ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

EFL League Two

Omgångar

46

Spelade matcher

288 av 552

52,17 %

Målsnitt

2,53

Totalt 730 mål

Hemma/borta

49,3 - 41,3

Poängutdelning (%) på hemma-/bortaplan

Publiksnitt

-

Totalt - åskådare

Grundserien. Start: 12 september 2020 . Slut: - .

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46

Aktuella matcher

Lördag 16 januari 2021
Barrow
1-0
Scunthorpe United
Bolton Wanderers
1-1
Cheltenham Town
Colchester United
1-1
Cambridge United
Forest Green Rovers
1-1
Port Vale
Grimsby Town
0-0
Southend United
Leyton Orient
2-0
Morecambe
Newport County
0-0
Salford City
Stevenage
0-0
Tranmere Rovers
Walsall
1-1
Oldham Athletic
Tisdag 19 januari 2021
Harrogate Town
0-0
Exeter City
Southend United
1-2
Cambridge United
Cheltenham Town
1-1
Newport County
Morecambe
1-1
Walsall
Tranmere Rovers
3-2
Forest Green Rovers
Fredag 22 januari 2021
Salford City
2-2
Harrogate Town
Lördag 23 januari 2021
Exeter City
3-1
Stevenage
Scunthorpe United
3-0
Grimsby Town
Cambridge United
0-0
Bradford City
Leyton Orient
0-1
Forest Green Rovers
Morecambe
3-0
Colchester United
Oldham Athletic
3-2
Newport County
Port Vale
1-3
Walsall
Southend United
0-1
Mansfield Town
Tranmere Rovers
2-1
Bolton Wanderers
Tisdag 26 januari 2021
Exeter City
0-2
Morecambe
Cheltenham Town
2-0
Oldham Athletic
Scunthorpe United
2-0
Port Vale
Southend United
1-3
Bradford City
Stevenage
0-0
Colchester United
Tranmere Rovers
3-2
Harrogate Town

Tabell

Uppdaterad: 26.01.2021, 22:05

 
*
Totalt
Hemma
Borta
1
Cambridge United Cambridge United
16
25
12
6
7
38
- 23
15
42
 
