ecst.se fotboll

2019-20

Start: 13 juli 2019
Slut: -

36

omgångar

125 / 180

matcher spelade
69,44 %

3,01

målsnitt

1 481

publiksnitt

Aktuella matcher (22 maj-4 juni 2020)

Tabell (Uppdaterad: 08.03.2020, 23:20 )

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Olimpija
2
25
15
5
5
52
- 29
23
50
 
 
7
2
3
28
- 16
 
23
 
 
8
3
2
24
- 13
 
27
2
Celje
5
25
12
9
4
53
- 25
28
45
 
 
8
4
1
25
- 11
 
28
 
 
4
5
3
28
- 14
 
17
3
Aluminij
6
25
13
6
6
44
- 24
20
45
 
 
8
2
2
28
- 10
 
26
 
 
5
4
4
16
- 14
 
19
4
Maribor
1
25
12
7
6
41
- 26
15
43
 
 
6
4
3
23
- 11
 
22
 
 
6
3
3
18
- 15
 
21
5
Mura
4
25
9
11
5
37
- 30
7
38
 
 
6
4
2
22
- 15
 
22
 
 
3
7
3
15
- 15
 
16
6
Tabor Sežana
ny
25
8
5
12
29
- 37
-8
29
 
 
7
3
3
21
- 16
 
24
 
 
1
2
9
8
- 21
 
5
7
Bravo
ny
25
7
7
11
31
- 43
-12
28
 
 
5
4
4
14
- 14
 
19
 
 
2
3
7
17
- 29
 
9
8
Triglav Kranj
8
25
8
3
14
32
- 59
-27
27
 
 
5
1
6
18
- 28
 
16
 
 
3
2
8
14
- 31
 
11
9
Domžale
3
25
7
5
13
34
- 47
-13
26
 
 
4
4
5
18
- 20
 
16
 
 
3
1
8
16
- 27
 
10
10
Rudar
7
25
0
10
15
23
- 56
-33
10
 
 
0
6
6
14
- 24
 
6
 
 
0
4
9
9
- 32
 
4

Placeringar: Lag 1 till Champions Leagu, lag 2-3 till Europa League. Lag 9 till nedflyttningskval, lag 10 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål). 3. Målskillnad. 4. Gjorda mål.

Skytteliga (Uppdaterad: 08.03.2020, 23:59 )

Namn
Klubb
Mål
Dario Vizinger
Celje
18
Ante Vukušic
Olimpija
18
Mitja Lotrič
Celje
12
Rok Kronaveter
Maribor
12
Predrag Sikimić
Tabor Sežana
12
Amadej Maroša
Mura
10

Publiksnitt (Uppdaterad: 25.02.2020, 23:59 )

Maribor
47 500
11
4 318
Mura
28 080
10
2 808
Olimpija
25 000
11
2 273
Bravo
10 741
11
976
Celje
10 650
11
968
Domžale
9 400
11
855
Aluminij
7 800
11
709
Tabor Sežana
7 650
11
695
Triglav Kranj
6 050
10
605
Rudar
5 600
10
560
Totalt
158 471
107
1 481

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema (Uppdaterad: -)

Juli 2020

Visa matchfakta
Lördag 13 juli 2019
Tabor Sežana
0-2
Aluminij

 

0-1 Nikola Leko (24)
0-2 Luka Štor (27)

Publik 600

Maribor
1-2
Triglav

1-2 Jasmin Mešanović (88)

0-1 David Tijanič (22)
0-2 Egzon Kryeziu (85)

Publik 3 200

 
Söndag 14 juli 2019
Bravo
0-2
Olimpija

 

0-1 Endri Çekiçi (26)
0-2 Asmir Suljić (77)

Celje
2-2
Mura

1-2 Jakob Novak (53)
2-2 Žan Benedičič (88)

0-1 Luka Bobičanec (31)
0-2 Andrija Bubnjar (34)

