ecst.se fotboll

 

2020-21

Start: 8 augusti 2020
Slut: 16 maj 2021

30

omgångar

208 / 240

matcher spelade
86,67 %

2,61

målsnitt

00 000

publiksnitt

Zenit Sankt-Petersburg Lokomotiv Moskva Spartak Moskva CSKA Moskva Dinamo Moskva Rubin Kazan Sochi Khimki Rostov FK Krasnodar Akhmat Grozny Ural Arsenal Tula Ufa Rotor Volgograd Tambov

Aktuella matcher (21 augusti-3 september 2020)

Lördag 22 augusti 2020
Ural
1-0
FK Krasnodar

Khimki
1-2
Akhmat Grozny

Arsenal Tula
2-0
Dinamo Moskva

Zenit St. Petersburg
4-1
Tambov

Rotor Volgograd
1-2
Sochi

CSKA Moskva
1-2
Rubin Kazan

 
Söndag 23 augusti 2020
Ufa
0-1
Rostov

Spartak Moskva
2-1
Lokomotiv Moskva

 
Tisdag 25 augusti 2020
Tambov
0-1
Sochi

Arsenal Tula
1-1
Khimki

 
Onsdag 26 augusti 2020
Lokomotiv Moskva
2-3
Akhmat Grozny

Rotor Volgograd
0-1
Spartak Moskva

Rubin Kazan
3-0
Ufa

FK Krasnodar
1-1
CSKA Moskva

Rostov
1-0
Ural

Dinamo Moskva
1-0
Zenit St. Petersburg

 
Lördag 29 augusti 2020
Spartak Moskva
2-1
Arsenal Tula

Khimki
1-1
Rotor Volgograd

 
Söndag 30 augusti 2020
Ufa
1-1
Dinamo Moskva

Lokomotiv Moskva
0-0
Zenit St. Petersburg

Akhmat Grozny
0-3
CSKA Moskva

Rubin Kazan
2-2
Tambov

FK Krasnodar
1-1
Rostov

Sochi
0-0
Ural

 

Tabell (Uppdaterad: 18.04.2021, 23:30 )

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Zenit Sankt-Petersburg Zenit Sankt-Petersburg
1
26
16
7
3
59
- 24
35
55
 