 
7
4
2
19
- 11
 
25
 
 
5
2
5
19
- 12
 
17
2
Forest Green Rovers Forest Green Rovers
10
25
11
9
5
32
- 23
9
42
 
 
5
5
2
15
- 11
 
20
 
 
6
4
3
17
- 12
 
22
3
Morecambe Morecambe
22
24
12
5
7
34
- 33
1
41
 
 
6
4
2
17
- 14
 
22
 
 
6
1
5
17
- 19
 
19
4
Cheltenham Town Cheltenham Town
4
24
11
7
6
34
- 24
10
40
 
 
6
4
3
20
- 14
 
22
 
 
5
3
3
14
- 10
 
18
5
Newport County Newport County
14
23
11
7
5
34
- 25
9
40
 
 
7
2
1
15
- 10
 
23
 
 
4
5
4
19
- 15
 
17
6
Carlisle United Carlisle United
18
21
12
3
6
32
- 20
12
39
 
 
8
1
1
23
- 11
 
25
 
 
4
2
5
9
- 9
 
14
7
Barnet Salford City
11
24
10
8
6
31
- 19
12
38
 
 
5
7
0
20
- 9
 
22
 
 
5
1
6
11
- 10
 
16
8
Tranmere Rovers Tranmere Rovers
ny3
24
11
5
8
31
- 30
1
38
 
 
7
0
5
19
- 14
 
21
 
 
4
5
3
12
- 16
 
17
9
Exeter City Exeter City
5
23
9
9
5
44
- 30
14
36
 
 
7
2
4
26
- 14
 
23
 
 
2
7
1
18
- 16
 
13
10
Leyton Orient Leyton Orient
17
24
11
3
10
34
- 27
7
36
 
 
7
2
4
21
- 12
 
23
 
 
4
1
6
13
- 15
 
13
11
Walsall Walsall
12
25
8
11
6
32
- 33
-1
35
 
 
5
4
4
14
- 15
 
19
 
 
3
7
2
18
- 18
 
16
12
Crawley Town Crawley Town
13
22
9
7
6
34
- 28
6
34
 
 
5
3
2
19
- 11
 
18
 
 
4
4
4
15
- 17
 
16
13
Mansfield Town Mansfield Town
21
24
7
11
6
32
- 30
2
32
 
 
2
6
4
16
- 17
 
12
 
 
5
5
2
16
- 13
 
20
14
Oldham Athletic Oldham Athletic
19
26
9
5
12
40
- 46
-6
32
 
 
3
1
9
19
- 25
 
10
 
 
6
4
3
21
- 21
 
22
15
Colchester United Colchester United
6
24
7
10
7
28
- 33
-5
31
 
 
6
4
1
18
- 11
 
22
 
 
1
6
6
10
- 22
 
9
16
Port Vale Port Vale
8
26
8
5
13
34
- 39
-5
29
 
 
4
3
6
16
- 17
 
15
 
 
4
2
7
18
- 22
 
14
17
Scunthorpe United Scunthorpe United
20
25
9
2
14
27
- 34
-7
29
 
 
5
2
6
15
- 18
 
17
 
 
4
0
8
12
- 16
 
12
18
Bradford City Bradford City
9
23
7
7
9
23
- 26
-3
28
 
 
3
4
4
10
- 11
 
13
 
 
4
3
5
13
- 15
 
15
19
Bolton Wanderers Bolton Wanderers
ny3
24
7
7
10
28
- 37
-9
28
 
 
3
3
6
12
- 17
 
12
 
 
4
4
4
16
- 20
 
16
20
Harrogate Town Harrogate Town
ny5
24
7
6
11
26
- 31
-5
27
 
 
1
4
5
7
- 13
 
7
 
 
6
2
6
19
- 18
 
20
21
Barrow Barrow
ny5
23
5
8
10
30
- 32
-2
23
 
 
3
7
2
19
- 16
 
16
 
 
2
1
8
11
- 16
 
7
22
Stevenage Stevenage
23
23
4
10
9
17
- 25
-8
22
 
 
4
4
4
10
- 8
 
16
 
 
0
6
5
7
- 17
 
6
23
Grimsby Town Grimsby Town
15
25
5
6
14
19
- 43
-24
21
 
 
2
4
6
8
- 18
 
10
 
 
3
2
8
11
- 25
 
11
24
Southend United Southend United
ny3
25
5
5
15
16
- 39
-23
20
 
 
4
1
9
13
- 22
 
13
 
 
1
4
6
3
- 17
 
7

* Slutplacering föregående säsong.

Placeringar: Lag 1-3 flyttas upp, lag 4-7 till uppflyttningskval. Lag 23-24 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Målskillnad. 3. Gjorda mål. 4. Inbördes möten (poäng, mål på bortaplan). 5. Playoff (gäller endast streckstrider).

Skytteliga

Uppdaterad: 26.01.2021, 22:05

Namn
Klubb
Mål
Paul Mullin
Cambridge United
17
Danny Johnson
Leyton Orient
14
Max Watters
Crawley Town
13
James Vaughan
Tranmere Rovers
12
Jack Muldoon
Harrogate Town
11
Ryan Bowman
Exeter City
10
Matt Jay
Exeter City
10
Conor McAleny
Oldham Athletic
10
Elijah Adebayo
Walsall
10
Eoin Doyle
Bolton Wanderers
9
Joe Ironside
Cambridge United
9
Jamille Matt
Forest Green Rovers
9
Ian Henderson
Salford City
9
Carlos Mendes Gomes
Morecambe
8

Publiksnitt

Uppdaterad: -

-
-
-
-

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

Uppdaterad: 26.01.2021, 22:05

Snabblänkar | September | Oktober | November | December | Januari | Februari | Mars | April | Maj

