ecst.se fotboll

 

2020

Start: 4 april 2020
Slut: -

30

omgångar

184 / 240

matcher spelade
76,67 %

2,71

målsnitt

50

publiksnitt

Degerfors Halmstad Jönköpings Södra Öster Akropolis GIF Sundsvall Brage GAIS Västerås SK Örgryte Dalkurd Trelleborg Norrby AFC Eskilstuna Umeå FC Ljungskile

Aktuella matcher (1-14 september 2020)

Fredag 4 september 2020
GAIS
2-1
Trelleborg
Lördag 5 september 2020
Ljungskile
2-1
Akropolis
GIF Sundsvall
1-2
Öster
Jönköpings Södra
3-0
AFC Eskilstuna
Örgryte
2-0
Norrby
Söndag 6 september 2020
Umeå FC
1-1
Brage
Västerås SK
1-0
Dalkurd
Måndag 7 september 2020
Halmstad
1-4
Degerfors
Fredag 11 september 2020
Akropolis
2-2
Öster
Trelleborg
0-1
Brage
Dalkurd
0-0
Umeå FC
Örgryte
4-0
Ljungskile
Lördag 12 september 2020
GAIS
3-1
GIF Sundsvall
AFC Eskilstuna
0-3
Halmstad
Degerfors
4-2
Jönköpings Södra
Söndag 13 september 2020
Norrby
3-1
Västerås SK

Tabell (Uppdaterad: 17.10.2020, 21:25 )

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Degerfors Degerfors IF
5
23
15
5
3
51
- 19
32
50
 
 
9
0
2
28
- 10
 
27
 
 
6
5
1
23
- 9
 
23
2
Halmstad Halmstads BK
6
23
14
5
4
39
- 15
24
47
 
 
8
1
3
22
- 9
 
25
 
 
6
4
1
17
- 6
 
22
3
Jönköpings Södra Jönköpings Södra IF
4
23
13
3
7
41
- 30
11
42
 
 
9
2
1
24
- 9
 
29
 
 
4
1
6
17
- 21
 
13
4
Öster Östers IF
13
23
12
6
5
34
- 25
9
42
 
 
7
2
2
19
- 10
 
23
 
 
5
4
3
15
- 15
 
19
5
Akropolis Akropolis
ny3
23
8
13
2
35
- 28
7
37
 
 
4
8
0
20
- 14
 
20
 
 
4
5
2
15
- 14
 
17
6
GIF Sundsvall GIF Sundsvall
ny1
23
9
6
8
40
- 36
4
33
 
 
6
2
4
24
- 19
 
20
 
 
3
4
4
16
- 17
 
13
7
Brage IK Brage
3
23
9
6
8
30
- 30
0
33
 
 
4
4
3
14
- 11
 
16
 
 
5
2
5
16
- 19
 
17
8
GAIS GAIS
12
23
7
8
8
25
- 33
-8
29
 
 
5
5
2
15
- 12
 
20
 
 
2
3
6
10
- 21
 
9
9
Västerås SK Västerås SK
10
23
7
5
11
29
- 36
-7
26
 
 
5
3
3
19
- 16
 
18
 
 
2
2
8
10
- 20
 
8
10
Örgryte Örgryte IS
7
23
7
5
11
25
- 33
-8
26
 
 
6
1
5
17
- 16
 
19
 
 
1
4
6
8
- 17
 
7
11
Dalkurd Dalkurd
8
23
5
10
8
30
- 30
0
25
 
 
3
7
1
17
- 10
 
16
 
 
2
3
7
13
- 20
 
9
12
Trelleborg Trelleborgs FF
11
23
6
7
10
24
- 28
-4
25
 
 
3
6
3
14
- 12
 
15
 
 
3
1
7
10
- 16
 
10
13
Norrby Norrby IF
9
23
5
10
8
27
- 32
-5
25
 
 
3
3
5
13
- 14
 
12
 
 
2
7
3
14
- 18
 
13
14
AFC Eskilstuna AFC Eskilstuna
ny1
23
7
4
12
26
- 40
-14
25
 
 
4
2
5
13
- 16
 
14
 
 
3
2
7
13
- 24
 
11
15
Umeå FC Umeå FC
ny3
23
3
9
11
20
- 38
-18
18
 
 
1
5
6
10
- 21
 
8
 
 
2
4
5
10
- 17
 
10
16
Ljungskile Ljungskile SK
ny3
23
3
6
14
22
- 45
-23
15
 
 
3
3
5
13
- 17
 
12
 
 
0
3
9
9
- 28
 
3

Placeringar: Lag 1-2 flyttas upp, lag 3 till uppflyttningskval. Lag 13-14 till nedflyttningskval, lag 15-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Målskillnad. 3. Gjorda mål. 4. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål på bortaplan). 5. Playoff (endast för att avgöra upp-/nedflyttning eller kval).

