ecst.se fotboll

Kubok Ukraina (C)

1+5

omgångar

45

lag

22/7

Start

21/5

Final

Final | 21.05.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 21 maj 2016
Zorya Luhansk
0-2
Shakhtar Donetsk

 

0-1 Oleksandr Gladkiy (42)
0-2 Oleksandr Gladkiy (57)

Publik 21 720 på Lviv Arena, Lviv

Semifinaler | 11.05.2016, 20:51
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Match 1:2
Onsdag 20 april 2016
Oleksandria
1-1
Shakhtar Donetsk

1-0 Vasiliy Grytsuk (36)

1-1 Eduardo Da Silva (54)

Dnipro Dnipropetrovsk
1-0
Zorya Luhansk

1-0 Roman Zozulya (17)

 

Match 2:2
Onsdag 11 maj 2016
Zorya Luhansk
2-0
Dnipro Dnipropetrovsk

1-0 Jaba Lipartia (8)
2-0 Andriy Totovytsky (90+5)

 

Information Zorya Luhansk vidare med sammanlagt 2-1.

Shakhtar Donetsk
2-0
Oleksandria

1-0 Maksim Malyshev (15)
2-0 Wellington Nem (90+2)

 

Information Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 3-1.

Kvartsfinaler | 06.04.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Match 1:2
Tisdag 1 mars 2016
Stal Dniprodzerzhynsk
0-3
Dnipro Dnipropetrovsk

 

0-1 Matheus Nascimento (straff, 32)
0-2 Bruno Gama (70)
0-3 Léo Matos (90+2)

Oleksandria
1-1
Dynamo Kyiv

1-0 Segiy Basov (30)

1-1 Andriy Yarmolenko (67)

Onsdag 2 mars 2016
Volyn
1-1
Zorya Luhansk

1-0 Andriy Bogdanov (18)

1-1 Andriy Totovytsky (24)

Vorskla Poltava
0-4
Shakhtar Donetsk

 

0-1 Viktor Kovalenko (4)
0-2 Facundo Ferreyra (56)
0-3 Oleksandr Kucher (59)
0-4 Wellington Nem (80)

Match 2:2
Söndag 27 mars 2016
Shakhtar Donetsk
1-2
Vorskla Poltava

1-1 Bernard (straff, 66)

0-1 Dmytro Khlyobas (28)
1-2 Dmytro Khlyobas (89)

Publik 2 182

Information Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 5-2.

Onsdag 6 april 2016
Zorya Luhansk
5-0
Volyn Lutsk

Information Zorya Luhansk vidare med sammanlagt 6-1.

Dyamo Kyiv
0-1
Oleksandriya

Information Oleksandriya vidare med sammanlagt 2-1.

Dnipro Dnipropetrovsk
4-1
Stal Dniprozerzhynsk

Information Dnipro Dnipropetrovsk vidare med sammanlagt 7-1.

Andra omgången | 28.10.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Match 1:2
Onsdag 23 september 2015
Mykolaiv
0-2
Volyn

Hirnyk
1-1
Stal Dniprodzerzhynsk

Olimpik Donetsk
0-2
Dnipro Dnipropetrovsk

Zirka
1-1
Oleksandria

Ternopil
0-5
Shakhtar Donetsk

Chornomorets Odesa
0-1
Vorskla Poltava

Helios
0-2
Zorya Luhansk

Obolon-Brovar
0-2
Dynamo Kyiv

Match 2:2
Tisdag 27 oktober 2015
Shakhtar Donetsk
4-0
Ternopil

1-0 Facundo Ferreyra (straff, 5)
2-0 Vasiliy Kobin (33)
3-0 Andrii Boriachuk (67)
4-0 Taison (straff, 89)

 

Information Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 9-0.

Zorya Luhansk
3-1
Helios

1-0 Pylyp Budkivskiy (7) 2-0 Oleksandr Karavaev (57) 3-0 Oleksandr Karavaev (68)

3-1 Sergiy Kravchenko (71)

Information Zorya Luhansk vidare med sammanlagt 5-1.

