ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Antal lag

171

Omgångar

4+6

Spelade matcher

201/415

Omgång
K1
K2
K3
K4
GS
Lag
60
106
64
44
32
Matcher
60
106
64
44
96
Spelade
60
106
35
0
0
Omgång
ÅF
PÅF
KF
SF
F
Lag
16
16
8
4
2
Matcher
16
16
8
4
1
Spelade
0
0
0
0
0

Final

-

Semifinaler

1 matcher

2 lag

Spelas 7 juni 2023.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 7 juni 2023.

Kvartsfinaler

4 matcher

4 lag

Spelas 11 maj 2023, returer 18 maj.

-

4 matcher

4 lag

Spelas 11 maj 2023, returer 18 maj.

Åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 9 mars 2023, returer 16 mars.

Preliminära åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 9 mars 2023, returer 16 mars.

-

16 matcher

16 lag

Spelas 9 mars 2023, returer 16 mars.

Gruppspel

16 matcher

16 lag

Spelas 16 februari 2023, returer 23 februari.

Grupp A
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp B
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp C/h5>
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp D
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp E
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp F
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp G
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp H
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-

16 matcher

16 lag

Spelas 16 februari 2023, returer 23 februari.

Fjärde kvalomgången

96 matcher

32 lag

Spelas 8 september-3 november 2022.

Match 2:2
Torsdag 25 augusti 2022
Kvalomg 4:4, match 2:2
Shakhtyor Soligorsk / CFR Cluj
-
Maribor / HJK
Linfield / Zürich
-
Rigas FS / Hibernians
Malmö FF / F91 Dfudelange
-
Víkingur / Lech Poznań
Ballkani / KÍ
-
Shamrock Rovers / Shkupi
Olympiakos / Slovan Bratislava
-
Zrinjski / Tobol
Brøndby / Basel
-
CSKA Sofia / St Patrick's Athletic
Neftçi / Rapid Wien
-
Vaduz / Konyaspor
Slavia Praha / Panathinaikos
-
Spartak Trnava / Raków Częstochowa
Sepsi / Djurgården
-
APOEL / Kyzyl-Zhar
Nice
-
Maccabi Tel Aviv / Aris
Lugano / Hapoel Beer-Sheva
-
Zorya Luhansk / Universitatea Craiova
Lillestrøm / Royal Antwerp
-
Breiðablik / İstanbul Başakşehir
Viking / Sligo Rovers
-
DAC 1904 / FCSB
Levski Sofia / Hamrun Spartans
-
AEK Larnaca / Partizan
Twente / Čukarički
-
Fiorentina
Hajduk Split / Vitória Guimarães
-
Villarreal
Fehérvár / Petrocub
-
1. FC Köln
Viborg / B36
-
West Ham United
Paide / Anderlecht
-
KuPS / Young Boys
AIK / Shkëndija 79
-
Fenerbahçe / Slovácko
Wolfsberger AC / Gzira United
-
Molde / Kisvárda
Riga / Gil Vicente
-
Dundee United / AZ
Match 1:2
Torsdag 18 augusti 2022
Kvalomg 4:4, match 1:2
Maribor / HJK
-
Shakhtyor Soligorsk / CFR Cluj
Rigas FS / Hibernians
-
Linfield / Zürich
Víkingur / Lech Poznań
-
Malmö FF / F91 Dfudelange
Shamrock Rovers / Shkupi
-
Ballkani / KÍ
Zrinjski / Tobol
-
Olympiakos / Slovan Bratislava
CSKA Sofia / St Patrick's Athletic
-
Brøndby / Basel
Vaduz / Konyaspor
-
Neftçi / Rapid Wien
Spartak Trnava / Raków Częstochowa
-
Slavia Praha / Panathinaikos
APOEL / Kyzyl-Zhar
-
Sepsi / Djurgården
Maccabi Tel Aviv / Aris
-
Nice
Zorya Luhansk / Universitatea Craiova
-
Lugano / Hapoel Beer-Sheva
Breiðablik / İstanbul Başakşehir
-
Lillestrøm / Royal Antwerp
DAC 1904 / FCSB
-
Viking / Sligo Rovers
AEK Larnaca / Partizan
-
Levski Sofia / Hamrun Spartans
Fiorentina
-
Twente / Čukarički
Villarreal
-
Hajduk Split / Vitória Guimarães
1. FC Köln
-
Fehérvár / Petrocub
West Ham United
-
Viborg / B36
KuPS / Young Boys
-
Paide / Anderlecht
Fenerbahçe / Slovácko
-
AIK / Shkëndija 79
Molde / Kisvárda
-
Wolfsberger AC / Gzira United
Dundee United / AZ
-
Riga / Gil Vicente

96 matcher

32 lag

Spelas 8 september-3 november 2022.