 
11
1
1
41
- 12
 
34
 
 
5
6
2
18
- 12
 
21
2
Lokomotiv Moskva Lokomotiv Moskva
2
26
15
4
7
38
- 27
11
49
 
 
10
1
2
23
- 9
 
31
 
 
5
3
5
15
- 18
 
18
3
Spartak Moskva Spartak Moskva
7
26
14
5
7
49
- 33
16
47
 
 
7
3
3
28
- 15
 
24
 
 
7
2
4
21
- 18
 
23
4
CSKA Moskva CSKA Moskva
4
26
14
4
8
45
- 27
18
46
 
 
7
3
3
27
- 15
 
24
 
 
7
1
5
18
- 12
 
22
5
Dinamo Moskva Dinamo Moskva
6
26
14
4
8
41
- 28
13
46
 
 
9
2
2
24
- 7
 
29
 
 
5
2
6
17
- 21
 
17
6
Rubin Kazan Rubin Kazan
10
26
14
4
8
35
- 29
6
46
 
 
5
3
4
15
- 15
 
18
 
 
9
1
4
20
- 14
 
28
7
Sochi Sochi
12
26
12
7
7
41
- 29
12
43
 
 
9
4
1
29
- 11
 
31
 
 
3
3
6
12
- 18
 
12
8
Khimki Khimki
ny
26
11
5
10
32
- 37
-5
38
 
 
8
1
4
16
- 13
 
25
 
 
3
4
6
16
- 24
 
13
9
Rostov Rostov
5
26
11
4
11
33
- 31
2
37
 
 
4
2
6
14
- 13
 
14
 
 
7
2
5
19
- 18
 
23
10
FK Krasnodar FK Krasnodar
3
26
10
5
11
46
- 36
10
35
 
 
7
4
3
33
- 18
 
25
 
 
3
1
8
13
- 18
 
10
11
Akhmat Grozny Akhmat Grozny
14
26
10
5
11
28
- 33
-5
35
 
 
6
3
4
18
- 12
 
21
 
 
4
2
7
10
- 21
 
14
12
Ural Ural Sverdlovsk Oblast
11
26
6
12
8
24
- 33
-9
30
 
 
5
5
3
12
- 10
 
20
 
 
1
7
5
12
- 23
 
10
13
Arsenal Tula Arsenal Tula
8
26
6
5
15
24
- 42
-18
23
 
 
6
4
3
19
- 14
 
22
 
 
0
1
12
5
- 28
 
1
14
Ufa Ufa
9
26
5
5
16
21
- 41
-20
20
 
 
2
3
7
11
- 15
 
9
 
 
3
2
9
10
- 26
 
11
15
Rotor Volgograd Rotor Volgograd
ny
26
4
6
16
12
- 43
-31
18
 
 
2
2
10
4
- 23
 
8
 
 
2
4
6
8
- 20
 
10
16
Tambov Tambov
13
26
3
4
19
15
- 50
-35
13
 
 
2
2
9
8
- 19
 
8
 
 
1
2
10
7
- 31
 
5

Placeringar: Lag 1-2 till Champions League, lag 3-4 till Europa League. Lag 13-14 till nedflyttningskval, lag 15-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, vunna matcher, målskillnad, gjorda mål). 3. Vunna matcher. 4. Målskillnad. 5. Gjorda mål. 6. Playoff.

Skytteliga (Uppdaterad: 05.04.2021, 23:20 )

Namn
Klubb
Mål
Sardar Azmoun
Zenit Sankt-Petersburg
13
Artem Dzyuba
Zenit Sankt-Petersburg
13
Jordan Larsson
Spartak Moskva
12
Aleksandr Sobolev
Spartak Moskva
12
Nikola Vlašić
CSKA Moskva
11
Đorđe Despotović
Rubin Kazan
11
Marcus Berg
FK Krasnodar
9
Ezequiel Ponce
Spartak Moskva
9
Bernard Berisha
Akhmat Grozny
8
Rémy Cabella
FK Krasnodar
8
Christian Noboa
Sochi
8

Publiksnitt (Uppdaterad: 00.00.0000, 00:00 )

Totalt
0
0
00 000

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema (Uppdaterad: 18.04.2021, 23:30)

