ecst.se fotboll
UEFA Champions League

UEFA Champions League

Tid kvar till finalen:

 

Säsong

2022-23

Antal lag

78

Omgångar

5+5

Spelade matcher

67/214

Omgång
PK
K1
K2
K3
K4
Lag
4
30
24
20
12
Matcher
3
30
24
20
12
Spelade
3
30
24
10
0
Omgång
GS
ÅF
KF
SF
F
Lag
32
16
8
4
2
Matcher
96
16
8
4
1
Spelade
0
0
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 10 juni 2023.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 10 juni 2023.

Semifinaler

4 matcher

4 lag

Spelas 9-10 maj 2023, returer 16-17 maj.

-

4 matcher

4 lag

Spelas 9-10 maj 2023, returer 16-17 maj.

Kvartsfinaler

8 matcher

8 lag

Spelas 11-12 april 2023, returer 18-19 april.

-

8 matcher

8 lag

Spelas 11-12 april 2023, returer 18-19 april.

Åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 14-22 februari 2023, returer 7-15 mars.

-

16 matcher

16 lag

Spelas 14-22 februari 2023, returer 7-15 mars.

Gruppspel

96 matcher

32 lag

Spelas 6 september-2 november 2022.

Grupp A
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp B
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp C
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp D
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp E
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp F
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp G
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp H
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-

96 matcher

32 lag

Spelas 6 september-2 november 2022.

Fjärde kvalomgången

12 matcher

12 lag

Spelas 16-17 augusti 2022, returer 23-24 augusti.

Match 2:2
Tisdag 23 augusti 2022
Kvalomg 4:4, match 2:2
Viktoria Plzeň
21:00
Qarabağ
Benfica
21:00
Dynamo Kyiv
Crvena Zvezda
21:00
Maccabi Haifa
Onsdag 24 augusti 2022
Kvalomg 4:4, match 2:2
Trabzonspor
21:00
FC København
Dinamo Zagreb
21:00
Bodø/Glimt
PSV
21:00
Rangers
Match 1:2
Tisdag 16 augusti 2022
Kvalomg 4:4, match 1:2
Bodø/Glimt
21:00
Dinamo Zagreb
FC København
21:00
Trabzonspor
Rangers
21:00
PSV
Onsdag 17 augusti 2022
Kvalomg 4:4, match 1:2
Qarabağ
18:45
Viktoria Plzeň
Maccabi Haifa
21:00
Crvena Zvezda
Dynamo Kyiv
21:00
Benfica

12 matcher

12 lag

Spelas 16-17 augusti 2022, returer 23-24 augusti.

Tredje kvalomgången

20 matcher

20 lag

Spelas 2-3 augusti 2022, returer 9 augusti.

Uppdaterad: 03.08.2022, 22:48

Match 2:2
Tisdag 9 augusti 2022
Kvalomg 3:4, match 2:2
Žalgiris
1-1
Bodø/Glimt

Bodø/Glimt vidare med sammanlagt 6-1.

Apollon
2-0
Maccabi Haifa

Maccabi Haifa vidare med sammanlagt 4-2.

Viktoria Plzeň
2-1
Sheriff

Viktoria Plzeň vidare med sammanlagt 4-2.

Pyunik
0-2
Crvena Zvezda

Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 7-0.

Midtjylland
1-3
Benfica

Benfica vidare med sammanlagt 7-2.

Ferencváros
1-3
Qarabağ

Qarabağ vidare med sammanlagt 4-2.

Dinamo Zagreb
4-2
Ludogorets

Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 6-3.

PSV
3-2 f
Monaco

PSV vidare med sammanlagt 4-3.

Sturm Graz
1-2 f
Dynamo Kyiv

Dynamo Kyiv vidare med sammanlagt 3-1.

Rangers
3-0
Union Saint-Gilloise

Rangers vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Tisdag 2 augusti 2022
Kvalomg 3:4, match 1:2
Sheriff
1-2
Viktoria Plzeň
Ludogorets
1-2
Dinamo Zagreb
Monaco
1-1
PSV
Union Saint-Gilloise
2-0
Rangers
Benfica
4-1
Midtjylland
Onsdag 3 augusti 2022
Kvalomg 3:4, match 1:2
Qarabağ
1-1
Ferencváros
Bodø/Glimt
5-0
Žalgiris
Maccabi Haifa
4-0
Apollon
Dynamo Kyiv
1-0
Sturm Graz
Crvena Zvezda
5-0
Pyunik

20 matcher

20 lag

Spelas 2-3 augusti 2022, returer 9 augusti.

Andra kvalomgången

24 matcher

24 lag

Spelas 19-20 juli 2022, returer 26-27 juli.

Uppdaterad: 27.07.2022, 23:55

Match 2:2
Tisdag 26 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 2:2
AEK Larnaca
1-1* f
Midtjylland

Midtjylland vidare med sammanlagt 2-2 och 4-3 på straffar.

Sheriff
1-0
Maribor

Sheriff vidare med sammanlagt 1-0.

Viktoria Plzeň
5-0
HJK

Viktoria Plzeň vidare med sammanlagt 7-1.

F91 Dudelange
1-4
Pyunik

Pyunik vidare med sammanlagt 4-2.

Shamrock Rovers
2-1
Ludogorets

Ludogorets vidare med sammanlagt 4-2.