September 2020

Lördag 12 september 2020
Barrow
1-1
Stevenage
Bolton Wanderers
0-1
Forest Green Rovers
Bradford City
0-0
Colchester United
Cambridge United
3-0
Carlisle United
Cheltenham Town
1-3
Morecambe
Mansfield Town
0-0
Tranmere Rovers
Oldham Athletic
0-1
Leyton Orient
Port Vale
2-0
Crawley Town
Salford City
2-2
Exeter City
Scunthorpe United
1-1
Newport County
Southend United
0-4
Harrogate Town
Walsall
1-0
Grimsby Town
Lördag 19 september 2020
Carlisle United
2-0
Southend United
Colchester United
2-0
Bolton Wanderers
Crawley Town
1-0
Scunthorpe United
Exeter City
0-2
Port Vale
Forest Green Rovers
2-2
Bradford City
Grimsby Town
0-4
Salford City
Harrogate Town
2-2
Walsall
Leyton Orient
2-2
Mansfield Town
Morecambe
0-5
Cambridge United
Newport County
2-1
Barrow
Stevenage
3-0
Oldham Athletic
Tranmere Rovers
0-3
Cheltenham Town
Lördag 26 september 2020
Barrow
1-1
Colchester United
Bolton Wanderers
0-2
Newport County
Bradford City
2-1
Stevenage
Cambridge United
0-0
Tranmere Rovers
Mansfield Town
1-2
Exeter City
Oldham Athletic
2-3
Crawley Town
Port Vale
0-0
Harrogate Town
Salford City
0-0
Forest Green Rovers
Scunthorpe United
1-0
Carlisle United
Southend United
1-2
Morecambe

Oktober 2020

Lördag 3 oktober 2020
Carlisle United
1-0
Barrow
Colchester United
3-3
Oldham Athletic
Crawley Town
1-1
Southend United
Exeter City
2-0
Cambridge United
Forest Green Rovers
1-1
Walsall
Harrogate Town
1-2
Bolton Wanderers
Leyton Orient
0-2
Cheltenham Town
Morecambe
1-0
Port Vale
Newport County
2-1
Mansfield Town
Stevenage
0-1
Salford City
Tranmere Rovers
2-0
Scunthorpe United
Lördag 10 oktober 2020
Barrow
1-1
Leyton Orient
Bolton Wanderers
0-0
Grimsby Town
Cambridge United
2-1
Newport County
Cheltenham Town
2-0
Crawley Town
Mansfield Town
0-0
Stevenage
Oldham Athletic
2-3
Morecambe
Port Vale
0-1
Carlisle United
Salford City
2-2
Tranmere Rovers
Scunthorpe United
1-4
Forest Green Rovers
Southend United
2-2
Exeter City
Walsall
1-1
Colchester United
Måndag 12 oktober 2020
Bradford City
0-1
Harrogate Town
Tisdag 13 oktober 2020
Cheltenham Town
1-3
Grimsby Town
Walsall
2-1
Leyton Orient
Lördag 17 oktober 2020
Bolton Wanderers
1-2
Oldham Athletic
Carlisle United
3-2
Colchester United
Crawley Town
4-0
Morecambe
Forest Green Rovers
1-0
Stevenage
Harrogate Town
1-0
Barrow
Mansfield Town
1-3
Bradford City
Newport County
1-0
Tranmere Rovers
Port Vale
1-0
Salford City
Scunthorpe United
0-5
Cambridge United
Southend United
0-2
Cheltenham Town
Walsall
0-0
Exeter City
Leyton Orient
2-3
Grimsby Town
Tisdag 20 oktober 2020
Cheltenham Town
1-0
Scunthorpe United
Morecambe
1-1
Mansfield Town
Cambridge United
3-1
Port Vale
Exeter City
2-1
Crawley Town
Oldham Athletic
1-1
Carlisle United
Stevenage
0-1
Newport County
Barrow
3-3
Bolton Wanderers
Colchester United
1-0
Forest Green Rovers
Tranmere Rovers
0-1
Leyton Orient
Bradford City
1-1
Walsall
Grimsby Town
1-2
Harrogate Town
Salford City
3-0
Southend United
Lördag 24 oktober 2020
Exeter City
3-1
Scunthorpe United
Barrow
2-2
Walsall
Bradford City
0-3
Newport County
Cambridge United
1-1
Bolton Wanderers
Cheltenham Town
0-0
Mansfield Town
Colchester United
2-1
Harrogate Town
Grimsby Town
1-1
Carlisle United
Morecambe
1-2
Forest Green Rovers
Oldham Athletic
1-2
Port Vale
Salford City
1-1
Crawley Town
Stevenage
0-2
Leyton Orient
Tranmere Rovers
2-0
Southend United
Tisdag 27 oktober 2020
Crawley Town
4-0
Tranmere Rovers
Leyton Orient
1-1
Exeter City
Port Vale
2-1
Cheltenham Town
Southend United
1-2
Oldham Athletic
Walsall
0-2
Cambridge United
Carlisle United
3-1
Morecambe
Forest Green Rovers
1-0
Grimsby Town
Harrogate Town
0-0
Stevenage
Mansfield Town
2-4
Barrow
Newport County
2-1
Colchester United
Bolton Wanderers
1-0
Bradford City
Fredag 30 oktober 2020
Scunthorpe United
20:45
Colchester United
Lördag 31 oktober 2020
Exeter City
1-0
Carlisle United
Barrow
1-0
Bradford City
Cheltenham Town
2-1
Forest Green Rovers
Crawley Town
2-1
Cambridge United
Leyton Orient
4-0
Bolton Wanderers
Mansfield Town
1-1
Walsall
Newport County
2-1
Harrogate Town
Salford City
2-0
Oldham Athletic
Southend United
0-2
Port Vale
Stevenage
0-0
Grimsby Town
Tranmere Rovers
0-1
Morecambe

