Varsin halvlek gav varsin derbypoäng
Djurgårdens segersvit sprack i derbyt mot AIK, som slutade 2-2 efter att lagen ägt varsin halvlek. Hammarby radade upp fjärde raka förlusten när laget föll mot Helsingborg, IFK Norrköping närmar sig toppen efter seger i Sundsvall och Falkenberg satte Häcken på plats.

Djurgården ställde upp för derby med sex raka segrar i ryggen. Men segersviten har hämtats mot lag från Allsvenskans nedre region och AIK visade sig vara en för svår uppgift.
Gästerna i helsvart inledde stabilt inför 27 137 åskådare på Tele2 Arena, som fick se Nils-Eric Johansson forcera in ledningsmålet redan i tredje minuten. De svartgula hade bra kontroll på Allsvenskans målgladaste lag och såg ut att inkassera en välbehövlig derbyvinst när Mohamed Bangura utökade ledningen på tilläggstid i första halvlek.
Som vanligt, till slut
Men efter paus var AIK:s stabilitet som bortblåst, Djurgården tog över fullständigt och kom ikapp efter två mål av Kerim Mrabti. 21-åringen gjorde sina första allsvenska mål, reduceringen i 54:e minuten, kvitteringen i 83:e. Djurgården dominerade andra halvlek kraftigt och var nära att vända till seger samtidigt som AIK i slutminuterna hade chanser att roffa åt sig alla tre poängen. Men det blev ingen derbyvinnare och så brukar det se ut när lagen möts – fyra oavgjorda på de fem senaste drabbningarna.
Djurgårdens segersvit sprack och närmast väntar ännu tuffare motstånd än AIK och de sex lag som besegrades i en följd. AIK tappade en 2-0-ledning, fick ett par spelare skadade, har fortfarande inte vunnit borta och är nu nio poäng efter serieledande IFK Göteborg.
Tätkänning för formstarka IFK
IFK Norrköping tog tillfället i akt att gå upp jämsides med Djurgården efter seger i Sundsvall. Emir Kujović gjorde matchens enda mål efter en kvart och klev upp som delad skytteligatvåa med totalt sju mål. 16 poäng på de sex senaste matcherna gör IFK till ett topplag och den största överraskningen när Allsvenskans första tredjedel är avklarad.
Häckens svit sprack, Hammarbys förlängdes
Även Häckens formkurva pekade spikrakt uppåt inför hemmamötet med Falkenberg. Men efter tre raka segrar blev det överraskande stryk 0-2 efter mål av Stefan Rodevåg och Hakeem Araba.
Hammarby radar upp förluster istället och där var en svit som inte bröts. 0-1 i Helsingborg efter Robin Simovics mål i 65:e minuten och plötsligt har de grönvita bara tre poäng ned till kvalplats.

Sverige



Turkiet
Norge