Tredje kvalomgången

44 matcher

44 lag

Spelas 18 augusti 2022, returer 26 augusti.

Uppdaterad: 10.08.2022, 20:05

Match 2:2
Tisdag 9 augusti 2022
Kvalomg 3:4, match 2:2
Gzira United
0-4
Wolfsberger AC

Wolfsberger AC vidare med sammanlagt 4-0.

B36
1-2
Viborg

Viborg vidare med sammanlagt 5-1.

Onsdag 10 augusti 2022
Kvalomg 3:4, match 2:2
Vitória Guimarães
1-0
Hajduk Split

Hajduk Split vidare med sammanlagt 3-2.

Torsdag 11 augusti 2022
Kvalomg 3:4, match 2:2
Kyzyl-Zhar
14:00
APOEL
Tobol
16:00
Zrinjski
Raków Częstochowa
18:00
Spartak Trnava
Basel
19:00
Brøndby
Royal Antwerp
19:00
Lillestrøm
Konyaspor
19:00
Vaduz
Djurgården
19:00
Sepsi
Petrocub
19:00
Fehérvár
Twente
19:00
Čukarički
CFR Cluj
19:00
Shakhtyor Soligorsk
Hapoel Be'er Sheva
19:00
Lugano
FCSB
19:30
DAC 1904
Universitatea Craiova
19:30
Zorya Luhansk
Panathinaikos
19:30
Slavia Praha
İstanbul Başakşehir
19:45
Breiðablik
20:00
Ballkani
Shkëndija 79
20:00
AIK
Sligo Rovers
20:00
Viking
Levski Sofia
20:00
Hamrun Spartans
Aris
20:00
Maccabi Tel Aviv
Hibernians
20:00
Rigas FS
Anderlecht
20:00
Paide
Lech Poznań
20:30
Víkingur
Rapid Wien
20:30
Neftçi
St Patrick's Athletic
20:45
CSKA Sofia
Young Boys
21:00
KuPS
Kisvárda
21:00
Molde
AZ
21:00
Dundee United
Gil Vicente
21:00
Riga
Match 1:2
Onsdag 3 augusti 2022
Kvalomg 3:4, match 1:2
Viborg
3-0
B36
Riga
1-1
Gil Vicente
Wolfsberger AC
0-0
Gzira United
DAC 1904
0-1
FCSB
Torsdag 4 augusti 2022
Kvalomg 3:4, match 1:2
KuPS
1-1
Young Boys
Rigas FS
0-2
Hibernians
Spartak Trnava
0-2
Raków Częstochowa
Paide
0-2
Anderlecht
AIK
1-1
Shkëndija 79
Lillestrøm
1-3
Royal Antwerp
Viking
5-1
Sligo Rovers
CSKA Sofia
0-1
St Patrick's Athletic
APOEL
1-0
Kyzyl-Zhar
Molde
3-0
Kisvárda
Neftçi
2-1
Rapid Wien
Maccabi Tel Aviv
2-0
Aris
Slavia Praha
2-0
Panathinaikos
Shakhtyor Soligorsk
0-0
CFR Cluj
Zorya Luhansk
1-0
Universitatea Craiova
Ballkani
3-2
Vaduz
1-1
Konyaspor
Sepsi
1-3
Djurgården
Hamrun Spartans
0-1
Levski Sofia
Čukarički
1-3
Twente
Lugano
0-2
Hapoel Be'er Sheva
Brøndby
1-0
Basel
Víkingur
1-0
Lech Poznań
Breiðablik
1-3
İstanbul Başakşehir
Fehérvár
5-0
Petrocub
Zrinjski
1-0
Tobol
Hajduk Split
3-1
Vitória Guimarães
Dundee United
1-0
AZ

44 matcher

44 lag

Spelas 18 augusti 2022, returer 26 augusti.

Andra kvalomgången

64 matcher

64 lag

Spelas 4 augusti 2022, returer 11 augusti.

Uppdaterad: 28.07.2022, 22:57

Match 2:2
Tisdag 26 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 2:2
Lincoln Red Imps
0-1
Tobol

Tobol vidare med sammanlagt 3-0.

