ecst.se fotboll

 

Säsong

2023

Start: 17 mars 2023.
Slut: 2 december 2023.

Spelade matcher

144 / 210

68,57 %

Målsnitt

2,54

Totalt: 366 mål

Publiksnitt

1 907

Totalt: 211 630 åskådare

Omgångar

28

Omgång för omgång

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dinamo Minsk
Neman Grodno Vitryssland
Slavia Mozyr BATE Borisov Isloch-2007 Vitryssland Slutsk FK Minsk Dinamo Brest Belarus Vitryssland Belshina Bobruisk
Shakhtyor Soligorsk
Energetyk-BGU

Aktuella matcher

Fredag 22 september 2023
Gomel
2-0
FK Minsk
BATE Borisov
2-1
Belsihina Bobruisk
Lördag 23 september 2023
Slutsk
15:00
Torpedo BelAZ
Neman Grodno
17:00
Dinamo Brest
Shakhtyor Soligorsk
20:00
Dinamo Minsk
Söndag 24 september 2023
Naftan Novopolotsk
15:00
Smorgon
Slavia Mozyr
18:30
Isloch
Tisdag 26 september 2023
BATE Borisov
18:00
Gomel
Onsdag 27 september 2023
Shakhtyor Soligorsk
18:45
Neman Grodno
Fredag 29 september 2023
FK Minsk
17:00
Energetik-BGU
Lördag 30 september 2023
Belsihina Bobruisk
15:00
Naftan Novopolotsk
Torpedo BelAZ
17:00
BATE Borisov
Dinamo Minsk
19:00
Gomel

Tabell

Uppdaterad: 22.09.2023, 21:20

 
 
*
 
Totalt
 
 
Hemma
 
Borta
1
 
Dinamo Minsk
Dinamo Minsk
4
19
19
14
3
2
46
- 17
29
45
 
8
1
0
27
- 8
25
 
6
2
2
19
- 9
20
2
 
Neman Grodno
Neman Grodno
8
18
18
12
3
3
33
- 12
21
39
 
5
2
2
12
- 5
17
 
7
1
1
21
- 7
22
3
 
Vitryssland
Torpedo-BelAZ Zhodino
7
19
19
8
9
2
26
- 14
12
33
 
3
6
1
16
- 10
15
 
5
3
1
10
- 4
18
4
 
Slavia Mozyr
Slavia Mozyr
10
20
20
9
5
6
26
- 19
7
32
 
6
1
3
14
- 7
19
 
3
4
3
12
- 12
13
5
 
BATE Borisov
BATE Borisov
3
17
17
9
4
4
26
- 16
10
31
 
4
2
3
13
- 10
14
 
5
2
1
13
- 6
17
6
 
Isloch-2007
Isloch Minsk Raion
5
19
19
9
3
7
24
- 20
4
30
 
4
2
4
13
- 11
14
 
5
1
3
11
- 9
16
7
 
Vitryssland
Gomel
9
19
19
8
6
5
32
- 34
-2
30
 
7
1
3
19
- 18
22
 
1
5
2
13
- 16
8
8
 
Slutsk
Slutsk
11
20
20
6
6
8
25
- 26
-1
24
 
5
4
2
18
- 13
19
 
1
2
6
7
- 13
5
9
 
FK Minsk
FK Minsk
6
20
20
5
7
8
14
- 18
-4
22
 
4
4
2
11
- 7
16
 
1
3
6
3
- 11
6
10
 
Dinamo Brest
Dinamo Brest
13
20
20
6
2
12
19
- 31
-12
20
 
3
2
5
12
- 15
11
 
3
0
7
7
- 16
9
11
 
Belarus
Smorgon
ny
20
20
5
2
13
19
- 38
-19
17
 
5
1
4
12
- 15
16
 
0
1
9
7
- 23
1
12
 
Vitryssland
Naftan Novopolotsk
ny
20
20
3
4
13
16
- 35
-19
13
 
1
3
5
6
- 13
6
 
2
1
8
10
- 22
7
13
 
Belshina Bobruisk
Belshina Bobruisk
12
20
20
3
5
12
16
- 39
-23
3
 
2
3
4
6
- 11
9
 
1
2
8
10
- 28
5
14
 
Shakhtyor Soligorsk
Shakhtyor Soligorsk
1
18
18
10
4
4
33
- 20
13
-1
 
7
1
0
20
- 7
22
 
3
3
4
13
- 13
12
15
 
Energetyk-BGU
Energetyk-BGU Minsk
2
19
19
3
5
11
11
- 27
-16
-9
 
3
1
5
6
- 11
10
 
0
4
6
5
- 16
4

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa Conference League. Lag 14 till nedflyttningskval, lag 15 flyttas ned.

