ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 28 juli 2019
Grundserien: Start: 28 juli 2019
Mästerskapsserien: Start: -
Nedflyttningsserien: Start: -
Slut: -
Grundserien: Slut: -
Mästerskapsserien: Slut: -
Nedflyttningsserien: Slut: -

0

omgångar

Grundserien: 22
Mästerskapsserien: 32
Nedflyttningsserien: 32

138 / 192

matcher spelade ( 71,88 % )

Grundserien: 132 / 132
Mästerskapsserien: 69 / 96
Nedflyttningsserien: 69 / 96

publiksnitt

Grundserien: 4 008
Mästerskapsserien:
Nedflyttningsserien:

2,61

målsnitt

Grundserien: 2,61
Mästerskapsserien: 3,51
Nedflyttningsserien: 1,71
Omgång för omgång
Avklarad
Pågående
Kommande
Grundserien
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Mästerskapsserien
23
24
25
26
27
28
29
10
31
32
Nedflyttningsserien
23
24
25
26
27
28
29
10
31
32

Aktuella matcher

(22 maj-4 juni 2020)

Grundserien

08.03.2020, 21:20

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Shakhtar Donetsk
1
22
19
2
1
59
- 14
45
59
10
1
0
35
- 6
31
9
1
1
24
- 8
28
2
Dynamo Kyiv
2
22
14
3
5
44
- 17
27
45
6
2
3
19
- 9
20
8
1
2
25
- 8
25
3
Zorya Luhansk
5
22
13
4
5
39
- 18
21
43
6
3
2
18
- 8
21
7
1
3
21
- 10
22
4
Desna Chernihiv
8
22
13
3
6
36
- 15
21
42
5
3
3
12
- 5
18
8
0
3
24
- 10
24
5
Oleksandria
3
22
11
4
7
30
- 23
7
37
7
0
4
18
- 14
21
4
4
3
12
- 9
16
6
Kolos Kovalivka
ny
22
8
2
12
25
- 39
-14
26
5
1
5
17
- 19
16
3
1
7
8
- 20
10
7
Dnipro-1
ny
22
7
4
11
26
- 34
-8
25
6
0
5
17
- 14
18
1
4
6
9
- 20
7
8
Mariupol
4
22
6
7
9
21
- 35
-14
25
4
4
3
13
- 12
16
2
3
6
8
- 23
9
9
FK Lviv
6
22
5
5
12
16
- 35
-19
20
2
3
6
7
- 16
9
3
2
6
9
- 19
11
10
Vorskla Poltava
7
22
6
2
14
15
- 38
-23
20
5
2
4
10
- 13
17
1
0
10
5
- 25
3
11
Olimpik Donetsk
9
22
5
3
14
17
- 37
-20
18
2
1
8
9
- 23
7
3
2
6
8
- 14
11
12
Karpaty Lviv
10
22
2
7
13
17
- 40
-23
13
1
3
7
8
- 23
6
1
4
6
9
- 17
7

Mästerskapsserien

15.03.2020, 18:00

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Shakhtar Donetsk
1
23
19
2
2
59
- 15
44
59
10
1
0
35
- 6
31
9
1
2
24
- 9
28
2
Dynamo Kyiv
2
23
14
4
5
45
- 18
27
46
6
3
3
20
- 10
21
8
1
2
25
- 8
25
3
Zorya Luhansk
5
23
14
4
5
40
- 18
22
46
7
3
2
19
- 8
24
7
1
3
21
- 10
22
4
Desna Chernihiv
8
23
13
4
6
37
- 16
21
43
5
3
3
12
- 5
18
8
1
3
25
- 11
25
5
Oleksandria
3
23
12
4
7
34
- 25
9
40
8
0
4
22
- 16
24
4
4
3
12
- 9
16
6
Kolos Kovalivka
ny
23
8
2
13
27
- 43
-16
26
5
1
5
17
- 19
16
3
1
8
10
- 24
10

