ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: -
Slut: -

103

lag

2+6

omgångar

104/105

matcher spelade

Första kvalomgången

28 matcher

17-28 augusti 2019

Andra kvalomgången

18 matcher

24-25 september 2019

Första omgången

28 matcher

19-31 oktober 2019

Andra omgången

16 matcher

17-19 december 2019

Tredje omgången

8 matcher

21-23 januari 2020

Kvartsfinaler

4 matcher

12-13 februari 2020

Semifinaler

2 matcher

3-5 mars 2020

Final

1 match

19 april 2020

Visa matchfakta

Final

 

Utrecht Feyenoord
Visa matchfakta

Semifinaler

05.03.2020, 22:39

Onsdag 4 mars 2020

Utrecht
2-0
Ajax

Torsdag 5 mars 2020

Feyenoord
7-1
NAC Breda

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

13.02.2020, 22:41

Onsdag 12 februari 2020

AZ
1-3
NAC Breda

Vitesse
0-3
Ajax

Torsdag 13 februari 2020

Go Ahead Eagles
1-4
Utrecht

Heerenveen
0-1
Feyenoord

 

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

Tisdag 21 januari 2020

TOP Oss
0-2
AZ

Fortuna Sittard
Avbr
Feyenoord

Eindhoven
1-2 f
Utrecht

Onsdag 22 januari 2020

Heracles
0-2
Vitesse

Ajax
7-0
Spakenburg

Heerenveen
*2-2 f
Willem II

Information Heerenveen vidare efter 4-3 på straffar.

Torsdag 23 januari 2020

Ijsselmeervogels
1-1* f
Go Ahead Eagles

Information Go Ahead Eagles vidare efter 7-6 på straffar.

NAC Breda
2-0
PSV

Tisdag 28 januari 2020

Fortuna Sittard
1-2
Feyenoord

Information Matchen påbörjades 21 januari men bröts vid ställningen 1-1 på grund av dimma.

 

Visa matchfakta

Andra omgången

19.12.2019, 22:40

Tisdag 17 december 2019
Twente
2-5
Go Ahead Eagles

IJsselmeervogels
1-0
SteDoCo

Heerenveen
2-0
Roda JC

Vitesse
4-0
ODIN '59

Katwijk
0-0* f
TOP Oss

Information TOP Oss vidare efter 4-3 på straffar.

Excelsior
0-2
Eindhoven

Fortuna Sittard
3-0
PEC Zwolle

Onsdag 18 december 2019
Telstar
3-4
Ajax

Heracles
3-0
Dordrecht

OFC
0-0* f
Spakenburg

Information Spakenburg vidare efter 5-4 på straffar.

AZ
3-0
Groene Ster

Willem II
3-0
Sparta Rotterdam

Sparta Nijkerk
0-1 f
NAC Breda

GVVV
1-2 f
PSV

Torsdag 19 december 2019
Groningen
0-1
Utrecht

Cambuur
1-2
Feyenoord

 

Visa matchfakta

Första omgången

31.09.2019, 22:45

Lördag 19 oktober 2019
FC 's-Gravenzande
1-3
SteDoCo

Tisdag 29 oktober 2019
Vitesse
2-0
De Graafschap

GOES
0-5
Cambuur

Flevo Boys
0-3
Katwijk

GVVV
2-1
Helmond Sport

Dordrecht
3-1
MVV

IJsselmeervogels
3-0
Den Bosch

Koninklijke HFC
1-2
Telstar

HSV Hoek
0-3
PEC Zwolle

Almere City
1-3
Go Ahead Eagles

Achilles Veen
0-2
Roda JC

Excelsior
4-2 f
NEC

Rijnsburgse Boys
0-4
Eindhoven

OSS '20
1-2
TOP Oss

NAC Breda
3-2
Emmen

Onsdag 30 oktober 2019
Heracles
4-3
RKC Waalwijk

Groene Ster
*2-2 f
VVV

Information Groene Ster vidare efter 4-2 på straffar.

HV & CV Quick
0-4
Willem II

Excelsior Maassluis
0-3
Heerenveen

Sparta Nijkerk
5-2
Fortuna Wormerveer

Spakenburg
2-0
ASWH

Ajax Amateurs
2-2* f
OFC

Information OFC vidare efter 3-2 på straffar.

AFC
3-3* f
ODIN '59

Information ODIN '59 vidare efter 4-2 på straffar.

Harkemase Boys
1-2
Groningen

De Treffers
0-2
Twente

Sparta Rotterdam
1-0
Volendam

Torsdag 31 oktober 2019
Excelsior '31
1-4
Utrecht

Fortuna Sittard
3-0
ADO Den Haag

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

25.09.2019, 23:59

Tisdag 24 september 2019
Quick Boys
2-3 f
Katwijk

Achilles Veen
*1-1 f
HHC

Information Achilles Veen vidare efter 12-11 på straffar.

VVOG
0-2
Ajax Amateurs

GVVV
2-1
Kozakken Boys

ASWH
5-1
TEC

Scheveningen
0-1
Harkemase Boys

ODIN '59
4-3 f
Barendrecht

Onsdag 25 september 2019
Noordwijk
1-3 f
Rijnsburgse Boys

Blauw Geel '38
0-1
De Treffers

Westlandia
2-2* f
OFC

Information OFC vidare efter 4-3 på straffar.

Spakenburg
2-0
SDO

OSS '20
5-1
Jodan Boys

Groene Ster
2-0
Kloetinge

Dongen
1-2
Excelsior '31

DUNO
2-3
HV & CV Quick

EVV
0-0* f
Flevo Boys

Information Flevo Boys vidare efter 5-4 på straffar.

ADO '20
0-2
Fortuna Wormerveer

Silvolde
2-3
GOES

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

28.08.2019, 23:26

Lördag 17 augusti 2019
Hoogland
1-3
Jodan Boys

DOVO
2-4
OFC

Ter Leede
1-4
Fortuna Wormerveer

Huizen
2-3
GOES

ODIN '59
3-1
Gemert

Achilles Veen
6-0
USV Hercules

DVS '33
1-1* f
HV & CV Quick

Information HV & CV Quick vidare efter 3-2 på straffar.

VVOG
3-0
Minor

Vroomshoopse Boys
0-4
EVV

Barendrecht
6-0
Wittenhorst

VVSB
2-4
Harkemase Boys

Rijnvogels
0-4
OSS '20

FC 's-Gravenzande
2-0
Heeze

Lisse
1-2
Ajax Amateurs

VEV '67
0-3
Silvolde

Sparta Nijkerk
3-2
UNA

Excelsior '31
2-1
DEM

SDO
1-0
ARC

ROHDA Raalte
1-2
DUNO

Westlandia
2-0
Zuidvogels

Drachtster Boys
0-4 f
Dongen

Kloetinge
1-0
Lienden

HSC '21
2-4
SteDoCo

Mierlo-Hout
2-3
Flevo Boys

Groene Ster
5-0
Winsum

TOP Oss Amateurs
2-6
HSV Hoek

Blauw Geel '38
2-1
Sliedrecht

ADO '20
Inst
ONS Sneek

Onsdag 28 augusti 2019
ADO '20
3-0
ONS Sneek

 

Skytteliga

25.09.2019, 23:59

-