ecst.se fotboll

Nyheter, resultatservice och statistikfrån hela fotbollseuropa

Nyheter Nyheter: Lördag 9 maj 2015

Fotboll

Foto: ecst.se

Det fanns gott om förlorare i lördagens fotboll. Real Madrid och Olympqiue lyonnais spelade mer eller mindre bort sina guldchanser, Legia Warszawa tappade serieledningen i Polen och Sparta Praha hamnade på efterkälken i Tjeckien. Burnley vann men hade oflyt med alla andra resultat och är därmed klara för degradering. I tyska andradivisionen fanns det dock gott om vinnare – i bottenstriden.

» Premier League (1)

Burnley vann förgäves

Bunrley vann det viktiga bottenmötet mot Hull men segern var förgäves. Eftersom Leicester och Sunderland vann och Newcastle tappade poäng blev Burnley första lag att säkra degradering trots att laget lämnade jumboplatsen.

Burnley

Premier League-jumbon Burnley tog hem måstematchen borta mot bottenkollegan Hull efter mål av Daniel Ings. Men när alla andra resultat gick Burnley emot var degraderingen ett faktum trots segern. Och trots att laget lämnade jumboplatsen.

Alla andra tog poäng

Leicester City 2-0-besegrade Southampton, Sunderland tog en 2-0-vinst borta mot Everton och Newcastle kryssade mot West Bromwich. Hade bara ett av dess bottenlag förlorat hade Burnleys hopp levt vidare. Men så blev det inte och med två omgångar kvar saknas sju poäng till rätt sida strecket.

Queens Park Rangers är ny jumbo men har söndagens besök på Etihad Stadium tillgodo. Bortaseger krävs och innebär i så fall att laget har sex poäng upp inför de avslutade två omgångarna.

United mot Champions League

Med mål av Mata och Marouane Fellaini tog Manchester United en 2-1-seger borta mot Crystal Palace och är därmed på väg att säkra en Champions League-biljett. Avståndet ned till Liverpool, som har en match mindre spelad, är sju poäng. Och upp till Manchester City och Arsenal, med en respektive två matcher tillgodo, fattas bara två poäng.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Everton
0-2
Sunderland
Aston Villa
1-0
West Ham United
Hull City
0-1
Burnley
Leicester City
2-0
Southampton
Newcastle United
1-1
West Bromwich Albion
Stoke City
3-0
Tottenham Hotspur
Crystal Palace
1-2
Manchester United
» Primera División (1)

Barça närmare ligaguldet

Barcelona utökade serieledningen i Liga BBVA med en 2-0-seger över Real Sociedad samtidigt som Real Madrid tappade poäng hemma mot Valencia. Inför de två sista omgångarna har Barça fyra poäng tillgodo på Real.

Barcelona

Med två omgångar kvar har Barcelona kopplat ett rejält grepp om den spanska ligatiteln. Avståndet ned till enda hotet Real Madrid ökade till fyra poäng efter en tung poängförlust för Real.

Barcelona besegrade mittengänget Real Sociedad med 2-0 efter mål i andra halvlek av Neymar och Pedro och har därmed radat upp åtta raka segrar varav de sju senaste utan att släppa in mål.

0-2-underläge och bränd straff

Real Madrid hamnade i 0-2-underläge hemma mot Valencia efter mål av Paco Alcácer och Javi Fuego och på tilläggstid i första halvlek brände Cristiano Ronaldo en reduceringsstraff. Efter paus kom Real ikapp genom Pepe och Isco men hann inte med att fullborda en vändning. Första poängförlusten efter sju raka segrar i ligaspelet.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Granada
2-0
Córdoba
Barcelona
2-0
Real Sociedad
Real Madrid
2-2
Valencia
Athletic Club
1-1
Deportivo La Coruña
SverigeSverige
» Allsvenskan (1)

Oremo sänkte HIF

Med ett kanonskott från 25 meter avgjorde Johan Oremo för Gefle borta mot Helsingborg och bröt gästernas dystra svit.

Gefle

Efter en tung period med två poäng på fem matcher fick Gefle smaka segerns sötma i bortamötet med Helsingborg. Ett självmål av Peter Larsson gav Gefle ledningen i 28:e minuten och strax före paus bjöd Johan Oremo på ett kanonskott från 25 meter, som borrade sig in i hemmamålet.

HIF:s Astrit Ajdarević reducerade i mitten av andra halvlek men närmare än så kom inte skåningarna. Andra raka förlusten innebär att HIF tappat tätkontakten och fallit ned till mitten av tabellen. Gefle klev upp på lika många poäng som Helsingborg.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Helsingborg
1-2
Gefle
» Superettan (2)

Varberg i topp, Brommapojkarna kvar i botten

Varberg

Varberg 2-0-besegrade Assyriska och klev upp som nya serieledare i Superettan. Peter Samuelsson svarade för ett äkte hattrick när Degerfors besegrade Frej med 4-0 och klev upp som trea. Sämre går det för Brommapojkarna, som förlorade bottenmötet med Utsikten och är kvar som jumbo.

Varberg fortsätter imponera i Superettan. 2-0 i toppmötet med Jönköping i tisdags följdes upp med en 2-0-seger även mot Assyriska och med den serieledning.

Robin Tranberg och Pär Asp gjorde målen som tog Varberg till toppen, en poäng före Jönköping, som spelar sin match i sjunde omgången på tisdag.