Augusti 2020

Visa matchfakta
Lördag 8 augusti 2020
Khimki
0-2
CSKA Moskva

Tambov
0-1
Rostov

 
Söndag 9 augusti 2020
Ufa
0-3
FK Krasnodar

Arsenal Tula
0-0
Akhmat Grozny

Spartak Moskva
2-2
Sochi

 
Måndag 10 augusti 2020
Ural
0-2
Dinamo Moskva

 
Tisdag 11 augusti 2020
Rotor Volgograd
0-2
Zenit St. Petersburg

Rubin Kazan
0-2
Lokomotiv Moskva

 
Fredag 14 augusti 2020
Arsenal Tula
2-3
Ufa

Sochi
1-1
Khimki

Spartak Moskva
2-0
Akhmat Grozny

 
Lördag 15 augusti 2020
Dinamo Moskva
0-0
Rotor Volgograd

Rubin Kazan
1-1
Ural

CSKA Moskva
2-1
Tambov

Lokomotiv Moskva
1-0
FK Krasnodar

Rostov
0-2
Zenit St. Petersburg

 
Tisdag 18 augusti 2020
Sochi
3-2
Rubin Kazan

Tambov
1-0
Khimki

FK Krasnodar
2-0
Arsenal Tula

 
Onsdag 19 augusti 2020
Ufa
1-1
Spartak Moskva

Ural
1-1
Lokomotiv Moskva

Akhmat Grozny
3-1
Rotor Volgograd

Dinamo Moskva
2-0
Rostov

Zenit St. Petersburg
2-1
CSKA Moskva

 
Lördag 22 augusti 2020
Ural
1-0
FK Krasnodar

Khimki
1-2
Akhmat Grozny

Arsenal Tula
2-0
Dinamo Moskva

Zenit St. Petersburg
4-1
Tambov

Rotor Volgograd
1-2
Sochi

CSKA Moskva
1-2
Rubin Kazan

 
Söndag 23 augusti 2020
Ufa
0-1
Rostov

Spartak Moskva
2-1
Lokomotiv Moskva

 
Tisdag 25 augusti 2020
Tambov
0-1
Sochi

Arsenal Tula
1-1
Khimki

 
Onsdag 26 augusti 2020
Lokomotiv Moskva
2-3
Akhmat Grozny

Rotor Volgograd
0-1
Spartak Moskva

Rubin Kazan
3-0
Ufa

FK Krasnodar
1-1
CSKA Moskva

Rostov
1-0
Ural

Dinamo Moskva
1-0
Zenit St. Petersburg

 
Lördag 29 augusti 2020
Spartak Moskva
2-1
Arsenal Tula

Khimki
1-1
Rotor Volgograd

 
Söndag 30 augusti 2020
Ufa
1-1
Dinamo Moskva

Lokomotiv Moskva
0-0
Zenit St. Petersburg

Akhmat Grozny
0-3
CSKA Moskva

Rubin Kazan
2-2
Tambov

FK Krasnodar
1-1
Rostov

Sochi
0-0
Ural

 
 

September 2020

Visa matchfakta
Lördag 12 september 2020
Akhmat Grozny
-
Sochi

Dinamo Moskva
-
Rubin Kazan

Rostov
-
Lokomotiv Moskva

Tambov
-
Ufa

Rotor Volgograd
-
FK Krasnodar

Ural
-
Khimki

Zenit St. Petersburg
-
Arsenal Tula

CSKA Moskva
-
Spartak Moskva

Söndag 13 september 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Dinamo Moskva
0-1
Rubin Kazan
CSKA Moskva
3-1
Spartak Moskva
Rotor Volgograd
0-3
FK Krasnodar
 
Måndag 14 september 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Zenit St. Petersburg
3-1
Arsenal Tula
Rostov
0-0
Lokomotiv Moskva
 
Fredag 18 september 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
FK Krasnodar
7-2
Khimki
 
Lördag 19 september 2020
Arsenal Tula
-
Sochi

Dinamo Moskva
-
Akhmat Grozny

FK Krasnodar
-
Khimki

Rostov
-
Rotor Volgograd

Ufa
-
CSKA Moskva

Lokomotiv Moskva
-
Tambov

Rubin Kazan
-
Spartak Moskva

Ural
-
Zenit St. Petersburg

Söndag 20 september 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Arsenal Tula
3-2
Sochi
Ufa
0-1
CSKA Moskva
Rubin Kazan
0-2
Spartak Moskva
Lokomotiv Moskva
1-0
Tambov
 
Måndag 21 september 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Dinamo Moskva
1-0
Akhmat Grozny
 
Lördag 26 september 2020
Akhmat Grozny
-
Ural

Arsenal Tula
-
Rostov

Tambov
-
Spartak Moskva

Khimki
-
Dinamo Moskva

Rotor Volgograd
-
Rubin Kazan

Sochi
-
FK Krasnodar

Zenit St. Petersburg
-
Ufa

CSKA Moskva
-
Lokomotiv Moskva

Söndag 27 september 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Arsenal Tula
2-3
Rostov
Akhmat Grozny
2-0
Ural
CSKA Moskva
0-1
Lokomotiv Moskva
Rotor Volgograd
1-3
Rubin Kazan
 
Måndag 28 september 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Khimki
1-0
Dinamo Moskva
 
 

Oktober 2020

Visa matchfakta
Lördag 3 oktober 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ufa
0-0
Rotor Volgograd
Tambov
1-1
Arsenal Tula
Ural
0-2
CSKA Moskva
Spartak Moskva
1-1
Zenit Sankt-Petersburg
 
Söndag 4 oktober 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Lokomotiv Moskva
2-1
Khimki
Sochi
4-2
Rostov
Rubin Kazan
1-1
Akhmat Grozny
Dinamo Moskva
2-0
FK Krasnodar
 
