ecst.se fotboll

 

2020-21

Start: 21 augusti 2020
Slut: 22 maj 2021

30

omgångar

193 / 240

matcher spelade
80,42 %

2,98

målsnitt

00 000

publiksnitt

Aktuella matcher (21 augusti-3 september 2020)

Lördag 22 augusti 2020
Wiltz
2-1
Etzella Ettelbrück

UT Pétange
2-0
UNA Strassen

Swift Hesperange
3-1
Differdange 03

Fola Esch
1-1
Jeunesse d'Esch

 
Söndag 23 augusti 2020
Victoria Rosport
3-1
Rodange

Mondorf-les-Bains
1-1
Hostert

 
Lördag 29 augusti 2020
Racing
1-3
Fola Esch

 
Söndag 30 augusti 2020
Wiltz
5-3
RM Hamm Benfica

F91 Dudelange
3-0
UT Pétange

Rodange
0-0
Mondorf-les-Bains

Hostert
3-0
Etzella Ettelbrück

Jeunesse d'Esch
1-3
Swift Hesperange

Differdange 03
2-3
Victoria Rosport

UNA Strassen
0-4
Progrès Niederkorn

Tabell (Uppdaterad: 08.05.2021, 23:59 )

 
Totalt
Hemma
Borta
1
F91 Dudelange
5
25
17
4
4
55
- 23
32
55
 
 
8
4
1
29
- 10
 
28
 
 
9
0
3
26
- 13
 
27
2
Swift Hesperange
ny
24
16
6
2
57
- 23
34
54
 
 
8
2
2
30
- 12
 
26
 
 
8
4
0
27
- 11
 
28
3
Fola Esch
1
23
15
5
3
62
- 30
32
50
 
 
8
2
1
34
- 13
 
26
 
 
7
3
2
28
- 17
 
24
4
Progrès Niederkorn
2
25
13
5
7
42
- 29
13
44
 
 
8
2
2
25
- 16
 
26
 
 
5
3
5
17
- 13
 
18
5
Racing FC Union Luxembourg
7
25
14
1
10
36
- 28
8
43
 
 
7
1
5
14
- 14
 
22
 
 
7
0
5
22
- 14
 
21
6
Jeunesse d'Esch
8
26
11
7
8
37
- 37
0
40
 
 
6
3
4
17
- 19
 
21
 
 
5
4
4
20
- 18
 
19
7
Wiltz
ny
24
10
4
10
37
- 34
3
34
 
 
8
0
4
24
- 12
 
24
 
 
2
4
6
13
- 22
 
10
8
Differdange 03
3
22
9
5
8
39
- 36
3
32
 
 
4
3
4
15
- 15
 
15
 
 
5
2
4
24
- 21
 
17
9
Hostert
11
25
8
8
9
38
- 43
-5
32
 
 
4
3
6
24
- 30
 
15
 
 
4
5
3
14
- 13
 
17
10
Strassen
6
25
7
8
10
35
- 51
-16
29
 
 
4
5
3
17
- 21
 
17
 
 
3
3
7
18
- 30
 
12
11
Victoria Rosport
9
25
8
2
15
31
- 50
-19
26
 
 
5
1
6
18
- 24
 
16
 
 
3
1
9
13
- 26
 
10
12
Pétange
4
23
5
5
13
21
- 31
-10
20
 
 
4
3
5
13
- 11
 
15
 
 
1
2
8
8
- 20
 
5
13
Mondorf-les-Bains
12
24
5
5
14
20
- 41
-21
20
 
 
1
4
7
11
- 22
 
7
 
 
4
1
7
9
- 19
 
13
14
Rodange 91
13
25
4
8
13
21
- 44
-23
20
 
 
4
3
6
10
- 19
 
15
 
 
0
5
7
11
- 25
 
5
15
Hamm Benfica
ny
21
4
7
10
24
- 32
-8
19
 
 
2
3
5
11
- 12
 
9
 
 
2
4
5
13
- 20
 
10
16
Etzella Ettelbrück
10
24
3
8
13
21
- 44
-23
17
 
 
2
5
5
13
- 21
 
11
 
 
1
3
8
8
- 23
 
6

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa Conference League. Lag 12 till nedflyttningskval, lag 13-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Målskillnad. 3. Vunna matcher. 4. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål). 5. Playoff.

