ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Antal lag

57

Omgångar

2+6

Spelade matcher

166/195

Omgång
K3
K4
GS
PÅF
Lag
14
20
32
16
Matcher
14
20
96
16
Spelade
14
20
96
16
Omgång
ÅF
KF
SF
F
Lag
16
8
4
2
Matcher
16
8
4
1
Spelade
16
4
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 22 maj 2024.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 22 maj 2024.

Semifinaler

4 matcher

4 lag

Spelas 2-9 maj 2024.

Match 2:2
-
Match 1:2
-

4 matcher

4 lag

Spelas 2-9 maj 2024.

Kvartsfinaler

8 matcher

8 lag

Spelas 11-18 april 2024.

Uppdaterad: 11.04.2024, 23:59

Match 2:2
Torsdag 18 april 2024
Kvartsfinal, match 2:2
Lille
18:45
Aston Villa
Fiorentina
18:45
Viktoria Plzeň
PAOK
21:00
Club Brugge
Fenerbahçe
21:00
Olympiakos
Match 1:2
Torsdag 11 april 2024
Kvartsfinal, match 1:2
Milan
0-1
Roma
Liverpool
0-3
Atalanta
Bayer Leverkusen
2-0
West Ham United
Benfica
2-1
Olympique Marseille

8 matcher

8 lag

Spelas 11-18 april 2024.

Åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 6-14 mars 2024.

Match 2:2
Torsdag 14 mars 2024
1/8-final, match 1:2
Villarreal
3-1
Olympique Marseille

Olympique Marseille vidare med sammanlagt 5-3.

Rangers
0-1
Benfica

Benfica vidare med sammanlagt 3-2.

West Ham United
5-0
Freiburg

West Ham United vidare med sammanlagt 5-1.

Slavia Praha
1-3
Milan

Milan vidare med sammanlagt 7-3.

Liverpool
6-1
Sparta Praha

Liverpool vidare med sammanlagt 11-2.

Brighton & Hove Albion
1-0
Roma

Roma vidare med sammanlagt 4-1.

Atalanta
2-1
Sporting CP

Atalanta vidare med sammanlagt 3-2.

Bayer Leverkusen
3-2
Qarabağ

Bayer Leverkusen vidare med sammanlagt 5-4.

Match 1:2
Onsdag 6 mars 2024
1/8-final, match 1:2
Sporting CP
1-1
Atalanta
Torsdag 7 mars 2024
1/8-final, match 1:2
Sparta Praha
1-5
Liverpool
Roma
4-0
Brighton & Hove Albion
Qarabağ
2-2
Bayer Leverkusen
Olympique Marseille
4-0
Villarreal
Benfica
2-2
Rangers
Freiburg
1-0
West Ham United
Milan
4-2
Slavia Praha

16 matcher

16 lag

Spelas 6-14 mars 2024.

Prel. åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 15-22 februari 2024.

Uppdaterad: 14.03.2024, 23:59

Match 2:2
Torsdag 22 februari 2024
1/16-final, match 2:2
Stade rennais
3-2
Milan

Milan vidare med sammanlagt 5-3.

Freiburg
*3-2
Lens

Freiburg vidare med sammanlagt 3-2.

Toulouse
0-0
Benfica

Benfica vidare med sammanlagt 2-1.

Qarabağ
*2-3
Sporting Braga

Qarabağ vidare med sammanlagt 6-5.

Roma
21:00
Feyenoord

Roma vidare efter sammanlagt 2-2 och 4-2 på straffar.

Sporting CP
1-1
Young Boys

Sporting CP vidare med sammanlagt 4-2.

Sparta Praha
4-1
Galatasaray

Sparta Praha vidare med sammanlagt 6-4.

Olympique Marseille
3-1
Shakhtar Donetsk

Olympique Marseille vidare med sammanlagt 5-3.

Match 1:2
Torsdag 15 februari 2024
1/16-final, match 1:2
Feyenoord
1-1
Roma
Young Boys
1-3
Sporting CP
Galatasaray
3-2
Sparta Praha
Shakhtar Donetsk
2-2
Olympique Marseille
Milan
3-0
Stade rennais
Lens
0-0
Freiburg
Benfica
2-1
Toulouse
Sporting Braga
2-4
Qarabağ

96 matcher

32 lag

Spelas 21 september-14 december 2023.

Gruppspel

96 matcher

32 lag

Spelas 21 september-14 december 2023.

