ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

KNVB Beker

Omgångar

2+6

Spelade matcher

76 av 83

Antal lag

114

Spelad Första kvalomgången

30

matcher

29-30 augusti 2020

Spelad Andra kvalomgången

20

matcher

6-13 oktober 2020

Spelad Första omgången

11

matcher

26-28 oktober 2020

Spelad Andra omgången

7

matcher

15-17 december 2020

Spelad Tredje omgången

8

matcher

19-21 januari 2021

Kvartsfinaler

4

matcher

9-11 februari 2021

Semifinaler

2

matcher

2-4 mars 2021

Final

1

matcher

18 april 2021

Final

Finalen spelas på De Kuip, Rotterdam.

Semifinaler

4 lag: 4 vinnare från föregående omgång.

Kvartsfinaler

8 lag: 8 vinnare från föregående omgång.

Tredje omgången

Uppdaterad: 21.01.2021, 22:57

Tisdag 19 januari 2021
MVV
2-2* f
Excelsior

Excelsior vidare efter 5-4 på straffar.

Vitesse
2-1
ADO Den Haag
Volendam
0-2
PSV
Onsdag 20 januari 2021
Emmen
1-2
Heerenveen
Feyenoord
3-2
Heracles
AZ
0-1
Ajax
Torsdag 21 januari 2021
NEC
3-2 f
Fortuna Sittard
VVV
1-0
Go Ahead Eagles

16 lag: 16 vinnare från föregående omgång.

Andra omgången

Uppdaterad: 17.12.2020, 23:01

Tisdag 15 december 2020
Excelsior
2-0
PEC Zwolle
Emmen
2-1
Groningen
Onsdag 16 december 2020
Almere City
1-4
VVV
De Graafschap
1-2
PSV
Ajax
5-4
Utrecht
Torsdag 17 december 2020
Cambuur
1-2
Go Ahead Eagles
Willem II
0-2
Vitesse

32 lag: 4 lag från division 1 samt 28 vinnare från föregående omgång.

Ändring: Med anledning av uteslutningar i föregående omgång står nio klubbar (ADO Den Haag, AZ, Feyenoord, Fortuna Sittard, Heerenveen, Heracles, MVV, NEC och Volendam) över spel i andra omgången.

Första omgången

Uppdaterad: 02.12.2020, 23:59

Måndag 26 oktober 2020
Excelsior
4-0
Helmond Sport
Go Ahead Eagles
6-0
NAC Breda
Tisdag 27 oktober 2020
Twente
1-3
De Graafschap
VVV
4-2
Den Bosch
Heerenveen
3-1
TOP Oss
Dordrecht
2-4
Utrecht
Onsdag 28 oktober 2020
ADO Den Haag
*1-1 f
Sparta Rotterdam

ADO Den Haag vidare efter 5-3 på straffar.

Emmen
2-0
Eindhoven
Heracles
3-0
Telstar
RKC Waalwijk
2-2* f
Cambuur

Cambuur vidare efter 5-3 på straffar.

56 lag: 36 lag från division 1-3 samt 20 lag från föregående omgång.

Ändring: Restriktioner med anledning av Covid-19-pandemin innebar att alla amatörlag uteslöts.

Andra kvalomgången

Uppdaterad: 13.10.2020, 22:02

Tisdag 6 oktober 2020
GOES
1-1* f
ODIN '59

ODIN '59 vidare efter 15-14 på straffar.

Buitenpost
1-1* f
Capelle

Capelle vidare efter 6-5 på straffar.

Lisse
0-3
SteDoCo
DOVO
0-1
DVS '33
Noordwijk
2-3 f
Sliedrecht
Staphorst
5-2
ASWH
De Treffers
1-2 f
Barendrecht
HHC
3-2 f
GVVV
Spakenburg
0-1
AFC
Excelsior Maassluis
4-1
Ter Leede
Harkemase Boys
5-2
Flevo Boys
Sparta Nijkerk
2-3
Rijnsburgse Boys
Onsdag 7 oktober 2020
OFC
7-1
DOS Kampen
Rijnvogels
2-4
UNA
Kozakken Boys
1-0
DEM
Achilles Veen
2-0
Gemert
Koninklijke HFC
0-1
OSS '20
DTS Ede
3-1 f
GVV Unitas
Excelsior '31
2-3 f
Groene Ster
Westlandia
Inst
Scheveningen
Tisdag 13 oktober 2020
Quick Boys
5-0
Roda '46

42 lag: 12 lag från division 3 samt 30 vinnare från föregående omgång.

Första kvalomgången

Uppdaterad: 30.08.2020, 16:52

VVOG
0-2 f
DEM

Westlandia
4-1
Venray

60 lag: 60 lag från division 4-8.

Skytteliga

-