uppdaterad: -