ecst.se fotboll

Premjer-Liha (1)

26

omgångar

178 / 182

matcher spelade ( 97,8 % )

14.05.2016, 22:12

5 198

publiksnitt

01.04.2016, 23:59

2,53

målsnitt

14.05.2016, 22:12

Aktuella matcher 27 maj-9 juni | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Aktuella matcher 27 maj-9 juni | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Tabell | 14.05.2016, 22:12
  Totalt Hemma Borta  

Lag 1-2 till Champions League, lag 3-4 till Europa League. Lag 14 flyttas ned.

Korrigeringar: Volyn Lutsk -18 poäng, Hoverla Uzhhorod - 9 poäng.

Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

1 Dynamo Kyiv 26 23 1 2 54 - 11 43 70 12 0 1 23 - 4 36 11 1 1 31 - 7 34 1
2 Shakhtar Donetsk 25 20 3 2 74 - 22 52 63 11 0 1 34 - 4 33 9 3 1 40 - 18 30 2
3 Dnipro Dnipropetrovsk 25 16 4 5 49 - 21 28 52 8 0 4 22 - 11 24 8 4 1 27 - 10 28 3
4 Zorya Luhansk 25 13 6 6 48 - 24 24 45 6 4 3 25 - 17 22 7 2 3 23 - 7 23 4
5 Vorskla Poltava 25 11 9 5 32 - 25 7 42 6 4 2 14 - 12 22 5 5 3 18 - 13 20 5
6 Oleksandriya 25 9 8 8 29 - 29 0 35 6 3 4 17 - 13 21 3 5 4 12 - 16 14 ny
7 Stal Dniprodzerzhynsk 26 7 8 11 22 - 31 -9 29 4 4 5 16 - 19 16 3 4 6 6 - 12 13 ny
8 Karpaty Lviv 25 7 6 12 26 - 37 -11 27 5 3 5 20 - 15 18 2 3 7 6 - 22 9 13
9 Olimpik Donetsk 25 6 6 13 21 - 34 -13 24 3 5 5 12 - 16 14 3 1 8 9 - 18 10 8
10 Metalist Kharkiv 26 5 9 12 19 - 46 -27 24 4 4 5 14 - 21 16 1 5 7 5 - 25 8 6
11 Chornomorets Odesa 26 4 10 12 20 - 39 -19 22 2 5 6 10 - 15 11 2 5 6 10 - 24 11 11
12 Volyn Lutsk 26 10 8 8 36 - 36 0 20 4 5 4 19 - 17 17 6 3 4 17 - 19 21 9
13 Hoverla Uzhhorod 26 3 7 16 13 - 45 -32 7 1 5 7 8 - 26 8 2 2 9 5 - 19 8 12
14 Metalurh Zaporizhya 25 0 3 22 7 - 50 -43 3 0 2 10 2 - 24 2 0 1 12 5 - 26 1 7
Skytteliga | 01.04.2016, 23:59
Alex Teixeira Shakhtar Donetsk 22
Pylyp Budkovsky Zorya Luhansk 10
Yevhen Seleznyov Dnipro Dnipropetrovsk 10
Andriy Yarmolenko Dynamo Kyiv 10
Eduardo Da Silva Shakhtar Donetsk 8
Oleg Gusev Dynamo Kyiv 7
Oleksandr Karavayev Zorya Luhansk 7
Volodimir Priyomov Metalist Kharkiv 7
Anton Shynder Vorskla Poltava 7
Marlos Shakhtar Donetsk 6
Florentin Matel Volyn Lutsk 6
Moraes Dynamo Kyiv 6
Vitali Ponomar Oleksandriya 6
Taison Shakhtar Donetsk 6
Dmytro Khlyobas Vorskla Poltava / Hoverla Uzhhorod 5
Vladislav Kulach Stal Dniprodzerzhynsk 5
Matheus Dnipro Dnipropetrovsk 5
Vyacheslav Sharpar Volyn Lutsk 5
Publiksnitt | 01.04.2016, 23:59

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.

Eventuell siffra inom parentes anger antal hemmamatcher där uppgift saknas.

