ecst.se fotboll
CAF
Start: 9 oktober 2019
Slut: 17 november 2020

52

lag

1+1

omgångar

104/152

matcher spelade

Kvalomgång

2x4 matcher

9-13 oktober 2019

Gruppspel

144 matcher

13 november 2019-17 november 2020

 

 

2021 Africa Cup of Nations
Visa matchfakta

Gruppspel

17.11.2019, 22:25

Grupp A
1
Mali
4
3
1
0
7
- 3
4
10
2
Guinea
4
2
2
0
6
- 3
3
8
3
Namibia
4
1
0
3
3
- 6
-3
3
4
Tchad
4
0
1
3
2
- 6
-4
1
Grupp B
1
Burkina Faso
4
2
2
0
5
- 2
3
8
2
Uganda
4
2
1
1
3
- 1
2
7
3
Malawi
4
1
1
2
2
- 5
-3
4
4
Sydsudan
4
1
0
3
2
- 4
-2
3
Grupp C
1
Ghana
4
3
0
1
5
- 1
4
9
2
Sydafrika
4
3
0
1
7
- 4
3
9
3
Sudan
4
2
0
2
5
- 3
2
6
4
São Tomé e Príncipe
4
0
0
4
2
- 11
-9
0
Grupp D
1
Gambia
4
2
1
1
8
- 6
2
7
2
Gabon
4
2
1
1
5
- 4
1
7
3
Kongo-Kinshasa
4
1
3
0
3
- 2
1
6
4
Angola
4
0
1
3
2
- 6
-4
1
Grupp E
1
Marocko
4
3
1
0
9
- 1
8
10
2
Mauritanien
4
1
2
1
4
- 4
0
5
3
Burundi
4
1
1
2
4
- 7
-3
4
4
Centralafrika
4
1
0
3
3
- 8
-5
3
Grupp F
1
Kamerun
4
3
1
0
7
- 1
6
10
2
Kap Verde
4
0
4
0
2
- 2
0
4
3
Mocambique
4
1
1
2
5
- 8
-3
4
4
Rwanda
4
0
2
2
0
- 3
-3
2
Grupp G
1
Egypten
4
2
2
0
5
- 2
3
8
2
Komorerna
4
2
2
0
4
- 2
2
8
3
Kenya
4
0
3
1
4
- 5
-1
3
4
Togo
4
0
1
3
2
- 6
-4
1
Grupp H
1
Algeriet
4
3
1
0
11
- 3
8
10
2
Zimbabwe
4
1
2
1
5
- 6
-1
5
3
Botswana
4
1
1
2
2
- 3
-1
4
4
Zambia
4
1
0
3
3
- 9
-6
3
Grupp I
1
Senegal
4
4
0
0
9
- 1
8
12
2
Kongo-Brazzaville
4
2
1
1
5
- 2
3
7
3
Guinea-Bissau
4
1
0
3
3
- 6
-3
3
4
Eswatini
4
0
1
3
1
- 9
-8
1
Grupp J
1
Tunisien
4
3
1
0
7
- 2
5
10
2
Ekvatorialguinea
3
1
0
2
4
- 5
-1
3
3
Tanzania
4
1
1
2
4
- 5
-1
4
4
Libyen
3
1
0
2
5
- 8
-3
3
Grupp K
1
Madagaskar
4
2
1
1
9
- 5
4
7
2
Elfenbenskusten
4
2
1
1
5
- 4
1
7
3
Etiopien
4
2
0
2
5
- 3
2
6
4
Niger
4
1
0
3
3
- 10
-7
3
Grupp L
1
Nigeria
4
2
2
0
10
- 7
3
8
2
Benin
4
2
1
1
3
- 2
1
7
3
Sierra Leone
4
0
3
1
5
- 6
-1
3
4
Lesotho
4
0
2
2
3
- 6
-3
2
Söndag 13 oktober 2019
Malawi
1-0
Sydsudan

