ecst.se fotboll

2020

Start: 25 januari 2020
Slut: -

60/75

spelade matcher

24

lag

5

omgångar

Final

Visa matchfakta

Semifinaler

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Andra omgången

Visa matchfakta
12 lag från första omgångens gruppspel samt fyra lag från Kakkosen Cup (turnering för lag i tredjedivisionen eller lägre).

Första omgången 29.02.2020, 23:25

Visa matchfakta
I gruppspelet deltar 12 lag från Veikkausliiga (1) och 12 lag från Ykkönen (2). Lagen i Veikkausliiga delas in i två grupper om sex lag och de fyra bästa i varje grupp går vidare till andra omgången. Lagen i Ykkönen delas upp i två grupper och de två bästa går vidare till andra omgången.
Grupp A
1
HJK
5
4
1
0
10
- 3
7
13
2
Inter Turku
5
3
1
1
6
- 2
4
10
3
Honka
5
1
3
1
4
- 4
0
6
4
TPS
5
1
2
2
2
- 5
-3
5
5
HIFK
5
0
3
2
5
- 7
-2
3
6
IFK Mariehamn
5
0
2
3
5
- 11
-6
2
Grupp B
1
Ilves
5
3
2
0
10
- 4
6
11
2
KuPS
5
3
2
0
8
- 2
6
11
3
Haka
5
3
2
0
7
- 3
4
11
4
Lahti
5
2
0
3
6
- 7
-1
6
5
SJK
5
0
1
4
4
- 11
-7
1
6
RoPS
5
0
1
4
3
- 11
-8
1
Grupp C
1
KTP
5
4
1
0
9
- 3
6
13
2
MP
5
3
0
2
11
- 8
3
9
3
EIF
5
2
1
2
7
- 8
-1
7
4
Gnistan
5
1
2
2
8
- 8
0
5
5
MuSa
5
1
2
2
6
- 9
-3
5
6
MYPA
5
1
0
4
7
- 12
-5
3
Grupp D
1
Oulu
5
3
2
0
13
- 6
7
11
2
KPV
5
2
2
1
10
- 3
7
8
3
VPS
5
2
1
2
7
- 7
0
7
4
Kajaani
5
2
1
2
5
- 7
-2
7
5
Jaro
5
1
1
3
7
- 9
-2
4
6
SJK Akatemia
5
1
1
3
3
- 13
-10
4

Lördag 25 januari 2020

HJK
3-0
TPS

Lahti
1-2
Ilves

RoPS
1-1
SJK

EIF
0-4
Gnistan

Haka
1-1
KuPS

MP
5-1
MYPA

KPV
1-1
Oulu

Inter Turku
3-0
IFK Mariehamn

Jaro
1-2
Kajaani

VPS
0-1
SJK Akatemia

Söndag 26 januari 2020
Honka
1-1
HIFK

MuSa
1-2
KTP

Fredag 31 januari 2020
KuPS
1-0
Lahti

SJK Akatemia
2-2
Jaro

Lördag 1 februari 2020
Inter Turku
1-0
Honka

HIFK
1-2
HJK

SJK
1-3
Haka

Oulu
3-1
Kajaani

Ilves
3-1
RoPS

KPV
1-2
VPS

KTP
2-1
EIF

Gnistan
1-2
MP

Söndag 2 februari 2020
MYPA
1-2
MuSa

IFK Mariehamn
1-1
TPS

Fredag 7 februari 2020
TPS
1-0
HIFK

MuSa
0-3
MP

Lördag 8 februari 2020
Honka
2-1
IFK Mariehamn

HJK
1-0
Inter Turku

SJK
2-3
Lahti

KTP
0-0
Gnistan

EIF
2-0
MYPA

Ilves
1-1
KuPS

Jaro
0-2
KPV

VPS
2-2
Oulu

Kajaani
1-0
SJK Akatemia

Söndag 9 februari 2020
RoPS
0-1
Haka

Fredag 14 februari 2020
HIFK
1-1
Inter Turku

KuPS
1-0
SJK

MuSa
1-1
Gnistan

SJK Akatemia
0-6
KPV

Lördag 15 februari 2020
TPS
0-0
Honka

HJK
3-1
IFK Mariehamn

Lahti
2-1
RoPS

MP
0-2
EIF

MYPA
0-1
KTP

Haka
1-1
Ilves

Jaro
2-3
Oulu

Kajaani
1-3
VPS

Fredag 21 februari 2020
VPS
0-2
Jaro

Lördag 22 februari 2020
Gnistan
2-5
MYPA

Lahti
0-1
Haka

EIF
2-2
MuSa

KTP
4-1
MP

Oulu
4-0
SJK Akatemia

Ilves
3-0
SJK

KPV
0-0
Kajaani

Torsdag 27 februari 2020
Honka
1-1
HJK

Fredag 28 februari 2020
KuPS
4-0
RoPS

Lördag 29 februari 2020
Inter Turku
1-0
TPS

IFK Mariehamn
2-2
HIFK

 

Skytteliga

-