November 2020

Tisdag 3 november 2020
Oldham Athletic
2-1
Cheltenham Town
Morecambe
2-2
Exeter City
Bolton Wanderers
1-1
Mansfield Town
Bradford City
3-0
Southend United
Cambridge United
2-1
Salford City
Carlisle United
3-2
Newport County
Colchester United
3-1
Stevenage
Forest Green Rovers
2-1
Leyton Orient
Grimsby Town
1-0
Barrow
Harrogate Town
0-1
Tranmere Rovers
Walsall
1-0
Crawley Town
Fredag 13 november 2020
Bolton Wanderers
2-0
Salfrod City
Lördag 14 november 2020
Bradford City
2-2
Exeter City
Cambridge United
1-1
Barrow
Carlisle United
1-2
Cheltenham Town
Colchester United
2-1
Leyton Orient
Forest Green Rovers
1-2
Mansfield Town
Harrogate Town
1-1
Crawley Town
Morecambe
1-1
Stevenage
Oldham Athletic
0-2
Scunthorpe United
Port Vale
3-4
Tranmere Rovers
Walsall
0-1
Southend United
Tisdag 17 november 2020
Port Vale
0-1
Scunthorpe United
Fredag 20 november 2020
Mansfield Town
20:00
Colchester United
Lördag 21 november 2020
Crawley Town
0-3
Carlisle United
Barrow
2-2
Forest Green Rovers
Cheltenham Town
3-0
Walsall
Exeter City
1-2
Oldham Athletic
Leyton Orient
3-0
Harrogate Town
Newport County
1-0
Port Vale
Salford City
3-0
Bradford City
Scunthorpe United
1-1
Morecambe
Stevenage
1-2
Bolton Wanderers
Tranmere Rovers
5-0
Grimsby Town
Tisdag 24 november 2020
Barrow
3-4
Oldham Athletic
Cheltenham Town
1-1
Cambridge United
Crawley Town
1-2
Grimsby Town
Exeter City
6-1
Colchester United
Leyton Orient
1-0
Bradford City
Mansfield Town
0-1
Harrogate Town
Salford City
2-1
Morecambe
Scunthorpe United
0-1
Bolton Wanderers
Stevenage
2-1
Port Vale
Tranmere Rovers
1-0
Carlisle United
Newport County
1-1
Walsall
Southend United
0-1
Forest Green Rovers
Lördag 28 november 2020
Bolton Wanderers
3-0
Southend United
Port Vale
2-3
Leyton Orient