Skytteliga (Uppdaterad: - )

-
-
-

Publiksnitt (Uppdaterad: 00.00.0000, 00:00 )

Totalt
0
0
00 000

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema (Uppdaterad: 08.05.2021, 23:59)

Augusti 2020

Visa matchfakta
Lördag 22 augusti 2020
Wiltz
2-1
Etzella Ettelbrück

UT Pétange
2-0
UNA Strassen

Swift Hesperange
3-1
Differdange 03

Fola Esch
1-1
Jeunesse d'Esch

 
Söndag 23 augusti 2020
Victoria Rosport
3-1
Rodange

Mondorf-les-Bains
1-1
Hostert

 
Lördag 29 augusti 2020
Racing
1-3
Fola Esch

 
Söndag 30 augusti 2020
Wiltz
5-3
RM Hamm Benfica

F91 Dudelange
3-0
UT Pétange

Rodange
0-0
Mondorf-les-Bains

Hostert
3-0
Etzella Ettelbrück

Jeunesse d'Esch
1-3
Swift Hesperange

Differdange 03
2-3
Victoria Rosport

UNA Strassen
0-4
Progrès Niederkorn

 

September 2020

Visa matchfakta
 

Oktober 2020

Visa matchfakta
 

November 2020

Visa matchfakta
 

December 2020

Visa matchfakta
 

Januari 2021

Visa matchfakta
 

Februari 2021

Visa matchfakta
Onsdag 17 februari 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
RM Hamm Benfica
1-2
F91 Dudelange
Progrès Niederkorn
2-5
Swift Hesperange
 
Fredag 19 februari 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Rodange
1-0
UT Pétange
 
Lördag 20 februari 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
UNA Strassen
2-1
Racing
Wiltz
2-0
Victoria Rosport
Swift Hesperange
2-1
Mondorf-les-Bains
F91 Dudelange
0-0
Jeunesse d'Esch
Fola Esch
3-0
Etzella Ettelbrück
 
Onsdag 24 februari 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
UNA Strassen
2-0
Wiltz
Mondorf-les-Bains
2-2
Victoria Rosport
Etzella Ettelbrück
0-0
Swift Hesperange
Hostert
3-3
Fola Esch
Rodange
0-2
Progrès Niederkorn
Differdange 03
2-2
UT Pétange
Jeunesse d'Esch
1-0
RM Hamm Benfica
Racing
1-2
F91 Dudelange
 
Lördag 27 februari 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Swift Hesperange
2-0
Hostert
 
Söndag 28 februari 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Wiltz
5-0
Mondorf-les-Bains
Victoria Rosport
0-3
Etzella Ettelbrück
Fola Esch
4-1
Rodange
Progrès Niederkorn
1-1
Differdange 03
UT Pétange
1-2
Jeunesse d'Esch
RM Hamm Benfica
0-1
Racing
F91 Dudelange
1-1
UNA Strassen
 
 

Mars 2021

Visa matchfakta
Onsdag 3 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Wiltz
0-2
Swift Hesperange
Fola Esch
2-0
Victoria Rosport
Progrès Niederkorn
1-0
Mondorf-les-Bains
UT Pétange
0-0
Etzella Ettelbrück
RM Hamm Benfica
0-1
Hostert
F91 Dudelange
5-1
Rodange
UNA Strassen
1-1
Differdange 03
Racing
1-0
Jeunesse d'Esch
 
Lördag 6 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
F91 Dudelange
3-3
Wiltz
Jeunesse d'Esch
2-2
Progrès Niederkorn
Rodange
1-2
Swift Hesperange
 
Söndag 7 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
UNA Strassen
1-1
RM Hamm Benfica
Racing
1-0
UT Pétange
Differdange 03
1-4
Fola Esch
Hostert
3-0
Victoria Rosport
Etzella Ettelbrück
0-1
Mondorf-les-Bains
 
Onsdag 10 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Racing
1-0
Wiltz
Jeunesse d'Esch
3-0
UNA Strassen
Differdange 03
1-0
F91 Dudelange
Rodange
1-2
RM Hamm Benfica
Hostert
2-0
UT Pétange
Etzella Ettelbrück
0-1
Progrès Niederkorn
Mondorf-les-Bains
1-2
Fola Esch
Victoria Rosport
0-4
Swift Hesperange
 
Söndag 14 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
RM Hamm Benfica
1-1
Wiltz
UT Pétange
0-3
F91 Dudelange
Progrès Niederkorn
2-1
UNA Strassen
Fola Esch
3-2
Racing
Swift Hesperange
5-1
Jeunesse d'Esch
Victoria Rosport
3-2
Differdange 03
Mondorf-les-Bains
0-0
Rodange
Etzella Ettelbrück
2-2
Hostert
 
