ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Start: 11 augusti 2023
Slut: 19 maj 2024

Spelade matcher

261 / 306

85,29 %

Målsnitt

3,16

Totalt: 824 mål

Publiksnitt

17 964

Totalt: 4 419 246 åskådare

Omgångar

34

Omgång för omgång

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34

PSV Feyenoord Twente
AZ
NEC Nijmegen Ajax Go Ahead Eagles Utrecht
Sparta Rotterdam Fortuna Sittard Heerenveen PEC Zwolle Almere City Heracles RKC Waalwijk
Excelsior
Volendam Vitesse

Aktuella matcher

Lördag 6 april 2024
Sparta Rotterdam
1-2
Heracles
PSV
5-1
AZ
PEC Zwolle
2-1
Excelsior
Twente
2-0
Fortuna Sittard
Söndag 7 april 2024
Vitesse
0-3
NEC
Feyenoord
6-0
Ajax
Go Ahead Eagles
1-1
Almere City
Volendam
3-2
RKC Waalwijk
Heerenveen
2-3
Utrecht
Fredag 12 april 2024
Excelsior
20:00
Volendam
Lördag 13 april 2024
PSV
16:30
Vitesse
AZ
18:45
RKC Waalwijk
Almere City
21:00
Sparta Rotterdam
Söndag 14 april 2024
Heracles
12:15
Heerenveen
Fortuna Sittard
14:30
Feyenoord
Utrecht
14:30
Go Ahead Eagles
Ajax
16:45
Twente
NEC
20:00
PEC Zwolle

Tabell

Uppdaterad: 07.04.2024, 23:59

 
 
