ecst.se fotboll

 

2020-21

Start: 6 oktober 2020
Slut: 28 februari 2021

5

omgångar

92/95

spelade matcher

44

lag

Final

Visa matchfakta

Semifinaler

Visa matchfakta

Kvartsfinaler 16.12.2020, 23:24

Visa matchfakta
Tisdag 15 december 2020
Dunfermline Athletic
1-1* f
St. Johnstone

St. Johnstone vidare efter 4-3 på straffar.

Alloa Athletic
1-2
Hibernian

Andra omgången 29.11.2020, 21:29

Visa matchfakta
Lördag 28 november 2020
Alloa Athletic
1-0 f
Hearts
Arbroath
1-3
Dunfermline Athletic
Hibernian
1-0
Dundee
Livingston
4-0
Ayr United
Motherwell
1-2
St. Johnstone
St. Mirren
2-1
Aberdeen
Söndag 29 november 2020
Celtic
0-2
Ross County
Falkirk
0-4
Rangers

Första omgången 15.11.2020, 20:45

Visa matchfakta
Gruppvinnarna samt de fyra bästa tvåorna vidare till andra omgången.
Grupp A
1
Heart of Midlothian
4
4
0
0
8
- 3
5
12
2
Raith Rovers
4
2
1
1
7
- 7
0
8
3
Inverness CT
4
1
2
1
4
- 4
0
6
4
East Fife
4
1
0
3
5
- 6
-1
3
5
Cowdenbeath
4
0
1
3
0
- 4
-4
1
Grupp B
1
Hibernian
4
4
0
0
10
- 3
7
12
2
Dundee FC
4
3
0
1
9
- 4
5
9
3
Cove Rangers
4
1
1
2
4
- 7
-3
5
4
Brora Rangers
4
0
2
2
6
- 10
-4
2
5
Forfar Athletic
4
0
1
3
3
- 8
-5
2
Grupp C
1
St. Johnstone
4
3
1
0
12
- 2
10
10
2
Dundee United
4
2
1
1
7
- 3
4
8
3
Peterhead
4
2
1
1
6
- 5
1
8
4
Kelty Hearts
4
1
1
2
4
- 4
0
4
5
Brechin City
4
0
0
4
3
- 18
-15
0
Grupp D
1
Ross County
4
3
1
0
12
- 5
7
11
2
Arbroath
4
3
0
1
9
- 4
5
9
3
Elgin City
4
2
0
2
5
- 7
-2
6
4
Stirling Albion
4
1
0
3
3
- 8
-5
3
5
Montrose
4
0
1
3
5
- 10
-5
1
Grupp E
1
Dunfermline Athletic
4
4
0
0
9
- 2
7
12
2
Falkirk
4
3
0
1
9
- 3
6
9
3
Kilmarnock
4
2
0
2
4
- 6
-2
6
4
Clyde
4
1
0
3
6
- 9
-3
3
5
Dumbarton
4
0
0
4
2
- 10
-8
0
Grupp F
1
Ayr United
4
2
1
1
8
- 5
3
8
2
Annan Athletic
4
2
1
1
9
- 4
5
7
3
Stranraer
4
1
3
0
6
- 5
1
7
4
Hamilton Academicals
4
2
0
2
7
- 6
1
6
5
Albion Rovers
4
0
1
3
5
- 15
-10
2
Grupp G
1
St. Mirren
4
2
2
0
8
- 4
4
10
2
Queen of the South
4
1
3
0
7
- 5
2
7
3
Partick Thistle
4
1
2
1
3
- 4
-1
7
4
Greenock Morton
4
1
3
0
4
- 3
1
6
5
Queen's Park
4
0
0
4
1
- 7
-6
0
Grupp H
1
Livingston
4
4
0
0
15
- 3
12
12
2
Alloa Athletic
4
3
0
1
9
- 5
4
9
3
Edinburgh City
4
1
1
2
5
- 9
-4
4
4
Airdrieonians
4
1
0
3
3
- 7
-4
3
5
Stenhousemuir
4
0
1
3
4
- 11
-7
2
Tisdag 6 oktober 2020
East Fife
2-0
Cowdenbeath
Hearts
1-0
Inverness CT
Dundee FC
3-0
Forfar Athletic

Dundee FC tilldömd seger med 3-0.

Stirling Albion
1-2
Arbroath
Dumbarton
0-1
Dunfermline Athletic
Falkirk
3-0
Kilmarnock

Falkirk tilldömd seger med 3-0.

Albion Rovers
2-5
Ayr United
Annan Athletic
3-1
Hamilton Academical
Greenock Morton
2-2*
Queen of the South

Queen of the South tog bonuspoäng efter 4-2 på straffar.