Shkupi
0-1
Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 3-2.

Onsdag 27 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 2:2
Bodø/Glimt
8-0
Linfield

Bodø/Glimt vidare med sammanlagt 8-1.

Malmö FF
0-2
Žalgiris

Žalgiris vidare med sammanlagt 3-0.

Fenerbahçe
1-2 f
Dynamo Kyiv

Dynamo Kiev vidare med sammanlagt 2-1.

Zürich
2-2
Qarabağ

Qarabağ vidare med sammanlagt 5-4.

Slovan Bratislava
1-4
Ferencváros

Ferencváros vidare med sammanlagt 5-3.

Olympiakos
0-4
Maccabi Haifa

Maccabi Haifa vidare med sammanlagt 5-1.

Match 1:2
Tisdag 19 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 1:2
Qarabağ
3-2
Zürich
Žalgiris
1-0
Malmö FF
Pyunik
0-1
F91 Dudelange
Ludogorets
3-0
Shamrock Rovers
Midtjylland
1-1
AEK Larnaca
Linfield
1-0
Bodø/Glimt
Dinamo Zagreb
2-2
Shkupi
Onsdag 20 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 1:2
HJK
1-2
Viktoria Plzeň
Maccabi Haifa
1-1
Olympiakos
Ferencváros
1-2
Slovan Bratislava
Dynamo Kyiv
0-0
Fenerbahçe
Maribor
0-0
Sheriff

24 matcher

24 lag

Spelas 19-20 juli 2022, returer 26-27 juli.

Första kvalomgången

30 matcher

30 lag

Spelas 5-6 juli 2022, returer 12-13 juli.

Uppdaterad: 13.07.2022, 23:25

Match 2:2
Tisdag 12 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 2:2
Rigas FS
2-1* f
HJK

HJK vidare med sammanlagt 2-2 och 5-4 på straffar.

Žalgiris
1-0
Ballkani

Žalgiris vidare med sammanlagt 2-1.

Qarabağ
5-1
Lech Poznań

Qarabağ vidare med sammanlagt 5-2.

Lincoln Red Imps
2-0
Shkupi

Shkupi vidare med sammanlagt 3-2.

Sheriff
1-0
Zrinjski

Sheriff vid

Tirana
1-2
F91 Dudelange

F91 Dudelange vidare med sammanlagt 3-1.

Hibernians
0-0
Shamrock Rovers

Shamrock Rovers vidare med sammanlagt 3-0.

Sutjeska
0-1
Ludogorets

Ludogorets vidare med sammanlagt 3-0.

Víkingur
3-3
Malmö FF

Malmö FF vidare med sammanlagt 6-5.

Onsdag 13 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 2:2
Shakhtyor Soligorsk
0-2
Maribor

Maribor vidare med sammanlagt 2-0.

3-1
Bodø/Glimt

Bodø/Glimt vidare med sammanlagt 4-3.

Dinamo Batumi
1-2 f
Slovan Bratislava

Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 2-1.

Ferencváros
5-1
Tobol

Ferencváros vidare med sammanlagt 5-1.

CFR Cluj
2-2* f
Pyunik

Pyunik vidare med sammanlagt 2-2 och 4-3 på straffar.

Linfield
2-0 f
The New Saints

Linfield vidare med sammanlagt 2-1.

Match 1:2
Tisdag 5 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 1:2
Pyunik
0-0
CFR Cluj
Malmö FF
3-2
Víkingur
Ludogorets
2-0
Sutjeska
Ballkani
1-1
Žalgiris
The New Saints
1-0
Linfield
Lech Poznań
1-0
Qarabağ
Shamrock Rovers
3-0
Hibernians
Shkupi
3-0
Lincoln Red Imps
Onsdag 6 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 1:2
Tobol
0-0
Ferencváros
HJK
1-0
RFS
Bodø/Glimt
3-0
F91 Dudelange
1-0
Tirana
Zrinjski
0-0
Sheriff
Maribor
0-0
Shakhtyor Soligorsk
Slovan Bratislava
0-0
Dinamo Batumi

30 matcher

30 lag

Spelas 5-6 juli 2022, returer 12-13 juli.

Preliminär kvalomgång

3 matcher

4 lag

Spelas 21-24 juni 2022.

Uppdaterad: 24.06.2022, 23:25

Final
Fredag 24 juni 2022
Kvalomgång, final
Inter Club d'Escaldes
0-1
Víkingur Reykjavík
Semifinaler
Tisdag 21 juni 2022
Kvalomgång, semifinal
La Fiorita
1-2
Inter Club d'Escaldes
FCI Levadia
1-6
Víkingur Reykjavík

3 matcher

4 lag

Spelas 21-24 juni 2022.

Skytteliga

Uppdaterad: 09.08.2022, 23:10

Namn
Klubb
Mål
Victor Boniface
Bodø/Glimt
5
Adama Traoré I
Ferencváros
4
Kady
Qarabağ
4
Ibrahima Wadji
Qarabağ
4
Gonçalo Ramos
Benfica
3
Runar Espejord
Bodø/Glimt
3
Amahl Pellegrino
Bodø/Glimt
3
Osman Bukari
Crvena Zvezda
3
Pieros Sotiriou
Ludogorets
3
Frantzdy Pierrot
Maccabi Haifa
3
Kristall Ingason
Víkingur
3