Uppdaterad: 14.12.2023, 23:00

Grupp A
Torsdag 21 september 2023
Grupp A
West Ham United
3-1
TSC
Olympiakos
2-3
Freiburg
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp A
Freiburg
1-2
West Ham United
TSC
2-2
Olympiakos
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp A
Olympiakos
2-1
West Ham United
TSC
1-3
Freiburg
Torsdag 9 november 2023
Grupp A
Freiburg
5-0
TSC
West Ham United
1-0
Olympiakos
Torsdag 30 november 2023
Grupp A
Freiburg
5-0
Olympiakos
TSC
0-1
West Ham United
Torsdag 14 december 2023
Grupp A
West Ham United
2-0
Freiburg
Olympiakos
5-2
TSC
1
West Ham United
 
6
5
0
1
10
- 4
6
15
2
Freiburg
 
6
4
0
2
17
- 7
10
12
3
Olympiakos
 
6
2
1
3
11
- 14
-3
7
4
Bačka Topola
 
6
0
1
5
6
- 19
-13
1
Grupp B
Torsdag 21 september 2023
Grupp B
Ajax
3-3
Olympique Marseille
Brighton & Hove Albion
2-3
AEK
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp B
Olympique Marseille
2-2
Brighton & Hove Albion
AEK
1-1
Ajax
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp B
Olympique Marseille
3-1
AEK
Brighton & Hove Albion
2-0
Ajax
Torsdag 9 november 2023
Grupp B
Ajax
0-2
Brighton & Hove Albion
AEK
0-2
Olympique Marseille
Torsdag 30 november 2023
Grupp B
AEK
0-1
Brighton & Hove Albion
Olympique Marseille
4-3
Ajax
Torsdag 14 december 2023
Grupp B
Ajax
3-1
AEK
Brighton & Hove Albion
1-0
Olympique Marseille
1
Brighton & Hove Albion
 
6
4
1
1
10
- 5
5
13
2
Olympique Marseille
 
6
3
2
1
14
- 10
4
11
3
Ajax
 
6
1
2
3
10
- 13
-3
5
4
AEK
 
6
1
1
4
6
- 12
-6
4
Grupp C
Torsdag 21 september 2023
Grupp C
Sparta Praha
3-2
Aris
Rangers
1-0
Real Betis
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp C
Real Betis
2-1
Sparta Praha
Aris
2-1
Rangers
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp C
Sparta Praha
0-0
Rangers
Aris
0-1
Real Betis
Torsdag 9 november 2023
Grupp C
Real Betis
4-1
Aris
Rangers
2-1
Sparta Praha
Torsdag 30 november 2023
Grupp C
Sparta Praha
1-0
Real Betis
Rangers
1-1
Aris
Torsdag 14 december 2023
Grupp C
Real Betis
2-3
Rangers
Aris
1-3
Sparta Praha
1
Rangers
 
6
3
2
1
8
- 6
2
11
2
Sparta Praha
 
6
3
1
2
9
- 7
2
10
3
Real Betis
 
6
3
0
3
9
- 7
2
9
4
Aris
 
6
1
1
4
7
- 13
-6
4
Grupp D
Torsdag 21 september 2023
Grupp D
Atalanta
2-0
Raków Częstochowa
Sturm Graz
1-2
Sporting CP
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp D
Sporting CP
1-2
Atalanta
Raków Częstochowa
0-1
Sturm Graz
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp D
Sturm Graz
2-2
Atalanta
Raków Częstochowa
1-1
Sporting CP
Torsdag 9 november 2023
Grupp D
Atalanta
1-0
Sturm Graz
Sporting CP
2-1
Raków Częstochowa
Torsdag 30 november 2023
Grupp D
Atalanta
1-1
Sporting CP
Sturm Graz
0-1
Raków Częstochowa
Torsdag 14 december 2023
Grupp D
Sporting CP
3-0
Sturm Graz
Raków Częstochowa
0-4
Atalanta
1
Atalanta
 
