ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

Taça de Portugal

Omgångar

8

Spelade matcher

155 av 164

Antal lag

165

Spelad Första omgången

55

matcher

26 september-21 oktober 2020

Spelad Andra omgången

46

matcher

9 oktober-11 november 2020

Spelad Tredje omgången

32

matcher

20 november-3 december 2020

Spelad Fjärde omgången

16

matcher

11-23 december 2020

Pågår Femte omgången

8

matcher

11-14 januari 2021

Kvartsfinaler

4

matcher

27-29 januari 2021

Semifinaler

2

matcher

9-11 februari 2021
Returer 2-4 mars 2021

Final

1

matcher

23 maj 2021

Final

Finalen spelas på Estádio Nacional, Oeiras.

Semifinaler

4 lag: 4 vinnare från föregående omgång.

Kvartsfinaler

8 lag: 8 vinnare från föregående omgång.

Femte omgången

Uppdaterad: 13.01.2021, 21:29

Måndag 11 januari 2021
Marítimo
2-0
Sporting CP
Tisdag 12 januari 2021
Rio Ave
1-2
Estoril
Moreirense
1-2
Santa Clara
Nacional
2-4 f
Porto
Estrela
0-4
Benfica
Onsdag 13 januari 2021
Sporting Braga
5-0
Torreense
Torsdag 14 januari 2021
Fafe
15:00
Belenenses
Gil Vicente
21:30
Academico Viseu

16 lag: 16 vinnare från föregående omgång.

Fjärde omgången

Uppdaterad: 23.12.2020, 23:59

Fredag 11 december 2020
Academico Viseu
3-0
Académica
Sporting CP
3-0
Paços de Ferreira
Lördag 12 december 2020
Fontinhas
1-1* f
Fafe

Fafe vidare efter 4-3 på straffar.

Rio Ave
2-1
Famalicão
Estoril
2-1
Boavista
Söndag 13 december 2020
Cova Piedade
2-3 f
Moreirense
Vitoria Guimaraes
0-1
Santa Clara
Porto
2-1
Tondela
Benfica
5-0
Vilafranquense
Måndag 14 december 2020
Torreense
1-0
Amora
Anadia
0-1
Estrela
Olímpico do Montijo
0-7
Sporting Braga
Onsdag 23 december 2020
Marítimo
2-1 f
Salgueiros
União de Leiria
0-3
Gil Vicente
Belenenses
3-0 f
Espinho
Nacional
2-1
Leixões

32 lag: 32 vinnare från föregående omgång.

Tredje omgången

Uppdaterad: 03.12.2020, 23:01

Fredag 20 november 2020
Oleiros
0-0* f
Gil Vicente

Gil Vicente vidare efter 4-2 på straffar.

Feirense
0-1
Amora
União de Leiria
1-0
Portimonense
Lördag 21 november 2020
Oriental Dragon
0-0* f
Leixões

Leixões vidare efter 4-3 på straffar.

Oriental Lisboa
0-3
Famalicão
Montalegre
2-3
Academico Viseu
Fabril Barreiro
0-2
Porto
Marinhense
1-1* f
Cova Piedade

Cova Piedade vidare efter 5-3 på straffar.

Arouca
0-0* f
Vitoria Guimaraes

Vitoria Guimaraes vidare efter 7-6 på straffar.

Trofense
1-2
Sporting Braga
Paredes
0-1
Benfica
Söndag 22 november 2020
Felgueiras 1932
0-1
Tondela
Anadia
2-1
Pinhalnovense
Espinho
2-1
Gondomar
Os Limianos
1-2
Fontinhas
Torreense
2-0
Alverca
Fafe
5-1
Vilar de Perdizes
Vilaverdense
2-3
Olímpico do Montijo
Beira-Mar
1-3
Santa Clara
Merelinense
0-1
Moreirense
Monção
1-2
Rio Ave
UD Oliveirense
0-4
Paços de Ferreira
Vizela
0-1 f
Boavista
Måndag 23 november 2020
Salgueiros
2-1
Sporting Covilhã
Penafiel
2-3 f
Marítimo
Real
0-2
Belenenses
Académica
1-0
Varzim
Sacavenense
22:15
Sporting CP
Onsdag 25 november 2020
Casa Pia
11:00
Nacional
Torsdag 3 december 2020
Estrela
2-0
Farense

64 lag: 18 lag från Primeira Liga samt 46 vinnare från föregående omgång.

Andra omgången

Uppdaterad: 20.10.2020, 21:13

Fredag 9 oktober 2020
Sertanense
0-4
Estoril
Lördag 10 oktober 2020
Caldas
1-1* f
Sporting Covilhã
União Montemor
0-2
Feirense
Vidago
1-5
Vilafranquense
Ovarense
1-2 f
Oriental Dragon
Lagos
1-3
Penafiel
Fontinhas
1-0
Mafra
Estrela
2-0
Lusitano FCV
Söndag 11 oktober 2020
Vila Real
2-3
Casa Pia
Santa Marta Penaguião
1-2
Leixões
Ançã
2-2* f
Sacavenense

Sacavenense vidare efter 4-3 på straffar.