Domžale
2-2
Rudar

1-1 Gregor Sikošek (2)
2-1 Senijad Ibričić (straff, 10)

0-1 Žiga Škoflek (1)
2-2 Žiga Škoflek (50)

 
Fredag 19 juli 2019
Aluminij
2-1
Triglav

1-1 Matic Vrbanec (straff, 56)
2-1 Luka Štor (90+1)

0-1 Tilen Mlakar (38)

 
Lördag 20 juli 2019
Tabor Sežana
1-0
Celje

1-0 Leon Sever (37)

 

Rudar
1-1
Maribor

1-1 Dominik Radić (90+3)

0-1 Dino Hotič (11)

 
Söndag 21 juli 2019
Mura
4-3
Bravo

Olimpija
4-2
Domžale

 
Fredag 26 juli 2019
Celje
0-0
Aluminij

 
Lördag 27 juli 2019
Triglav
3-2
Rudar

 
Söndag 28 juli 2019
Bravo
1-0
Tabor Sežana

Maribor
0-0
Olimpija

 
 

Augusti 2020

Visa matchfakta
Fredag 2 augusti 2019
Celje
2-2
Bravo

 
Lördag 3 augusti 2019
Aluminij
1-1
Rudar

Mura
1-1
Maribor

 
Söndag 4 augusti 2019
Tabor Sežana
2-1
Domžale

Olimpija
4-2
Triglav

 
Fredag 9 augusti 2019
Bravo
0-1
Aluminij

 
Lördag 10 augusti 2019
Triglav
1-3
Mura

Maribor
4-2
Tabor Sežana

 
Söndag 11 augusti 2019
Domžale
3-5
Celje

Rudar
0-3
Olimpija

 
Lördag 17 augusti 2019
Tabor Sežana
2-0
Triglav

Celje
2-1
Maribor

 
Söndag 18 augusti 2019
Aluminij
1-0
Olimpija

Mura
2-0
Rudar

Bravo
0-0
Domžale

 
Lördag 24 augusti 2019
Domžale
Inst
Aluminij

Olimpija
1-1
Mura

 
Söndag 25 augusti 2019
Triglav
0-6
Celje

Rudar
2-2
Tabor Sežana

Maribor
4-0
Bravo

 
Fredag 30 augusti 2019
Bravo
1-0
Triglav

 
Lördag 31 augusti 2019
Tabor Sežana
1-2
Olimpija

Aluminij
2-0
Mura

 
 

September 2020

Visa matchfakta
Söndag 1 september 2019
Celje
3-0
Rudar

Domžale
0-1
Maribor

 
Torsdag 12 september 2019
Domžale
0-0
Mura

 
Fredag 13 september 2019
Rudar
1-4
Bravo

 
Lördag 14 september 2019
Maribor
2-1
Aluminij

 
Söndag 15 september 2019
Triglav
2-3
Domžale

Olimpija
2-2
Celje

Mura
1-0
Tabor Sežana

 
Lördag 21 september 2019
Aluminij
3-0
Tabor Sežana

 
Söndag 22 september 2019
Rudar
2-3
Domžale

Triglav
1-3
Maribor

Mura
1-0
Celje

Olimpija
3-1
Bravo

 
Onsdag 25 september 2019
Bravo
3-3
Mura

Domžale
1-4
Olimpija

Maribor
5-0
Rudar

 
Torsdag 26 september 2019
Triglav
1-0
Aluminij

Celje
2-0
Tabor Sežana

 
Lördag 28 september 2019
Olimpija
2-4
Maribor

Mura
3-0
Domžale

 
Söndag 29 september 2019
Tabor Sežana
3-1
Bravo

Rudar
1-1
Triglav

 
Måndag 30 september 2019
Aluminij
0-0
Celje

 
 