December 2020

Tisdag 1 december 2020
Morecambe
1-0
Barrow
Bradford City
1-2
Cheltenham Town
Forest Green Rovers
1-1
Newport County
Grimsby Town
1-4
Exeter City
Harrogate Town
2-5
Scunthorpe United
Oldham Athletic
0-1
Tranmere Rovers
Colchester United
1-1
Crawley Town
Onsdag 2 december 2020
Carlisle United
2-1
Salford City
Walsall
1-1
Stevenage
Cambridge United
0-1
Mansfield Town
Lördag 5 december 2020
Scunthorpe United
2-0
Leyton Orient
Barrow
0-1
Salford City
Bolton Wanderers
3-6
Port Vale
Bradford City
0-1
Carlisle United
Cambridge United
1-2
Oldham Athletic
Cheltenham Town
5-3
Exeter City
Harrogate Town
0-1
Forest Green Rovers
Mansfield Town
3-3
Crawley Town
Newport County
2-1
Morecambe
Stevenage
0-0
Southend United
Tranmere Rovers
1-3
Walsall
Colchester United
2-1
Grimsby Town
Tisdag 8 december 2020
Scunthorpe United
0-1
Colchester United
Grimsby Town
0-2
Newport County
Lördag 12 december 2020
Carlisle United
4-0
Stevenage
Crawley Town
4-2
Barrow
Exeter City
5-0
Tranmere Rovers
Forest Green Rovers
2-0
Cambridge United
Grimsby Town
1-1
Mansfield Town
Leyton Orient
2-1
Newport County
Morecambe
1-0
Harrogate Town
Oldham Athletic
3-1
Bradford City
Port Vale
1-1
Colchester United
Salford City
0-0
Cheltenham Town
Southend United
1-0
Scunthorpe United
Walsall
2-1
Bolton Wanderers
Tisdag 15 december 2020
Morecambe
2-1
Leyton Orient
Carlisle United
1-0
Mansfield Town
Oldham Athletic
2-3
Walsall
Port Vale
1-1
Forest Green Rovers
Salford City
1-1
Newport County
Scunthorpe United
2-1
Barrow
Cambridge United
2-1
Colchester United
Cheltenham Town
0-1
Bolton Wanderers
Southend United
3-1
Grimsby Town
Crawley Town
1-1
Bradford City
Exeter City
1-2
Harrogate Town
Lördag 19 december 2020
Barrow
3-0
Cheltenham Town
Bolton Wanderers
0-3
Tranmere Rovers
Bradford City
1-0
Cambridge United
Colchester United
1-2
Morecambe
Forest Green Rovers
1-0
Carlisle United
Grimsby Town
1-0
Scunthorpe United
Harrogate Town
0-1
Salford City
Leyton Orient
1-2
Crawley Town
Mansfield Town
1-1
Southend United
Newport County
2-4
Oldham Athletic
Walsall
4-3
Port Vale
Tisdag 22 december 2020
Grimsby Town
1-2
Bradford City
Tisdag 29 december 2020
Bolton Wanderers
20:00
Morecambe
Bradford City
20:00
Port Vale
Forest Green Rovers
20:00
Crawley Town
Mansfield Town
20:00
Salford City
Newport County
20:00
Exeter City
Walsall
20:00
Scunthorpe United
Barrow
20:45
Tranmere Rovers
Colchester United
20:45
Cheltenham Town
Grimsby Town
20:45
Oldham Athletic
Harrogate Town
20:45
Carlisle United
Leyton Orient
20:45
Southend United
Stevenage
20:45
Cambridge United