Korringeringar: Belshina Bobruisk -11 poäng, Energetik-BGU -23 poäng, Shakhtyor Soligorsk -35 poäng.

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål). 3. Målskillnad. 4. Vunna matcher. 5. Gjorda mål.

* Placering föregående säsong.

Skytteliga

Uppdaterad: 03.09.2023, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Vladislav Morozov
Dinamo Minsk
12
Pavel Savitskiy
Neman Grodno
12
Egor Karpitsky
Shakhtyor Soligorsk
12
Valeriy Gromyko
BATE Borisov
8
Aleksandr Anufriev
Gomel
7
Mikhail Gordeychuk
Dinamo Brest
6
Vladimir Khvashchinskiy
Dinamo Minsk
6
Denis Kozlovskiy
Gomel
6
Prince Adu
Isloch Minsk Raion
6

Publiksnitt

Uppdaterad: 06.08.2023, 23:59

Totalt
211 630
111
1 907
Dinamo Minsk
34 535
7
4 934
Dinamo Brest
34 722
7
4 960
Gomel
23 699
8
2 962
BATE Borisov
20 042
7
2 863
Neman Grodno
15 960
7
2 280
Shakhtyor Soligorsk
9 671
7
1 382
Smorgon
9 267
7
1 324
FK Minsk
4 005
7
572
Naftan Novopolotsk
3 121
7
446
Energetyk-BGU Minsk
2 691
7
384
Slavia Mozyr
18 450
8
2 306
Belshina Bobruisk
6 940
7
991
Torpedo-BelAZ Zhodino
14 140
8
1 768
Slutsk
10 386
9
1 154
Isloch Minsk Raion
4 001
8
500

