ecst.se fotboll

Irish Cup (C)

9

omgångar

129

lag

18/8

Start

7/5

Final

Final | 07.05.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 7 maj 2016.

Lördag 7 maj 2016
Glenavon
2-0
Linfield

Semifinaler | 02.04.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Fredag 1 april 2016
Glenavon
4-3
Crusaders

Lördag 2 april 2016
Linfield
3-0
Lurgan Celtic

Kvartsfinaler | 05.03.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 7 maj 2016.

Lördag 5 mars 2016
Glenavon
2-1
Loughgall

Carrick Rangers
0-3
Crusaders

Cliftonville
0-3
Linfield

Portadown
2-3
Lurgan Celtic

Sjätte omgången | 06.02.2016, 22:04
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 6 februari 2016
Loughgall
2-0
PSNI

1-0 Warner Mullen (31)
2-0 Warner Mullen (straff, 58)

 

Lurgan Celtic
1-0
Knockbreda

1-0 Aaron Haire (79)

 

Carrick Rangers
Inst
Crumlin Star

Dungannon Swifts
1-3
Crusaders

1-1 Cormac Burke (29)

0-1 Andrew Mitchell (11)
1-2 Michael Carvill (39)
1-3 Douglas Wilson (självmål, 60)

Glentoran
1-4
Glenavon

1-3 Kris Lindsay (självmål, 88)

0-1 Rhys Marshall (10)
0-2 Ciaran Martyn (18)
0-3 Eoin Bradley (54)
1-4 Joel Cooper (90)

Linfield
7-0
Armagh City

1-0 Andrew Waterworth (10)
2-0 Andrew Waterworth (27)
3-0 Aaron Bruns (48)
4-0 Andrew Waterworth (62)
5-0 Andrew Waterworth (65)
6-0 Aaron Burns (75)
7-0 Stephen Fallon (87)

 

Portadown
3-1
Coleraine

1-0 Ken Oman (29)
2-1 Gary Twigg (straff, 60)
3-1 Philip Lowry (86)

1-1 James McLaughlin (41)

Cliftonville
4-0
Sport & Leisure Swifts

1-0 Jay Donnelly (7)
2-0 Jay Donnelly (9)
3-0 Ryan Catney (79)
4-0 Jay Donnelly (straff, 83)

 

Femte omgången | 19.01.2016, 23:49
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lag från NIFL Premiership (1) går in i cupen.

Lördag 9 januari 2016
Armagh City
*2-2 f
Portstewart

Information Armagh City vidare efter 4-1 på straffar.

Banbridge Town
0-2
Carrick Rangers

Cliftonville
2-0
Immaculata

Coleraine
*2-2 f
Ballinamallard United

Information Coleraine vidare efter 4-2 på straffar.

Crumlin Star
3-2
Oxford United Stars

Crusaders
3-0
Rathfriland Rangers

Sport & Leisure Swifts
3-2
Institute

H&W Welders
1-4
Glenavon

Linfield
2-1
Ballymena United

Loughgall
5-2
Larne

Lurgan Celtic
2-1
Bangor

Portadown
6-1
Wakehurst

Tobermore United
0-2
PSNI

Dungannon Swifts
4-3
Warrenpoint Town

Tisdag 19 januari 2016
Glentoran
4-1
Ards

Annagh United
1-5
Knockbreda

Fjärde omgången | 02.01.2016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 5 december 2015
Annagh United
2-1
Dollingstown

Ards Rangers
2-3
Oxford United Stars

Ballyclare Comrades
0-1
Crumlin Star

Banbridge Town
3-2 f
Crumlin United

Dundela
0-2
Immaculata

H&W Welders
3-2
Wellington

Loughgall
2-1
Trojans

Lurgan Celtic
4-0
Ardglass

Newington Youth
1-2
PSNI

Queen's University
1-2
Tobermore United

Wakehurst
3-2 f
Glebe Rangers

Ards
7-0
Donegal Celtic

Armagh City
3-0
Lisburn Rangers

Tisdag 8 december 2015
Bangor
5-0
Coagh United

Onsdag 9 december 2015
Institute
*1-1 f
Newtowne

Information Institute vidare efter 5-4 på straffar.