Nedflyttningsserien

15.03.2020, 20:30

 
Totalt
Hemma
Borta
7
Dnipro-1
ny
23
8
4
11
28
- 34
-6
28
7
0
5
19
- 14
21
1
4
6
9
- 20
7
8
Mariupol
4
23
6
7
10
21
- 37
-16
25
4
4
3
13
- 12
16
2
3
7
8
- 25
9
9
FK Lviv
6
23
5
6
12
17
- 36
-19
21
2
4
6
8
- 17
10
3
2
6
9
- 19
11
10
Vorskla Poltava
7
23
6
3
14
16
- 39
-23
21
5
2
4
10
- 13
17
1
1
10
6
- 26
4
11
Olimpik Donetsk
9
23
5
4
14
18
- 38
-20
19
2
2
8
10
- 24
8
3
2
6
8
- 14
11
12
Karpaty Lviv
10
23
2
8
13
18
- 41
-23
14
1
3
7
8
- 23
6
1
5
6
10
- 18
8

Skytteliga (grundserien)

08.03.2020, 18:10

Namn
Klubb
Mål
Júnior Moraes
Shakhtar Donetsk
18
Aleksandr Filipov
Desna Chernihiv
12
Bohdan Liedniev
Zorya Luhansk
11
Marlos
Shakhtar Donetsk
9
Taison
Shakhtar Donetsk
9

Skytteliga (mästerskapsserien)

15.03.2020, 18:00

Namn
Klubb
Mål
Oleksandr Filippov
Desna Chernihiv
1
Nazariy Rusyn
Dynamo Kyiv
1
Vladimir Lisenko
Kolos Kovalivka
1
Stanislav Sorokin
Kolos Kovalivka
1
Dmytro Grechyshkin
Oleksandria
1
Vasili Gritsuk
Oleksandria
1
Kirilo Kovalets
Oleksandria
1
Maksym Zaderka
Oleksandria
1
Bogdan Mykhailichenko
Zorya Luhansk
1

Skytteliga (nedflyttningsserien)

15.03.2020, 20:30

Namn
Klubb
Mål
Oleksiy Khoblenko
Dnipro-1
1
Vladyslav Supriaha
Dnipro-1
1
Matheus Iacovelli
FK Lviv
1
Denis Balanyuk
Olimpik Donetsk
1
Vladyslav Kulach
Vorskla Poltava
1

Publiksnitt

15.03.2020, 20:30

Dynamo Kyiv
141 468
12
11 789
Shakhtar Donetsk
73 503
11
6 682
Dnipro-1
51 556
12
4 296
Vorskla Poltava
43 194
11
3 927
Desna Chernihiv
43 125
11
3 920
Mariupol
43 035
11
3 912
Karpaty Lviv
38 979
11
3 544
Kolos Kovalivka
30 830
11
2 803
Zorya Luhansk
30 629
12
2 552
FK Lviv
24 904
12
2 075
Oleksandria
18 780
12
1 565
Olimpik Donetsk
13 118
12
1 093
Totalt
553 121
138
4 008

Spelschema

(Uppdaterad: 15.03.2020, 20:30)

Juli 2019 Visa matchfakta
Söndag 28 juli 2019
Vorskla Poltava
0-1
Zorya Luhansk

 
Tisdag 30 juli 2019
Desna Chernihiv
1-2
FK Lviv

Kolos Kovalivka
2-1
Mariupol

 
Onsdag 31 juli 2019
Dnipro-1
2-0
Olimpik Donetsk

Oleksandria
1-3
Shakhtar Donetsk

Karpaty Lviv
0-2
Dynamo Kyiv

 

 

Augusti 2019 Visa matchfakta
Lördag 3 augusti 2019
Mariupol
2-1
Oleksandria

Desna Chernihiv
2-0
Vorskla Poltava

FK Lviv
0-3
Dynamo Kyiv

 
Söndag 4 augusti 2019
Olimpik Donetsk
0-1
Kolos Kovalivka

Zorya Luhansk
1-1
Dnipro-1

Shakhtar Donetsk
3-0
Karpaty Lviv

 
Lördag 10 augusti 2019
Dynamo Kyiv
1-2
Shakhtar Donetsk

1-1 Gerson Rodrigues (39)

0-1 Júnior Moraes (21)
1-2 Marlos (64)