Dynamo Kyiv 127 530 10 12 753
Dnipro Dnipropetrovsk 94 786 9 10 532
Chornomorets Odesa 72 517 10 7 252
Metalist Kharkiv 71 538 10 7 154
Vorskla Poltava (-1) 53 149 8 6 644
Karpaty Lviv 54 761 10 5 476
Volyn Lutsk 41 665 9 4 629
Shakhtar Donetsk 39 679 10 3 968
Oleksandriya 33 302 9 3 700
Metalurh Zaporizhya (-2) 28 760 8 3 595
Stal Dniprodzerzhynsk 20 813 10 2 081
Zorya Luhansk 18 100 9 2 011
Hoverla Uzhhorod 15 669 9 1 741
Olimpik Donetsk 8 650 10 865
Totalt 680 919 131 5 198
Spelschema | 14.05.2016, 22:12
Juli 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Fredag 17 juli 2015
Metalurh Zaporizhya
0-6
Zorya Luhansk

 
Lördag 18 juli 2015
Metalist Kharkiv
2-0
Karpaty Lviv

Olimpik Donetsk
2-2
Chornomorets Odesa

Vorskla Poltava
1-1
Volyn Lutsk

 
Söndag 19 juli 2015
Shakhtar Donetsk
2-0
Oleksandriya

Hoverla Uzhhorod
1-1
Dnipro Dnipropetrovsk

Stal Dniprodzerzhynsk
1-2
Dynamo Kyiv

 
Torsdag 23 juli 2015
Volyn Lutsk
1-4
Shakhtar Donetsk

1-2 Florentin Matei (straff, 43)

0-1 Taison (25)
0-2 Alex Teixeira (39)
1-3 Alex Teixeira (54)
1-4 Eduardo Da Silva (90+3)

 
Lördag 25 juli 2015
Hoverla Uzhhorod
1-1
Vorskla Poltava

Karpaty Lviv
1-0
Stal Dniprodzerzhynsk

Dynamo Kyiv
2-0
Olimpik Donetsk

Zorya Luhansk
0-0
Metalist Kharkiv

 
Söndag 26 juli 2015
Oleksandria
1-0
Metalurh Zaporizhya

Dnipro Dnipropetrovsk
4-2
Chornomorets Odesa

 
Augusti 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 1 augusti 2015
Olimpik Donetsk
0-1
Karpaty Lviv

Shakhtar Donetsk
2-0
Hoverla Uzhhorod

 
Söndag 2 augusti 2015
Metalurh Zaporizhya
16:00
Volyn Lutsk

Metalist Kharkiv
16:00
Oleksandria

Vorskla Poltava
18:30
Dnipro Dnipropetrovsk

Stal Dniprodzerzhynsk
18:30
Zorya Luhansk

Chornomorets Odesa
18:30
Dynamo Kyiv

 
Fredag 7 augusti 2015
Volyn Lutsk
2-2
Metalist Kharkiv

1-0 Florentin Matei (straff, 2)
2-1 Anatoliy Didenko (34)

1-1 Artem Putivtsev (33)
Utvisning Oleksiy Dovgiy (65)
2-2 Vyacheslav Churko (79)

Publik 4 000

 
Lördag 8 augusti 2015
Hoverla Uzhhorod
1-1
Metalurh Zaporizhya

Utvisning Oleksiy Savchenko (77)
1-0 Andriy Tsurikov (straff, 80)

Utvisning Serhii Kulynych (79)
1-1 Oleksandr Kapilenko (89)

Karpaty Lviv
4-0
Chornomorets

1-0 Artur Karnoza (5)
2-0 Oleg Golodyuk (20)
3-0 Vadim Strashkevich (75)
4-0 Murtaz Daushvili (straff, 90+2)

Utvisning Evgeni Borovyk (90+1)

Oleksandria
0-1
Stal Dniprodzerzhynsk

 

0-1 Evgeniy Banada (självmål, 22)

 
Söndag 9 augusti 2015
Vorskla Poltava
2-2
Shakhtar Donetsk

1-1 Oleg Barannik (45+1)
2-2 Oleksandr Kovpak (90+2)

0-1 Marlos (39)
1-2 Eduardo Da Silva (65)

Publik 8 000

Zorya Luhansk
4-0
Olimpik Donetsk

1-0 Jaba Lipartia (43)
2-0 Ivan Petryak (62)
3-0 Pylyp Budkivskiy (82)
4-0 Pylyp Budkivskiy (85)

 

Publik 1 000

Dnipro Dnipropetrovsk
1-2
Dynamo Kyiv

1-2 Valeriy Fedorchuk (50)

0-1 Douglas (självmål, 25)
0-2 Miguel Veloso (40)

