ecst.se fotboll

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | -
Visa matchfakta
Semifinaler | 26.04.2017, 22:33
Visa matchfakta
Onsdag 26 april 2017
Mykolaiv
0-4
Dunamo Kyiv

 

0-1 Andriy Yarmolenko (45+1)
0-2 Tamas Kádár (62)
0-3 Andriy Yarmolenko (straff, 82)
0-4 Andriy Yarmolenko (90+1)

Shakhtar Donetsk
1-0
Dnipro Dnipropetrovsk

1-0 Taison (68)

 

Kvartsfinaler | 05.04.2017, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 26 november 2016
Mykolaiv
*0-0 f
Illchivets

Publik 1 500

Information Mykolaiv vidare efter 4-2 på straffar.

Onsdag 30 november 2016
Dnipro Dnipropetrovsk
1-0
Vorskla Poltava

1-0 Denis Balanyuk (74)

 

Publik 1 401

Onsdag 5 april 2017
FC Poltava
0-3
Shakhtar Donetsk

Information Shakhtar Donetsk tilldömdes seger med 3-0.

Naftovyk-Ukrnafta
0-1
Dynamo Kyiv

 

0-1 Denis Harmash (44)

Publik 4 930

Andra omgången | -
Visa matchfakta
Sex lag från Premyer liha (1) går in.
Onsdag 26 oktober 2016
Veres
-
Vorskla Poltava

Dynamo Kyiv
-
Zorya Luhansk

Desna
-
Dnipro Dnipropetrovsk

Naftovyk-Ukrnafta
-
Volyn Lutsk

Poltava
-
Karpaty Lviv

Illichivets
-
Stal Kamianske

Mykolaiv
-
Obolon-Brovar

Shakhtar Donetsk
-
Oleksandria

Första omgången | -
Visa matchfakta
Sex lag från Premyer liha (1) går in.
Andra kvalomgången | 10.08.2016, 20:43
Visa matchfakta
Onsdag 10 augusti 2016
Balkany Zorya
0-1
Cherkaskyi Dnipro

Enerhiya Nova Kakhovka
0-2
Zhemchuzhyna Odesa

Myr Hornostayivka
1-0
Avanhard Kramatorsk

Krystal Kherson
1-4
Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka

Temopil
1-0
Skala Stryi

Kolos Kovalivka
1-2 f
Veres Rivne

Sumy
0-1 f
Illchivets Mariupol

Inhulets Petrove
1-1* f
MFC Mykolaiv

Information MFC Mykolaiv vidare efter 3-1 på straffar.

Kremin Kremenchuk
1-2
Real Pharma Odesa

Rukh Vynnyky
2-3
Arsenal Kyiv

Poltava
1-0
Bukovyna Chernivtsi

Ahrobiznes TSK Romny
0-2
Nyva-V Vinnytsia

Helios Kharkiv
0-1
Desna Chernihiv

Obolon-Brovar Kyiv
1-0 f
Himyk-Sport Komsomolsk

Första kvalomgången | 20.07.2016, 23:59
Visa matchfakta
Onsdag 20 juli 2016
Nyva-V Vinnytsia
3-1
Podillya Khmelnytskyi

Metalurh Zaporizhya
1-2
Zhemchuzhyna Odesa

Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
wo
Balkany Zorya

Information Balkany Zorya vidare på walkover.

Ahrobiznes TSK Romny
3-1
Nikopol-NPHU

Hirnyk Sosnivka
0-3
Rukh Vynnyky