ecst.se fotboll

JBE League Cup (L)

JBE League Cup

6

omgångar

40

lag

6/8

Start

18/2

Final

JBE League Cup
nir
Första omgången

6 augusti

Andra omgången

30 augusti

Tredje omgången

12 oktober

Kvartsfinaler

16 november

Semifinaler

13 december

Final

18 februari

 

 

 

 

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 18.02.2017, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 18 februari 2017
Ballymena United
2-0
Carrick Rangers

1-0 Allan Jenkins (44)
2-0 Conor McCloskey (90+1)

 

Semifinaler | 13.12.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 13 december 2016
Ballymena United
3-0 f
Coleraine

1-0 Tony Kane (straff, 96)
2-0 Cathair Friel (103)
3-0 Darren Henderson (113)

 

Glenavon
0-1
Carrick Rangers

 

0-1 Tiaman McNicholl (80)

Kvartsfinaler | 16.11.2016, 23:33
Visa matchfakta
Onsdag 16 november 2016
Coleraine
*1-1 f
Crusaders

1-0 Jordan Allan (104)

1-1 Jack Smith (112)

Information Coleraine vidare efter 5-4 på straffar.

Glenavon
3-2 f
Cliftonville

1-0 Gregory Moorhouse (57)
3-1 Andy McGrory (96)
3-1 Andy McGrory (straff, 101)

1-1 David McDaid (69)
3-2 Stephen Garrett (120)

Warrenpoint Town
0-2
Ballymena United

 

0-1 William Faulkner (71)
0-2 Cathair Friel (75)

Carrick Rangers
2-0
Dungannon Swifts

1-0 Steven McCullough (24)
2-0 Daniel Kelly (82)

 

Tredje omgången | 12.10.2016, 23:19
Visa matchfakta
Onsdag 12 oktober 2016
Annagh United
0-6
Cliftonville

 

0-1 Daniel Hughes (17)
0-2 David McDaid (31)
0-3 David McDaid (straff, 34)
0-4 Daniel Hughes (37)
0-5 David McDaid (53)
0-6 Stephen Garrett (59)

Ards
20:45
Warrenpoint Town

1-1 Guillaume Keke (74)
2-2 Guillaume Keke (104)

0-1 John McGuigan (15)
1-2 John McGuigan (92)
2-3 John McGuigan (111)
2-4 Conor McMenamin (120)

Armagh City
0-2
Carrick Rangers

 

0-1 Steven McCullogh (31)
0-2

Ballymena United
4-1
Linfield

1-1 Jonathan McMurray (23)
2-1 Cathair Friel (42)
3-1 Jonathan McMurray (60)
4-1 William Faulkner (73)

0-1 Jimmy Callacher (20)

Coleraine
3-0
Knockbreda

1-0 Jamie McGoigle (9)
2-0 Jordan Allan (63)
3-0 Bradley Lyons (90+2)

 

Dungannon Swifts
6-1
Ballinamallard United

1-0 Alan Teggart (25)
2-0 Stefan Lavery (29)
3-0 Stefan Lavery (40)
4-0 Jamie Glackin (45+1)
5-1 Comac Burke (88)
6-1 Jamie Glackin (89)

4-1 Niall Owens (55)

Glenavon
4-2
H&W Welders

1-0 Ciaran Martyn (2)
2-1 Guy Bates (69)
3-1 Andrew Hall (70)
4-2 Guy Bates (89)

1-1 Daniel McKee (21)
4-2 Daniel McKee (straff, 86)

Portadown
3-4
Crusaders

1-1 Aaron Haire (11)
2-1 Aaron Haire (41)
3-1 Stephen Hughes (44)

0-1 Marcio Soares (9)
3-2 Mmark Carson (självmål, 45)
3-3 Paul Heatley (86)
3-4 Michael Carvill (88)

Andra omgången | 30.08.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 30 augusti 2016
Knockbreda
4-3
Lurgan Celtic

Annagh United
3-2
Glentoran

Ards
3-1
Newry City AFC

Armagh City
20:45
Dergview

Ballinamallard United
3-0
Dundela

Ballyclare Comrades
0-2
Carrick Rangers

Warrenpoint Town
20:45
Banbridge Town

Coleraine
3-0
Limavady United

Crusaders
3-1
Loughgall

Institute
20:45
H&W Welders

Linfield
5-0
Larne

Cliftonville
11-1
Lisburn Distillery

Ballymena United
4-1
Newington Youth

Portadown
6-1
Donegal Celtic

Dungannon Swifts
6-2
Sport & Leisure Swifts

Glenavon
5-0
Tobermore United

Första omgången | 06.08.2016, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 6 augusti 2016
Limavady United
2-1 f
Queen's University

Lurgan Celtic
*1-1 f
Bangor

Information Lurgan Celtic vidare efter 5-4 på straffar.

Moyola Park
1-3
Institute

PSNI
0-1
Banbridge Town