ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 21 mars 2019
Slut: 12 november 2020

55

lag

8-10

gruppspelsomgångar

250/262

matcher spelade

Speldagar

21-23 mars 2019
24-26 mars 2019
7-8 juni 2019
10-11 juni 2019

5-7 september 2019
8-10 september 2019
10-12 oktober 2019
13-15 oktober 2019

14-16 november 2019
17-19 november 2019

Playoff
Semifinaler 8 oktober 2020
Finaler 12 november 2020

UEFA Euro 2020
Visa matchfakta

Förklaring

Visa matchfakta

Playoff

Finaler
Ungern
20:45
Island
Nordirland
20:45
Slovakien
Serbien
20:45
Skottland
Georgien
18:00
Nordmakedonien
Semifinaler
Island
2-1
Rumänien
Bulgarien
1-3
Ungern
Bosnien-Hercegovina
1-1* f
Nordirland

Nordirland vidare efter 4-3 på straffar.

Slovakien
*0-0 f
Irland

Slovakien vidare efter 4-2 på straffar.

Skottland
*0-0 f
Israel

Skottland vidare efter 5-3 på straffar.

Norge
1-2 f
Serbien
Georgien
1-0
Belarus
Nordmakedonien
2-1
Kosovo

 

Visa matchfakta

Grupp A

17.11.2019, 19:52

Grupp A
1
England
8
7
0
1
37
- 6
31
21
2
Tjeckien
8
5
0
3
13
- 11
2
15
3
Kosovo
8
3
2
3
13
- 16
-3
11
4
Bulgarien
8
1
3
4
6
- 17
-11
6
5
Montenegro
8
0
3
5
3
- 22
-19
21
Lördag 7 september 2019
Kosovo
2-1
Tjeckien

England
4-0
Bulgarien

Tisdag 10 september 2019
Montenegro
0-3
Tjeckien

England
5-3
Kosovo

Fredag 11 oktober 2019
Montenegro
0-0
Bulgarien

Tjeckien
2-1
England

Måndag 14 oktober 2019
Kosovo
2-0
Montenegro

Bulgarien
0-6
England

Torsdag 14 november 2019
England
7-0
Montenegro

Tjeckien
2-1
Kosovo

Söndag 17 november 2019
Kosovo
0-4
England

Bulgarien
1-0
Tjeckien

 

Visa matchfakta

Grupp B

17.11.2019, 19:18

Grupp B
1
Ukraina
8
6
2
0
17
- 4
13
20
2
Portugal
8
5
2
1
22
- 6
16
17
3
Serbien
8
4
2
2
17
- 17
0
14
4
Luxemburg
8
1
1
6
7
- 16
-9
4
5
Litauen
8
0
1
7
5
- 25
-20
20
Lördag 7 september 2019
Litauen
0-3
Ukraina

Serbien
2-4
Portugal

Tisdag 10 september 2019
Luxemburg
1-3
Serbien

Litauen
1-5
Portugal

Fredag 11 oktober 2019
Ukraina
2-0
Litauen

Portugal
3-0
Luxemburg

Måndag 14 oktober 2019
Ukraina
2-1
Portugal

Litauen
1-2
Serbien

Torsdag 14 november 2019
Serbien
3-2
Luxemburg

Portugal
6-0
Litauen

Söndag 17 november 2019
Serbien
2-2
Ukraina

Luxemburg
0-2
Portugal

 

Visa matchfakta

Grupp C

19.11.2019, 22:45

Grupp C
1
Tyskland
8
7
0
1
30
- 7
23
21
2
Nederländerna
8
6
1
1
24
- 7
17
19
3
Nordirland
8
4
1
3
9
- 13
-4
13
4
Vitryssland
8
1
1
6
4
- 16
-12
4
5
Estland
8
0
1
7
2
- 26
-24
21
Fredag 6 september 2019
Estland
1-2
Vitryssland

1-1 Erik Sorga (54)

0-1 Nikita Naumov (48)
1-2 Maksim Skavysh (90+2)

Tyskland
2-4
Nederländerna

1-0 Serge Gnabry (9)
2-2 Toni Kroos (straff, 73)

1-1 Frenkie de Jong (59)
1-2 Jonathan Tah (självmål, 66)
2-3 Donywell Malen (79)
2-4 Georginio Wijnaldum (90+1)

Måndag 9 september 2019
Nordirland
0-2
Tyskland

Estland
0-4
Nederländerna

Torsdag 10 oktober 2019
Vitryssland
0-0
Estland

Nederländerna
3-1
Nordirland

Söndag 13 oktober 2019
Vitryssland
1-2
Nederländerna

Estland
0-3
Tyskland

Lördag 16 november 2019
Nordirland
0-0
Nederländerna

Tyskland
4-0
Vitryssland

Tisdag 19 november 2019
Nederländerna
5-0
Estland

Tyskland
6-1
Nordirland

 

Visa matchfakta

Grupp D

18.11.2019, 22:41

Grupp D
1
Schweiz
8
5
2
1
19
- 6
13
17
2
Danmark
8
4
4
0
23
- 7
16
16
3
Irland
8
3
4
1
7
- 5
2
13
4
Georgien
8
2
2
4
8
- 11
-3
8
5
Gibraltar
8
0
0
8
3
- 31
-28
17
Torsdag 5 september 2019
Irland
1-1
Schweiz