Äkta hattrick av Samuelsson

Även Degerfors imponerar. Efter en trög säsongsöppning som gav tidig jumboplats tog värmlänningarna sin tredje raka seger hemma mot Frej och klev upp på tredjeplats. Peter Samuelsson svarade för ett äkta hattrick inom loppet av 34 minuter i första halvlek.

En poäng av 21

Fjolårets allsvenskar Brommapojkarna har tagit en ynka poäng av 21 möjliga. Sjätte förlusten på sju matcher kom i bottenmötet med Utsikten, 0-1, och innebär fortsatt jumboplats. Utsikten tog sig upp på rätt sida nedre kvalstrecket.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Utsikten
1-0
Brommapojkarna
Varberg
2-0
Assyriska
Degerfors
4-0
Frej
» Bundesliga (1)

Mönchengladbach mot CL-gruppspel

Borussia Mönchengladbach vann toppmötet med fyra Bayer Leverkusen med 3-0 och klev upp som ny tabelltvåa i Bundesliga och är på väg mot gruppspel i höstens Champions League.

Max Kruse gav Mönchengladbach ledningen fem minuter in på andra halvlek och toppmötet punkterades i slutminuterna när Patrick Herrmann och Ibrahima Traoré ökade på till 3-0.

De tre främsta i Bundesliga går direkt till gruppspel i Champions League. Redan klara mästarna Bayern München är så klart klara. Mönchengladbach har med två omgångar kvar fem poäng ned till Leverkusen. Trean Wolfsburg har fyra poäng ned men också söndagens match mot nästjumbon Paderborn tillgodo.

Augsburg tog ett stort steg mot Europa League-spel efter 1-0-seger i derbyt mot Bayern München. Trots minusmålskillnad ligger laget femma, dock utan chans att komma ikapp fyran Leverkusen.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Bayern München
0-2
Augsburg
Borussia Dortmund
2-0
Hertha BSC
Borussia Mönchengladbach
3-0
Bayer Leverkusen
Hannover 96
1-1
Werder Bremen
Eintracht Frankfurt
3-1
1899 Hoffenheim
VfB Stuttgart
2-0
Mainz 05
» 2. Bundesliga (2)

Bara vinnare i botten

Igår vann jumbon Aalen och nästjumbon 1860 München och förpassade Sankt Pauli och Erzgebirge Aue till nedflyttningsplats. Ordningen återställdes under lördagen när Sankt Pauli och Erzgebirge också vann.

Alla fyra bottenlagen tog till råga på allt varsin bortaseger. Tyngsta skalpen tog Sankt Pauli, som 2-0-besegrade tabelltvåan Kaiserslautern inför 45 035 åskådare. För Kaiserslauterns del innebär det att laget riskerar falla ned till fjärdeplats när helgens omgång är slutspelad.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Kaiserslautern
0-2
St Pauli
Union Berlin
1-2
Erzgebirge Aue
» Bundesliga (1)

» Dagens förlorare

4

Bayern München radade upp sin fjärde raka förlust efter 0-1 i derbyt mot Augsburg. Senast laget spelade fyra raka tävlingsmatcher utan att vinna var i november 2009.

Senast laget radade upp tre matcher utan att göra mål var i oktober 2009.

PolenPolen
» Ekstraklasa (1)

Legia föll i seriefinalen

Legia Warszawa

Den polska mästerskapsserien inleddes med seriefinal mellan Legia Warszawa och Lech Poznań. Gästerna från Poznań fick revansch för cupfinalförlusten mot Legia förra veckan, vann med 2-1 och tog över serieledningen.

Mästerskapsserien varar över sju omgångar och Lech toppar tabellen två poäng före Legia, fyra före Jagiellonia Białystok, som kryssade i fredags.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Legia Warszawa
1-2
Lech Poznań
Pogoń Szczecin
1-3
Lechia Gdańsk
» Ligue 1 (1)

PSG nära ligaguldet efter Lyons förlust

Caen

Paris Saint-Germain är bara en poäng från ligaguldet sedan enda utmanaren Olympique lyonnais förlorat med hela 3-0 mot Caen. Med två omgångar kvar skiljer sex poäng och sju mål mellan toppduon.

OL hade tagit 13 poäng av 15 möjliga på de fem ligamatcherna inför besöket i Caen, där hemmalaget avgjorde med två mål av Nicolas Benezet i slutet av första halvlek.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Caen
3-0
Olympique lyonnais
Girondins Bordeaux
2-1
Nantes
Évian TG
2-3
Stade Reims
Metz
0-4
Lorient
Stade rennais
0-1
Bastia
Toulouse
3-2
Lille Olympique
» Gambrinus Liga (1)

Viktoria Plzeň vann tjeckisk seriefinal

Tjeckien

Viktoria Plzeň utökade sin serieledning efter 2-0-seger i seriefinalen borta mot Sparta Praha. Med tre omgångar kvar toppar Viktoria den tjeckiska ligan sex poäng före Sparta.

Segern inför 18 632 åskådare i Prag säkrades med två mål i andra halvlek. Efter en svacka under april gjorde Viktoria vad som ser ut att bli ett guldryck. Förutom sex poäng har laget tio mål tillgodo på Sparta.

© ecst.se
Senast uppdaterad: Lördag 9 maj 2015
Hradec Králové
1-0
Baník Ostrava
České Budějovice
1-0
Dukla Praha
Příbram
2-1
Slavia Praha
Vysočina Jihlava
0-1
Teplice
Sparta Praha
0-2
Viktoria Plzeň