*
 
Totalt
 
 
Hemma
 
Borta
1
 
PSV
PSV
2
29
29
25
3
1
89
- 17
72
78
 
13
1
0
41
- 8
40
 
12
2
1
48
- 9
38
2
 
Feyenoord
Feyenoord
1
29
29
21
6
2
76
- 23
53
69
 
11
3
1
42
- 10
36
 
10
3
1
34
- 13
33
3
 
Twente
Twente
5
29
29
18
6
5
55
- 28
27
60
 
12
1
2
30
- 14
37
 
6
5
3
25
- 14
23
4
 
AZ
AZ
4
29
29
15
6
8
54
- 32
22
51
 
9
1
4
31
- 11
28
 
6
5
4
23
- 21
23
5
 
NEC Nijmegen
NEC Nijmegen
12
29
29
12
10
7
57
- 42
15
46
 
8
3
3
31
- 17
27
 
4
7
4
26
- 25
19
6
 
Ajax
Ajax
3
29
29
12
9
8
61
- 55
6
45
 
7
5
2
32
- 18
26
 
5
4
6
29
- 37
19
7
 
Go Ahead Eagles
Go Ahead Eagles
11
29
29
11
9
9
43
- 37
6
42
 
7
4
4
30
- 17
25
 
4
5
5
13
- 20
17
8
 
Utrecht
Utrecht
7
29
29
11
9
9
41
- 40
1
42
 
6
5
3
26
- 21
23
 
5
4
6
15
- 19
19
9
 
Sparta Rotterdam
Sparta Rotterdam
6
29
29
10
7
12
42
- 41
1
37
 
4
5
6
22
- 24
17
 
6
2
6
20
- 17
20
10
 
Fortuna Sittard
Fortuna Sittard
14
29
29
9
8
12
34
- 51
-17
35
 
7
4
3
26
- 18
25
 
2
4
9
8
- 33
10
11
 
Heerenveen
Heerenveen
8
29
29
9
6
14
48
- 56
-8
33
 
6
3
6
29
- 25
21
 
3
3
8
19
- 31
12
12
 
PEC Zwolle
PEC Zwolle
ny
29
29
9
6
14
37
- 54
-17
33
 
4
3
8
15
- 28
15
 
5
3
6
22
- 26
18
13
 
Almere City
Almere City
ny
29
29
7
12
10
28
- 45
-17
33
 
3
6
5
14
- 22
15
 
4
6
5
14
- 23
18
14
 
Heracles
Heracles
ny
29
29
9
5
15
40
- 60
-20
32
 
6
3
5
25
- 28
21
 
3
2
10
15
- 32
11
15
 
RKC Waalwijk
RKC Waalwijk
9
29
29
6
6
17
27
- 47
-20
24
 
4
4
7
17
- 22
16
 
2
2
10
10
- 25
8
16
 
Excelsior
Excelsior
15
29
29
4
10
15
40
- 64
-24
22
 
2
7
5
18
- 24
13
 
2
3
10
22
- 40
9
17
 
Volendam
Volendam
13
29
29
4
7
18
30
- 70
-40
19
 
3
2
10
14
- 38
11
 
1
5
8
16
- 32
8
18
 
Vitesse
Vitesse
10
29
29
4
5
20
22
- 62
-40
17
 
1
5
9
10
- 26
8
 
3
0
11
12
- 36
9

Placeringar: Lag 1-3 till Champions League, lag 4 till Europa Conference League, lag 5-8 till Conference League-playoff. Lag 16 till nedflyttningskval, lag 17-18 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Målskillnad. 3. Gjorda mål. 4. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål på bortaplan). 5. Playoff.

* Placering föregående säsong.

Skytteliga

Uppdaterad: 07.04.2024, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Vangelis Pavlidis
AZ
25
Luuk de Jong
PSV
24
Santiago Giménez
Feyenoord
21
Brian Brobbey
Ajax
16
Ricky van Wolfswinkel
Twente
13
Kaj Sierhuis
Fortuna Sittard
12
Sem Steijn
Twente
12
Magnus Mattsson
NEC Nijmegen
11
Lennart Thy
PEC Zwolle
11
Thomas Robinet
Almere City
10
Jizz Hornkamp
Heracles
10
Chuba Akpom
Ajax
9
Dani de Wit
AZ
9
Yankuba Minteh
Feyenoord
9
Igor Paixão
Feyenoord
9
Pelle van Amersfoort
Heerenveen
9
Johan Bakayoko
PSV
9
Tobias Lauritsen
Sparta Rotterdam
9
Steven Bergwijm
Ajax
8
Koki Ogawa
NEC Nijmegen
8
Guus Til
PSV
8
Michiel Kramer
RKC Waalwijk
8
Arno Verschueren
Sparta Rotterdam
8
Robert Mühren
Volendam
8

Publiksnitt

Uppdaterad: 02.04.2024, 23:59

Totalt
4 419 246
246
17 964
Ajax
642 341
13
49 411
Feyenoord
657 500
14
46 964
PSV
443 786
13
34 137
Twente
414 950
14
29 639
Heerenveen
277 995
13
21 384
Utrecht
264 155
13
20 320
AZ
254 457
14
18 176
Vitesse
224 846
14
16 060
PEC Zwolle
192 648
14
13 761
NEC Nijmegen
174 566
14
12 469
Heracles
153 601
13
11 815
Sparta Rotterdam
142 746
14
10 196
Fortuna Sittard
142 068
14
10 148
Go Ahead Eagles
137 187
14
9 799
Volendam
86 746
13
6 673
RKC Waalwijk
90 193
14
6 442
Excelsior
61 339
14
4 381
Almere City
58 122
14
4 152