Lördag 17 oktober 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Sochi
FK Krasnodar
3-1
Rubin Kazan
Lokomotiv Moskva
1-0
Ufa
Khimki
2-3
Spartak Moskva
 
Söndag 18 oktober 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Arsenal Tula
1-0
Ural
Rotor Volgograd
0-2
Tambov
CSKA Moskva
3-1
Dinamo Moskva
Rostov
3-0
Akhmat Grozny
 
Lördag 24 oktober 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Dinamo Moskva
3-1
Sochi
Zenit Sankt-Petersburg
1-2
Rubin Kazan
FK Krasnodar
1-3
Spartak Moskva
Lokomotiv Moskva
1-2
Rotor Volgograd
 
Söndag 25 oktober 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ural
0-0
Tambov
Rostov
0-2
Khimki
Akhmat Grozny
3-1
Ufa
 
Måndag 26 oktober 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
CSKA Moskva
5-1
Arsenal Tula
 
Lördag 31 oktober 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Rubin Kazan
3-1
Arsenal Tula
Spartak Moskva
0-1
Rostov
Akhmat Grozny
2-0
FK Krasnodar
Sochi
2-1
Lokomotiv Moskva
 
 

November 2020

Visa matchfakta
Söndag 1 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ufa
1-2
Ural
Khimki
0-2
Zenit Sankt-Petersburg
Rotor Volgograd
0-1
CSKA Moskva
Tambov
1.2
Dinamo Moskva
 
Fredag 6 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Sochi
1-1
Ufa
 
Lördag 7 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ural
2-2
Spartak Moskva
Arsenal Tula
1-1
Rotor Volgograd
Tambov
0-1
Akhmat Grozny
 
Söndag 8 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Khimki
2-0
Rubin Kazan
CSKA Moskva
2-0
Rostov
Zenit
3-1
Krasnodar
Dinamo Moskva
5-1
Lokomotiv Moskva
 
Lördag 21 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
FK Krasnodar
1-0
Tambov
Akhmat Grozny
2-2
Zenit Sankt-Petersburg
Spartak Moskva
1-1
Dinamo Moskva
Lokomotiv Moskva
1-0
Arsenal Tula
 
Söndag 22 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
CSKA Moskva
1-1
Sochi
Rotor Volgograd
0-0
Ural
Rubin Kazan
0-2
Rostov
 
Måndag 23 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ufa
1-2
Khimki
 
Lördag 28 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Arsenal Tula
0-0
Zenit Sankt-Petersburg
Khimki
1-0
FK Krasnodar
Rostov
4-1
Dinamo Moskva
Akhmat Grozny
0-0
Lokomotiv Moskva
 
Söndag 29 november 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ural
1-0
Sochi
Ufa
4-0
Tambov
Rubin Kazan
1-0
CSKA Moskva
Spartak Moskva
2-0
Rotor Volgograd
 
 

December 2020

Visa matchfakta
Lördag 5 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Lokomotiv Moskva
3-1
Rubin Kazan
Spartak Moskva
5-1
Tambov
Zenit Sankt-Petersburg
5-1
Ural
FK Krasnodar
5-0
Rotor Volgograd
 
Söndag 6 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Rostov
0-1
Ufa
Dinamo Moskva
1-0
Arsenal Tula
CSKA Moskva
2-2
Khimki
 
Måndag 7 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Sochi
2-0
Akhmat Grozny
 
Fredag 11 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Khimki
1-0
Arsenal Tula
 
Lördag 12 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Rotor Volgograd
1-0
Ufa
Sochi
1-0
Spartak Moskva
Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Dinamo Moskva
 
Söndag 13 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Tambov
0-1
Rubin Kazan
Krasnodar
5-0
Lokomotiv Moskva
Akhmat Grozny
0-1
Rostov
CSKA Moskva
2-2
Ural
 
Onsdag 16 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Sochi
2-0
Dinamo Moskva
Rotor Volgograd
1-0
Arsenal Tula
Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Spartak Moskva
 
