ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

Antal lag

24

Omgångar

5

Spelade matcher

19/51

Omgång
G1
G2
G3
2
KF
SF
F
Lag
24
24
24
16
8
4
2
Matcher
12
12
12
8
4
2
1
Spelade
12
7
-
-
-
-
-

Final

1 match

2 lag

Söndag 11 juli 2021
-
21:00
-

1 match

2 lag

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Tisdag 6 juli 2021
-
21:00
-
Onsdag 7 juli 2021
-
21:00
-

2 matcher

4 lag

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Fredag 2 juli 2021
-
18:00
-
-
21:00
-
Lördag 3 juli 2021
-
18:00
-
-
21:00
-

4 matcher

8 lag

Åttondelsfinaler

8 matcher

16 lag

Lördag 26 juni 2021
Lag 2, grupp A
18:00
Lag 2, grupp B
Lag 1, grupp A
21:00
Lag 2, grupp C
Söndag 27 juni 2021
Lag 1, grupp C
18:00
Lag 3, grupp D/E/F
Lag 1, grupp B
21:00
Lag 3, grupp A/D/E/F
Måndag 28 juni 2021
Lag 2, grupp D
18:00
Lag 2, grupp E
Lag 1, grupp F
21:00
Lag 3, grupp A/B/C
Tisdag 29 juni 2021
Lag 1, grupp D
18:00
Lag 2, grupp F
Lag 1, grupp E
21:00
Lag 3, grupp A/B/C/D

8 matcher

16 lag

Gruppspel

36 matcher

24 lag

24 lag fördelade i sex grupper. Lag 1-2 från varje grupp samt de fyra bästa treorna går vidare till åttondelsfinal.

Grupp A

Uppdaterad: 17.06.2021, 23:59

Fredag 11 juni 2021
Turkiet
0-3
Italien
Lördag 12 juni 2021
Wales
1-1
Schweiz
Onsdag 16 juni 2021
Turkiet
0-2
Wales
Italien
3-0
Schweiz
Söndag 20 juni 2021
Schweiz
18:00
Turkiet
Italien
18:00
Wales
1
Italien
 
2
2
0
0
6
- 0
6
6
2
Wales
 
2
1
1
0
3
- 1
2
4
3
Schweiz
 
2
0
1
1
1
- 4
-3
1
4
Turkiet
 
2
0
0
2
0
- 5
-5
0
Grupp B

Uppdaterad: 17.06.2021, 23:59

Lördag 12 juni 2021
Danmark
0-1
Finland
Belgien
3-0
Ryssland
Onsdag 16 juni 2021
Finland
0-1
Ryssland
Torsdag 17 juni 2021
Danmark
1-2
Belgien
Måndag 21 juni 2021
Ryssland
21:00
Danmark
Finland
21:00
Belgien
1
Belgien
 
2
2
0
0
5
- 1
4
6
2
Finland
 
2
1
0
1
1
- 1
0
3
3
Ryssland
 
2
1
0
1
1
- 3
-2
3
4
Danmark
 
2
0
0
2
1
- 3
-2
0
Grupp C

Uppdaterad: 13.06.2021, 22:55

Söndag 13 juni 2021
Österrike
3-1
Nordmakedonien
Nederländerna
3-2
Ukraina
Torsdag 17 juni 2021
Ukraina
2-1
Nordmakedonien
Nederländerna
2-0
Österrike
Måndag 21 juni 2021
Ukraina
18:00
Österrike
Nordmakedonien
18:00
Nederländerna
1
Nederländerna
 
2
2
0
0
5
- 2
3
6
2
Ukraina
 
2
1
0
1
4
- 4
0
3
3
Österrike
 
2
1
0
1
3
- 3
0
3
4
Nordmakedonien
 
2
0
0
2
2
- 5
-3
0
Grupp D

Uppdaterad: 18.06.2021, 18:55

Söndag 13 juni 2021
England
1-0
Kroatien
Måndag 14 juni 2021
Skottland
0-2
Tjeckien
Fredag 18 juni 2021
Kroatien
18:00
Tjeckien
England
21:00
Skottland
Tisdag 22 juni 2021
Kroatien
21:00
Skottland
Tjeckien
21:00
England
1
Tjeckien
 
1
1
0
0
2
- 0
2
3
2
England
 
1
1
0
0
1
- 0
1
3
3
Kroatien
 
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
4
Skottland
 
1
0
0
1
0
- 2
-2
0
Grupp E

Uppdaterad: 14.06.2021, 23:05

Måndag 14 juni 2021
Polen
1-2
Slovakien
Spanien
0-0
Sverige
Fredag 18 juni 2021
Sverige
1-0
Slovakien
Lördag 19 juni 2021
Spanien
21:00
Polen
Onsdag 23 juni 2021
Sverige
18:00
Polen
Slovakien
18:00
Spanien
1
Sverige
 
2
1
1
0
1
- 0
1
4
2
Slovakien
 
2
1
0
1
2
- 2
0
3
3
Spanien
 
1
0
1
0
0
- 0
0
1
4
Polen
 
1
0
0
1
1
- 2
-1
0
Grupp F

Uppdaterad: 15.06.2021, 23:03

Tisdag 15 juni 2021
Ungern
0-3
Portugal
Frankrike
1-0
Tyskland
Lördag 19 juni 2021
Ungern
15:00
Frankrike
Portugal
18:00
Tyskland
Onsdag 23 juni 2021
Portugal
21:00
Frankrike
Tyskland
21:00
Ungern
1
Portugal
 
1
1
0
0
3
- 0
3
3
2
Frankrike
 
1
1
0
0
1
- 0
1
3
3
Tyskland
 
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
4
Ungern
 
1
0
0
1
0
- 3
-3
0
Bästa grupptreorna
1
Wales
 
1
0
1
0
1
- 1
0
1
2
Sverige
 
1
0
1
0
0
- 0
0
1
3
Ukraina
 
1
0
0
1
2
- 3
-1
0
4
Danmark
 
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
5
Kroatien
 
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
6
Tyskland
 
1
0
0
1
0
- 1
-1
0

36 matcher

24 lag

24 lag fördelade i sex grupper. Lag 1-2 från varje grupp samt de fyra bästa treorna går vidare till åttondelsfinal.

Skytteliga

Uppdaterad: 18.06.2021, 18:50

Namn
Klubb
Mål
Romelu Lukaku
Belgien
2
Ciro Immobile
Italien
2
Cristiano Ronaldo
Portugal
2
Patrik Schick
Tjeckien
2
Manuel Locatelli
Italien
2
Denzel Dumgfries
Nederländerna
2
Roman Yaremchuk
Ukraina
2
Andriy Yarmolenko
Ukraina
2
Thomas Meunier
Belgien
1
Raheem Sterling
England
1
Joel Pohjanpalo
Finland
1
Lorenzo Insigne
Italien
1
Wout Weghorst
Nederländerna
1
Georginio Wijnaldum
Nederländerna
1
Goran Pandev
Nordmakedonien
1
Karol Linetty
Polen
1
Raphaël Guerreiro
Portugal
1
Breel Embolo
Schweiz
1
Milan Škriniar
Slovakien
1
Kieffer Moore
Wales
1
Marko Arnautović
Österrike
1
Michael Gregoritsch
Österrike
1
Stefan Lainer
Österrike
1
Aleksey Miranchuk
Ryssland
1
Aaron Ramsey
Wales
1
Connor Roberts
Wales
1