Oleksandria
2-1
Olimpik Donetsk

Vorskla Poltava
3-2
FK Lviv

 
Söndag 11 augusti 2019
Kolos Kovalivka
1-3
Zorya Luhansk

Dnipro-1
0-1
Desna Chernihiv

Karpaty Lviv
1-1
Mariupol

 
Lördag 17 augusti 2019
Vorskla Poltava
1-1
Dnipro-1

Desna Chernihiv
0-0
Kolos Kovalivka

 
Söndag 18 augusti 2019
Zorya Luhansk
1-2
Oleksandria

Olimpik Donetsk
1-3
Karpaty Lviv

FK Lviv
0-2
Shakhtar Donetsk

 
Måndag 19 augusti 2019
Mariupol
-
Dynamo Kyiv

 
Lördag 24 augusti 2019
Kolos Kovalivka
0-3
Vorskla Poltava

Oleksandria
0-3
Desna Chernihiv

Dynamo Kyiv
1-1
Olimpik Donetsk

 
Söndag 25 augusti 2019
Karpaty Lviv
0-1
Zorya Luhansk

Shakhtar Donetsk
5-1
Mariupol

 
Måndag 26 augusti 2019
Dnipro-1
2-3
FK Lviv

 
Fredag 30 augusti 2019
Desna
0-0
Karpaty Lviv

 
Lördag 31 augusti 2019
Dnipro-1
2-1
Kolos Kovalivka

Vorskla Poltava
0-1
Oleksandria

FK Lviv
0-1
Mariupol

 

 

September 2019 Visa matchfakta
Söndag 1 september 2019
Olimpik Donetsk
0-4
Shakhtar Donetsk

Zorya Luhansk
2-2
Dynamo Kyiv

 
Lördag 14 september 2019
Oleksandria
2-0
Dnipro-1

Shakhtar Donetsk
4-3
Zorya Luhansk

Karpaty Lviv
2-1
Vorskla Poltava

 
Söndag 15 september 2019
Mariupol
1-1
Olimpik Donetsk

Dynamo Kyiv
1-2
Desna

Kolos Kovalivka
1-0
FK Lviv

 
Fredag 20 september 2019
Dnipro-1
2-0
Karpaty Lviv

 
Lördag 21 september 2019
FK Lviv
0-1
Olimpik Donetsk

Zorya Luhansk
0-0
Mariupol

 
Söndag 22 september 2019
Desna
0-1
Shakhtar Donetsk

Vorskla Poltava
0-5
Dynamo Kyiv

Kolos Kovalivka
1-1
Oleksandria

 
Onsdag 25 september 2019
Mariupol
0-1
Dynamo Kyiv

 
Fredag 27 september 2019
Shakhtar Donetsk
4-0
Vorskla Poltava

 
Lördag 28 september 2019
Karpaty Lviv
1-2
Kolos Kovalivka

Oleksandria
2-0
FK Lviv

 
Söndag 29 september 2019
Mariupol
0-4
Desna

Dynamo Kyiv
2-0
Dnipro-1

Olimpik Donetsk
0-5
Zorya Luhansk

 

 

Oktober 2019 Visa matchfakta
Lördag 5 oktober 2019
Vorskla Poltava
1-1
Mariupol

Desna
1-0
Olimpik Donetsk

FK Lviv
0-0
Zorya Luhansk

 
Söndag 6 oktober 2019
Dnipro-1
0-2
Shakhtar Donetsk

Kolos Kovalivka
0-4
Dynamo Kyiv

Oleksandria
2-1
Karpaty Lviv

 
Fredag 18 oktober 2019
Shakhtar Dontesk
6-0
Kolos Kovalivka

 
Lördag 19 oktober 2019
Karpaty Lviv
0-0
FK Lviv

Zorya Luhansk
2-1
Desna

 
Söndag 20 oktober 2019
Mariupol
1-0
Dnipro-1

Dynamo Kyiv
1-0
Oleksandria

Olimpik Donetsk
2-0
Vorskla Poltava

 
Lördag 26 oktober 2019
Mariupol
2-0
Kolos Kovalivka

Olimpik Donetsk
3-2
Dnipro-1

Zorya Luhansk
4-0
Vorskla

 
Söndag 27 oktober 2019
FK Lviv
1-4
Desna

Dynamo Kyiv
1-1
Karpaty Lviv

Shakhtar Donetsk
0-0
Oleksandria

 

 