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

Uppdaterad: 22.09.2023, 21:20

Mars 2023
Fredag 17 mars 2023
FK Minsk
2-0
Slavia Mozyr
Lördag 18 mars 2023
Shakhtyor Soligorsk
2-1
Naftan
Gomel
0-1
BATE Norisov
Dinamo Minsk
3-0
Isloch
Dinamo Brest
0-1
Torpedo BelAZ Zhodino
Söndag 19 mars 2023
Energetyk-BGU
1-0
Slutsk
Smorgon
1-0
Belshina Bobruisk
April 2023
Lördag 1 april 2023
Naftan Novopolotsk
1-1
Gomel
Torpedo BelAZ
2-1
Smorgon
Isloch
3-0
Dinamo Brest
Söndag 2 april 2023
Slutsk
1-1
FK Minsk
Neman Grodno
0-1
Shakhtyor Soligorsk
Slavia Mozyr
0-2
Dinamo Minsk
BATE Borisov
1-1
Energetyk-BGU
Fredag 7 april 2023
Smorgon
0-4
Isloch
Lördag 8 april 2023
FK Minsk
2-2
BATE Borisov
Belshina Bobruisk
0-0
Torpedo BelAZ
Dinamo Minsk
3-1
Slutsk
Söndag 9 april 2023
Dinamo Brest
0-1
Slavia Mozyr
Energetyk-BGU
0-1
Naftan Novopolotsk
Gomel
3-3
Neman Grodno
Fredag 14 april 2023
Naftan Novopolotsk
0-0
FK Minsk
Isloch
2-0
Belshina Bobruisk
Slavia Mozyr
4-1
Smorgon
Lördag 15 april 2023
Slutsk
2-0
Dinamo Brest
Shakhtyor Soligorsk
1-1
Gomel
BATE Borisov
1-3
Dinamo Minsk
Neman Grodno
2-0
Energetyk-BGU
Fredag 21 april 2023
Smorgon
3-2
Slutsk
Lördag 22 april 2023
Torpedo BelAZ
2-1
Isloch
Belshina Bobruisk
1-1
Slavia Mozyr
Dinamo Minsk
3-1
Naftan Novopolotsk
Söndag 23 april 2023
FK Minsk
0-1
Neman Grodno
Energetyk-BGU
1-4
Shakhtyor Soligorsk
Dinamo Brest
1-2
BATE Borisov
Fredag 28 april 2023
Slutsk
2-1
Belshina Bobruisk
Lördag 29 april 2023
Neman Grodno
13:00
Dinamo Minsk
Slavia Mozyr
16:00
Torpedo BelAZ
BATE Borisov
18:00
Smorgon
Söndag 30 april 2023
Gomel
13:00
Energetyk-BGU
Naftan Novopolotsk
15:00
Dinamo Brest
Shakhtyor Soligorsk
17:00
FK Minsk
Maj 2023
Fredag 5 maj 2023
Isloch
0-1
Slavia Mozyr
Torpedo BelAZ
1-1
Slutsk
Lördag 6 maj 2023
Dinamo Brest
1-3
Neman Grodno
Belshina Bobruisk
0-3
BATE Borisov
FK Minsk
2-2
Gomel
Söndag 7 maj 2023
Dinamo Minsk
1-0
Shakhtyor Soligorsk
Smorgon
1-0
Nafan Novopolotsk
Fredag 12 maj 2023
Slutsk
1-1
Isloch
Lördag 13 maj 2023
Energetik-BGU
1-0
FK Minsk
Gomel
0-4
Dinamo Minsk
Shakhtyor Soligorsk
2-0
Dinamo Brest
Söndag 14 maj 2023
Naftan Novopolotsk
0-1
Belshina Bobruisk
Neman Grodno
3-1
Smorgon
BATE Borisov
1-2
Torpedo BelAZ
Fredag 19 maj 2023
Slavia Mozyr
1-0
Slutsk
Lördag 20 maj 2023
Belshina Bobruisk
0-2
Neman Grodno
Isloch
1-1
BATE Borisov
Torpedo BelAZ
5-0
Naftan Novopolotsk
Söndag 21 maj 2023
Smorgon
1-3
Shakhtyor Soligorsk
Dinamo Brest
3-3
Gomel
Dinamo Minsk
2-0
Energetik-BGU
Onsdag 24 maj 2023
Neman Grodno
0-0
Torpedo BelAZ
BATE Borisov
1-1
Slavia Mozyr
Fredag 26 maj 2023
Gomel
2-0
Smorgon
Shakhtyor Soligorsk
7-3
Belshina Bobruisk
Lördag 27 maj 2023
Naftan Novopolotsk
0-1
Isloch
Energetik-BGU
1-0
Dinamo Brest
FK Minsk
1-1
Dinamo Minsk
Juni 2023
Fredag 2 juni 2023
Slavia Mozyr
1-0
Naftan Novopolotsk
Dinamo Brest
1-0
FK Minsk
Lördag 3 juni 2023
Gomel
2-0
Belshina Bobruisk
Smorgon
1-0
Energetik-BGU
Torpedo BelAZ
1-1
Shakhtyor Soligorsk
Söndag 4 juni 2023
Isloch
0-3
Neman Grodno
Slutsk
1-0
BATE Borisov
Fredag 9 juni 2023
Shakhtyor Soligorsk
3-0
Isloch
Dinamo Minsk
4-1
Dinamo Brest
Lördag 10 juni 2023
Slutsk
3-1
Naftan Novopolotsk
FK Minsk
2-0