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

Uppdaterad: 07.04.2024, 23:59

Augusti 2023
Fredag 11 augusti 2023
Volendam
1-2
Vitesse
Lördag 12 augusti 2023
PSV
2-0
Utrecht
Heerenveen
3-1
RKC Waalwijk
Ajax
4-1
Heracles
PEC Zwolle
1-2
Sparta Rotterdam
Söndag 13 augusti 2023
NEC
3-4
Excelsior
Feyenoord
0-0
Fortuna Sittard
AZ
5-1
Go Ahead Eagles
Almere City
1-4
Twente
Fredag 18 augusti 2023
Heracles
2-1
NEC
Lördag 19 augusti 2023
Excelsior
2-2
Ajax
Vitesse
1-3
PSV
Fortuna Sittard
2-1
Almere City
Go Ahead Eagles
4-1
Volendam
Söndag 20 augusti 2023
Utrecht
0-2
Heerenveen
Sparta Rotterdam
2-2
Feyenoord
Twente
3-1
PEC Zwolle
RKC Waalwijk
1-3
AZ
Lördag 26 augusti 2023
NEC
3-0
RKC Waalwijk
Excelsior
2-2
Fortuna Sittard
Söndag 27 augusti 2023
PEC Zwolle
1-0
Utrecht
Feyenoord
6-1
Almere City
Heerenveen
1-3
Sparta Rotterdam
September 2023
Fredag 1 september 2023
Sparta Rotterdam
1-1
NEC
Lördag 2 september 2023
Almere City
1-2
PEC Zwolle
Go Ahead Eagles
3-2
Heerenveen
RKC Waalwijk
0-4
PSV
Heracles
3-1
Excelsior
Söndag 3 september 2023
Utrecht
1-5
Feyenoord
Fortuna Sittard
0-0
Ajax
Volendam
0-2
Twente
Vitesse
0-2
AZ
Lördag 16 september 2023
Feyenoord
6-1
Heerenveen
Vitesse
0-2
RKC Waalwijk
PSV
4-0
NEC
Fortuna Sittard
1-3
Volendam
Heracles
1-3
Utrecht
Söndag 17 september 2023
PEC Zwolle
1-1
Go Ahead Eagles
Twente
3-1
Ajax
Excelsior
0-0
Almere City
AZ
2-0
Sparta Rotterdam
Fredag 22 september 2023
Go Ahead Eagles
3-0
Fortuna Sittard
Lördag 23 september 2023
Volendam
2-2
Heracles
NEC
3-0
Utrecht
Almere City
0-4
PSV
Heerenveen
0-3
Excelsior
Söndag 24 september 2023
Sparta Rotterdam
1-0
Vitesse
Ajax
Avbr
Feyenoord
RKC Waalwijk
1-0
Twente
PEC Zwolle
0-3
AZ
Onsdag 27 september 2023
Ajax
0-4
Feyenoord
PSV
3-0
Go Ahead Eagles
Twente
1-0
Vitesse
Torsdag 28 september 2023
AZ
1-1
Heracles
Lördag 30 september 2023
Feyenoord
3-1
Go Ahead Eagles
Utrecht
0-2
Almere City
PSV
3-1
Volendam
Twente
1-0
Heerenveen
Oktober 2023
Söndag 1 oktober 2023
NEC
1-3
Vitesse
Excelsior
2-1
Sparta Rotterdam
Heracles
2-1
PEC Zwolle
AZ
4-0
Fortuna Sittard
Fredag 6 oktober 2023
Volendam
1-0
Utrecht
Lördag 7 oktober 2023
Heerenveen
1-1
NEC
Almere City
1-0
RKC Waalwijk
Go Ahead Eagles
4-0
Heracles
Vitesse
0-0
Excelsior
Söndag 8 oktober 2023
PEC Zwolle
0-2
Feyenoord
Fortuna Sittard
0-3
Twente
Ajax
1-2
AZ
Sparta Rotterdam
0-4
PSV
Lördag 21 oktober 2023
RKC Waalwijk
2-1
Volendam
PSV
3-1
Fortuna Sittard
NEC
