ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

Coupe de France

Omgångar

14

Spelade matcher

- av 200

Antal lag

00

Första omgången

matcher

Andra omgången

matcher

Tredje omgången

matcher

Fjärde omgången

matcher

Femte omgången

matcher

Sjätte omgången

matcher

Spelad Sjunde omgången

88 matcher

matcher

21 november 2020-14 februari 2021

Spelad Åttonde omgången

44 matcher

matcher

20 december 2020-17 februari 2021

Spelad Nionde omgången

32 matcher

matcher

30 januari-25 februari 2021

Spelad Tionde omgången

16 matcher

matcher

5-8 mars 2021

Spelad

8 matcher

matcher

Pågår Kvartsfinaler

4 matcher

matcher

20-21 april 2021

Semifinaler

2 matcher

matcher

Final

1 match

matcher

Final

Semifinaler

Kvartsfinaler

21.04.2021, 23:09

Tisdag 20 april 2021
Rumilly Vallières
2-0
Toulouse
Canet Roussillon
1-2
Montpellier
Onsdag 21 april 2021
Paris Saint-Germain
5-0
Angers
Olympique lyonnais
0-2
Monaco

08.04.2021, 21:57

Tionde omgången

Uppdaterad: 08.03.2021, 23:01

Fredag 5 mars 2021
Beauvais
0-2
Boulogne
Aubagne
0-2
Toulouse
Lördag 6 mars 2021
Red Star
3-2
Lens
Rumilly Vallières
*1-1 f
Annecy
Saint-Louis Neuweg
0-2
Sedan
Olympique d'Alès
1-2
Montpellier
Valenciennes
0-4
Metz
Le Puy Foot
1-0
Lorient
Saumur
*3-3 f
Montagnarde
Olympique Lyonnais
3-1
Sochaux
Stade brestois 29
0-3
Paris Saint-Germain
Söndag 7 mars 2021
Gazélec Ajaccio
1-3
Lille
Angers SCO
5-0
Club Franciscain
Romorantin
1-3
Châteaubriant
Canet Roussillon
2-1
Olympique Marseille
Måndag 8 mars 2021
Nice
0-2
Monaco

Nionde omgången

Uppdaterad: 21.02.2021, 23:59

Åttonde omgången

Uppdaterad: 17.02.2021, 23:04

Söndag 20 december 2020
Saint-Pierroise
1-1* f
Mtsapéré
Sinnamary
2-0
Phare du Canal
Tisdag 19 januari 2021
Le Havre
0-1
Paris FC
Valenciennes
2-0
Chambly
Dunkerque
1-1* f
Amiens

Amiens vidare efter 3-2 på straffar.

Pau
0-0* f
Rodez

Rodez vidare efter 8-7 på straffar.

Châteauroux
0-2
Ajaccio
Auxerre
1-0
Troyes
Onsdag 20 januari 2021
Clermont
1-1* f
Grenoble Foot 38

Grenoble Foot 38 vidare efter 4-2 på straffar.

Toulouse
1-0
Chamois niortais
NancyLorraine
0-1
Sochaux
EA Guingamp
1-3
Caen
Lördag 13 februari 2021
Vénissieux
0-1
Annecy
Orléans
1-1* f
Romorantin

Romorantin vidare efter straffar.

Lambresienne
Inst
Boulogne
Quevilly-Rouen
1-0
Rouen
Söndag 14 februari 2021
Saint-Omer
0-1
Gazélec Ajaccio
Feurs
0-0* f
Le Puy Foot

Le Puy Foot vidare efter straffar.

Rumilly Vallières
5-1
Saint-Priest
Montagnarde
1-0
Dinan Léhon
Saint-Colomban Locminé
0-1
Guichen
Saint-Meziery
0-5
Sedan
Amnéville
0-0* f
Prix-lès-Mézières

Prix-lès-Mézières vidare efter straffar.

OS Aire-Sur-La-Lys
*0-0 f
Amiens AC

OS Aire-Sur-La-Lys vidare efter straffar.

Loon-Plage
*1-1 f
Arras

Loon-Plage vidare efter straffar.

Steenvoorde
2-4
Beauvais
Fabrègues
4-1
Castelnau Le Crès
Mérignac-Arlac
1-4
Stade Poitevin
Saint-Brice
2-0
Drancy JA
Racing Besançon
0-1
Mâcon
Louhans-Cuiseaux
0-1
Fleury 91
Gonfreville
0-2
Châteaubriant
Chamalières
*1-1 f
Andrézieux

Chamalières vidare efter straffar.

Soleil Bischheim
0-1
Schiltigheim
Haguenau
2-2* f
Saint-Louis Neuweg

Saint-Louis Neuweg vidare efter straffar.

Athlético Marseille
0-0* f
Aubagne

Aubagne vidare efter straffar.