Publik 22 060

 
Fredag 14 augusti 2015
Shakhtar Donetsk
0-2
Dnipro Dnipropetrovsk

Utvisning Vyacheslav Shevchuk (90+3)

0-1 Matheus Nascimento (84)
0-2 Yevhen Seleznyov (90+4)

Publik 13 213

 
Lördag 15 augusti 2015
Metalurh Zaporizhya
1-1
Vorskla Poltava

Olimpik Donetsk
1-0
Oleksandria

Dynamo Kyiv
3-0
Karpaty Lviv

 
Söndag 16 augusti 2015
Stal Dniprodzerzhynsk
1-2
Volyn Lutsk

Metalist Kharkiv
2-2
Hoverla Uzhhorod

Chornomorets
0-2
Zorya Luhansk

 
Fredag 28 augusti 2015
Shakhtar Donetsk
2-0
Metalurh Zaporizhya

1-0 Alex Teixeira (straff, 64)
Utvisning Darijo Srna (86)
2-0 Alex Teixeira (90+2)

Utvisning Nurudeen Orelesi (88)

 
Lördag 29 augusti 2015
Hoverla Uzhhorod
0-0
Stal Dniprodzerzhynsk

Vorskla Poltava
1-0
Metalist Kharkiv

1-0 Oleksiy Dityatjev (86)

 

Volyn Lutsk
1-0
Olimpik Donetsk

1-0 Vyacheslav Sharpar (90+4)

 

 
Söndag 30 augusti 2015
Oleksandria
0-0
Chornomoerts Odesa

Zorya Luhansk
0-0
Dynamo Kyiv

Dnipro Dnipropetrovsk
2-0
Karpaty Lviv

 
September 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Fredag 11 september 2015
Metalist Kharkiv
0-5
Shakhtar Donetsk

Utvisning Dmytro Ryzhuk (61)

0-1 Yaroslav Rakitskiy (35)
0-2 Alex Teixeira (39)
0-3 Oleksandr Kucher (53)
0-4 Alex Teixeira (straff, 62)
0-5 Oleksandr Gladkiy (80)

 
Lördag 12 september 2015
Olimpik Donetsk
0-1
Hoverla Uzhhorod

Dynamo Kyiv
3-0
Oleksandria

Metalurh Zaporizhya
1-4
Dnipro Dnipropetrovsk

 
Söndag 13 september 2015
Stal Dniprodzerzhynsk
1-2
Vorskla Poltava

Chornomorets
1-2
Volyn Lutsk

Karpaty Lviv
1-1
Zorya Luhansk

 
Lördag 19 september 2015
Shakhtar Donetsk
2-0
Stal Dniprodzerzhynsk

Vorskla Poltava
2-1
Olimpik Donetsk

Metalurh Zaporizhya
0-0
Metalist Kharkiv

 
Söndag 20 september 2015
Hoverla Uzhhorod
1-1
Chornomorets

Oleksandria
4-1
Karpaty Lviv

Volyn Lutsk
0-2
Dynamo Kyiv

Dnipro Dnipropetrovsk
0-3
Zorya Luhansk

 
Lördag 26 september 2015
Olimpik Donetsk
2-3
Shakhtar Donetsk

Dynamo Kyiv
2-0
Hoverla Uzhhorod

 
Söndag 27 september 2015
Stal Dniprodzerzhynsk
3-0
Metalurh Zaporizhya

Chornomorets
0-0
Vorskla Poltava

Zorya Luhansk
1-1
Oleksandria

Metalist Kharkiv
1-2
Dnipro Dnipropetrovsk

Karpaty Lviv
0-2
Volyn Lutsk

 
Oktober 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 3 oktober 2015
Metalist Kharkiv
1-1
Stal Dniprodzerzhynsk

Shakhtar Donetsk
2-0
Chornomorets Odesa

Metalurh Zaporizhya
0-3
Olimpik Donetsk

 
Söndag 4 oktober 2015
Hoverla Uzhhorod
0-2
Karpaty Lviv

Dnipro Dnipropetrovsk
2-0
Oleksandria

Vorskla Poltava
0-4
Dynamo Kyiv

Volyn Lutsk
0-3
Zorya Luhansk

 
Fredag 16 oktober 2015
Dynamo Kyiv
0-3
Shakhtar Donetsk

Utvisning Derlis González (89)

0-1 Marlos (40)
0-2 Alex Teixeira (59)
0-3 Alex Teixeira (67)