6
4
2
0
12
- 4
8
14
2
Sporting CP
 
6
3
2
1
10
- 6
4
11
3
Sturm Graz
 
6
1
1
4
4
- 9
-5
4
4
Raków Częstochowa
 
6
1
1
4
3
- 10
-7
4
Grupp E
Torsdag 21 september 2023
Grupp E
Union Saint-Gilloise
1-1
Toulouse
LASK
1-3
Liverpool
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp E
Liverpool
2-0
Union Saint-Gilloise
Toulouse
1-0
LASK
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp E
Union Saint-Gilloise
2-1
LASK
Liverpool
5-1
Toulouse
Torsdag 9 november 2023
Grupp E
LASK
3-0
Union Saint-Gilloise
Toulouse
3-2
Liverpool
Torsdag 30 november 2023
Grupp E
Liverpool
4-0
LASK
Toulouse
0-0
Union Saint-Gilloise
Torsdag 14 december 2023
Grupp E
Union Saint-Gilloise
2-1
Liverpool
LASK
1-2
Toulouse
1
Liverpool
 
6
4
0
2
17
- 7
10
12
2
Toulouse
 
6
3
2
1
8
- 9
-1
11
3
Union Saint-Gilloise
 
6
2
2
2
5
- 8
-3
8
4
LASK
 
6
1
0
5
6
- 12
-6
3
Grupp F
Torsdag 21 september 2023
Grupp F
Panathinaikos
2-0
Villarreal
Stade rennais
3-0
Maccabi Haifa
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp F
Villarreal
1-0
Stade rennais
Maccabi Haifa
0-0
Panathinaikos
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp F
Villarreal
Inst.
Maccabi Haifa
Panathinaikos
1-2
Stade rennais
Torsdag 9 november 2023
Grupp F
Stade rennais
3-1
Panathinaikos
Maccabi Haifa
1-2
Villarreal
Torsdag 30 november 2023
Grupp F
Maccabi Haifa
0-3
Stade rennais
Villarreal
3-2
Panathinaikos
Onsdag 6 december 2023
Grupp F
Villarreal
0-0
Maccabi Haifa
Torsdag 14 december 2023
Grupp F
Stade rennais
2-3
Villarreal
Panathinaikos
1-2
Maccabi Haifa
1
Villarreal
 
6
4
1
1
9
- 7
2
13
2
Stade rennais
 
6
4
0
2
13
- 6
7
12
3
Maccabi Haifa
 
6
1
2
3
3
- 9
-6
5
4
Panathinaikos
 
6
1
1
4
7
- 10
-3
4
Grupp G
Torsdag 21 september 2023
Grupp G
Servette
0-2
Slavia Praha
Sheriff
1-2
Roma
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp G
Roma
4-0
Servette
Slavia Praha
6-0
Sheriff
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp G
Roma
2-0
Slavia Praha
Sheriff
1-1
Servette
Torsdag 9 november 2023
Grupp G
Servette
2-1
Sheriff
Slavia Praha
2-0
Roma
Torsdag 30 november 2023
Grupp G
Servette
1-1
Roma
Sheriff
2-3
Slavia Praha
Torsdag 14 december 2023
Grupp G
Roma
3-0
Sheriff
Slavia Praha
4-0
Servette
1
Slavia Praha
 
6
5
0
1
17
- 4
13
15
2
Roma
 
6
4
1
1
12
- 4
8
13
3
Servette
 
6
1
2
3
4
- 13
-9
5
4
Sheriff
 
6
0
1
5
5
- 17
-12
1
Grupp H
Torsdag 21 september 2023
Grupp H
Bayer Leverkusen
4-0
Häcken
Qarabağ
1-0
Molde
Torsdag 5 oktober 2023
Grupp H
Häcken
0-1
Qarabağ
Molde
1-2
Bayer Leverkusen
Torsdag 26 oktober 2023
Grupp H
Molde
5-1
Häcken
Bayer Leverkusen
5-1
Qarabağ
Torsdag 9 november 2023
Grupp H
Qarabağ
0-1
Bayer Leverkusen
Häcken
1-3
Molde
Torsdag 30 november 2023
Grupp H
Molde
2-2
Qarabağ
Häcken
0-2
Bayer Leverkusen
Torsdag 14 december 2023
Grupp H
Bayer Leverkusen
5-1
Molde
Qarabağ
2-1
Häcken
1
Bayer Leverkusen
 
6
6
0
0
19
- 3
16
18
2
Qarabağ
 
6
3
1
2
7
- 9
-2
10
3
Molde
 
6
2
1
3
12
- 12
0
7
4
Häcken
 
6
0
0
6
3
- 17
-14
0

96 matcher

32 lag

Spelas 21 september-14 december 2023.

