ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: -
Slut: -

-

lag

-

omgångar

194/195

matcher spelade

Första omgången

13 augusti 2019

Andra omgången

27 augusti 2019

Tredje omgången

15 september 2019

Fjärde omgången

29 september 2019

Femte omgången

13 oktober 2019

Sjätte omgången

27 oktober 2019

Sjunde omgången

88 matcher

6-24 november 2019

Åttonde omgången

44 matcher

7-8 december 2019

Nionde omgången

32 matcher

3-6 januari 2020

Tionde omgången

16 matcher

16-20 januari 2020

Elfte omgången

8 matcher

28-30 januari 2020

Kvartsfinaler

4 matcher

11-13 februari 2020

Semifinaler

2 matcher

4-5 mars 2020

Final

1 match

25 april 2020

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

05.03.2020, 22:54

Onsdag 4 mars 2020

Olympique lyonnais
1-5
Paris Saint-Germain

Torsdag 5 mars 2020

Saint-Étienne
2-1
Stade rennais

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

13.02.2020, 23:07

Tisdag 11 februari 2020

Belfort
0-3
Stade rennais

Onsdag 12 februari 2020

Dijon
1-6
Paris Saint-Germain

Olympique lyonnais
1-0
Olympique Marseiile

Torsdag 13 februari 2020

Épinal
1-2
Saint-Etienne

 

 

Visa matchfakta

Elfte omgången

30.01.2020, 23:59

Tisdag 28 januari 2020

Belfort
*0-0 f
Montpellier

Information Belfort vidare efter 5-4 på straffar.

Angers
4-5 f
Stade rennais

Limonest
1-2 f
Dijon

Monaco
0-1
Saint-Etienne

Onsdag 29 januari 2020

Épinal
2-1
Lille

Pau
0-2
Paris Saint-Germain

Olympique Marseille
3-1
Strasbourg

Torsdag 30 januari 2020

Nice
1-2
Olympique lyonnais

 

Visa matchfakta

Tionde omgången

20.01.2020, 22:50

Torsdag 16 januari 2020

Pau
3-2 f
Girondins Bordeaux

Fredag 17 januari 2020
Granville
0-3
Olympique Marseille

Lördag 18 januari 2020
Prix-lès-Mézières
0-1
Limonest

Épinal
1-0 f
Saint-Pierroise

Nice
2-1
Red Star

Belfort
3-1
Nancy

Gonfreville
0-2
Lille

Paris FC
2-3
Saint-Etienne

Angoulême
1-5
Strasbourg

Nantes
3-4
Olympique lyonnais

Söndag 19 januari 2020
Athlético Marseille
0-2
Stade rennais

Dijon
5-0
Nîmes Olympique

Rouen
1-4
Angers

Montpellier
5-0
Caen

Lorient
0-1
Paris Saint-Germain

Måndag 20 januari 2020
St-Pryvé St-Hilaire
1-3
Monaco

 

Visa matchfakta

Nionde omgången

06.01.2020, 23:06

Fredag 3 januari 2020

Girondins Bordeaux
2-0
Le Mans

Lördag 4 januari 2020

Fabrègues
0-2
Paris FC

Aviron Bayonnais
0-2
Nantes

Chamois niortais
1-2
Saint-Pierroise

Versailles
1-2
Granville

Guichen
1-2
Caen

Monaco
2-1
Stade Reims

Tours
2-2* f
Nîmes Olympique

Information Nîmes Olympique vidare efter 4-2 på straffar.

Le Portel
1-4
Strasbourg

Stade Briochin
1-1* f
Gonfreville

Information Gonfreville vidare efter 4-3 på straffar.

Athlético Marseille
2-1
Rodez

Belfort
3-0
Montceau

St-Pryvé St-Hilaire
1-0
Toulouse

Sablé
2-2* f
Pau

Information Pau vidare efter 4-2 på straffar.

Angoulême
3-1
Challans

Stade rennais
*0-0 f
Amiens

Information Stade rennais vidare efter 5-4 på straffar.

Red Star
2-1
Chambly

Bourg-en-Bresse
0-7
Olympique lyonnais

Söndag 5 januari 2020

Bastia-Borgo
0-3
Saint-Etienne

Reims Sainte-Anne
0-1
Montpellier

Trélissac
1-1* f
Olympique Marseille

Information Olympique Marseille vidare efter 4-2 på straffar.