Lördag 20 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Jeunesse d'Esch
1-0
Victoria Rosport
F91 Dudelange
1-0
Progrès Niederkorn
Rodange
1-0
Etzella Ettelbrück
Racing
0-2
Swift Hesperange
 
Lördag 27 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Victoria Rosport
1-2
Racing
Progrès Niederkorn
4-1
RM Hamm Benfica
 
Söndag 28 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Etzella Ettelbrück
0-3
Differdange 03
Hostert
3-3
Rodange
 
Onsdag 31 mars 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Progrès Niederkorn
2-0
Racing
Wiltz
1-2
Hostert
 
 

April 2021

Visa matchfakta
Lördag 3 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
UNA Strassen
1-3
Victoria Rosport
RM Hamm Benfica
0-2
Fola Esch
 
Måndag 5 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Wiltz
2-0
Rodange
Differdange 03
0-1
Hostert
Jeunesse d'Esch
1-1
Etzella Ettelbrück
Racing
1-0
Mondorf-les-Bains
UT Pétange
1-0
Progrès Niederkorn
F91 Dudelange
2-3
Swift Hesperange
 
Söndag 11 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Progrès Niederkorn
2-0
Wiltz
Mondorf-les-Bains
1-4
UNA Strassen
Hostert
1-1
Jeunesse d'Esch
Rodange
1-3
Differdange 03
 
Onsdag 14 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Fola Esch
5-0
F91 Dudelange
Swift Hesperange
7-0
UNA Strassen
Mondorf-les-Bains
2-3
Jeunesse d'Esch
 
Lördag 17 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
RM Hamm Benfica
5-0
Victoria Rosport
Racing
0-2
Hostert
Jeunesse d'Esch
2-1
Rodange
 
Söndag 18 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
UNA Strassen
1-1
Etzella Ettelbrück
F91 Dudelange
3-0
Mondorf-les-Bains
UT Pétange
0-1
Swift Hesperange
Progrès Niederkorn
1-1
Fola Esch
 
Onsdag 21 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Swift Hesperange
1-1
Progrès Niederkorn
Victoria Rosport
3-0
UT Pétange
Etzella Ettelbrück
0-3
F91 Dudelange
Hostert
2-4
UNA Strassen
Rodange
0-4
Racing
Differdange 03
1-2
Jeunesse d'Esch
 
Lördag 24 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Wiltz
1-0
Jeunesse d'Esch
 
Söndag 25 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Racing
3-0
Differdange 03
UNA Strassen
1-1
Rodange
F91 Dudelange
1-1
Hostert
UT Pétange
0-1
Mondorf-les-Bains
Progrès Niederkorn
3-2
Victoria Rosport
Fola Esch
2-2
Swift Hesperange
 
Onsdag 28 april 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Swift Hesperange
4-2
Wiltz
Victoria Rosport
1-5
Fola Esch
Mondorf-les-Bains
0-1
Progrès Niederkorn
Etzella Ettelbrück
2-2
UT Pétange
Hostert
0-3
RM Hamm Benfica
Rodange
0-3
F91 Dudelange
Differdange 03
1-1
UNA Strassen
Jeunesse d'Esch
0-1
Racing
 
 

Maj 2021

Visa matchfakta
Söndag 2 maj 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Wiltz
0-1
Racing
UNA Strassen
0-5
Jeunesse d'Esch
F91 Dudelange
3-1
Differdange 03
RM Hamm Benfica
3-2
Rodange
UT Pétange
1-1
Hostert
Progrès Niederkorn
3-1
Etzella Ettelbrück
Fola Esch
2-3
Mondorf-les-Bains
Swift Hesperange
1-0
Victoria Rosport
 
Onsdag 5 maj 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
UT Pétange
5-1
Wiltz
Mondorf-les-Bains
0-0
RM Hamm Benfica
 
Lördag 8 maj 2021
Luxemburg Luxemburg » Division nationale
Victoria Rosport
0-2
Wiltz
Hostert
0-3
Progrès Niederkorn
Racing
2-1
UNA Strassen
Etzella Ettelbrück
3-2
Fola Esch
Jeunesse d'Esch
1-5
F91 Dudelange
 
 

Noteringar spelschemat:
-