Lördag 19 december 2015
Dergview
1-6
Sport & Leisure Swifts

Larne
2-0
Limvady United

Lisburn Distillery
2-3 f
Knockbreda

Portstewart
3-1
Moyola Park

Lördag 2 januari 2016
Abbey Villa Millisle
0-4
Rathfriland Rangers

Tredje omgången | 07.11.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 7 november 2015
Abbey Villa
*1-1 f
Dunmurry Recreation

Information Abbey Villa Millisle vidare efter 4-2 på straffar.

Comber Rec
3-4
Ardglass

Ards Rangers
4-1
St Mary's

Crumlin Star
5-0
Dundonald

Downshire YM
2-3
Crumlin United

Immaculata
4-2
Lower Maze

Lisburn Rangers
3-0
Tandragee Rovers

Newtowne
3-2
Dromara Village

Oxford United Stars
1-0
St Patrick's YM

Rathfriland Rangers
4-2
Sirocco Works

Trojans
5-1
Banbridge Rangers

Valley Rangers
0-2
Wellington

Andra omgången | 03.10.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 3 oktober 2015
18th Newtownabbey Old Boys
1-3
Abbey Villa

Ardglass
3-1
Killyleagh Youth

Ards Rangers
4-1
Strabane Athletic

Ballywalter Recreation
0-4
Tandragee Rovers

Banbridge Rangers
2-0
Seapatrick

Brantwood
2-3
Sirocco Works

Crumlin Star
2-1
Newry City AFC

Crumlin United
9-1
Seagoe

Derriaghy Cricket Club
1-6
Trojans

Desertmartin
1-2
Lisburn Rangers

Downshire Young Men
4-2
Moneyslane

Dromara Village
2-1
Newcastle FC

Dunloy
2-10
Dundonald

Dunmurry Young Men
5-3
Hanover

Groomsport
1-4
Newtowne

Immaculata
10-0
Dunmurry Young Men

Larne Tech Old Boys
2-2* f
Oxford United Stars

Information Oxford United Stars vidare efter 5-4 på straffar.

Malachians
0-1
Comber Recreation

Rathcoole
1-2
Lower Maze

Rathfriland Rangers
1-0
Crewe United

St Mary's
3-1
Downpatrick

St Patrick's Young Men
4-1
Shankill United

Valley Rangers
3-1
Rathfern Rangers

Wellington Recreation
2-1
Rosario YC

Första omgången | 22.08.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 18 augusti 2015
Newcastle FC
3-2
Ballynahinch Olympic

Torsdag 20 augusti 2015
Drumaness Mills
1-4
Dunloy

Fredag 21 augusti 2015
Ballynure Old Boys
1-2
Sirocco Works

Lördag 22 augusti 2015
Abbey Villa
4-1
UUJ

Ardstraw
1-5
Newry City AFC

Ballynahinch United
2-4
Valley Rangers

Ballywalter Recreation
4-2
Iveagh United

Bloomfield
1-4
Desertmartin

Chimney Corner
3-3* f
Downshire Young Men

Information Downshire Young Men vidare efter 4-3 på straffar.

Comber Recreation
3-0
Windmill Stars

Craigavon City
3-4
Lower Maze

Crumlin Star
3-0
Shorts

Crumlin United
3-2
Nortel

Derriaghy Cricket Club
4-1
Orangefield Old Boys

Donard Hospital
2-4
Shankill United

Dromara Village
2-1
Colin Valley

Dromore Amateurs
0-3
Lisburn Rangers

Dundonald
3-2
Broomhill

Dungiven
1-5
Newtowne

Dunmurry Young Men
8-1
Laurelvale

East Belfast
1-2
Ards Rangers

Fivemiletown United
2-3
St Mary's

Grove United
0-1
Malachians

Hanover
5-1
Ballymoney United

Immaculata
2-1
1st Bangor Old Boys

Killyleagh Youth
3-2
Bryansburn Rangers

Lurgan Town
0-1
Wellington Recreation

Magherafelt Sky Blues
1-2
Brantwood

Moneyslane
2-1
Barn United

Mossley
1-3
18th Newtownabbey Old Boys

Newbuildings United
2-3
Crewe United

Oxford Sunnyside
2-7
Rosario YC

Portaferry Rovers
0-3
Banbridge Rangers

Rathcoole
3-2
Ballymacash Rangers

Rathfern Rangers
4-2
Richhill

Saintfield United
1-2
Ardglass

Seapatrick
1-0
Killymoon Rangers

St Patrick's Young Men
2-1
Markethill Swifts

Strabane Athletic
11-0
Kilmore Recreation

Tandragee Rovers
1-0
Albert Foundry

Trojans
2-1
Islandmagee