Raon l'Etape
2-3
Lille

Lorient
2-1 f
Stade brestois 29

Nice
2-0
Fréjus St-Raphaël

Limonest
*1-1 f
Le Puy Foot

Information Limonest vidare efter 3-1 på straffar.

Grande-Synthe
0-1
Nancy

Hombourg-Haut
0-3
Prix-lès-Mézières

Entente SSG
0-1
Épinal

Valenciennes
1-2
Dijon

Dieppe
1-3
Angers

Linas-Montlhery
0-6
Paris Saint-Germain

Måndag 6 januari 2020

Rouen
3-0
Metz

 

Visa matchfakta

Åttonde omgången

08.12.2019, 18:20

Lördag 7 december 2019
Vandœuvre
2-3 f
Red Star

Côte Chaude
0-1
Le Puy Foot

4 Rivières 70
0-2
Bourg-en-Bresse

Prix-lès-Mézières
3-1
Quevilly Rouen

Annecy
1-2
Chambly

Stade Pontivy
0-1
Lorient

C' Chartres
0-1
Caen

Hombourg-Haut
2-1
Auxerre

Cournon
0-2
Chamois niortais

Tours
2-1 f
Club Franciscain

St-Pryvé St-Hilaire
6-0
Saint-Georges

Guichen
2-1
Le Rheu

Raon l'Etape
6-2
Boulay

Mulhouse
2-3
Épinal

Chilly
0-1 f
Fabrègues

Stade Poitevin
1-3
Rodez

Olympique St Quentin
1-3
Grande-Synthe

Jeunesse Evolution
0-2
Belfort

Montceau
3-0
Racing Besançon

Limonest
2-1 f
Villefranche

Grasse
1-2
Athlético Marseille

Angoulême
5-1
Saint-Flour

Bergerac
0-0* f
Trélissac

Information Trélissac vidare efter straffar.

Aviron Bayonnais
4-1
Vendée Fontenay

Challans
*1-1 f
Colomiers

Information Challans vidare efter straffar.

Sablé
2-0
Concarneau

Châteaubriant
0-0* 1
Stade Briochin

Information Stade Briochin vidare efter straffar.

Stade Plabennec
0-2
Granville

Rouen
1-0
Orléans

Gonfreville
4-2 f
Créteil

Croix Football IC
0-1
Entente SSG

Fréjus St-Raphaël
*1-1 f
Olympique d'Alès

Information Fréjus St-Raphaël vidare efter straffar.

Marssac SRDT
1-4
Pau

Söndag 8 december 2019
Linas-Montlhery
3-1
Évreux

Nanterre
1-2
Bastia-Borgo

Senlis
0-1
Le Portel

Reims Sainte-Anne
1-0
Dunkerque

Dieppe
2-1
Lens

Olympique de Valence
0-1 f
Paris FC

Vire
0-3
Versailles

Vauban Strasbourg
1-3
Nancy

Les Herbiers
1-2 f
Le Mans

Tourcoing
1-2
Valenciennes

Saint-Pierroise
*1-1
Thaon

Information Saint-Pierroise vidare efter straffar.

 

Visa matchfakta

Sjunde omgången

24.11.2019, 20:51

Onsdag 6 november 2019
Moulien
0-2
Jeunesse Evolution

Golden Star
0-1
Club Franciscain

Fredag 8 november 2019
Saint-Georges
2-1
CSC Cayenne

Fredag 15 november 2019
Le Havre
1-3
Dunkerque

Bourg-en-Bresse
1-0
Troyes

Bourgoin-Jallieu
Inst
Villefranche

Lördag 16 november 2019
Nœux-les-Mines
0-2
Bastia-Borgo

Auch
0-5
Rodez

Saint-Flour
3-1
Ajaccio

Fabrègues
3-1 f
Agde

Belfort
1-0
Gazélec Ajaccio

Amnéville
0-2
Paris FC

Betton
0-6
Concarneau

Gennevilliers
0-2
Le Mans

La Charité
0-4
Auxerre

Bergerac
1-0
Clermont

Ardziv
0-1
Le Puy Foot

Épinal
2-0
Sochaux

Châteauroux
1-1* f
Chamois niortais

Information Chamois niortais idare efter 7-6 på straffar.

