ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

Scottish Cup

Omgångar

2+7

Spelade matcher

56 av 99

Antal lag

100

Spelad Första kvalomgången

2

matcher

28 november 2020

Spelad Andra kvalomgången

26

matcher

12-21 december 2020

Spelad Första omgången

20

matcher

26 december 2020-11 januari 2021

Pågår Andra omgången

20

matcher

8-13 januari 2021

Tredje omgången

16

matcher

30 januari 2021

Fjärde omgången

8

matcher

20 februari 2021

Kvartsfinaler

4

matcher

13 mars 2021

Semifinaler

2

matcher

10 april 2021

Final

1

matcher

8 maj 2021

Final

Finalen spelas på Hampden Park i Glasgow.

Semifinaler

4 lag: 4 vinnare från föregående omgång.

Kvartsfinaler

8 lag: 8 vinnare från föregående omgång.

Fjärde omgången

Tredje omgången

16 lag: 16 vinnare från föregående omgång.

Andra omgången

Uppdaterad: 10.01.2021, 17:58

Fredag 8 januari 2021
Queen's Park
0-2
Queen of the South
Lördag 9 januari 2021
Forfar Athletic
4-1 f
Linlithgow Rose
East Fife
5-1
Tranent Juniors
Alloa Athletic
2-3
Cove Rangers
Fraserburgh
2-1
Banks O' Dee
Camelon Juniors / Brora Rangers
Inst
Hearts
Kelty Hearts
2-3
Stranraer
Dundee FC
3-2 f
Bonnyrigg Rose Athletic
Söndag 10 januari 2021
Airdrieonians
0-1
Edinburgh City
Tisdag 12 januari 2021
Keith
20:45
Clyde
Stirling Albion
20:45
Raith Rovers
Formartine United
20:45
Annan Athletic
Greenock Morton
20:45
Dunfermline Athletic
Dumbarton
20:45
Huntly
Arbroath
20:45
Falkirk
Elgin City
20:45
Ayr United
Peterhead
20:45
Stenhousemuir
Partick Thistle
20:45
Cowdenbeath
Buckie Thistle
21:00
Inverness CT
Onsdag 13 januari 2021
Nairn County
Inst
Montrose

32 lag: 12 lag från Premiership (1) samt 20 vinnare från föregående omgång.

Första omgången

Uppdaterad: 11.01.2021, 22:27

Lördag 26 december 2020
Albion Rovers
0-3
Buckie Thistle
Berwick Rangers
0-3
Stirling Albion
Brechin City
2-3
Linlithgow Rose
Cowdenbeath
2-0
Wick Academy
Edinburgh City
3-1
Caledonian Braves
Elgin City
4-0
Civil Service Strollers
Gala Fairydean Rovers
1-2
Annan Athletic
Haddington Athletic
1-2
Formartine United
Keith
4-2 f
Hill Of Beath Hawthorn
Kelty Hearts
2-1
Jeanfield Swifts
Lothian Hutchison
0-3
Banks O' Dee
Nairn County
*0-0 f
Broxburn Athletic

Nairn County vidare efter 4-3 på straffar.

Rothes
1-3
Fraserburgh
Stenhousemuir
4-1
Preston Athletic
Stranraer
5-0
Spartans
Tranent Juniors
4-1
East Stirlingshire
Måndag 28 december 2020
Dundonald Bluebell
1-3 f
Queen's Park
Fredag 1 januari 2021
Bonnyrigg Rose Athletic
5-2
Bo'ness United
Onsdag 6 januari 2021
Huntly
3-1
Cumbernauld Cotts
Måndag 11 januari 2021
Camelon Juniors
1-2
Brora Rangers

40 lag: 10 lag från division två, 10 lag från division tre samt 20 vinnare från föregående omgång.

Andra kvalomgången

Uppdaterad: 21.12.2020, 23:59

Lördag 12 december 2020
Banks O' Dee
6-1
Vale of Leithen
Blackburn United
1-1* f
Civil Service Strollers

Civil Service Strollers vidare efter 4-2 på straffar.

BSC Glasgow
2-3
Haddington Athletic
Clachnacuddin
1-2
Caledonian Braves
Deveronvale
1-4
Camelon Juniors
Dundonald Bluebell
4-2
Easthouses Lily
Dunipace
1-3
Berwick Rangers
East Stirlingshire
5-9
Inverurie Loco Works
Edinburgh University
1-2
Tranent Juniors
Gala Fairydean Rovers
6-0
Wigtown & Bladnoch
Hill Of Beath Hawthorn
2-1
Whitehill Welfare
Huntly
3-0
Dalbeattie Star
Jeanfield Swifts
3-1
Stirling University
Keith
5-1
Fort William
Nairn County
4-0
Threave Rovers
Newton Stewart
0-3
Broxburn Athletic
Lothian Hutchison / St. Cuthbert Wanderers
*4-4 f
Lossiemouth

Lothian Hutchison vidare efter 4-3 på straffar.

Newtongrange Star
0-4
Rothes
Spartans
2-1
East Kilbride
Strathspey Thistle
0-4
Buckie Thistle
Tynecastle
2-3
Cumbernauld Colts
Söndag 13 december 2020
Glasgow University
1-2
Linlithgow Rose
Onsdag 16 december 2020
Preston Athletic
3-2
Hawick Royal Albert United
Coldstream
0-2
Bo'ness United
Måndag 21 december 2020
Wick Academy
3-1 f
Musselburgh Athletic
Formartine United
2-1
Turriff United

40 lag: 10 lag från division fyra, 4 lag från division fem samt 26 vinnare från föregående omgång.

Första kvalomgången

Uppdaterad: 28.11.2020, 23:59

Lördag 28 november 2020
Lothian Hutchison
2-1 f
St. Cuthbert Wanderers
Penicuik Athletic
1-3 f
Musselburgh Athletic

52 lag: 28 lag från division fem, 22 lag från division sex och lägre som stod över första omgången samt 2 vinnare från föregående omgång.

Skytteliga

-