Skytteliga (Uppdaterad: 17.10.2020, 21:25 )

Namn
Klubb
Mål
Pontus Engblom
GIF Sundsvall
16
Johan Bertilsson
Degerfors IF
14
Rasmus Wiedesheimm-Paul
Halmstads BK
13
Victor Edvardsen
Degerfors IF
12
Samuel Nnamani
AFC Eskilstuna
10
Villiam Dahlström
Degerfors IF
10
Nikola Vasic
Akropolis
9
Edin Hamidovic
Jönköpings Södra IF
9
Richard Yarsuvat
GAIS
8
Petar Petrović
Östers IF
8
Leonard Pilana
IK Brage
7
Oliver Berg
GIF Sundsvall
7
Amir Al-Ammari
Jönköpings Södra IF
7
Dženis Kozica
Jönköpings Södra IF
7
Eric Omondi
Jönköpings Södra IF
7
Jesper Westermark
Ljungskile SK
7
Nicolas Mortensen
Östers IF
7

Publiksnitt (Uppdaterad: 30.07.2020, 22:20 )

AFC Eskilstuna (5)
50
1
50
Ljungskile SK (4)
50
1
50
GIF Sundsvall (4)
0
0
0
IK Brage (4)
0
0
0
Jönköpings Södra IF (5)
0
0
0
Degerfors IF (5)
0
0
0
Halmstads BK (5)
0
0
0
Örgryte IS (4)
0
0
0
Dalkurd (4)
0
0
0
Norrby IF (4)
0
0
0
Västerås SK (5)
0
0
0
Trelleborgs FF (5)
0
0
0
GAIS (5)
0
0
0
Östers IF (5)
0
0
0
Akropolis (4)
0
0
0
Umeå FC (4)
0
0
0
Totalt
100
2
50

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema (Uppdaterad: -)

Snabblänkar: Juni Juli, Augusti, September, Oktober, November,

Juni 2020

Visa matchfakta
Tisdag 16 juni 2020
Akropolis
0-0
Dalkurd

AFC Eskilstuna
0-1
Västerås SK

GIF Sundsvall
3-1
Umeå FC

Halmstad
0-1
Trelleborgs FF

GAIS
1-0
Jönköpings Södra

 
Onsdag 17 juni 2020
Ljungskile
2-3
Örgryte

Degerfors
4-1
Brage

Öster
2-1
Norrby

 
Söndag 21 juni 2020
Norrby
3-0
GAIS

Umeå FC
1-1
Akropolis

Västerås SK
2-2
Degerfors

 
Måndag 22 juni 2020
Brage
1-2
GIF Sundsvall

 
Tisdag 23 juni 2020
Trelleborg
0-1
Öster

Jönköpings Södra
2-1
Ljungskile

Dalkurd
5-0
AFC Eskilstuna

Örgryte
0-3
Halmstad

 
Lördag 27 juni 2020
AFC Eskilstuna
1-3
Umeå FC

Akropolis
2-0
Örgryte

GIF Sundsvall
1-1
Dalkurd

Halmstad
3-0
Jönköpings Södra

Öster
0-0
Västerås SK

 
Söndag 28 juni 2020
GAIS
0-1
Brage

Degerfors
0-1
Norrby

Ljungskile
2-0
Trelleborgs FF

 
 