1-1
Almere City
Feyenoord
4-0
Vitesse
AZ
3-0
Heerenveen
Söndag 22 oktober 2023
Utrecht
4-3
Ajax
Heracles
2-2
Twente
Excelsior
2-4
PEC Zwolle
Go Ahead Eagles
0-0
Sparta Rotterdam
Fredag 27 oktober 2023
Vitesse
1-1
PEC Zwolle
Lördag 28 oktober 2023
Heerenveen
3-0
Heracles
Almere City
0-0
Go Ahead Eagles
Sparta Rotterdam
2-0
RKC Waalwijk
Fortuna Sittard
0-0
Utrecht
Söndag 29 oktober 2023
Twente
2-1
Feyenoord
Volendam
3-1
Excelsior
PSV
5-2
Ajax
AZ
1-2
NEC
November 2023
Torsdag 2 november 2023
Ajax
2-0
Volendam
Lördag 4 november 2023
Heracles
0-6
PSV
RKC Waalwijk
1-2
Feyenoord
Excelsior
1-1
AZ
Go Ahead Eagles
5-1
Vitesse
Söndag 5 november 2023
Utrecht
1-1
Twente
PEC Zwolle
2-0
Fortuna Sittard
NEC
3-3
Volendam
Ajax
4-1
Heerenveen
Sparta Rotterdam
1-2
Almere City
Fredag 10 november 2023
Fortuna Sittard
4-1
Heracles
Lördag 11 november 2023
RKC Waalwijk
0-1
Go Ahead Eagles
Twente
3-3
NEC
Vitesse
1-3
Heerenveen
Söndag 12 november 2023
PSV
4-0
PEC Zwolle
Volendam
1-4
Sparta Rotterdam
Almere City
2-2
Ajax
Feyenoord
1-0
AZ
Utrecht
2-2
Excelsior
Lördag 25 november 2023
Excelsior
2-4
Feyenoord
Twente
0-3
PSV
Heerenveen
3-0
Fortuna Sittard
PEC Zwolle
1-2
RKC Waalwijk
Ajax
5-0
Vitesse
Söndag 26 november 2023
Almere City
0-5
Heracles
AZ
3-0
Volendam
NEC
1-1
Go Ahead Eagles
Sparta Rotterdam
1-2
Utrecht
December 2023
Fredag 1 december 2023
Heerenveen
3-0
Almere City
Lördag 2 december 2023
Volendam
0-5
PEC Zwolle
Fortuna Sittard
3-1
Vitesse
RKC Waalwijk
2-2
Excelsior
Heracles
0-1
Sparta Rotterdam
Söndag 3 december 2023
Feyenoord
1-2
PSV
NEC
1-2
Ajax
Go Ahead Eagles
1-3
Twente
Utrecht
1-1
AZ
Onsdag 6 december 2023
AZ
1-2
NEC
RKC Waalwijk
2-3
Ajax
Torsdag 7 december 2023
PSV
2-0
Heerenveen
Feyenoord
3-1
Volendam
Fredag 8 december 2023
Twente
4-2
Excelsior
Lördag 9 december 2023
Ajax
2-1
Sparta Rotterdam
PEC Zwolle
1-3
NEC
AZ
4-1
Almere City
Söndag 10 december 2023
Go Ahead Eagles
0-2
Utrecht
Fortuna Sittard
1-0
RKC Waalwijk
Vitesse
2-0
Heracles
Fredag 15 december 2023
NEC
4-1
Fortuna Sittard
Lördag 16 december 2023
Utrecht
1-1
RKC Waalwijk
Excelsior
1-1
Go Ahead Eagles
Heerenveen
1-2
Volendam
Söndag 17 december 2023
Almere City
5-0
Vitesse
Sparta Rotterdam
2-2
Twente
Heracles
0-4
Feyenoord
Ajax
2-2
PEC Zwolle
AZ
0-4
PSV
Januari 2024
Fredag 12 januari 2024
RKC Waalwijk
1-2
Heracles
Lördag 13 januari 2024
Fortuna Sittard
0-2
Sparta Rotterdam
Twente
2-1
AZ
PEC Zwolle
2-2
Heerenveen