 
Lördag 17 oktober 2015
Stal Dniprodzeezhynsk
0-6
Dnipro Dnipropetrovsk

 
Söndag 18 oktober 2015
Olimpik Donetsk
3-0
Metalist Kharkiv

Chornomorets Odesa
5-2
Metalurh Zaporizhya

Oleksandria
3-1
Volyn Lutsk

Karpaty Lviv
1-3
Vorskla Poltava

Zorya Luhansk
2-1
Hoverla Uzhhorod

 
Fredag 30 oktober 2015
Zorya Luhansk
1-7
Shakhtar Donetsk

1-3 Nikita Kamenyuka (straff, 67)

0-1 Fred (39)
0-2 Taras Stepanenko (47)
0-3 Alex Teixeira (58)
1-4 Alex Teixeira (70)
1-5 Eduardo Da Silva (75)
1-6 Eduardo Da Silva (86)
1-7 Taras Stepanenko (90+4)

 
Lördag 31 oktober 2015
Olimpik Donetsk
1-1
Dnipro Dnipropetrovsk

Dynamo Kyiv
2-0
Metalist Kharkiv

Karpaty Lviv
1-0
Metalurh Zaporizhya

 
November 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Söndag 1 november 2015
Chornomorets Odesa
1-1
Stal Dniprodzeezhynsk

Oleksandria
1-1
Vorskla Poltava

Volyn Lutsk
0-0
Hoverla Uzhhorod

 
Lördag 7 november 2015
Chornomorets Odesa
0-2
Olimpik Donetsk

Zorya Luhansk
4-1
Metalurh Zaporizhya

Karpaty Lviv
1-1
Metalist Kharkiv

Oleksandria
2-3
Shakhtar Donetsk

 
Söndag 8 november 2015
Volyn Lutsk
2-1
Vorskla Poltava

Dnipro Dnipropetrovsk
2-0
Hoverla Uzhhorod

Dynamo Kyiv
2-0
Stal Dniprodzerzhynsk

 
Fredag 20 november 2015
Olimpik Donetsk
0-3
Dynamo Kyiv

 

0-1 Júnior Moraes (25)
0-2 Denis Garmash (45)
0-3 Oleg Husyev (straff, 70)

Publik 2 500

 
Lördag 21 november 2015
Vorskla Poltava
2-1
Hoverla Uzhhorod

Chornomorets Odesa
0-0
Dnipro Dnipropetrovsk

Shakhtar Donetsk
4-0
Volyn Lutsk

 
Söndag 22 november 2015
Metalurh Zaporizhya
0-2
Oleksandria

 

0-1 Andriy Zaporozhan (straff, 73)
0-2 Yevhenii Izdebskii (självmål, 80)

Stal Dniprodzerzhynsk
1-1
Karpaty Lviv

1-0 Volodymyr Adamyuk (25)

1-1 Oleksii Hutsuliak (57)
Utvisning Muratz Daushvili (90+3)

Metalist Kharkiv
0-1
Zorya Luhansk

Utvisning Serhiy Rudyka (68)

0-1 Zeljko Ljubenovic (straff, 69)
Utvisning Nikita Kamenyuka (72)

 
Lördag 28 november 2015
Karpaty Lviv
4-1
Olimpik Donetsk

1-0 Denis Kozhanov (straff, 15)
2-0 Ambrosiy Chachua (20)
3-1 Igor Khudobyak (76)
4-1 Dmytro Klots (90)

Utvisning Zauri Makharadze (12)
2-1 Ivan Matyach (27)
Utvisning Ivan Matyach (90+1)

Zorya Luhansk
2-1
Stal Dniprodzerzhynsk

1-1 Anton Kravchenko (självmål, 57)
2-1 Pylyp Budkivskiy (63)

0-1 Vladyslav Kulach (12)

Oleksandria
2-0
Metalist Kharkiv

1-0 Vitaliy Ponomar (60) 2-0 Stanislav Mikitsey (90+4)

Utvisning Dmytro Lyopa (72)

 
Söndag 29 november 2015
Hoverla Uzhhorod
1-6
Shakhtar Donetsk

1-1 Dmytro Khlyobas (16)

0-1 Yarloslav Rakitskiy (9)
1-2 Taison (28)
1-3 Marlos (30)
1-4 Facundo Ferreyra (35)
1-5 Alex Teixeira (67)
1-6 Alex Teixeira (straff, 73)