Juli 2020

Visa matchfakta
Fredag 3 juli 2020
Trelleborgs FF
1-1
GIF Sundsvall

Jönköpings Södra
3-1
Akropolis

 
Lördag 4 juli 2020
Dalkurd
1-2
Degerfors

Umeå
0-0
Öster

Norrby
2-2
Ljungskile

Örgryte
2-1
AFC Eskisltuna

Brage
0-0
Halmstad

 
Söndag 5 juli 2020
Västerås SK
2-2
GAIS

 
Tisdag 7 juli 2020
Akropolis
2-2
Trelleborgs FF

AFC Eskilstuna
3-2
Jönköpings Södra

Degerfors
1-0
Umeå

 
Onsdag 8 juli 2020
Ljungskile
1-3
Brage

GIF Sundsvall
3-1
Västerås SK

Halmstad
3-0
Norrby

GAIS
2-1
Dalkurd

Öster
2-0
Örgryte

 
Lördag 11 juli 2020
Jönköpings Södra
0-1
Degerfors

Örgryte
0-2
GIF Sundsvall

 
Söndag 12 juli 2020
Umeå
0-1
Halmstad

AFC Eskilstuna
1-2
Brage

Västerås SK
2-1
Ljungskile

 
Måndag 13 juli 2020
Trelleborgs FF
2-0
GAIS

Dalkurd
1-1
Öster

Norrby
1-1
Akropolis

 
Lördag 18 juli 2020
Ljungskile
2-2
Dalkurd

GIF Sundsvall
0-0
Norrby

GAIS
1-1
Umeå

Degerfors
1-0
Trelleborgs FF

Öster
1-3
Jönköpings Södra

 
Söndag 19 juli 2020
Brage
3-2
Örgryte

Halmstad
2-1
AFC Eskilstuna

 
Måndag 20 juli 2020
Akropolis
2-0
Västerås SK

 
Fredag 24 juli 2020
AFC Eskilstuna
2-0
GAIS

Örgryte
1-1
Degerfors

 
Lördag 25 juli 2020
Umeå
3-1
Ljungskile

Västerås SK
1-2
Norrby

Öster
1-1
GIF Sundsvall

Trelleborgs FF
4-1
Dalkurd

Jönköpings Södra
2-0
Brage

Halmstad
2-3
Akropolis

 
Onsdag 29 juli 2020
Västerås SK
19:00
Halmstad

Jönköpings Södra
19:00
GIF Sundsvall

Dalkurd
19:00
Örgryte

GAIS
19:00
Ljungskile

Norrby
19:00
AFC Eskilstuna

Degerfors
19:00
Öster

 
Torsdag 30 juli 2020
Trelleborgs FF
1-1
Umeå

Brage
1-1
Akropolis

 
 

Augusti 2020

Visa matchfakta
Lördag 1 augusti 2020
Söndag 2 augusti 2020
Norrby
1-2
Jönköpings Södra

Akropolis
2-2
GAIS

 
Måndag 3 augusti 2020
Umeå
1-2
Dalkurd

Örgryte
2-1
Västerås SK

Brage
3-0
Trelleborgs FF

 
Fredag 7 augusti 2020
GIF Sundsvall
5-2
Ljungskile

Västerås SK
2-1
Brage

Öster
0-1
Akropolis

 
Lördag 8 augusti 2020
Degerfors
5-0
AFC Eskilstuna

Jönköpings Södra
1-0
Umeå

Dalkurd
2-2
Norrby

Halmstad
0-0
GAIS

 
Söndag 9 augusti 2020
Örgryte
2-1
Trelleborgs FF

 
Tisdag 11 augusti 2020
Akropolis
1-1
GIF Sundsvall

Halmstad
2-0
Öster

 
Onsdag 12 augusti 2020
Ljungskile
2-1
AFC Eskilstuna

Trelleborgs FF
1-0
Västerås SK

Jönköpings Södra
2-1
Dalkurd

GAIS
0-0
Degerfors

Brage
1-1
Norrby

 
Torsdag 13 augusti 2020
Umeå
2-2
Örgryte

 
Lördag 15 augusti 2020
GIF Sundsvall
3-0
GAIS

Dalkurd
1-1
Halmstad

Öster
4-2
Brage

 
Söndag 16 augusti 2020
Västerås SK
2-0
Umeå

Degerfors
4-1
Ljungskile

Norrby
1-3
Trelleborgs FF

 
Måndag 17 augusti 2020
AFC Eskilstuna
1-2
Akropolis

 
Tisdag 18 augusti 2020
Örgryte
2-0
Jönköpings Södra

 
Lördag 22 augusti 2020
Umeå
1-1
Norrby

Ljungskile
Avbr
Öster

Halmstad
1-0
GIF Sundsvall

GAIS
0-0
Örgryte

 
Söndag 23 augusti 2020
Jönköpings Södra
1-1
Västerås SK

Trelleborgs FF
1-1
AFC Eskilstuna

Ljungskile
0-2
Öster

 
Måndag 24 augusti 2020
Akropolis
1-1
Degerfors

Brage
2-1
Dalkurd

 
Lördag 29 augusti 2020
Dalkurd
3-2
Västerås SK

Degerfors
0-2
Halmstad

AFC Eskilstuna
3-2
GIF Sundsvall

Trelleborgs FF
0-2
Jönköpings Södra

Öster
4-1
GAIS

 
Söndag 30 augusti 2020
Brage
0-1
Umeå

Akropolis
1-0
Ljungskile

 
Måndag 31 augusti 2020
Norrby
2-0
Örgryte

 
 