November 2019 Visa matchfakta
Lördag 2 november 2019
Vorskla
0-1
Desna

Karpaty Lviv
0-3
Shakhtar Donetsk

 
Söndag 3 november 2019
Dnipro-1
1-4
Zorya Luhansk

Oleksandria
3-1
Mariupol

Dynamo Kyiv
4-0
FK Lviv

Kolos Kovalivka
1-2
Olimpik Donetsk

 
Lördag 9 november 2019
Mariupol
2-2
Karpaty Lviv

Desna
1-1
Dnipro-1

FK Lviv
2-0
Vorskla Poltava

 
Söndag 10 november 2019
Zorya Luhansk
2-0
Kolos Kovalivka

Shakhtar Donetsk
1-0
Dynamo Kyiv

Olimpik Donetsk
0-0
Oleksandria

 
Fredag 22 november 2019
Shakhtar Donetsk
4-1
Lviv

 
Lördag 23 november 2019
Oleksandria
1-0
Zorya Luhansk

Dnipro-1
1-0
Vorskla Poltava

 
Söndag 24 november 2019
Kolos Kovalivka
2-0
Desna

Karpaty Lviv
1-2
Olimpik Donetsk

Dynamo Kyiv
3-0
Mariupol

 
Lördag 30 november 2019
Zorya Luhansk
2-0
Karpaty Lviv

FK Lviv
0-2
Dnipro-1

Vorskla Poltava
1-0
Kolos Kovalivka

 

 

December 2019 Visa matchfakta
Söndag 1 december 2019
Mariupol
1-1
Shakhtar Donetsk

Desna
2-0
Oleksandria

Olimpik Donetsk
1-3
Dynamo Kyiv

 
Fredag 6 december 2019
Shakhtar Donetsk
3-0
Olimpik Donetsk

 
Lördag 7 december 2019
Oleksandria
3-0
Vorskla Poltava

Kolos Kovalivka
4-0
Dnipro-1

 
Söndag 8 december 2019
Karpaty Lviv
2-6
Desna

Mariupol
0-0
FK Lviv

Dynamo Kyiv
1-2
Zorya Luhansk

 
Lördag 14 december 2019
Lviv
3-2
Kolos Kovalivka

Zorya
1-2
Shakhtar Donetsk

Olimpik Donetsk
1-2
Mariupol'

 
Söndag 15 december 2019
Desna
0-1
Dynamo Kyiv

Vorskla
2-1
Karpaty

Dnipro-1
1-2
Oleksandria

 

 

Februari 2020 Visa matchfakta

Lördag 22 februari 2020

Mariupol
1-2
Zorya

Dynamo Kyiv
2-1
Vorskla

 

Söndag 23 februari 2020

Oleksandria
13:00
Kolos Kovalivka

Karpaty
13:00
Dnipro-1

Shakhtar Donetsk
16:00
Desna

Olimpik Donetsk
18:30
Lviv

 
Fredag 28 februari 2020
Dnipro-1
3-1
Dynamo Kyiv

 

 

Mars 2020 Visa matchfakta
Söndag 1 mars 2020
Zorya Luhansk
1-0
Olimpik Donetsk

Vorskla Poltava
1-0
Shakhtar Donetsk

 
Tisdag 3 mars 2020
Dynamo Kyiv
2-0
Kolos Kovalivka

 
Onsdag 4 mars 2020
Mariupol
3-0
Vorskla Poltava

Olimpik Donetsk
1-2
Desna

Zorya Luhansk
2-0
FK Lviv

Shakhtar Donetsk
4-1
Dnipro-1

Karpaty Lviv
0-4
Oleksandria

 
Lördag 7 mars 2020
Vorskla Poltava
1-0
Olimpik Donetsk

Desna
1-0
Zorya Luhansk

Oleksandria
1-3
Dynamo Kyiv

 
Söndag 8 mars 2020
FK Lviv
0-0
Karpaty Lviv

Kolos Kovalivka
3-4
Shakhtar Donetsk

Dnipro-1
3-0
Mariupol

 
Lördag 14 mars 2020
Oleksandria
4-2
Kolos Kovalivka

 
Söndag 15 mars 2020
Zorya Luhansk
1-0
Shakhtar Donetsk

Dynamo Kyiv
1-1
Desna