ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 4 augusti 2019
Slut: -

26

omgångar

119 / 182

matcher spelade ( 65,38 % )

-

publiksnitt

3,39

målsnitt

Omgång för omgång
Avklarad
Pågående
Kommande
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Aktuella matcher

(28 februari-12 mars 2020)

Lördag 29 februari 2020
Progrès Niederkorn
1-2
Racing

UNA Strassen
1-0
Mondorf-les-Bains

Etzella Ettelbrück
0-1
Fola Esch

UT Pétange
2-2
Victoria Rosport

Hostert
0-3
Differdange 03

 
Söndag 1 mars 2020
Blue Boys Muhlenbach
0-3
Rodange

Jeunesse d'Esch
0-1
F91 Dudelange

 
Onsdag 4 mars 2020
F91 Dudelange
2-3
Progrès Niederkorn

Fola Esch
4-2
Blue Boys Muhlenbach

Rodange
1-0
UT Pétange

Racing
2-1
Hostert

Victoria Rosport
2-1
Jeunesse d'Esch

Mondorf-les-Bains
1-2
Etzella Ettelbrück

Differdange 03
4-1
UNA Strassen

Söndag 8 mars 2020
Hostert
1-5
UNA Strassen

Etzella Ettelbrück
0-3
Differdange 03

Blue Boys Muhlenbach
1-1
Mondorf-les-Bains

Jeunesse d'Esch
2-1
Rodange

Progrès Niederkorn
2-1
Victoria Rosport

Racing
1-0
F91 Dudelange

UT Pétange
0-1
Fola Esch

Tabell

08.03.2020, 21:30

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Fola Esch
2
17
12
3
2
41
- 17
24
39
7
0
1
21
- 7
21
5
3
1
20
- 10
18
2
Progrès Niederkorn
4
17
11
4
2
43
- 17
26
37
6
2
1
21
- 7
20
5
2
1
22
- 10
17
3
Differdange 03
5
17
11
2
4
36
- 25
11
35
4
1
3
15
- 16
13
7
1
1
21
- 9
22
4
Pétange
8
17
10
3
4
34
- 23
11
33
5
3
1
18
- 9
18
5
0
3
16
- 14
15
5
F91 Dudelange
1
17
8
2
7
38
- 24
14
26
4
2
2
22
- 15
14
4
0
5
16
- 9
12
6
Strassen
7
17
7
5
5
30
- 26
4
26
5
1
2
15
- 11
16
2
4
3
15
- 15
10
7
Racing FC Union Luxembourg
6
17
6
7
4
32
- 27
5
25
3
4
2
14
- 15
13
3
3
2
18
- 12
9
8
Jeunesse d'Esch
3
17
5
4
8
24
- 34
-10
19
3
2
4
11
- 16
11
2
2
4
13
- 18
8
9
Victoria Rosport
11
17
5
3
9
23
- 35
-12
18
3
0
5
10
- 21
9
2
3
4
13
- 14
9
10
Etzella Ettelbrück
10
17
5
2
10
22
- 34
-12
17
2
0
7
11
- 22
6
3
2
3
11
- 12
11
11
Hostert
12
17
5
1
11
17
- 37
-20
16
2
1
6
10
- 21
7
3
0
5
7
- 16
9
12
Mondorf-les-Bains
9
17
3
6
8
22
- 28
-6
15
1
2
5
10
- 15
5
2
4
3
12
- 13
10
13
Rodange 91
ny
17
4
3
10
21
- 37
-16
15
2
3
3
10
- 12
9
2
0
7
11
- 25
6
14
Blue Boys Muhlenbach
ny
17
3
3
11
20
- 39
-19
12
2
3
4
11
- 17
9
1
0
7
9
- 22
3

Skytteliga

08.03.2020, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Danel Sinani
F91 Dudelange
14
Moussa Seydi
Fola Esch
13
Emmanuel Françoise
Progrès Niederkorn
11
Yann Mabella
Racing FC Union Luxembourg
11