Volyn Lutsk
9-1
Metalurh Zaporizhya

1-0 Dmytro Kozban (1)
2-0 Alexander Kobakhidze (4)
3-0 Florentin Matei (straff, 7)
4-0 Alexander Kobakhidze (23)
5-0 Vyacheslav Sharpar (straff, 36)
6-0 Oleg Gerasimyuk (44)
7-0 Florentin Matei (straff, 54)
8-0 Vyacheslav Sharpar (58)
9-0 Vyacheslav Sharpar (82)

9-1 Danylo Ihnatenko (90+2)

Dynamo Kyiv
2-1
Chornomorets Odesa

1-0 Derlis González (43)
2-0 Andriy Yarmolenko (straff, 47)

2-1 Kirill Kovalets (87)
Utvisning Giorgi Gadrani (90+2)

 
Måndag 30 november 2015
Dnipro Dnipropetrovsk
0-2
Vorskla Poltava

 

0-1 Sanzhar Tursunov (43)
0-2 Anton Shnyder (58)

 
December 2015
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Torsdag 3 december 2015
Shakhtar Donetsk
3-0
Karpaty Lviv

1-0 Eduardo Da Silva (56)
2-0 Ismaily (85)
3-0 Alex Teixeira (88)

 

 
Januari 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Februari 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Mars 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Lördag 5 mars 2016
Metalurh Zaporizhya
Inst
Hoverla Uzhhorod

Stal Dniprodzerzhynsk
2-2
Oleksandria

Chornomorets Odesa
0-0
Karpaty Lvyv

Dynamo Kyiv
2-0
Dnipro Dnipropetrovsk

 
Söndag 6 mars 2016
Olimpik Donetsk
1-1
Zorya Luhansk

Shakhtar Donetsk
3-1
Vorskla Poltava

Metalist Kharkiv
3-0
Volyn Lutsk

 
Fredag 11 mars 2016
Karpaty Lviv
1-2
Dynamo Kyiv

1-0 Ambrosiy Chachua (27)

1-1 Łukasz Teodorczyk (55)
1-2 Andriy Yarmolenko (64)

 
Lördag 12 mars 2016
Vorskla Poltava
Inst
Metalurh Zaporizhya

Oleksandria
0-0
Olimpik Donetsk

Zorya Luhansk
4-0
Chornomorets Odesa

 
Söndag 13 mars 2016
Hoverla Uzhhorod
1-0
Metalist Kharkiv

1-0 Igor Gnochar (34)

 

Volyn Lutsk
1-0
Stal Dniprodzerzhynsk

1-0 Viktor Khomchenko (54)

 

Dnipro Dnipropetrovsk
4-1
Shakhtar Donetsk

1-0 John Ruiz (10)
2-1 Evgeniy Shakhov (44)
3-1 Roman Zozulya (50)
4-1 Roman Bezur (straff, 90+4)

1-1 Maksim Malyshev (23)

 
Lördag 19 mars 2016
Chornomorets Odesa
1-2
Oleksandria

Stal Dniprodzerzhynsk
1-0
Hoverla Uzhhorod

Metalurh Zaporizhya
Inst
Shakhtar Donetsk

Metalist Kharkiv
1-0
Vorskla Poltava

 
Söndag 20 mars 2016
Olimpik Donetsk
1-1
Volyn Lutsk

1-0 Ivan Matyazh (51)

1-1 Vladimir Polevoy (54)

Karpaty Lviv
0-1
Dnipro Dnipropetrovsk

 

0-1 Roman Zozulya (62)

Dynamo Kyiv
1-0
Zorya Luhansk

1-0 Júnior Moraes (76)

 

 
April 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Fredag 1 april 2016
Shakhtar Donetsk
8-1
Metalist Kharkiv

1-0 Taison (6)
2-1 Ismaily (27)
3-1 Facundo Ferreyra (31)
4-1 Taison (54)
5-1 Taison (57)
6-1 Marlos (67)
7-1 Eduardo Da Silva (86)
8-1 Bernard (89)

1-1 Ilya Kornev (16)