Ballkani
6-0
La Fiorita

Ballkani vidare med sammanlagt 10-0.

The New Saints
0-0
Víkingur Reykjavík

Víkingur vidare med sammanlgt 2-0.

Onsdag 27 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 2:2
Inter Club d'Escaldes
1-1
CFR Cluj

CFR Cluj vidare med sammanlagt 4-1.

AIK
2-0 f
Vorskla Poltava

AIK vidare med sammanlagt 4-3.

Gomel
1-2
Aris

Aris vidare med sammanlagt 7-2.

1-0
Sutjeska

KÍ vidare med sammanlagt 1-0.

Torsdag 28 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 2:2
Astana
0-1
Raków Częstochowa

Raków Częstochowa vidare med sammanlagt 6-0.

Paide
*0-0 f
Ararat-Armenia

Paide vidare efter 5-3 på straffar.

Milsami
1-4
KuPS

KuPS vidare med sammanlagt 6-3.

Qəbələ
2-1
Fehérvár

Fehérvár vidare med sammanlagt 5-3.

Kisvárda
1-0
Kairat

Kisvárda vidare me sammanlagt 2-0.

Maccabi Netanya
0-1
İstanbul Başakşehir

İstanbul Başakşehir vidare med sammanlagt 2-1.

Elfsborg
1-2
Molde

Molde vidare med sammanlagt 6-2.

Radnički Niš
3-3* f
Gzira United

Gzira United vidare med sammanlagt 5-5 och 3-1 på straffar.

Olimpija
2-0* f
Sepsi

Sepsi vidare med sammanlagt 3-3 och 4-2 på straffar.

Lillestrøm
5-2
SJK

Lillestrøm vidare med sammanlagt 6-2.

Slavia Praha
7-0
St Joseph's

Slavia Praha vidare med sammanlagt 11-0.

Riga
2-1
Ružomberok

Riga vidare med sammanlagt 5-1.

CSKA Sofia
4-0
Makedonija GjP

CSKA Sofia vidare med sammanlagt 4-0.

APOEL
2-0
Botev Plovdiv

APOEL vidare med sammanlagt 2-0.

Viborg
1-0
Sūduva

Viborg vidare med sammanlagt 2-0.

Djurgården
2-0
Rijeka

Djurgården vidare med sammanlagt 4-1.

Viking
2-1
Sparta Praha

Viking vidare med sammanlagt 2-1.

Neftçi
3-0
Aris Limassol

Neftçi vidare med sammanlagt 3-2.

FCI Levadia
1-1
Hibernians

Hibernians vidare med sammanlagt 4-3.

Dinamo Batumi
1-1
Lech Poznań

Lech Poznań vidare med sammanlagt 6-1.

Newtown
1-2
Spartak Trnava

Spartak Trnava vidare med sammanlagt 6-2.

FCSB
4-2
Saburtalo

FCSB vidare med sammanlagt 4-3.

Maccabi Tel Aviv
0-0
Zira

Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 3-0.

Universitatea Craiova
3-0
Vllaznia Shkodër

Universitatea Craiova vidare med sammanlagt 4-1.

PAOK
1-1
Levski Sofia

Levski Sofia vidare med sammanlagt 3-1.

Lechia Gdańsk
1-2
Rapid Wien

Rapid Wien vidare med sammanlagt 2-1.

Hamrun Spartans
1-0
Velež

Hamrun Spartans vidare med sammanlagt 2-0.

Dinamo Minsk
0-1
Hapoel Be'er Sheva

Hapoel Be'er Sheva vidare med sammanlagt 3-1.

Young Boys
3-0
Liepāja

Young Boys vidare med sammanlagt 4-0.

Mura
0-0* f
St Patrick's Athletic

St Patrick's Athletic vidare med sammanlagt 1-1 och 6-5 på straffar.

Brøndby
4-0
Pogoń Szczecin

Brøndby vidare med sammanlagt 5-1.

Sligo Rovers
2-0
Motherwell

Sligo Rovers vidare med sammanlagt 3-0.

Drita
0-2
Royal Antwerp

Royal Antwerp vidare med sammanlagt 2-0.

Laçi
1-4
Petrocub

Petrocub vidare med sammanlagt 5-1.

Shkëndija 79
3-1
Valmiera

Shkëndija 79 vdare med sammanlagt 5-2.

Konyaspor
2-0
BATE Borisov

Konyaspor vidare med sammanlagt 5-0.