Publiksnitt

-

-
-
-
-
-
-
-

Spelschema

(Uppdaterad: 08.03.2020, 21:30)

Augusti 2019 Visa matchfakta
Söndag 4 augusti 2019
Hostert
0-1
Mondorf-les-Bains

Rodange
1-2
UNA Strassen

Victoria Rosport
3-0
Etzella Ettelbrück

F91 Dudelange
3-1
Blue Boys Muhl…

Racing
2-3
UT Pétange

Fola Esch
1-2
Differdange 03

 
Måndag 5 augusti 2019
Progrès Niederkorn
4-0
Jeunesse d'Esch

 
Söndag 11 augusti 2019
Hostert
3-5
Progrès Niederkorn

Jeunesse d'Esch
3-2
Racing

Blue Boys Muhlenbach
0-3
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
5-2
Rodange

Differdange 03
1-1
Mondorf-les-Bains

UNA Strassen
2-4
Fola Esch

 
Lördag 17 augusti 2019
F91 Dudelange
1-3
Jeunesse d'Esch

 
Söndag 18 augusti 2019
Fola Esch
3-1
Etzella Ettelbrück

Rodange
1-3
Blue Boys Muhlenbach

Victoria Rosport
1-2
UT Pétange

Racing
1-1
Progrès Niederkorn

Mondorf-les-Bains
0-0
UNA Strassen

Differdange 03
3-1
Hostert

 
Lördag 24 augusti 2019
UT Pétange
4-1
Rodange

 
Söndag 25 augusti 2019
Hostert
0-3
Racing

Jeunesse d'Esch
2-1
Victoria Rosport

Blue Boys Muhlenbach
3-2
Fola Esch

Etzella Ettelbrück
1-3
Mondorf-les-Bains

UNA Strassen
1-3
Differdange 03

 
Måndag 26 augusti 2019
Progrès Niederkorn
2-0
F91 Dudelange

 
Lördag 31 augusti 2019
Victoria Rosport
0-3
Progrès Niederkorn

Rodange
3-3
Jeunesse d'Esch

 

 

September 2019 Visa matchfakta
Söndag 1 september 2019
UNA Strassen
4-1
Hostert

Differdange 03
2-1
Etzella Ettelbrück

Mondorf-les-Bains
3-0
Blue Boys Muhlenbach

Fola Esch
2-0
UT Pétange

F91 Dudelange
3-3
Racing

 
Lördag 14 september 2019
Hostert
1-0
F91 Dudelange

 
Söndag 15 september 2019
Etzella Ettelbrück
3-2
UNA Strassen

Racing
2-2
Victoria Rosport

Jeunesse d'Esch
0-3
Fola Esch

UT Pétange
3-2
Mondorf-les-Bains

Blue Boys Muhlenbach
0-2
Differdange 03

 
Måndag 16 september 2019
Progrès Niederkorn
1-0
Rodange

 
Onsdag 25 september 2019
UT Pétange
2-0
F91 Dudelange

 
Söndag 29 september 2019
Etzella Ettelbrück
0-1
Hostert

UNA Strassen
2-0
Blue Boys Muhlenbach

Differdange 03
2-3
UT Pétange

Mondorf-les-Bains
2-3
Jeunesse d'Esch

Fola Esch
2-0
Progrès Niederkorn

Rodange
1-1
Racing

Victoria Rosport
0-7
F91 Dudelange

 

Oktober 2019 Visa matchfakta
Lördag 5 oktober 2019
Jeunesse d'Esch
1-1
Differdange 03