Torsdag 17 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
FK Krasnodar
1-0
Ufa
Khimki
3-2
Lokomotiv Moskva
Akhmat Grozny
0-0
Rubin Kazan
Rostov
1-3
CSKA Moskva
 
Fredag 18 december 2020
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Tambov
1-1
Ural
 
 

Januari 2021

Visa matchfakta
 

Februari 2021

Visa matchfakta
Fredag 26 februari 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Tambov
1-3
Rotor Volgograd
 
Lördag 27 februari 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Khimki
2-1
Ufa
Zenit Sankt-Petersburg
2-2
Rostov
Lokomotiv Moskva
2-0
CSKA Moskva
Sochi
4-0
Arsenal Tula
 
Söndag 28 februari 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Spartak Moskva
0-2
Rubin Kazan
Akhmat Grozny
1-2
Dinamo Moskva
FK Krasnodar
2-2
Ural
 
 

Mars 2021

Visa matchfakta
Lördag 6 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
CSKA Moskva
2-0
Akhmat Grozny
Rotor Volgograd
0-0
Khimki
Rostov
0-0
Sochi
 
Söndag 7 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ural
0-0
Ufa
Dinamo Moskva
2-0
Tambov
Spartak Moskva
6-1
FK Krasnodar
 
Måndag 8 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Arsenal Tula
0-3
Lokomotiv Moskva
Rubin Kazan
2-1
Zenit Sankt-Petersburg
 
Fredag 12 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Khimki
1-0
Rostov
 
Lördag 13 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ural
1-0
Rotor Volgograd
Arsenal Tula
2-1
CSKA Moskva
Zenit Sankt-Petersburg
4-0
Akhmat Grozny
Dinamo Moskva
1-2
Spartak Moskva
 
Söndag 14 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ufa
0-3
Rubin Kazan
Tambov
0-4
FK Krasnodar
Lokomotiv Moskva
3-1
Sochi
 
Onsdag 17 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Rotor Volgograd
0-4
Rostov
Akhmat Grozny
2-0
Arsenal Tula
CSKA Moskva
2-3
Zenit Sankt-Petersburg
 
Torsdag 18 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ufa
0-1
Lokomotiv Moskva
Spartak Moskva
5-1
Ural
FK Krasnodar
2-3
Dinamo Moskva
 
Fredag 19 mars 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Sochi
5-0
Tambov
Rubin Kazan
1-3
Khimki
 
 

April 2021

Visa matchfakta
Lördag 3 april 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Rotor Volgograd
0-2
Lokomotiv Moskva
FK Krasnodar
0-3
Akhmat Grozny
Rubin Kazan
1-0
Sochi
Dinamo Moskva
4-0
Ufa
 
Söndag 4 april 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ural
2-0
Arsenal Tula
Tambov
1-2
CSKA Moskva
Rostov
2-3
Spartak Moskva
 
Måndag 5 april 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Zenit Samkt-Petersburg
2-0
Khimki
 
Lördag 10 april 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Khimki
1-0
Tambov
Ufa
3-0
Akhmat Grozny
Rostov
0-1
Rubin Kazan
 
Söndag 11 april 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Arsenal Tula
1-0
FK Krasnodar
Dinamo Moskva
2-2
Ural
Sochi
1-2
Zenit Sankt-Petersburg
Lokomotiv Moskva
2-0
Spartak Moskva
 
Måndag 12 april 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
CSKA Moskva
2-0
Rotor Volgograd
 
Lördag 17 april 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Akhmat Grozny
3-1
Khimki
Lokomotiv Moskva
4-1
Rostov
Rotor Volgograd
0-3
Dinamo Moskva
Krasnodar
2-2
Zenit Sankt-Petersburg
 
Söndag 18 april 2021
Ryssland Ryssland » Premjer-Liga
Ural
0-1
Rubin Kazan
Arsenal Tula
4-0
Tambov
Sochi
2-1
CSKA Moskva
Spartak Moskva
0-3
Ufa
 
 

Maj 2021

Visa matchfakta
 

Noteringar spelschemat:
-