1-1 David McGoldrick (85)

0-1 Fabian Schär (74)

Gibraltar
0-6
Danmark

 

0-1 Robert Skov (6)
0-2 Christian Eriksen (straff, 34)
0-3 Christian Eriksen (straff, 50)
0-4 Thomas Delaney (69)
0-5 Christian Gytkjær (73)
0-6 Christian Gytkjær (78)

Söndag 8 september 2019
Schweiz
4-0
Gibraltar

Georgien
0-0
Danmark

Lördag 12 oktober 2019
Georgien
0-0
Irland

Danmark
1-0
Schweiz

Tisdag 15 oktober 2019
Schweiz
2-0
Irland

Gibraltar
2-3
Georgien

Fredag 15 november 2019
Schweiz
1-0
Georgien

Danmark
6-0
Gibraltar

Måndag 18 november 2019
Irland
1-1
Danmark

Gibraltar
1-6
Schweiz

 

Visa matchfakta

Grupp E

19.11.2019, 22:45

Grupp E
1
Kroatien
8
5
2
1
17
- 7
10
17
2
Wales
8
4
2
2
10
- 6
4
14
3
Slovakien
8
4
1
3
13
- 11
2
13
4
Ungern
8
4
0
4
8
- 11
-3
12
5
Azerbajdzjan
8
0
1
7
5
- 18
-13
17
Fredag 6 september 2019
Wales
2-1
Azerbajdzjan

1-0 Pavlo Paşayev (självmål, 26)
2-1 Gareth Bale (84)

1-1 Mahir Emreli (58)

Slovakien
0-4
Kroatien

 

0-1 Nikola Vlašić (45)
0-2 Ivan Perišić (46)
0-3 Bruno Petković (72)
0-4 Dejan Lovren (89)

Måndag 9 september 2019
Azerbajdzjan
1-1
Kroatien

Ungern
1-2
Slovakien

Torsdag 10 oktober 2019
Slovakien
1-1
Wales

Kroatien
3-0
Ungern

Söndag 13 oktober 2019
Ungern
1-0
Azerbajdzjan

Wales
1-1
Kroatien

Lördag 16 november 2019
Azerbajdzjan
0-2
Wales

Kroatien
3-1
Slovakien

Tisdag 19 november 2019
Wales
2-0
Ungern

Slovakien
2-0
Azerbajdzjan

 

Visa matchfakta

Grupp F

18.11.2019, 22:41

Grupp F
1
Spanien
10
8
2
0
31
- 5
26
26
2
Sverige
10
6
3
1
23
- 9
14
21
3
Norge
10
4
5
1
19
- 11
8
17
4
Rumänien
10
4
2
4
17
- 15
2
14
5
Färöarna
10
1
0
9
4
- 30
-26
26
6
Sverige
10
1
0
9
3
- 27
-24
3
Torsdag 5 september 2019
Rumänien
1-2
Spanien

1-2 Florin Andone (59)

0-1 Sergio Ramos (straff, 29)
0-2 Paco Alcácer (47)
Utvisning Llorente (79)

Norge
2-0
Malta

1-0 Sander Berge (33)
2-0 Joshua King (straff, 45+1)

 

Söndag 8 september 2019
Rumänien
1-0
Malta

Spanien
4-0
Färöarna

Lördag 12 oktober 2019
Färöarna
0-3
Rumänien

Norge
1-1
Spanien

Tisdag 15 oktober 2019
Sweden
1-1
Spanien

Rumänien
1-1
Norge

Fredag 15 november 2019
Norge
4-0
Färöarna

Spanien
7-0
Malta

Måndag 18 november 2019
Sweden
3-0
Färöarna

Spanien
5-0
Rumänien

 

Visa matchfakta

Grupp G

19.11.2019, 22:45

Grupp G
1
Polen
10
8
1
1
18
- 5
13
25
2
Österrike
10
6
1
3
19
- 9
10
19
3
Slovenien
10
4
2
4
16
- 11
5
14
4
Nordmakedonien
10
4
2
4
12
- 13
-1
14
5
Israel
10
3
2
5
16
- 18
-2
25
6
Österrike
10
1
0
9
3
- 28
-25
3
Torsdag 5 september 2019
Israel
1-1
Nordmakedonien

1-0 Eran Zahavi (55)

1-1 Arijan Ademi (64)

Fredag 6 september 2019
Slovenien
2-0
Polen

1-0 Aljaž Struna (35)
2-0 Andra Šporar (65)

 

Österrike
6-0
Lettland

1-0 Marko Arnautović (7)
2-0 Marcel Sabitzer (13)
3-0 Marko Arnautović (straff, 53)
4-0 Pavels Šteinbors (självmål, 76)
5-0 Konrad Laimer (80)
6-0 Michael Gregoritsch (84)

 