Fjärde kvalomgången

20 matcher

20 lag

Spelas 24-31 augusti 2023.

Uppdaterad: 31.08.2023, 22:57

Match 2:2
Torsdag 31 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 2:2
Qarabağ
1-1
Olimpija

Qarabağ vidare med sammanlagt 3-1.

Zorya Luhansk
2-1
Slavia Praha

Slavia Praha vidare med sammanlagt 3-2.

Sparta Praha
4-1
Dinamo Zagreb

Sparta Praha vidare med sammanlagt 5-4.

Aris
6-2
Slovan Bratislava

Aris vidare med sammanlagt 7-4.

Sheriff
2-1

Sheriff vidare med sammanlagt 3-2.

Čukarički
0-3
Olympiakos

Olympiakos vidare med sammanlagt 6-1.

Ajax
0-1
Ludogorets

Ajax vidare med sammanlagt 4-2.

Lugano
0-1
Union Saint-Gilloise

Union Saint-Gilloise vidare med sammanlagt 3-0.

Aberdeen
1-3
Häcken

Häcken vidare med sammanlagt 5-3.

Zrinjski
1-1
LASK

LASK vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Torsdag 24 augusti 2023
Fjärde kvalomgången, match 1:2
Slavia Praha
2-0
Zorya Luhansk
Häcken
2-2
Aberdeen
Ludogorets
1-4
Ajax
Olimpija
0-2
Qarabağ
Dinamo Zagreb
3-1
Sparta Praha
Union Saint-Gilloise
2-0
Lugano
Slovan Bratislava
2-1
Aris
1-1
Sheriff
Olympiakos
3-0
Cukaricki
LASK
2-1
Zrinjski

20 matcher

20 lag

Spelas 24-31 augusti 2023.

Tredje kvalomgången

14 matcher

14 lag

Spelas 8-17 augusti 2023.

Uppdaterad: 17.08.2023, 22:16

Match 2:2
Torsdag 17 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 2:2
HJK
1-2
Qarabağ

Qarabağ vidare med sammanlagt 4-2.

Häcken
5-0
Žalgiris

Häcken vidare med sammanlagt 8-1.

Breiðablik
1-0
Zrjinski

Zrjinski vidare med sammanlagt 6-3.

Ludogorets
5-1
Astana

Ludogorets vidare med sammanlagt 6-3.

BATE Borisov
2-2
Sheriff

Sheriff vidare med sammanlagt 7-3.

Genk
1-1
Olympiakos

Olympiakos vidare med sammanlagt 2-1.

Dnipro-1
1-1
Slavia Praha

Slavia Praha vidare med sammanlagt 4-1.

Match 1:2
Tisdag 8 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 1:2
Astana
2-1
Ludogorets
Torsdag 10 augusti 2023
Tredje kvalomgången, match 1:2
Žalgiris
1-3
Häcken
Qarabağ
2-1
HJK
Sheriff
5-1
BATE Borisov
Slavia Praha
3-0
Dnipro-1
Zrjinski
6-2
Breiðablik
Olympiakos
1-0
Genk

14 matcher

14 lag

Spelas 8-17 augusti 2023.

Skytteliga

Uppdaterad: 11.03.2024, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Pierre-Emerick Aubameyang
Olympique Marseille
10
Romelu Lukaku
Roma
7
João Pedro
Brighton & Hove Albion
6
Gianluca Scamacca
Atalanta
5
Victor Boniface
Bayer Leverkusen
5
Patrik Schick
Bayer Leverkusen
5
Michael Gregoritsch
Freiburg
5
Darwin Núñez
Liverpool
5
Fotis Ioannidis
Panathinaikos
5
Juninho
Qarabağ
5
Viktor Gyökeres
Sporting CP
5
Mohammed Kudus
West Ham United
5
Luis Muriel
Atalanta
4
Ángel Di María
Benfica
4
Vincenzo Grifo
Freiburg
4
Roland Sallai
Freiburg
4
Cody Gakpo
Liverpool
4
Mo Salah
Liverpool
4
Ruben Loftus-Cheek
Milan
4

Skytteliga kval

Uppdaterad: 24.08.2023, 22:55

Namn
Klubb
Mål
Ibrahim Sadiq
Häcken
5
Mohammed Kudus
Ajax
3
Yannick Gomis
Aris
3
Srdan Hrstić
Häcken
3
Nemanja Bilbija
Zrinjski
3