Jura Sud Foot
0-1
Saint-Pierroise

Theix
2-3
Red Star

Vauban Strasbourg
3-1
Hienghène Sport

Lens
3-1 f
Boulogne

Fréjus St-Raphaël
2-1
Grenoble Foot 38

Sarre Union
0-2
Créteil

Tours
2-0
Chauray

Lorient
3-0
Guingamp

Gonfreville
1-0
Le Touquet

Cambrai
0-1
Quevilly Rouen

Trélissac
2-0
Stade Montois

Alberes Argelès
0-1
Pau

Grasse
2-0
Marseille Endoume

Montceau
4-2 f
Geispolsheim

FC Lyon
0-1
Athlético Marseille

Lons
1-2
Annecy

Moulins-Yzeure Foot
1-2
St-Pryvé St-Hilaire

Châteaubriant
4-0
TA Rennes

Montagnarde
1-2 f
Stade Briochin

Granville
2-0
AG Caennaise

La Flèche RC
2-3
Linas-Montlhery

Mûrs-Erigné
0-6
Caen

Montlouis
Inst
Vire

Challans
3-0
Le Poiré sur Vie

La Baule-Le Pouliguen
0-1
Angoulême

Marssac SRDT
2-1
Saint-Médard-en-Jalles

Olympique d'Alès
1-0
Lattes

Villemomble Sports
1-5
Orléans

Bourges Foot
1-1* f
Sablé

Information Sablé vidare efter 5-3 på straffar.

Sireuil
1-7
Les Herbiers

Beauvais
1-4
Chambly

Söndag 17 november 2019
Évreux
2-0
Mtsapere

Gravelines
2-3 f
Rouen

Olympique Lumbrois
3-3* f
Grande-Synthe

Information Grande-Synthe vidare efter 4-2 på straffar.

Saint-Omer
0-1
Dieppe

Tourcoing
5-0
Grand Calais Pascal

Pont Saintte-Maxence
1-2
Senlis

Olympique Adamois
2-3 f
Olympique St Quentin

Prix-lès-Mézières
2-0
Wasquehal

Saint-Maximin
0-2
Valenciennes

Mozac
2-3
Cournon

Union Saint-Jean
0-1
Aviron Bayonnais

Saint-Galmier-Chambaeuf
0-0* f
Côte Chaude

Information Côte Chaude vidare efter 3-2 på straffar.

Nancy
2-1
Belfort Sud

Vandœuvre
2-0
Lunéville

Sundhoffen
0-3
Mulhouse

Chilly
1-0
Hauts Lyonnais

Annecy-le-Vieux
0-4
Limonest

4 Rivières 70
3-1
Chassieu Décines

Hombourg-Haut
1-0
Forbach

Boulay
2-1
Meaux Academy

Reims Sainte-Anne
*0-0 f
MJEP Cormontreuil

Information Reims Sainte-Anne vidare efter 5-4 på straffar.

CEP Lorient
1-3
Stade Plabennec

Guichen
0-1
Saint-Pierre Milizac

Le Rheu
4-3 f
Paimpol

Ancienne Château-Gontier
0-1
C' Chartres

Nanterre
2-0
Laval

St Liguaire Niort
1-3
Vendée Fontenay

Stade Poitevin
5-0
Nueillaubiers

Verton
0-3
Le Portel

Vénus
1-4
Racing Besançon

Olympique Marcquois
0-1
Croix Football IC

Erstein
0-2
Thaon

Oberschaeffolsheim
1-3
Raon l'Etape

Sainte-Marienne
2-3
Versailles

Tisdag 19 november 2019
Rodéo
0-1
Colomiers

Bourgoin-Jallieu
0-2
Villefranche

Lördag 23 november 2019
Sainte Genevière
0-1
Entente SSG

Dinan Léhon
0-1
Stade Pontivy

Montlouis
02-jan
Vire

Söndag 24 november 2019
Olympique de Valence
3-1
Thonon Évian

 

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

Skytteliga

-