Måndag 9 september 2019
Slovenien
3-2
Israel

Polen
0-0
Österrike

Torsdag 10 oktober 2019
Lettland
0-3
Polen

Nordmakedonien
2-1
Slovenien

Söndag 13 oktober 2019
Slovenien
0-1
Österrike

Polen
2-0
Nordmakedonien

Tisdag 15 oktober 2019
Israel
3-1
Lettland

Lördag 16 november 2019
Slovenien
1-0
Lettland

Israel
1-2
Polen

Tisdag 19 november 2019
Polen
3-2
Slovenien

Lettland
1-0
Österrike

 

Visa matchfakta

Grupp H

17.11.2019, 22:42

Grupp H
1
Frankrike
10
8
1
1
25
- 6
19
25
2
Turkiet
10
7
2
1
18
- 3
15
23
3
Island
10
6
1
3
14
- 11
3
19
4
Albanien
10
4
1
5
16
- 14
2
13
5
Andorra
10
1
1
8
3
- 20
-17
25
6
Turkiet
10
1
0
9
4
- 26
-22
3
Lördag 7 september 2019
Island
3-0
Moldavien

Turkiet
1-0
Andorra

Tisdag 10 september 2019
Moldavien
0-4
Turkiet

Frankrike
3-0
Andorra

Fredag 11 oktober 2019
Turkiet
1-0
Albanien

Island
0-1
Frankrike

Måndag 14 oktober 2019
Moldavien
0-4
Albanien

Island
2-0
Andorra

Torsdag 14 november 2019
Turkiet
0-0
Island

Frankrike
2-1
Moldavien

Söndag 17 november 2019
Moldavien
1-2
Island

Andorra
0-2
Turkiet

 

Visa matchfakta

Grupp I

19.11.2019, 22:45

Grupp I
1
Belgien
10
10
0
0
40
- 3
37
30
2
Ryssland
10
8
0
2
33
- 8
25
24
3
Skottland
10
5
0
5
16
- 19
-3
15
4
Kazakstan
10
3
1
6
13
- 17
-4
10
5
Cypern
10
3
1
6
15
- 20
-5
30
6
Ryssland
10
0
0
10
1
- 51
-50
0
Fredag 6 september 2019
Cypern
1-1
Kazakstan

1-1 Pieros Soteriou (39)

0-1 Aleksey Shchelkin (2)

Skottland
1-2
Ryssland

1-0 John McGinn (10)

1-1 Artem Dzyuba (40)
1-2 Stephen O'Donnell (självmål, 59)

Måndag 9 september 2019
Skottland
0-4
Belgien

San Marino
0-4
Cypern

Torsdag 10 oktober 2019
Kazakstan
1-2
Cypern

Ryssland
4-0
Skottland

Söndag 13 oktober 2019
Kazakstan
0-2
Belgien

Skottland
6-0
San Marino

Lördag 16 november 2019
Cypern
1-2
Skottland

San Marino
1-3
Kazakstan

Tisdag 19 november 2019
Belgien
6-1
Cypern

Skottland
0-5
Ryssland

 

Visa matchfakta

Grupp J

18.11.2019, 22:41

Grupp J
1
Italien
10
10
0
0
37
- 4
33
30
2
Finland
10
6
0
4
16
- 10
6
18
3
Grekland
10
4
2
4
12
- 14
-2
14
4
Bosnien-Hercegovina
10
4
1
5
20
- 17
3
13
5
Armenien
10
3
1
6
14
- 25
-11
30
6
Finland
10
0
2
8
2
- 31
-29
2
Torsdag 5 september 2019
Armenien
1-3
Italien

1-0 Alexander Karapetyan (11)
Utvisning Alexander Karapetyan (45+1)

1-1 Andrea Belotti (28)
1-2 Lorenzo Belotti (77)
1-3 Andrea Belotti (80)

Finland
1-0
Grekland

1-0 Teemu Pukki (straff, 52)

 

Söndag 8 september 2019
Armenien
4-2
Bosnien-Hercegovina

Grekland
1-1
Liechtenstein

Lördag 12 oktober 2019
Bosnien-Hercegovina
4-1
Finland

Liechtenstein
1-1
Armenien

Tisdag 15 oktober 2019
Finland
3-0
Armenien

Liechtenstein
0-5
Italien

Fredag 15 november 2019
Finland
3-0
Liechtenstein

Armenien
0-1
Grekland

Måndag 18 november 2019
Liechtenstein
0-3
Bosnien-Hercegovina

Italien
9-1
Armenien

 

Skytteliga

19.11.2019, 22:45

Namn
Klubb
Mål
Harry Kane
England
12
Cristiano Ronaldo
Portugal
11
Eran Zahavy
Israel
11
Aleksandar Mitrović
Serbien
10
Teemu Pukki
Finland
10
Artem Dzyuba
Ryssland
9
Serge Gnabry
Tyskland
8
Raheem Sterling
England
8
Georginio Wijnaldum
Nederländerna
8
Romelu Lukaku
Belgien
7
Marko Arnautović
Österrike
6
Memphis Depay
Nederländerna
6
Olivier Giroud
Frankrike
6
Claudiu Keșerü
Rumänien
6
Robert Lewandowski
Polen
6
George McGinn
Skottland
6