 
Lördag 2 april 2016
Dnipro Dnipropetrovsk
Inst
Metalurh Zaporizhya

Vorskla Poltava
0-0
Stal Dniprodzerzhynsk

Zorya Luhansk
4-1
Karpaty Lviv

Oleksandria
0-2
Dynamo Kyiv

 
Söndag 3 april 2016
Volyn Lutsk
1-1
Chornomorets Odesa

Hoverla Uzhhorod
0-2
Olimpik Donetsk

 
Lördag 9 april 2016
Metalist Kharkiv
Inst
Metalurh Zaporizhya

Olimpik Donetsk
1-1
Vorskla Poltava

Chornomorets Odesa
1-0
Hoverla Uzhhorod

 
Söndag 10 april 2016
Stal Dniprodzerzhynsk
3-3
Shakhtar Donetsk

Karpaty Lviv
2-2
Oleksandria

Dynamo Kyiv
3-0
Volyn Lutsk

Zorya Luhansk
1-2
Dnipro Dnipropetrovsk

 
Lördag 16 april 2016
Oleksandria
2-0
Zorya Luhansk

1-0 Artem Polyarus (48)
2-0 Vasiliy Grytsuk (89)

 

Hoverla Uzhhorod
0-2
Dynamo Kyiv

Dnipro Dnipropetrovsk
5-0
Metalist Kharkiv

Metalurh Zaporizhya
Inst
Stal Dniprodzerzhynsk

 
Söndag 17 april 2016
Volyn Lutsk
0-0
Karpaty Lviv

Shakhtar Donetsk
3-0
Olimpik Donetsk

Vorskla Poltava
2-0
Chornomorets Odesa

 
Lördag 23 april 2016
Stal Dniprodzerzhynsk
0-0
Metalist Kharkiv

Karpaty Lviv
3-0
Hoverla Uzhhorod

Chornomorets Odesa
1-1
Shakhtar Donetsk

Olimpik Donetsk
0-0
Metalurh Zaporizhya

 
Söndag 24 april 2016
Zorya Luhansk
1-1
Volyn Lutsk

Dynamo Kyiv
1-0
Vorskla Poltava

Oleksandria
0-4
Dnipro Dnipropetrovsk

 
Fredag 29 april 2016
Volyn Lutsk
0-0
Oleksandria

 
Lördag 30 april 2016
Hoverla Uzhhorod
0-4
Zorya Luhansk

Vorskla Poltava
3-0
Karpaty Lviv

Metalist Kharkiv
1-0
Olimpik Donetsk

Dnipro Dnipropetrovsk
2-0
Stal Dniprodzerzhynsk

Metalurh Zaporizhya
Inst
Chornomorets Odesa

 
Maj 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta
Söndag 1 maj 2016
Shakhtar Donetsk
3-0
Dynamo Kyiv

1-0 Eduardo Da Silva (33)
2-0 Wellington Nem (73)
3-0 Eduardo Da Silva (78)
Utvisning Taras Stepanenko (80)
Utvisning Oleksandr Kucher (81)

Utvisning Andriy Yarmolenko (80)

Publik 6 497

 
Lördag 7 maj 2016
Chornomorets Odesa
0-1
Metalist Kharkiv

Zorya Luhansk
1-2
Vorskla Poltava

Oleksandria
2-0
Hoverla Uzhhorod

Volyn Lutsk
2-3
Dnipro Dnipropetrovsk

Dynamo Kyiv
0-0
Metalurh Zaporizhya

 
Söndag 8 maj 2016
Olimpik Donetsk
0-2
Stal Dniprodzerzhynsk

 

0-1 Denis Vasin (28)
0-2 Denis Vasin (32)

Karpaty Lviv
1-2
Shakhtar Donetsk

1-0 Gustavo Blanco (36)

1-1 Andriy Gitchenko (självmål, 64)
1-2 Marlos (straff, 88)

 
Lördag 14 maj 2016
Hoverla Uzhhorod
1-4
Volyn Lutsk

1-4 Orest Kuzyk (48)

0-1 Ivica Žunić (17)
0-2 Anatoliy Didenko (22)
0-33 Anatoliy Didenko (24)
0-4 Ivica Žunić (35)

Stal Dniprodzerzhynsk
0-1
Chornomorets Odesa

 

0-1 Oleksiy Khoblenko (90+4)

Metalist Kharkiv
1-4
Dynamo Kyiv

1-3 Serhii Napolov (90+2)

0-1 Łukasz Teodorczyk (7)
0-2 Łukasz Teodorczyk (8)
0-3 Łukasz Teodorczyk (67)
1-4 Oleg Husyev (90+4)

 
Söndag 15 maj 2016
Metalurh Zaporizhya
Inst
Karpaty Lviv

Vorskla Poltava
18:30
Oleksandria

Shakhtar Donetsk
18:30
Zorya Luhansk

Dnipro Dnipropetrovsk
18:30
Olimpik Donetsk

 
Juni 2016
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta