ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

Fortuna liga

Omgångar

32

Grundserien: 22 . Fortsättning: 32 / 32

Spelade matcher

178 / 192

92,71 %

Målsnitt

2,92

Totalt mål

Hemma/borta

53,7 / 38,0

Andel poäng som tillfallit hemma-/bortalag

Publiksnitt

-

Totalt - åskådare

Grundserien ( Start: 8 augusti 2020 . Slut: 6 mars 2021 )

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Mästerskapsserien ( Start: 13 mars 2021 . Slut: - )

23
24
25
26
27
28
29
30
31
32

Nedflyttningsserien ( Start: 13 mars 2021 . Slut: - )

23
24
25
26
27
28
29
30
31
32

Aktuella matcher

Lördag 7 november 2020
Zemplín Michalovce
0-2
Slovan Bratislava
DAC
0-0
Pohronie
Zlaté Moravce
5-0
Trenčín
Ružomberok
0-1
Spartak Trnava
Söndag 8 november 2020
Nitra
0-3
Žilina
Tisdag 17 november 2020
Senica
2-2
Sereď

Tabell

Uppdaterad: 06.03.2021, 23:10

Grundserien
*
Totalt
Hemma
Borta
1
Slovan Bratislava
1
22
17
3
2
54
- 12
42
54
 
 
10
0
1
28
- 5
 
30
 
 
7
3
1
26
- 7
 
24
2
DAC 1904 Dunajská Streda
3
22
13
5
4
48
- 28
20
44
 
 
7
3
1
27
- 10
 
24
 
 
6
2
3
21
- 18
 
20
3
Žilina
2
22
11
4
7
49
- 33
16
37
 
 
8
2
1
29
- 13
 
26
 
 
3
2
6
20
- 20
 
11
4
Spartak Trnava
4
22
11
2
9
32
- 29
3
35
 
 
5
1
5
11
- 14
 
16
 
 
6
1
4
21
- 15
 
19
5
Zlaté Moravce
8
22
9
6
7
38
- 29
9
33
 
 
6
3
2
25
- 13
 
21
 
 
3
3
5
13
- 16
 
12
6
Trenčín
7
22
7
7
8
30
- 38
-8
28
 
 
4
4
3
19
- 17
 
16
 
 
3
3
5
11
- 21
 
12
7
Ružomberok
5
22
5
8
9
31
- 37
-6
23
 
 
4
5
2
16
- 9
 
17
 
 
1
3
7
15
- 28
 
6
8
Sereď
9
22
5
7
10
22
- 39
-17
22
 
 
3
3
5
14
- 21
 
12
 
 
2
4
5
8
- 18
 
10
9
Nitra
12
22
6
4
12
21
- 38
-17
22
 
 
2
3
6
10
- 17
 
9
 
 
4
1
6
11
- 21
 
13
10
Zemplin Michalovce
6
22
5
7
10
22
- 42
-20
22
 
 
4
2
5
12
- 16
 
14
 
 
1
5
5
10
- 26
 
8
11
Senica
10
22
5
6
11
23
- 40
-17
21
 
 
1
4
6
12
- 22
 
7
 
 
4
2
5
11
- 18
 
14
12
Pohronie
11
22
3
11
8
27
- 32
-5
20
 
 
2
5
4
18
- 19
 
11
 
 
1
6
4
9
- 13
 
9

* Slutplacering föregående säsong.

Placeringar: Lag 1-6 till mästerskapsserien, lag 7-12 till nedflyttningsserien.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål på bortaplan). 3. Playoff.

Uppdaterad: 08.05.2021, 23:59

Mästerskapsserien
*
Totalt
Hemma
Borta
1
Slovan Bratislava
1
29
20
5
4
72
- 26
46
65
 
 
11
1
2
35
- 10
 
34
 
 
9
4
2
37
- 16
 
31
2
DAC 1904 Dunajská Streda
3
29
17
7
5
62
- 37
25
58
 
 
10
4
1
35
- 13
 
34
 
 
7
3
4
27
- 24
 
24
3
Spartak Trnava
4
30
16
6
8
57
- 36
21
54
 
 
10
2
3
33
- 16
 
32
 
 
6
4
5
24
- 20
 
22
4
Žilina
2
30
14
6
10
67
- 50
17
48
 
 
10
3
2
41
- 23
 
33
 
 
4
3
8
26
- 27
 
15
5
Trenčín
7
30
12
3
15
39
- 46
-7
39
 
 
6
3
6
23
- 23
 
21
 
 
6
0
9
16
- 23
 
18
6
Zlaté Moravce
8
30
8
8
14
32
- 52
-20
32
 
 
6
4
5
19
- 18
 
22
 
 
2
4
9
13
- 34
 
10

* Slutplacering föregående säsong.

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2 till Europa Conference League, lag 3-5 till playoff om en plats i Europa Conference League.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål på bortaplan). 3. Playoff.

Uppdaterad: 08.05.2021, 23:59

Nedflyttningsserien
*
Totalt
Hemma
Borta
7
Ružomberok
5
30
9
9
12
39
- 43
-4
36
 
 
7
6
2
22
- 11
 
27
 
 
2
3
10
17
- 32
 
9
8
Pohronie
11
30
7
13
10
37
- 38
-1
34
 
 
3
7
5
22
- 21
 
16
 
 
4
6
5
15
- 17
 
18
9
Sereď
9
29
9
7
13
30
- 45
-15
34
 
 
6
3
6
19
- 23
 
21
 
 
3
4
7
11
- 22
 
13
10
Senica
10
30
8
8
14
30
- 47
-17
32
 
 
3
5
7
15
- 24
 
14
 
 
5
3
7
15
- 23
 
18
11
Zemplin Michalovce
6
30
7
10
13
28
- 51
-23
31
 
 
6
3
6
17
- 20
 
21
 
 
1
7
7
11
- 31
 
10
12
Nitra
12
29
7
6
16
26
- 48
-22
27
 
 
3
3
8
13
- 23
 
12
 
 
4
3
8
13
- 25
 
15

* Slutplacering föregående säsong.

Placeringar: Lag 7 till playoff om en plats i Europa Conference League, lag 12 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål på bortaplan). 3. Playoff.

Skytteliga (grundserien)

Uppdaterad: 23.02.2021, 23:15

Namn
Klubb
Mål
Zsolt Kalmár
DAC 1904 Dunajská Streda
12
Filip Balaj
Zlaté Moravce
11
Rafael Ratão
Slovan Bratislava
9
Vahan Bichakhchyan
Žilina
9
Dawid Kurminowski
Žilina
9
Marko Divković
DAC 1904 Dunajská Streda
8
Eric Ramírez
DAC 1904 Dunajská Streda
8
Michal Faško
Nitra
8
Dávid Holman
Slovan Bratislava
8

Skytteliga (mästerskapsserien)

Uppdaterad: -

-
-
-

Skytteliga (nedflyttningsserien)

Uppdaterad: -

-
-
-

Publiksnitt

Uppdaterad: -

Totalt
-
-
-

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema (08.05.2021, 23:59)

Snabblänkar | Augusti | September | Oktober | November | December | Januari | Februari | Mars | April | Maj |

Augusti 2020

Nitra
0-5
Slovan Bratislava

DAC Dunajská Streda
6-0
Sereď
Spartak Trnava
3-1
Ružomberok

Pohronie
1-2
DAC Dunajská Streda

Trenčín
2-4
Žilina

DAC Dunajská Streda
2-1
Spartak Trnava

Zemplín Michalovce
1-0
Zlaté Moravce
Senica
0-0
Nitra

Ružomberok
0-0
Pohronie

Trenčín
1-2
Slovan Bratislava

September 2020

Oktober 2020

Lördag 3 oktober 2020
Žilina
4-1
DAC
Ružomberok
2-1
Zlaté Moravce
Spartak Trnava
0-2
Nitra
Sereď
1-1
Zemplín Michalovce
Söndag 4 oktober 2020
Pohronie
1-2
Slovan Bratislava
Trenčín
0-1
Senica
Lördag 17 oktober 2020
Zlaté Moravce
3-1
Nitra
Senica
1-2
Ružomberok
Slovan Bratislava
3-0
Sereď
Zemplín Michalovce
2-4
DAC
Trenčín
1-1
Pohronie
Söndag 18 oktober 2020
Žilina
2-1
Spartak Trnava
Söndag 25 oktober 2020
DAC
1-1
Slovan Bratislava
Lördag 31 oktober 2020
Spartak Trnava
1-2
Zemplín Michalovce
Pohronie
2-2
Zlaté Moravce
Žilina
3-1
Senica

November 2020

Söndag 1 november 2020
Slovan Bratislava
0-1
Nitra
Trenčín
3-1
Ružomberok
Lördag 7 november 2020
Zemplín Michalovce
0-2
Slovan Bratislava
DAC
0-0
Pohronie
Zlaté Moravce
5-0
Trenčín
Ružomberok
0-1
Spartak Trnava
Söndag 8 november 2020
Nitra
0-3
Žilina
Tisdag 17 november 2020
Senica
2-2
Sereď
Lördag 21 november 2020
Pohronie
3-3
Spartak Trnava
Sereď
0-0
Ružomberok
Zemplín Michalovce
0-1
Senica
Žilina
2-0
Trenčín
Nitra
0-1
DAC
Söndag 22 november 2020
Slovan Bratislava
2-1
Zlaté Moravce
Lördag 28 november 2020
Žilina
2-1
Pohronie
Ružomberok
3-0
Nitra
Zlaté Moravce
0-0
Zemplín Michalovce
Spartak Trnava
0-2
DAC
Söndag 29 november 2020
Trenčín
1-0
Sereď
Senica
0-3
Slovan Bratislava

December 2020

Onsdag 2 december 2020
Sereď
1-0
DAC
Lördag 5 december 2020
Nitra
1-1
Senica
Zemplín Michalovce
1-1
Žilina
Sereď
2-6
Spartak Trnava
Pohronie
2-2
Ružomberok
Slovan Bratislava
2-0
Trenčín
Söndag 6 december 2020
DAC
1-3
Zlaté Moravce
Lördag 12 december 2020
Senica
1-1
Zlaté Moravce
Žilina
0-0
Sereď
Ružomberok
1-1
DAC
Söndag 13 december 2020
Trenčín
2-2
Zemplín Michalovce
Spartak Trnava
0-3
Slovan Bratislava
Tisdag 15 december 2020
DAC
2-0
Senica
Onsdag 16 december 2020
Zemplín Michalovce
4-3
Ružomberok
Nitra
1-2
Trenčín
Slovan Bratislava
3-2
Žilina

Januari 2021

Februari 2021

Lördag 6 februari 2021
Zlaté Moravce
2-4
Spartak Trnava
Pohronie
3-1
Nitra
Tisdag 9 februari 2021
Sereď
0-2
Pohronie
Lördag 13 februari 2021
Žilina
4-1
Zlaté Moravce
Spartak Trnava
1-0
Senica
Ružomberok
0-0
Slovan Bratislava
Söndag 14 februari 2021
Pohronie
1-1
Zemplín Michalovce
Trenčín
3-3
DAC
Lördag 20 februari 2021
Zlaté Moravce
3-1
Ružomberok
Senica
2-3
Trenčín
Slovan Bratislava
1-0
Pohronie
Zemplín Michalovce
0-2
Sereď
Nitra
0-1
Spartak Trnava
Söndag 21 februari 2021
DAC
1-1
Žilina
Tisdag 23 februari 2021
Sereď
1-2
Nitra
Lördag 27 februari 2021
Nitra
0-1
Zlaté Moravce
Ružomberok
2-3
Senica
Pohronie
0-1
Trenčín
DAC
2-1
Zemplín Michalovce
Spartak Trnava
2-1
Žilina
Söndag 28 februari 2021
Sereď
0-5
Slovan Bratislava

Mars 2021

Grundserien

Lördag 6 mars 2021
Trenčín
2-0
Spartak Trnava
Slovan Bratislava
3-1
DAC
Zlaté Moravce
1-0
Sereď
Senica
1-1
Pohronie
Žilina
3-2
Ružomberok
Zemplín Michalovce
1-0
Nitra
 

Mästerskapsserien

Lördag 13 mars 2021
DAC
2-0
Zlaté Moravce
Žilina
2-1
Spartak Trnava
Söndag 14 mars 2021
Trenčín
2-6
Slovan Bratislava
Lördag 20 mars 2021
Zlaté Moravce
1-0
Trenčín
Slovan Bratislava
2-2
Žilina
Söndag 21 mars 2021
Spartak Trnava
3-2
DAC

Nedflyttningsserien

Lördag 13 mars 2021
Zemplín Michalovce
1-1
Nitra
Sereď
1-0
Ružomberok
Pohronie
3-0
Senica
Lördag 20 mars 2021
Ružomberok
2-0
Zemplín Michalovce
Nitra
2-3
Pohronie
Senica
1-0
Sereď

April 2021

Mästerskapsserien

Lördag 3 april 2021
Slovan Bratislava
4-1
Zlaté Moravce
Trenčín
0-1
Spartak Trnava
Söndag 4 april 2021
Žilina
3-3
DAC
Lördag 10 april 2021
Trenčín
2-3
Žilina
Spartak Trnava
3-0
Zlaté Moravce
Söndag 11 april 2021
DAC
2-2
Slovan Bratislava
Lördag 17 april 2021
Slovan Bratislava
1-2
Spartak Trnava
DAC
2-0
Trenčín
Söndag 18 april 2021
Zlaté Moravce
1-0
Žilina
Lördag 24 april 2021
Zlaté Moravce
0-1
DAC
Spartak Trnava
2-0
Trenčín
Söndag 25 april 2021
Žilina
2-3
Slovan Bratislava

Nedflyttningsserien

Lördag 3 april 2021
Pohronie
1-2
Sereď
Zemplín Michalovce
1-0
Senica
Nitra
1-0
Ružomberok
Lördag 10 april 2021
Senica
0-1
Ružomberok
Sereď
2-1
Nitra
Zemplín Michalovce
1-2
Pohronie
Lördag 17 april 2021
Ružomberok
1-0
Pohronie
Sereď
2-0
Zemplín Michalovce
Nitra
0-3
Senica
Lördag 24 april 2021
Ružomberok
2-1
Sereď
Senica
1-1
Zemplín Michalovce
Pohronie
0-0
Nitra

Maj 2021

Mästerskapsserien

Lördag 1 maj 2021
DAC
2-1
Žilina
Trenčín
3-0
Zlaté Moravce
Söndag 2 maj 2021
Spartak Trnava
3-0
Slovan Bratislava
Lördag 8 maj 2021
Zlaté Moravce
0-0
Spartak Trnava
Žilina
5-3
Trenčín

Nedflyttningsserien

Lördag 1 maj 2021
Senica
1-0
Nitra
Zemplín Michalovce
2-1
Ružomberok
Sereď
0-1
Pohronie
Lördag 8 maj 2021
Ružomberok
1-1
Senica
Pohronie
0-0
Zemplín Michalovce