Oktober 2020

Visa matchfakta
Lördag 5 oktober 2019
Bravo
2-2
Celje

Domžale
1-0
Tabor Sežana

Maribor
0-0
Mura

 
Söndag 6 oktober 2019
Triglav
2-3
Olimpija

Rudar
1-2
Aluminij

 
Lördag 19 oktober 2019
Mura
2-2
Triglav

Olimpija
6-0
Rudar

Celje
2-1
Domžale

 
Söndag 20 oktober 2019
Tabor Sežana
4-1
Maribor

Aluminij
5-1
Bravo

 
Lördag 26 oktober 2019
Triglav
3-2
Tabor Sežana

Olimpija
3-1
Aluminij

Maribor
1-0
Celje

 
Söndag 27 oktober 2019
Rudar
1-2
Mura

Domžale
2-0
Bravo

 
 

November 2020

Visa matchfakta
Lördag 2 november 2019
Bravo
0-1
Maribor

Celje
4-0
Triglav

 
Söndag 3 november 2019
Tabor Sežana
1-1
Rudar

Mura
3-1
Olimpija

Aluminij
4-2
Domžale

 
Lördag 9 november 2019
Rudar
3-3
Celje

Maribor
4-1
Domžale

 
Söndag 10 november 2019
Triglav
1-0
Bravo

Olimpija
2-0
Tabor Sežana

Mura
2-4
Aluminij

 
Lördag 23 november 2019
Bravo
2-1
Rudar

Domžale
3-0
Triglav

Celje
1-3
Olimpija

 
Söndag 24 november 2019
Tabor Sežana
1-1
Mura

Aluminij
0-2
Maribor

 
Lördag 30 november 2019
Tabor Sežana
1-1
Aluminij

Celje
1-0
Mura

Maribor
0-2
Triglav

 
 

December 2020

Visa matchfakta
Söndag 1 december 2019
Bravo
1-2
Olimpija

Domžale
2-1
Rudar

 
Onsdag 4 december 2019
Tabor Sežana
0-4
Celje

Aluminij
8-1
Triglav

Rudar
1-1
Maribor

Olimpija
0-1
Domžale

 
Torsdag 5 december 2019
Mura
1-1
Bravo

 
 

Januari 2020

Visa matchfakta
 

Februari 2020

Visa matchfakta

Lördag 22 februari 2020

Triglav
3-0
Rudar

Celje
2-0
Aluminij

Maribor
1-1
Olimpija

 
Söndag 23 februari 2020
Bravo
2-1
Tabor Sežana

Domžale
1-2
Murata

 
Tisdag 25 februari 2020
Olimpija
0-2
Triglav

Aluminij
1-0
Rudar

 
Onsdag 26 februari 2020
Tabor Sežana
2-1
Domžale

Mura
1-2
Maribor

Celje
2-2
Bravo

 
Lördag 29 februari 2020
Rudar
1-1
Olimpija

Bravo
0-0
Aluminij

Maribor
0-0
Tabor Sežana

 
 

Mars 2020

Visa matchfakta
Söndag 1 mars 2020
Triglav
1-1
Mura

Domžale
1-1
Celje

 
Tisdag 3 mars 2020
Aluminij
1-2
Olimpija

 
Onsdag 4 mars 2020
Bravo
2-1
Domžale

Celje
2-0
Maribor

Mura
1-1
Rudar

 
Onsdag 4 mars 2020
Tabor Sežana
3-1
Triglav

 
Lördag 7 mars 2020
Domžale
1-3
Aluminij

Maribor
1-2
Bravo

 
Söndag 8 mars 2020
Triglav
0-5
Celje

Rudar
0-1
Tabor Sežana

Olimpija
1-0
Mura

 
 

Juni 2020

Visa matchfakta
Fredag 5 juni 2020
Aluminij
19:00
Mura

Celje
21:00
Rudar

 
Lördag 6 juni 2020
Tabor
18:00
Olimpija

 
Söndag 7 juni 2020
Bravo
18:00
Triglav

Domžale
20:30
Maribor

 
 

Noteringar spelschemat:
-