 
Söndag 6 oktober 2019
Hostert
2-0
Victoria Rosport

F91 Dudelange
4-0
Rodange

Racing
2-2
Fola Esch

Progrès Niederkorn
2-2
Mondorf-les-Bains

UT Pétange
2-2
UNA Strassen

Blue Boys Muhlenbach
1-1
Etzella Ettelbrück

 
Lördag 19 oktober 2019
Differdange 03
1-5
Progrès Niederkorn

 
Söndag 20 oktober 2019
Mondorf-les-Bains
0-4
Racing

Fola Esch
2-1
F91 Dudelange

Etzella Ettelbrück
1-2
UT Pétange

 
Lördag 26 oktober 2019
Progrès Niedercorn
0-0
Strassen

 
Söndag 27 oktober 2019
Hostert
2-3
Rodange

Victoria Rosport
0-4
Fola Esch

F91 Dudelange
3-1
Mondorf-les-Bains

Racing
3-2
Differdange 03

Jeunesse d'Esch
1-1
Etzella Ettelbrück

UT Pétange
2-0
Blue Boys Muhlenbach

 

 

November 2019 Visa matchfakta
Söndag 3 november 2019
Fola Esch
5-0
Rodange

Mondorf-les-Bains
1-2
Victoria Rosport

UT Pétange
2-0
Hostert

Blue Boys Muhlenbach
4-2
Jeunesse d'Esch

Etzella Ettelbrück
0-4
Progrès Niederkorn

UNA Strassen
2-1
Racing

Differdange 03
0-3
F91 Dudelange

Tisdag 19 november 2019
Rodange
1-0
Victoria Rosport

 
Onsdag 20 november 2019
UNA Strassen
1-0
Jeunesse d'Esch

 
Lördag 23 november 2019
Progrès Niederkorn
5-2
Blue Boys Muhlenbach

 
Söndag 24 november 2019
Hostert
1-1
Fola Esch

Rodange
1-1
Mondorf-les-Bains

Victoria Rosport
2-3
Differdange 03

F91 Dudelange
2-2
UNA Strassen

Racing
0-3
Etzella Ettelbrück

Jeunesse d'Esch
1-4
UT Pétange

 
Lördag 30 november 2019
Jeunesse d'Esch
1-2
Hostert

 

 

December 2019 Visa matchfakta
Söndag 1 december 2019
UNA Strassen
2-2
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
1-4
F91 Dudelange

Differdange 03
2-1
Rodange

 
Måndag 2 december 2019
Blue Boys Muhlenbach
Inst
Racing

 
Söndag 8 december 2019
Blue Boys Muhlenbach
0-1
Hostert

 
Onsdag 11 december 2019
UT Pétange
1-1
Progrès Niederkorn

Mondorf-les-Bains
2-2
Fola Esch

 

 

Februari 2020 Visa matchfakta
Söndag 16 februari 2020
Blue Boys Muhlenbach
2-2
Racing

 
Lördag 22 februari 2020
Progrès Niederkorn
4-0
Hostert

 
Söndag 23 februari 2020
F91 Dudelange
-
UT Pétange

Mondorf-les-Bains
-
Differdange 03

Racing
-
Jeunesse d'Esch

Victoria Rosport
-
Blue Boys Muhlenbach

Rodange
-
Etzella Ettelbrück

Fola Esch
-
UNA Strassen

Progrès Niederkorn
-
Hostert

 

Mars 2020 Visa matchfakta
Söndag 1 mars 2020
Blue Boys Muhlenbach
0-3
Rodange

Jeunesse d'Esch
0-1
F91 Dudelange

 
Onsdag 4 mars 2020
F91 Dudelange
2-3
Progrès Niederkorn

Fola Esch
4-2
Blue Boys Muhlenbach

Rodange
1-0
UT Pétange

Racing
2-1
Hostert

Victoria Rosport
2-1
Jeunesse d'Esch

Mondorf-les-Bains
1-2
Etzella Ettelbrück

Differdange 03
4-1
UNA Strassen

Söndag 8 mars 2020
Hostert
1-5
UNA Strassen

Etzella Ettelbrück
0-3
Differdange 03

Blue Boys Muhlenbach
1-1
Mondorf-les-Bains

Jeunesse d'Esch
2-1
Rodange

Progrès Niederkorn
2-1
Victoria Rosport

Racing
1-0
F91 Dudelange

UT Pétange
0-1
Fola Esch