PSV
3-1
Excelsior
Söndag 14 januari 2024
Volendam
0-1
Almere City
Go Ahead Eagles
2-3
Ajax
Vitesse
0-0
Utrecht
Feyenoord
2-2
NEC
Fredag 19 januari 2024
Excelsior
3-0
Heerenveen
Lördag 20 januari 2024
NEC
1-0
Twente
Heracles
1-1
Volendam
AZ
0-1
PEC Zwolle
Söndag 21 januari 2024
Utrecht
1-1
PSV
Vitesse
1-2
Feyenoord
Sparta Rotterdam
0-2
Go Ahead Eagles
Ajax
4-1
RKC Waalwijk
Onsdag 24 januari 2024
Almere City
0-0
Fortuna Sittard
Fredag 26 januari 2024
PEC Zwolle
1-0
Vitesse
Lördag 27 januari 2024
RKC Waalwijk
1-1
Sparta Rotterdam
PSV
2-0
Almere City
Excelsior
1-1
Utrecht
Heracles
2-4
Ajax
Söndag 28 januari 2024
Heerenveen
12:15
AZ
Go Ahead Eagles
14:30
NEC
Feyenoord
14:30
Twente
Volendam
16:45
Fortuna Sittard
Februari 2024
Fredag 2 februari 2024
Almere City
2-1
Excelsior
Lördag 3 februari 2024
Twente
3-0
RKC Waalwijk
Fortuna Sittard
3-3
Heerenveen
Ajax
1-1
PSV
NEC
3-1
Heracles
Söndag 4 februari 2024
Vitesse
0-2
Go Ahead Eagles
AZ
0-1
Feyenoord
Utrecht
4-2
Volendam
Sparta Rotterdam
0-2
PEC Zwolle
Fredag 9 februari 2024
RKC Waalwijk
2-0
NEC
Lördag 10 februari 2024
Excelsior
0-3
Twente
Almere City
0-0
AZ
Heracles
3-2
Vitesse
Söndag 11 februari 2024
Go Ahead Eagles
1-1
PEC Zwolle
Utrecht
4-0
Fortuna Sittard
Heerenveen
3-2
Ajax
Volendam
1-5
PSV
Feyenoord
2-0
Sparta Rotterdam
Fredag 16 februari 2024
PSV
2-0
Heracles
Lördag 17 februari 2024
Sparta Rotterdam
4-2
Excelsior
Fortuna Sittard
1-2
AZ
Heerenveen
0-2
Go Ahead Eagles
PEC Zwolle
0-1
Almere City
Söndag 18 februari 2024
Twente
0-1
Utrecht
Ajax
2-2
NEC
Vitesse
1-1
Volendam
Feyenoord
1-0
RKC Waalwijk
Fredag 23 februari 2024
Utrecht
1-0
Heracles
Lördag 24 februari 2024
RKC Waalwijk
0-1
Fortuna Sittard
PEC Zwolle
1-7
PSV
NEC
2-0
Sparta Rotterdam
Söndag 25 februari 2024
Excelsior
1-2
Vitesse
Almere City
0-2
Feyenoord
Twente
3-0
Go Ahead Eagles
AZ
2-0
Ajax
Volendam
0-4
Heerenveen
Mars 2024
Fredag 1 mars 2024
Volendam
2-5
NEC
Lördag 2 mars 2024
Go Ahead Eagles
1-0
RKC Waalwijk
Vitesse
1-2
Twente
Sparta Rotterdam
1-1
AZ
Söndag 3 mars 2024
Ajax
2-0
Utrecht
PSV
2-2
Feyenoord
Heerenveen
2-0
PEC Zwolle
Fortuna Sittard
5-2
Excelsior
Heracles
2-2
Almere City
Fredag 8 mars 2024
Go Ahead Eagles
0-1
PSV
Lördag 9 mars 2024
Twente
2-1
Sparta Rotterdam
Almere City
1-1
Utrecht
RKC Waalwijk
3-1
Vitesse
Söndag 10 mars 2024
AZ
4-0
Excelsior
PEC Zwolle
1-1
Volendam
Ajax
2-2
Fortuna Sittard
NEC
2-0
Heerenveen
Feyenoord
3-0
Heracles