Lège-Cap-Ferret
1-0
Aviron Bayonnais
St Liguaire Niort
0-2
Olympique d'Alès
St Clément Montferrier
0-2
Canet Roussillon
Tisdag 16 februari 2021
Saint-Malo
0-2
Stade Briochin
Créteil
5-0
Red Star
Sablé
1-2
Saumur
Les Herbiers
3-0
Laval
Onsdag 17 februari 2021
Sablé
1-4
Saumur

Sjunde omgången

Uppdaterad: 14.02.2021, 17:18

Lördag 21 november 2020
Pamandzi
0-2
FC Mtsapéré
JS Saint-Pierroise
*2-2 f
US Sainte-Marienne

JS Saint-Pierroise vidare efter 3-2 på straffar.

Söndag 22 november 2020
Phare du Canal
1-0
Unité Sainte-Rosienne
Söndag 29 november 2020
ASU Grand Santi
0-2
US Sinnamary
Fredag 5 februari 2021
Quevilly-Rouen
3-2
Avranches
Lördag 6 februari 2021
Stade Briochin
3-0
Vannes
Orléans
*2-2 f
Bourges 18

Orléans vidare efter straffar.

Andrézieux
4-0
Villefranche
Sedan
2-1
Épinal
Créteil
4-2
St Maur Lusitanos
Seyssinet-Pariset
0-4
Annecy
Olympique Marcquois
2-3
Boulogne
Söndag 7 februari 2021
Nord Vignoble
1-2
Feurs
Thonon Évian
2-3
Vénissieux
Jura Sud Foot
1-1* f
Racing Besançon

Racing Besançon vidare efter straffar.

OS Aire-Sur-La-Lys
*1-1 f
Chantilly

OS Aire-Sur-La-Lys vidare efter straffar.

Mérignac-Arlac
1-0
Aixoise
Le Puy Foot
4-2
Aurillac Arpajon
Limonest
0-0* f
Rumilly Vallières

Rumilly Vallières vidare efter straffar.

Rhone-Vallee
0-2
Saint-Priest
Ribeauvillé
0-3
Soleil Bischheim
Hombourg-Haut
1-1* f
Saint-Louis Neuweg

Saint-Louis Neuweg vidare efter straffar.

Saint-Meziery
*0-0 f
Reims Sainte-Anne

Saint-Meziery vidare efter straffar.

Portugais Saint-Francois
0-3
Amnéville
Prix-lès-Mézières
2-1
Thaon
Saint-Malo
4-2
Stade Plabennec
Liffré
1-4
Montagnarde
Saint-Pierre Milizac
1-1* f
Dinan Léhon

Dinan Léhon vidare efter straffar.

Saint-Colomban Locminé
5-2
Saint-Renan
Plouzané
1-2
Guichen
Romorantin
1-0
Tours
Saumur
*0-0 f
Vendée Fontenay
Saumur
Changé
0-1
Les Herbiers
Rouen
3-0
Vire
Gonfreville
4-0
Falaise
AG Caennaise
0-1
Châteaubriant
Drancy JA
2-0
Sénart-Moissy
Mâcon
2-1
Union Cosnoise
Pontarlier
0-3
Fleury 91
Libourne
2-2* f
Lège-Cap-Ferret

Lège-Cap-Ferret vidare efter straffar.

St Clément Montferrier
2-1
Marssac SRDT
Colomiers
1-1* f
Canet Roussillon

Canet Roussillon vidare efter straffar.

Lesquin
0-4
Amiens AC
Loon-Plage
1-0
Entente Itancourt-Neu.
Arras
2-1
Olympique St Quentin
Lambresienne
4-0
US Laon
Bailleulois
1-2
Steenvoorde
Longueau
1-3
Beauvais
Saint-Maurice Loos
0-0* f
Saint-Omer

Saint-Omer vidare efter straffar.

Vitry
0-4
Saint-Brice
Chamalières
*0-0 f
Moulins Yzeure Foot

Chamalières vidare efter straffar.

Obermodern
0-0* f
Schiltigheim

Schiltigheim vidare efter straffar.

Strasbourg Koenigshoffen
1-2
Haguenau
Saint-Zacharie
*0-0 f
Athlético Marseille

Saint-Zacharie vidare efter straffar.

Maximoise
1-3
Aubagne
Belfort
1-3
Louhans-Cuiseaux
Saint-Laurent Billère
0-1
Aviron Bayonnais
St Liguaire Niort
*0-0 f
Trélissac

St Liguaire Niort vidare efter straffar.

Panazol
0-3
Olympique d'Alès
Fabrègues
1-0
Onet-le-Château
Castelnau Le Crès
2-0
Montauban TG
Gazélec Ajaccio
*2-2 f
Furiani-Agliani

Gazélec Ajaccio vidare efter straffar.

Anglet Genets
0-1
Stade Poitevin
Lördag 13 februari 2021
St-Philbert Gd Lieu
1-3
Laval
Red Star
1-0
Bobigny
Söndag 14 februari 2021
Élan de Gorges
0-0* f
Sablé

Sablé vidare efter straffar.

Sjätte omgången

Femte omgången

Fjärde omgången

Tredje omgången

Andra omgången

Första omgången

Skytteliga

-