ecst.se fotboll

 

2020-21

Start: 8 augusti 2020
Slut: 29 maj 2021

5+5

omgångar

69/180

spelade matcher

81

lag

Final

Visa matchfakta

Semifinaler

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Åttondelsfinaler

Visa matchfakta
Tisdag 20 oktober 2020
Zenit Sankt-Petersburg
1-2
Club Brugge
Dynamo Kyiv
0-2
Juventus
Chelsea
0-0
Sevilla
Stade rennais
1-1
FK Krasnodar
Lazio
3-1
Borussia Dortmund
Barcelona
5-1
Ferencvaros
Paris Saint-Germain
1-2
Manchester United
RB Leipzig
2-0
İstanbul Başakşehir
Onsdag 21 oktober 2020
Salzburg
2-2
Lokomotiv Moskva
Real Madrid
2-3
Shakhtar Donetsk
Bayern München
4-0
Atlético Madrid
Internazionale
2-2
Borussia Mönchengladbach
Manchester City
3-1
Porto
Olympiakos Piraeus
1-0
Olympique Marseille
Ajax
0-1
Liverpool
Midtjylland
0-4
Atalanta
Tisdag 27 oktober 2020
Lokomotiv Moskva
18:55
Bayern München
Shakhtar Donetsk
18:55
Internazionale
Atlético Madrid
21:00
Salzburg
Borussia Mönchengladbach
21:00
Real Madrid
Porto
21:00
Olympiakos
Olympique Marseille
21:00
Manchester City
Liverpool
21:00
Midtjylland
Atalanta
21:00
Ajax
Onsdag 28 oktober 2020
FK Krasnodar
18:55
Chelsea
İstanbul Başakşehir
18:55
Paris Saint-Germain
Sevilla
21:00
Stade rennais
Borussia Dortmund
21:00
Zenit Sankt-Petersburg
Club Brugge
21:00
Lazio
Juventus
21:00
Barcelona
Ferencváros
21:00
Dynamo Kyiv
Manchester United
21:00
RB Leipzig

Gruppspel 21.10.2020, 23:00

Visa matchfakta
Grupp A
1
Bayern München
1
1
0
0
4
- 0
4
3
2
Lokomotiv Moskva
1
0
1
0
2
- 2
0
1
3
Salzburg
1
0
1
0
2
- 2
0
1
4
Atlético Madrid
1
0
0
1
0
- 4
-4
0
Grupp B
1
Shakhtar Donetsk
1
1
0
0
3
- 2
1
3
2
Borussia Mönchengladbach
1
0
1
0
2
- 2
0
1
3
Internazionale
1
0
1
0
2
- 2
0
1
4
Real Madrid
1
0
0
1
2
- 3
-1
0
Grupp C
1
Manchester City
1
1
0
0
3
- 1
2
3
2
Olympiakos
1
1
0
0
1
- 0
1
3
3
Olympique Marseille
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
4
Porto
1
0
0
1
1
- 3
-2
0
Grupp D
1
Atalanta
1
1
0
0
4
- 0
4
3
2
Liverpool
1
1
0
0
1
- 0
1
3
3
Ajax
1
0
0
1
0
- 1
-1
0
4
Midtjylland
1
0
0
1
0
- 4
-4
0
Grupp E
1
FK Krasnodar
1
0
1
0
1
- 1
0
1
2
Stade rennais
1
0
1
0
1
- 1
0
1
3
Chelsea
1
0
1
0
0
- 0
0
1
4
Sevilla
1
0
1
0
0
- 0
0
1
Grupp F
1
Lazio
1
1
0
0
3
- 1
2
3
2
Club Brugge
1
1
0
0
2
- 1
1
3
3
Zenit Sankt-Petersburg
1
0
0
1
1
- 2
-1
0
4
Borussia Dortmund
1
0
0
1
1
- 3
-2
0
Grupp G
1
Barcelona
1
1
0
0
5
- 1
4
3
2
Juventus
1
1
0
0
2
- 0
2
3
3
Dynamo Kyiv
1
0
0
1
0
- 2
-2
0
4
Ferencváros
1
0
0
1
1
- 5
-4
0
Grupp H
1
RB Leipzig
1
1
0
0
2
- 0
2
3
2
Manchester United
1
1
0
0
2
- 1
1
3
3
Paris Saint-Germain
1
0
0
1
1
- 2
-1
0
4
İstanbul Başakşehir
1
0
0
1
0
- 2
-2
0

 

Fjärde kvalomgången 30.09.2020, 22:58

Visa matchfakta
Match 2:2
Tisdag 29 september 2020
Omonia
0-0
Olympiakos

Olympiakos vidare med sammanlagt 2-0.