Dynamo Kyiv
5-0
Obolon-Brovar

1-0 Denis Garmash (5) 2-0 Denis Garmash (32) 3-0 Artem Kulinich (självmål, 66) 4-0 Oleg Husyev (69) 5-0 Łukasz Teodorczyk (80)

Information Dynamo Kyiv vidare med sammanlagt 7-0.

Vorskla Poltava
0-0
Chornomorets Odesa

Information Vorskla Poltava vidare med sammanlagt 1-0.

Onsdag 28 oktober 2015
Stal Dniprodzerzhysk
2-1
Hirnyk

1-0 Volodymyr Adamyuk (25)
2-1 Anton Kotlyar (straff, 80)

1-1 Vyacheslav Ryabov (64)

Information Stal Dniprodzerzhysk vidare med sammanlagt 3-2.

Oleksandria
2-0
Zirka

1-0 Mikhail Kozak (12)
2-0 Mikhail Kozak (38)

 

Information Oleksandria vidare med sammanlagt 3-1.

Voyn
5-0
Mykolaiv

1-0 Alexander Kobakhidze (27)
2-0 Sergey Kravchenko (34)
3-0 Dmytro Kozban (46)
4-0 Alexander Kobakhidze (82)
5-0 Artem Shabanov (90+2)

 

Information Voyn vidare med sammanlagt 7-0.

Dnipro Dnipropetrovsk
3-2
Olimpik Donetsk

1-0 Bruno Gama (33)
2-1 Michel Babatunde (88)
3-1 Roman Zozulya (90+4)

1-1 Sergiy Shestakov (75)
3-2

Information Dnipro Dnipropetrovsk vidare med sammanlagt 5-2.

Första omgången | 23.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Fredag 21 augusti 2015
Cherkaskyi Dnipro
1-3
Stal Dniprodzerzhynsk

1-3 Oleksandr Batalskiy (84)

0-1 Oleksandr Kozak (21)
0-2 Anatoliy Burlin (självmål, 54)
0-3 Vladyslav Kulach (69)

Lördag 22 augusti 2015
Balkany Zorya
0-1
Dnipro Dnipropetrovsk

Zirka
*1-1 f
Karpaty Lviv

Information Zirka vidare efter 6-5 på straffar.

Mykolaiv
2-1
Metalist Kharkiv

Desna
1-1* f
Vorskla Poltava

Information Vorskla Poltava vidare efter 4-2 på straffar.

Myr
0-2
Chornomorets Odesa

Arsenal Kyiv
0-3
Shakhtar Donetsk

Himyk-Sort
0-6
Dynamo Kyiv

Inhulets
0-2
Volun Lutsk

Hirnyk
3-0
Illchivets Mariupol

Surny
0-1
Obolon-Brovar

Avanhard
1-3
Oleksandria

Ternopil
3-1
Metalurh Zaporizhya

Naftovyk-Ukrnafta
0-2
Olimpik Donetsk

Helios
1-0
Hoverla Uzhhorod

Söndag 23 augusti 2015
Krystal
0-5
Zorya Luhansk

Kvalomgång | 22.07.2015, 17:30
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Onsdag 22 juli 2015
Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva
-
Obolon-Brovar Kyiv

Arsenal Kyiv
-
Veres Rivne

Kremin Kremenchuk
-
Cherkaskyi Dnipro

Real Pharma Odesa
-
Krystal Kherson

Nikopol-NPHU
-
FC Ternopil

Naftovyk-Ukrnafta Okhtyrka
-
Nyva Ternopil

Kolos Kovalivka
-
FC Sumy

Avanhard Kramatorsk
-
FC Poltava

Bukovyna Chernivtsi
-
MFC Mykolaiv

Demnya
-
Inhulets Petrove

Myr Hornostayivka
-
Barsa Sumy

Balkany Zorya
-
Skala Stryi

Enerhiya Nova Kakhovka
-
Hirnyk Kryvyi Rih