September 2020

Fredag 4 september 2020
GAIS
2-1
Trelleborg
Lördag 5 september 2020
Ljungskile
2-1
Akropolis
GIF Sundsvall
1-2
Öster
Jönköpings Södra
3-0
AFC Eskilstuna
Örgryte
2-0
Norrby
Söndag 6 september 2020
Umeå FC
1-1
Brage
Västerås SK
1-0
Dalkurd
Måndag 7 september 2020
Halmstad
1-4
Degerfors
Fredag 11 september 2020
Akropolis
2-2
Öster
Trelleborg
0-1
Brage
Dalkurd
0-0
Umeå FC
Örgryte
4-0
Ljungskile
Lördag 12 september 2020
GAIS
3-1
GIF Sundsvall
AFC Eskilstuna
0-3
Halmstad
Degerfors
4-2
Jönköpings Södra
Söndag 13 september 2020
Norrby
3-1
Västerås SK
Tisdag 15 september 2020
Öster
1-0
Trelleborg
Onsdag 16 september 2020
GIF Sundsvall
1-2
Akropolis
Jönköpings Södra
2-0
Örgryte
Halmstad
4-0
Umeå FC
Degerfors
2-1
Dalkurd
Brage
2-1
GAIS
Torsdag 17 september 2020
Ljungskile
1-1
Norrby
Västerås SK
0-1
AFC Eskilstuna
Lördag 19 september 2020
Trelleborg
1-1
Örgryte
Jönköpings Södra
4-1
Öster
Söndag 20 september 2020
Akropolis
1-1
Halmstad
Dalkurd
1-1
Brage
Måndag 21 september 2020
AFC Eskilstuna
0-0
Ljungskile
GAIS
1-0
Västerås SK
Umeå FC
0-6
Degerfors
Tisdag 22 september 2020
Norrby
0-1
GIF Sundsvall
Lördag 26 september 2020
Norrby
0-2
Degerfors
Dalkurd
1-1
Akropolis
Västerås SK
2-2
Jönköpings Södra
Halmstad
2-0
Ljungskile
Brage
1-2
Öster
Söndag 27 september 2020
GIF Sundsvall
2-1
Trelleborg
Umeå FC
0-3
AFC Eskilstuna
Måndag 28 september 2020
Örgryte
0-2
GAIS
 

Oktober 2020

Lördag 3 oktober 2020
GIF Sundsvall
1-3
AFC Eskilstuna
Jönköpings Södra
1-0
Halmstad
Örgryte
1-3
Brage
Söndag 4 oktober 2020
Öster
2-1
Dalkurd
Ljungskile
1-2
GAIS
Akropolis
3-3
Umeå
Måndag 5 oktober 2020
Trelleborgs FF
2-2
Norrby
Degerfors
4-1
Västerås SK
Lördag 10 oktober 2020
Trelleborgs FF
1-1
Akropolis
Umeå
1-2
Jönköpings Södra
Dalkurd
2-0
Ljungskile
GAIS
1-3
Halmstad
Brage
0-0
Degerfors
Söndag 11 oktober 2020
Västerås SK
3-2
GIF Sundsvall
Norrby
0-2
Öster
Måndag 12 oktober 2020
AFC Eskilstuna
1-0
Örgryte
Fredag 16 oktober 2020
Akropolis
3-2
AFC Eskilstuna
GAIS
3-3
Norrby
Umeå
0-1
Trelleborgs FF
Lördag 17 oktober 2020
Halmstad
2-0
Brage
Öster
2-0
Degerfors
Ljungskile
0-2
Västerås SK
GIF Sundsvall
3-2
Jönköpings Södra
Örgryte
1-2
Dalkurd
Onsdag 21 oktober 2020
AFC Eskilstuna
19:00
Trelleborgs FF
Västerås SK
19:00
Akropolis
Dalkurd
19:00
GIF Sundsvall
Norrby
19:00
Halmstad
Degerfors
19:00
Örgryte
Öster
19:00
Umeå
Torsdag 22 oktober 2020
Jönköpings Södra
19:00
GAIS
Brage
19:00
Ljungskile
Lördag 24 oktober 2020
Halmstad
17:30
Västerås SK
Örgryte
17:30
Öster
Söndag 25 oktober 2020
Akropolis
14:30
Norrby
AFC Eskilstuna
14:30
Dalkurd
Trelleborgs FF
17:30
Degerfors
Måndag 26 oktober 2020
Ljungskile
19:00
GIF Sundsvall
Umeå
19:00
GAIS
Brage
19:00
Jönköpings Södra
Lördag 31 oktober 2020
Degerfors
13:00
Akropolis
Dalkurd
15:00
Jönköpings Södra
GIF Sundsvall
17:30
Örgryte
Öster
17:30
Halmstad
 

November 2020

Söndag 1 november 2020
Ljungskile
14:30
Umeå
Västerås SK
17:30
Trelleborgs FF
Måndag 2 november 2020
GAIS
19:00
AFC Eskilstuna
Norrby
19:00
Brage
 

Noteringar spelschemat:
-