Edinburgh City
1-5
Livingston
Onsdag 7 oktober 2020
Hibernian
3-1
Brora Rangers
Kelty Hearts
1-2
St. Johnstone
Brechin City
2-6
Dundee United
Montrose
3-3*
Ross County

Ross County tog bonuspoäng efter 5-4 på straffar.

St. Mirren
4-1
Partick Thistle
Airdrieonians
0-2
Alloa Athletic
Fredag 9 oktober 2020
Dunfermline Athletic
2-0
Falkirk
Lördag 10 oktober 2020
Cove Rangers
1-2
Hibernian
Cowdenbeath
0-1
Hearts
Raith Rovers
2-1
East Fife
Brora Rangers
0-2
Dundee
Dundee United
0-1
Peterhead
St. Johnstone
7-0
Brechin City
Arbroath
3-1
Montrose
Elgin City
2-0
Stirling Albion
Clyde
3-2
Dumbarton
Annan Athletic
1-1*
Stranraer

Stranraer tog bonuspoäng efter 5-4 på straffar.

Hamilton Academical
2-1
Ayr United
Partick Thistle
2-0
Queen's Park
Queen of the South
2-2*
St. Mirren

St. Mirren tog bonuspoäng efter 4-2 på straffar.

Edinburgh City
2-2*
Stenhousemuir

Stenhousemuir tog bonuspoäng efter 4-2 på straffar.

Livingston
2-1
Alloa Athletic
Tisdag 13 oktober 2020
Inverness CT
*0-0
Cowdenbeath

Inverness CT tog bonuspoäng efter 4-2 på straffar.

Stranraer
2-2*
Albion Rovers

Albion Rovers tog bonuspoäng efter 15-14 på straffar.

Stenhousemuir
0-2
Airdrieonians
Hearts
3-1
Raith Rovers
Brora Rangers
2-2*
Cove Rangers

Cove Rangers tog bonuspoäng efter 4-3 på straffar.

Forfar Athletic
0-1
Hibernian
Dundee United
1-0
Kelty Hearts
Peterhead
3-1
Brechin City
Montrose
0-2
Elgin City
Ross County
2-1
Arbroath
Falkirk
2-1
Clyde
Kilmarnock
0-3
Dunfermline Athletic
Ayr United
1-0
Annan Athletic
Greenock Morton
1-0
Queen's Park
Queen of the South
0-0*
Partick Thistle

Partick Thistle tog bonuspoäng efter 3-2 på straffar.

Alloa Athletic
2-1
Edinburgh City
Tisdag 10 november 2020
Stenhousemuir
0-4
Livingston
East Fife
2-3
Hearts
Raith Rovers
*3-3
Inverness CT

Raith Rovers tog bonuspoängen efter 3-2 på straffar.

Dundee
3-0
Cove Rangers
Forfar Athletic
*3-3
Brora Rangers

Forfar Athletic tog bonuspoängen efter 4-3 på straffar.

Kelty Hearts
1-1*
Peterhead

Peterhead tog bonuspoängen efter 5-3 på straffar.

St. Johnstone
0-0*
Dundee United

Dundee United tog bonuspoängen efter 4-3 på straffar.

Elgin City
1-4
Ross County
Stirling Albion
2-1
Montrose
Clyde
0-2
Kilmarnock
Dumbarton
0-4
Falkirk
Albion Rovers
1-5
Annan Athletic
Queen's Park
1-3
Queen of the South
Onsdag 11 november 2020
Stranraer
2-1
Hamilton Academical
St. Mirren
*1-1
Greenock Morton

St. Mirren tog bonuspoängen efter 6-5 på straffar.

Airdrieonians
0-1
Edinburgh City
Lördag 14 november 2020
Cowdenbeath
0-1
Raith Rovers
Inverness CT
1-0
East Fife
Cove Rangers
1-0
Forfar Athletic
Brechin City
0-2
Kelty Hearts
Peterhead
1-3
St. Johnstone
Arbroath
3-0
Elgin City
Ross County
3-0
Stirling Albion
Dunfermline Athletic
3-2
Clyde
Kilmarnock
2-0
Dumbarton
Ayr United
*1-1
Stranraer

Ayr United tog bonuspoängen efter 6-5 på straffar.

Hamilton Academical
3-0
Albion Rovers
Partick Thistle
*0-0
Greenock Morton

Partick Thistle tog bonuspoängen efter 4-2 på straffar.

Queen's Park
0-1
St. Mirren
Alloa Athletic
4-2
Stenhousemuir
Livingston
4-1
Airdrieonians
Söndag 15 november 2020
Hibernian
4-1
Dundee

 

Skytteliga

-
Not:
-