Ferencváros
0-0
Molde

Ferencváros vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Dynamo Kyiv
3-0
Gent

Dynamo Kyiv vidare med sammanlagt 5-1.

Onsdag 30 september 2020
Midtjylland
4-1
Slavia Praha

Midtjylland vidare med sammanlagt 4-1.

Salzburg
3-1
Maccabi Tel Aviv

Salzburg vidare med sammanlagt 5-2.

PAOK
1-2
FK Krasnodar

FK Krasnodar vidare med sammanlagt 4-2.

Match 1:2
Tisdag 22 september 2020
Slavia Praha
0-0
Midtjylland
Maccabi Tel Aviv
1-2
Salzburg
FK Krasnodar
2-1
PAOK
Onsdag 23 september 2020
Olympiakos
2-0
Omonia
Molde
3-3
Ferencváros
Gent
1-2
Dynamo Kyiv

Tredje kvalomgången 16.09.2020, 22:48

Visa matchfakta
Tisdag 15 september 2020
Dynamo Kyiv
2-0
AZ
PAOK
2-0
Benfica
Gent
2-1
Rapid Wien
Onsdag 16 september 2020
Omonia Nicosia
*1-1 f
Crvena Zvezda

Omonia Nicosia vidare efter 4-2 på straffar.

Ferencvaros
2-1
Dinamo Zagreb
Qarabag
0-0* f
Molde

Molde vidare efter 6-5 på straffar.

Maccabi Tel Aviv
1-0
Dinamo Brest
Midtjylland
3-0
Young Boys

Andra kvalomgången 26.08.2020, 22:56

Visa matchfakta
Tisdag 25 augusti 2020
Tirana
0-1
Crvena Zvezda

PAOK
3-1
Beşiktaş

Onsdag 26 augusti 2020
AZ
3-1 f
Viktoria Plžen

Sūduva
0-3
Maccabi Tel Aviv

Celje
1-2
Molde

Qarabag
2-1
Sheriff

Lokomotiva Zagreb
0-1
Rapid Wien

Ludogorets
0-1
Midtjylland

CFR Cluj
2-2* f
Dinamo Zagreb

Information Dinamo Zagreb vidare efter 6-5 på straffar.

Legia Warszawa
0-2 f
Omonia

Dinamo Brest
2-1
FK Sarajevo

Young Boys
3-1

Celtic
1-2
Ferencvaros

Första kvalomgången 21.08.2020, 23:59

Visa matchfakta
Söndag 18 augusti 2019
Qarabag
4-0
Sileks

Legia Warszawa
1-0
Linfield

Dinamo Brest
6-3
Astana

Celtic
6-0
KR

Crvena Zvezda
5-0
Europa

Måndag 19 augusti 2019
Ararat-Armenia
0-1 f
Omonia Nicosia

Molde
5-0
KuPS

Flora
1-1* f
Sūduva

Maccabi Tel Aviv
2-0
Riga

Dinamo Tbilisi
0-2
Tirana

Celje
3-0
Dundalk

Ferencvaros
2-0
Djurgården

Sheriff
2-0
Fola Esch

Connah's Quay
0-2
Sarajevo

Budućnost
1-3
Ludogorets

Floriana
0-2
CFR Cluj

Onsdag 21 augusti 2019
3-0
Slovan Bratislava

Information KÍ tilldömdes seger med 3-0.

Förkval 11.08.2020, 23:59

Visa matchfakta
Förkval, final
Söndag 11 augusti 2019
Drita
0-3
Linfield

Information Linfield tilldelades seger med 3-0.

Förkval, semifinaler
Torsdag 8 augusti 2019
Tre Fiori
0-2
Linfield

Drita
2-1
Inter Club d'Escaldes

 

Skytteliga

Namn
Klubb
Mål
Kingsley Coman
Bayern München
2
Romelu Lukaku
Internazionale
2
Álvaro Morata
Juventus
2
José Angeliño
RB Leipzig
2
Not:
-