Fredag 15 mars 2024
Heracles
2-0
Go Ahead Eagles
Lördag 16 mars 2024
Fortuna Sittard
3-1
PEC Zwolle
Excelsior
1-1
RKC Waalwijk
Vitesse
1-1
Almere City
Söndag 17 mars 2024
Volendam
0-4
AZ
Utrecht
1-0
NEC
Heerenveen
2-3
Feyenoord
Sparta Rotterdam
2-2
Ajax
PSV
1-0
Twente
Lördag 30 mars 2024
NEC
3-1
PSV
Sparta Rotterdam
4-0
Fortuna Sittard
Go Ahead Eagles
3-0
Excelsior
RKC Waalwijk
1-1
Heerenveen
AZ
2-0
Vitesse
Söndag 31 mars 2024
PEC Zwolle
1-3
Ajax
Feyenoord
4-2
Utrecht
Twente
1-0
Heracles
Almere City
1-1
Volendam
April 2024
Tisdag 2 april 2024
Vitesse
1-4
Sparta Rotterdam
Excelsior
0-2
PSV
Fortuna Sittard
1-1
NEC
Onsdag 3 april 2024
Heracles
5-0
AZ
Utrecht
5-1
PEC Zwolle
Heerenveen
3-3
Twente
Torsdag 4 april 2024
Volendam
0-0
Feyenoord
RKC Waalwijk
0-0
Almere City
Ajax
1-1
Go Ahead Eagles
Lördag 6 april 2024
Sparta Rotterdam
1-2
Heracles
PSV
5-1
AZ
PEC Zwolle
2-1
Excelsior
Twente
2-0
Fortuna Sittard
Söndag 7 april 2024
Vitesse
0-3
NEC
Feyenoord
6-0
Ajax
Go Ahead Eagles
1-1
Almere City
Volendam
3-2
RKC Waalwijk
Heerenveen
2-3
Utrecht
Fredag 12 april 2024
Excelsior
20:00
Volendam
Lördag 13 april 2024
PSV
16:30
Vitesse
AZ
18:45
RKC Waalwijk
Almere City
21:00
Sparta Rotterdam
Söndag 14 april 2024
Heracles
12:15
Heerenveen
Fortuna Sittard
14:30
Feyenoord
Utrecht
14:30
Go Ahead Eagles
Ajax
16:45
Twente
NEC
20:00
PEC Zwolle
Onsdag 24 april 2024
Twente
18:45
Almere City
Ajax
21:00
Excelsior
Torsdag 25 april 2024
Heerenveen
18:45
PSV
Go Ahead Eagles
21:00
Feyenoord
Söndag 28 april 2024
NEC
12:15
AZ
PEC Zwolle
12:15
Heracles
Sparta Rotterdam
14:30
Volendam
RKC Waalwijk
14:30
Utrecht
Vitesse
16:45
Fortuna Sittard
Maj 2024
Fredag 3 maj 2024
Fortuna Sittard
20:00
Go Ahead Eagles
Almere City
20:00
Heerenveen
Söndag 5 maj 2024
PSV
12:15
Sparta Rotterdam
Heracles
12:15
RKC Waalwijk
Utrecht
14:30
Vitesse
Volendam
14:30
Ajax
AZ
16:45
Twente
Feyenoord
20:00
PEC Zwolle
Måndag 6 maj 2024
Excelsior
20:00
NEC
Söndag 12 maj 2024
Ajax
14:30
Almere City
Excelsior
14:30
Heracles
Twente
14:30
Volendam
Utrecht
14:30
Sparta Rotterdam
Fortuna Sittard
14:30
PSV
Go Ahead Eagles
14:30
AZ
NEC
14:30
Feyenoord
RKC Waalwijk
14:30
PEC Zwolle
Heerenveen
14:30
Vitesse
Söndag 19 maj 2024
Almere City
14:30
NEC
AZ
14:30
Utrecht
Volendam
14:30
Go Ahead Eagles
Feyenoord
14:30
Excelsior
Heracles
14:30
Fortuna Sittard
PEC Zwolle
14:30
Twente
PSV
14:30
RKC Waalwijk
Sparta Rotterdam
14:30
Heerenveen
Vitesse
14:30
Ajax