AR São Martinho
1-2
Paredes
Moncarapachense
1-2
Anadia
Cerveira
0-2
Oriental Lisboa
São João Ver
0-1 f
Marinhense
Os Limianos
2-1 f
Aljustrelense
Oleiros
3-2
Mirandela
Trofense
4-2
Águeda
União Idanhense
0-8
Torreense
Estudantes Africanos
0-2
Arouca
Lusitano GC Évora
2-1 f
Mortágua
Sesimbra
1-4
UD Oliveirense
Sanjoanense
*0-0 f
Canelas 2010

Sanjoanense vidare efter 4-2 på straffar.

Juventude Évora
1-3
Académica
GRAP
1-4
Cova Piedade
Pêro Pinheiro
0-1
Fafe
Câmara de Lobos
0-2
Vizela
Espinho
1-0
Chaves
Montalegre
3-1
Vila Cortez
Vitória de Sernache
0-2
Fabril Barreiro
Rebordelo
Inst
Varzim
Carapinheirense
0-2
Pinhalnovense
Vianense
0-1
Vilar de Perdizes
AD Portomosense
0-3
Real
Monção
2-0
FC Barreirense
Loures
0-2
Gondomar
Moura
0-3
Beira-Mar
Alverca
2-1
Camacha
1º Dezembro
1-2
União de Leiria
Amora
1-0 f
Ferreiras
Ideal
0-0* f
Merelinense

Merelinense vidare efter 4-3 på straffar.

Onsdag 21 oktober 2020
Tirsense
2-3
Olímpico do Montijo
Onsdag 28 oktober 2020
Vilaverdense
*1-1 f
União Santarém

Vilaverdense vidare efter 5-4 på straffar.

Rebordelo
1-3
Varzim
Felgueiras 1932
2-1
Valadares Gaia
Vitória Setúbal
0-1
Academico Viseu
Onsdag 11 november 2020
Pedras Rubras
2-3
Salgueiros

92 lag: 16 lag från division 2, 21 lag från division 3-4 samt 55 vinnare från föregående omgång.

Första omgången

Uppdaterad: 20.10.2020, 21:13

Lördag 26 september 2020
Amares
0-1
Vianense
Porto Cruz
1-4
Camacha
Berço
1-2
Vilaverdense
Bragança
0-1
Os Limianos
Beira-Mar
1-0
Oliveira Hospital
Söndag 27 september 2020
Águia FC Vimioso
1-2 f
Mirandela
Maria da Fonte
1-2
Montalegre
Caçadores das Taipas
0-3
Fafe
Cerveira
2-0
Brito
Pedras Rubras
2-1 f
Amarante
Vila Real
1-0 f
Mondinense
Trofense
*0-0 f
Vila Meã

Trofense vidare efter 7-6 på straffar.

AR São Martinho
2-0 f
Pevidém
Felgueiras 1932
*wo
Desportivo Aves

Felgueiras 1932 vidare på walkover.

Câmara de Lobos
2-1
Leça
São João Ver
1-0
Lusitânia Lourosa
Canelas 2010
2-0
Foz
Gondomar
7-0
Sporting Mêda
Coimbrões
1-2
Valadares Gaia
Paredes
1-0
Castro Daire
Santa Marta Penaguião
2-0
Cinfães
Calvão
0-1
Carapinheirense
Anadia
2-0 f
Condeixa
Ançã
3-1
Tocha
Ferreira de Aves
0-1
Sanjoanense
Aguiar da Beira
1-4
Vila Cortez
Portalegrense
0-11
Marinhense
Alcains
2-2* f
Vitória de Sernache

Vitória de Sernache vidare efter 4-3 på straffar.

GRAP
2-1
Alqueidão da Serra
União de Tomar
2-3
AD Portomosense
Crato
0-4
União de Leiria
Fátima
0-3
Oleiros
Pêro Pinheiro
1-0 f
Praiense
Sacavenense
2-0
Sintrense
Alverca
*wo
Guadalupe

Alverca vidare på walkover.

Pinhalnovense
2-0
Atlético CP
Real
*wo
Lusitânia

Real vidare på walkover.

FC Barreirense
*wo
Madalena

FC Barreirense vidare på walkover.

Fabril Barreiro
2-0
Rabo Peixe
Oriental Dragon
*wo
Fayal

Oriental Dragon vidare på walkover.

Lusitano Évora 1911
0-0* f
Moncarapachense

Moncarapachense vidare efter 4-3 på straffar.

Aljustrelense
1-0 f
Praia Milfontes
Vasco da Gama Vidigueira
1-2 f
Juventude Évora
Lusitano FCV
*0-0 f
Águias do Moradal

Lusitano FCV vidare efter 6-5 på straffar.

Sertanense
1-0
Benfica Castelo Branco
Olhanense
0-2
Lusitano GC Évora
Torreense
3-0
União Almeirim
São Roque (Açores)
0-3
Estrela
Ideal
4-0
Vale Formoso
Måndag 5 oktober 2020
Moura
2-0
Culatrense
Onsdag 7 oktober 2020
Fazendense
0-2
1º Dezembro
União Madeira
0-5
Tirsense
Ferreiras
*2-2 f
Louletano

Ferreiras vidare efter 4-2 på straffar.

União Ericeirense
0-3
Loures
Onsdag 21 oktober 2020
Lourinhanense
1-0 f
União Santarém

110 lag: 110 lag från division 3-4.

Skytteliga

-