Smorgon
Neman Grodno
1-0
Slavia Mozyr
Söndag 11 juni 2023
Energetik-BGU
0-0
Belshina Bobruisk
Gomel
0-3
Torpedo BelAZ
Fredag 23 juni 2023
Torpedo BelAZ
1-1
Energetik-BGU
Lördag 24 juni 2023
Slutsk
0-2
Neman Grodno
Isloch
3-1
Gomel
Slavia Mozyr
3-1
Shakhtyor Soligorsk
Söndag 25 juni 2023
Belshina Bobruisk
1-2
FK Minsk
Smorgon
3-1
Dinamo Minsk
BATE Borisov
1-2
Naftan Novopolotsk
Fredag 30 juni 2023
Energetik-BGU
0-1
Isloch
Shakhtyor Soligorsk
1-0
Slutsk
Juli 2023
Lördag 1 juli 2023
FK Minsk
1-0
Torpedo BelAZ
Dinamo Minsk
7-2
Belshina Bobruisk
Neman Grodno
0-1
BATE Borisov
Söndag 2 juli 2023
Gomel
3-2
Slavia Mozyr
Dinamo Brest
2-1
Smorgon
Torsdag 6 juli 2023
Torpedo BelAZ
0-0
Dinamo Minsk
BATE Borisov
2-0
Shakhtyor Soligorsk
Fredag 7 juli 2023
Naftan
0-3
Neman Grodno
Slavia Mozyr
0-0
Energetik-BGU
Lördag 8 juli 2023
Isloch
0-0
FK Minsk
Belshina Bobruisk
1-0
Dinamo Brest
Slutsk
3-1
Gomel
Augusti 2023
Fredag 4 augusti 2023
Naftan
1-1
Shakhtyor Soligorsk
Slavia Mozyr
1-0
FK Minsk
Lördag 5 augusti 2023
Belshina Bobruisk
2-0
Smorgon
Slutsk
1-1
Energetik-BGU
Söndag 6 augusti 2023
Isloch
2-3
Dinamo Minsk
Torpedo BelAZ
1-2
Dinamo Brest
Fredag 11 augusti 2023
FK Minsk
0-1
Slutsk
Lördag 12 augusti 2023
Gomel
3-2
Naftan
Dinamo Brest
0-1
Isloch
Söndag 13 augusti 2023
Smorgon
1-1
Torpedo BelAZ
Dinamo Minsk
2-2
Slavia Mozyr
Fredag 18 augusti 2023
Naftan
4-0
Energetik-BGU
Lördag 19 augusti 2023
Isloch
1-0
Smorgon
Torpedo BelAZ
1-1
Belshina Bobruisk
Söndag 20 augusti 2023
Slavia Mozyr
0-1
Dinamo Brest
Slutsk
1-2
Dinamo Minsk
Tisdag 22 augusti 2023
Neman Grodno
2-2
Gomel
Fredag 25 augusti 2023
FK Minsk
1-0
Naftan
Lördag 26 augusti 2023
Belshina Bobruisk
0-2
Isloch
Smorgon
0-2
Slavia Mozyr
Dinamo Brest
2-1
Slutsk
Söndag 27 augusti 2023
Gomel
3-2
Shakhtyor Soligorsk
Energetik-BGU
1-3
Neman Grodno
September 2023
Fredag 1 september 2023
Isloch
1-2
Torpedo BelAZ
Lördag 2 september 2023
Neman Grodno
3-0
FK Minsk
Naftan Novopolotsk
0-3
Dinamo Minsk
Slavia Mozyr
4-1
Belsihina Bobruisk
Söndag 3 september 2023
Shakhtyor Soligorsk
3-2
Energetik-BGU
Slutsk
3-3
Smorgon
BATE Borisov
2-0
Dinamo Brest
Fredag 15 september 2023
Torpedo BelAZ
2-2
Slavia Mozyr
Lördag 16 september 2023
Belsihina Bobruisk
1-1
Slutsk
Dinamo Brest
2-2
Naftan Novopolotsk
Energetik-BGU
1-2
Gomel
Söndag 17 september 2023
Smorgon
1-2
BATE Borisov
FK Minsk
0-0
Shakhtyor Soligorsk
Dinamo Minsk
2-1
Neman Grodno
Fredag 22 september 2023
Gomel
2-0
FK Minsk
BATE Borisov
2-1
Belsihina Bobruisk
Lördag 23 september 2023
Slutsk
15:00
Torpedo BelAZ
Neman Grodno
17:00
Dinamo Brest
Shakhtyor Soligorsk
20:00
Dinamo Minsk
Söndag 24 september 2023
Naftan Novopolotsk
15:00
Smorgon
Slavia Mozyr
18:30
Isloch
Tisdag 26 september 2023
BATE Borisov
18:00
Gomel
Onsdag 27 september 2023
Shakhtyor Soligorsk
18:45
Neman Grodno
Fredag 29 september 2023
FK Minsk
17:00
Energetik-BGU
Lördag 30 september 2023
Belsihina Bobruisk
15:00
Naftan Novopolotsk
Torpedo BelAZ
17:00
BATE Borisov
Dinamo Minsk
19:00
Gomel
Oktober 2023
Söndag 1 oktober 2023
Isloch
13:00
Slutsk
Smorgon
15:00
Neman Grodno
Dinamo Brest
17:30
Shakhtyor Soligorsk
November 2023
-
December 2023
-