Vaduz
1-1
Koper

Vaduz vidare med sammanlagt 2-1.

Čukarički
4-0
Racing Union Luxembourg

Čukarički vidare med sammanlagt 8-1.

Budućnost
2-1
Breiðablik

Breiðablik vidare med sammanlagt 3-2.

DAC 1904
2-0
Víkingur

DAC 1904 vidare med sammanlagt 4-0.

Osijek
0-2
Kyzyl-Zhar

Kyzyl-Zhar vidare med sammanlagt 3-2.

Tuzla City
0-4
AZ

AZ vidare med sammanlagt 5-0.

Tre Fiori
0-0
B36

B36 vidare med sammanlagt 1-0.

Crusaders
1-1
Basel

Basel vidare med sammanlagt 3-1.

Zrinjski
3-2
Tirana

Zrinjski vidare med sammanlagt 4-2.

Puskas
0-0
Vitoria Guimarães

Vitoria Guimarães vidare med sammanlagt 3-0.

Match 1:2
Tisdag 19 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 1:2
Hibernians
3-2
FCI Levadia
Tirana
0-1
Zrinjski
La Fiorita
0-4
Ballkani
Onsdag 20 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 1:2
Botev Plovdiv
0-0
APOEL
Víkingur
0-2
DAC 1904
Sutjeska
0-0
Torsdag 21 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 1:2
Kyzyl-Zhar
1-2
Osijek
Liepaja
0-1
Young Boys
Kairat
0-1
Kisvárda
Tobol
2-0
Lincoln Red Imps
Ararat-Armenia
0-0
Paide
Valmiera
1-2
Shkendija
Makedonija GjP
0-0
CSKA Sofia
Saburtalo
1-0
FCSB
SJK
0-1
Lillestrøm
KuPS
2-2
Milsami Orhei
Zira
0-3
Maccabi Tel Aviv
Molde
4-1
Elfsborg
Koper
0-1
Vaduz
Lech Poznań
5-0
Dinamo Batumi
Pogoń Szczecin
1-1
Brøndby
Ružomberok
0-3
Riga
Sūduva
0-1
Viborg
Gzira United
2-2
Radnički Niš
Rapid Wien
0-0
Lechia Gdańsk
St Joseph's
0-4
Slavia Praha
B36
1-0
Tre Fiori
Basel
2-0
Crusaders
Royal Antwerp
0-0
Drita
Petrocub
0-0
Laçi
Fehervar
4-1
Qəbələ
Levski Sofia
2-0
PAOK
Sparta Praha
0-0
Viking
Vorskla Poltava
3-2
AIK
Hapoel Be'er Sheva
2-1
Dinamo Minsk
Aris Limassol
5-1
Neftçi
CFR Cluj
3-0
Inter Club d'Escaldes
İstanbul Başakşehir
1-1
Maccabi Netanya
Sepsi
3-1
Olimpija
Racing Union Luxembourg
1-4
Čukarički
Aris
5-1
Gomel
Velež
0-1
Hamrun Spartans
Spartak Trnava
4-1
Newtown
AZ
1-0
Tuzla City
Rijeka
1-2
Djurgården
St Patrick's Athletic
1-1
Mura
Motherwell
0-1
Sligo Rovers
Vllaznia Shkodër
1-1
Universitatea Craiova
BATE
0-3
Konyaspor
Raków Częstochowa
5-0
Astana
Breiðablik
2-0
Buducnost
Vitoria Guimarães
3-0
Puskas
Víkingur Reykjavík
2-0
The New Saints

64 matcher

64 lag

Spelas 4 augusti 2022, returer 11 augusti.

Första kvalomgången

106 matcher

106 lag

Spelas 21 juli 2022, returer 28 juli.

Uppdaterad: 14.07.2022, 23:10

Match 2:2
Tisdag 12 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 2:2
Drita
3-0
Inter Turku

Drita vidare med sammanlagt 3-1.

Torsdag 14 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 2:2
Liepāja
3-1
Gjilani

Liepāja vidare med sammanlagt 3-2.

Akademija Pandev
1-2
Lechia Gdańsk

Lechia Gdańsk vidare med sammanlagt 6-2.

Europa
1-2
Víkingur

Víkingur vidare med sammanlagt 3-1.

Ararat Yerevan
2-2
Shkëndija

Shkëndija vidare med sammanlagt 4-2.