Centralafrika
2-0
Burundi

Namibia
2-1
Tchad

Kamerun
0-0
Kap Verde

Guinea-Bissau
3-0
Eswatini

Nigeria
2-1
Benin

Sierra Leone
1-1
Lesotho

Burkina Faso
0-0
Uganda

Sudan
4-0
São Tomé e Príncipe

Angola
1-3
Gambia

Senegal
2-0
Kongo-Brazzaville

Måndag 14 oktober 2019
Mocambique
2-0
Rwanda

Egypten
1-1
Kenya

Togo
0-1
Komorerna

Mali
2-2
Guinea

Ghana
2-0
Sydafrika

Kongo-Kinshasa
0-0
Gabon

Algeriet
5-0
Zambia

Tisdag 15 oktober 2019
Zimbabwe
0-0
Botswana

Tanzania
2-1
Ekvatorialguinea

Marocko
0-0
Mauritanien

Tunisien
4-1
Libyen

Onsdag 16 oktober 2019
Madagaskar
1-0
Etiopien

Elfenbenskusten
1-0
Niger

Torsdag 17 oktober 2019
Sydsudan
1-2
Burkina Faso

Tchad
0-2
Mali

Uganda
2-0
Malawi

Sydafrika
1-0
Sudan

Eswatini
1-4
Senegal

Benin
1-0
Sierra Leone

Guinea
2-0
Namibia

Rwanda
0-1
Kamerun

Kongo-Brazzaville
3-0
Guinea-Bissau

Lesotho
2-4
Nigeria

Gabon
2-1
Angola

Fredag 18 oktober 2019
Komorerna
0-0
Egypten

São Tomé e Príncipe
0-1
Ghana

Kap Verde
2-2
Mocambique

Kenya
1-1
Togo

Gambia
2-2
Kongo-Kinshasa

Botswana
0-1
Algeriet

Lördag 19 oktober 2019
Burundi
0-3
Marocko

Etiopien
2-1
Elfenbenskusten

Mauritanien
2-0
Centralafrika

Niger
2-6
Madagaskar

Zambia
1-2
Zimbabwe

Ekvatorialguinea
0-1
Tunisien

Libyen
2-1
Tanzania

Guinea
1-0
Tchad
Mauritanien
1-1
Burundi
Kenya
1-1
Komorerna
Senegal
2-0
Guinea-Bissau
Libyen
2-3
Ekvatorialguinea
Uganda
1-0
Sydsudan
Ghana
2-0
Sudan
Kamerun
4-1
Mocambique
Kap Verde
0-0
Rwanda
Elfenbenskusten
2-1
Madagaskar
Zambia
2-1
Botswana
Kongo-Brazzaville
2-0
Eswatini
Gabon
2-1
Gambia
Burkina Faso
3-1
Malawi
Algeriet
3-1
Zimbabwe
Niger
1-0
Etiopien
Nigeria
4-4
Sierra Leone
Mali
1-0
Namibia
Marocko
4-1
Centralafrika
Sydafrika
2-0
São Tomë e Principe
Tunisien
1-0
Tanzania
Benin
1-0
Lesotho
Egypten
1-0
Togo
Kongo-Kinshasa
0-0
Angola
Burundi
3-1
Mauritanien
Tchad
3-1
Guinea
Komorerna
2-1
Kenya
Guinea-Bissau
0-1
Senegal
Ekvatorialguinea
1-0
Libyen
Malawi
0-0
Burkina Faso
Sydsudan
1-0
Uganda
São Tomé e Príncipe
2-4
Sydafrika
Zimbabwe
2-2
Algeriet
Eswatini
0-0
Kongo-Brazzaville
Mocambique
0-2
Kamerun
Gambia
2-1
Gabon
Botswana
1-0
Zambia
Sudan
1-0
Ghana
Rwanda
0-0
Kap Verde-öarna
Madagaskar
1-1
Elfenbenskusten
Etiopien
3-0
Niger
Lesotho
0-0
Benin
Centralafrika
0-2
Marocko
Togo
1-3
Egypten
Angola
0-1
Kongo-Kinshasa
Sierra Leone
0-0
Nigeria
Namibia
1-2
Mali
Tanzania
1-1
Tunisien

 

Visa matchfakta

Kvalomgång

13.10.2019, 23:59

Match 2:2
Söndag 13 oktober 2019
Seychellerna
0-1
Sydsudan

Information Sydsudan vidare med sammanlagt 3-1.

Tchad
*1-0 f
Liberia

Information Tchad vidare med sammanlagt 1-1 och 5-4 på straffar.

São Tome e Príncipe
2-1
Mauritius

Information São Tome e Príncipe vidare med sammanlagt 5-2.

Gambia
3-2 f
Djibouti

Information Gambia vidare med sammanlagt 4-3.

Match 1:2
Onsdag 9 oktober 2019
Mauritius
1-3
São Tome e Príncipe

Sydsudan
2-1
Seychellerna

Liberia
1-0
Tchad

Djibouti
1-1
Gambia