Paide
*1-2 f
Dinamo Tbilisi

Paide vidare med sammanlagt 4-4 och 6-5 på straffar.

Milsami Orhei
2-0
Panevėžys

Milsami Orhei vidare med sammanlagt 2-0.

Kauno Žalgiris
0-0
Ružomberok

Ružomberok vidare med sammanlagt 2-0.

Tuzla City
6-0
Tre Penne

Tuzla City vidare med sammanlagt 8-0.

SJK
4-2 f
Flora

SJK vidare med sammanlagt 4-3.

Dila Gori
0-0
KuPS

KuPS vidare med sammanlagt 2-0.

Atlétic Club d'Escaldes
0-1 f
Gzira United

Gzira United vidare med sammanlagt 2-1.

B36
*3-1 f
Borac Banja

B36 vidare med sammanlagt 3-3 och 4-3 på straffar.

Petrocub
1-0
Floriana

Petrocub vidare med sammanlagt 1-0.

Riga FC
2-0
Derry City

Riga FC vidare med sammanlagt 4-0.

Newtown
*2-1 f
HB

Newtown vidare med sammanlagt 2-2 och 4-2 på straffar.

Differdange 03
1-2 f
Olimpija

Olimpija vidare med sammanlagt 3-2.

Hamrun Spartans
4-1
Alashkert

Hamrun Spartans vidare med sammanlagt 4-2.

Mura
2-1
Sfîntul Gheorghe

Mura vidare med sammanlagt 4-2.

Llapi
2-2
Budućnost

Budućnost vidare med sammanlagt 4-2.

Sligo Rovers
*0-1 f
Bala Town

Sligo Rovers vidare med sammanlagt 2-2 och 4-3 på straffar.

Partizani
0-1* f
Saburtalo

Saburtalo vidare med sammanlagt 1-1 och 5-4 på straffar.

KR
1-0
Pogoń Szczecin

Pogoń Szczecin vidare med sammanlagt 4-2.

Larne
0-1
St. Joseph's

St. Joseph's vidare med sammanlagt 1-0.

Tre Fiori
3-1
Fola Esch

Tre Fiori vidare med sammanlagt 4-1.

Dečić
1-2
Dinamo Minsk

Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 3-2.

Iskra
0-1
Laçi

Laçi vidare med sammanlagt 1-0.

Cliftonville
0-3
DAC Dunajská Streda

DAC Dunajská Streda vidare med sammanlagt 5-1.

Crusaders
3-1
Bruno's Magpies

Crusaders vidare med sammanlagt 4-3.

Breiðablik
4-1
UE Santa Coloma

Breiðablik vidare med sammanlagt 5-1.

Match 1:2
Tisdag 5 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 1:2
Gzira United
1-1
Atlétic Club d'Escaldes
St. Joseph's
0-0
Larne
Onsdag 6 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 1:2
Inter Turku
1-0
Drita
Víkingur
1-0
Europa
Torsdag 7 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 1:2
Alashkert
1-0
Hamrun Spartans
UE Santa Coloma
0-1
Breiðablik
Panevėžys
0-0
Milsami Orhei
KuPS
2-0
Dila Gori
Borac Banja
2-0
B36
Saburtalo
0-1
Partizani
Pogoń Szczecin
4-1
KR
Bruno's Magpies
2-1
Crusaders
Flora
1-0
SJK
Ružomberok
2-0
Kauno Žalgiris
Dinamo Tbilisi
2-3
Paide
Sfîntul Gheorghe
1-2
Mura
Olimpija
1-1
Differdange 03
Floriana
0-0
Petrocub
Laçi
0-0
Iskra
Gjilani
1-0
Liepāja
Bala Town
1-2
Sligo Rovers
Fola Esch
0-1
Tre Fiori
Dinamo Minsk
1-1
Dečić
Shkëndija
2-0
Ararat Yerevan
HB
1-0
Newtown
Lechia Gdańsk
4-1
Akademija Pandev
Budućnost
2-0
Llapi
DAC Dunajská Streda
2-1
Cliftonville
Tre Penne
0-2
Tuzla City
Derry City
0-2
Riga FC

106 matcher

106 lag

Spelas 21 juli 2022, returer 28 juli.

Skytteliga

Uppdaterad: 10.08.2022, 20:05

Namn
Klubb
Mål
Albion Rrahmani
Ballkani
6
Nikola Krstović
DAC Dunajská Streda
5
Andre Gray
Aris
4
Jefferson
Gzira United
4