Januari 2021

Lördag 2 januari 2021
Bolton Wanderers
0-1
Crawley Town
Forest Green Rovers
1-1
Oldham Athletic
Grimsby Town
1-2
Cambridge United
Leyton Orient
1-0
Salford City
Mansfield Town
4-0
Port Vale
Stevenage
3-1
Scunthorpe United
Walsall
0-2
Carlisle United
Tisdag 5 januari 2021
Mansfield Town
2-1
Salford City
Lördag 9 januari 2021
Cambridge United
2-1
Harrogate Town
Port Vale
3-0
Grimsby Town
Southend United
1-0
Barrow
Tisdag 12 januari 2021
Scunthorpe United
0-1
Salford City
Exeter City
1-1
Bolton Wanderers
Onsdag 13 januari 2021
Oldham Athletic
2-3
Mansfield Town
Lördag 16 januari 2021
Barrow
1-0
Scunthorpe United
Bolton Wanderers
1-1
Cheltenham Town
Colchester United
1-1
Cambridge United
Forest Green Rovers
1-1
Port Vale
Grimsby Town
0-0
Southend United
Leyton Orient
2-0
Morecambe
Newport County
0-0
Salford City
Stevenage
0-0
Tranmere Rovers
Walsall
1-1
Oldham Athletic
Tisdag 19 januari 2021
Harrogate Town
0-0
Exeter City
Southend United
1-2
Cambridge United
Cheltenham Town
1-1
Newport County
Morecambe
1-1
Walsall
Tranmere Rovers
3-2
Forest Green Rovers
Fredag 22 januari 2021
Salford City
2-2
Harrogate Town
Lördag 23 januari 2021
Exeter City
3-1
Stevenage
Scunthorpe United
3-0
Grimsby Town
Cambridge United
0-0
Bradford City
Leyton Orient
0-1
Forest Green Rovers
Morecambe
3-0
Colchester United
Oldham Athletic
3-2
Newport County
Port Vale
1-3
Walsall
Southend United
0-1
Mansfield Town
Tranmere Rovers
2-1
Bolton Wanderers
Tisdag 26 januari 2021
Exeter City
0-2
Morecambe
Cheltenham Town
2-0
Oldham Athletic
Scunthorpe United
2-0
Port Vale
Southend United
1-3
Bradford City
Stevenage
0-0
Colchester United
Tranmere Rovers
3-2
Harrogate Town
Fredag 29 januari 2021
Colchester United
20:45
Scunthorpe United
Lördag 30 januari 2021
Carlisle United
14:00
Exeter City
Bolton Wanderers
16:00
Leyton Orient
Bradford City
16:00
Barrow
Cambridge United
16:00
Crawley Town
Forest Green Rovers
16:00
Cheltenham Town
Grimsby Town
16:00
Stevenage
Harrogate Town
16:00
Newport County
Morecambe
16:00
Tranmere Rovers
Oldham Athletic
16:00
Salford City
Port Vale
16:00
Southend United
Walsall
16:00
Mansfield Town

Februari 2021

Tisdag 2 februari 2021
Stevenage
20:00
Exeter City
Lördag 6 februari 2021
Barrow
16:00
Cambridge United
Cheltenham Town
16:00
Carlisle United
Crawley Town
16:00
Harrogate Town
Exeter City
16:00
Bradford City
Leyton Orient
16:00
Colchester United
Mansfield Town
16:00
Forest Green Rovers
Newport County
16:00
Grimsby Town
Salford City
16:00
Bolton Wanderers
Scunthorpe United
16:00
Oldham Athletic
Southend United
16:00
Walsall
Stevenage
16:00
Morecambe
Tranmere Rovers
16:00
Port Vale
Tisdag 9 februari 2021
Bolton Wanderers
20:00
Morecambe
Barrow
20:00
Exeter City
Harrogate Town
20:00
Cheltenham Town
Tranmere Rovers
20:45
Stevenage
Lördag 13 februari 2021
Bolton Wanderers
16:00
Stevenage
Bradford City
16:00
Salford City
Cambridge United
16:00
Southend United
Carlisle United
16:00
Crawley Town
Colchester United
16:00
Mansfield Town
Forest Green Rovers
16:00
Barrow
Grimsby Town
16:00
Tranmere Rovers
Harrogate Town
16:00
Leyton Orient
Morecambe
16:00
Scunthorpe United
Oldham Athletic
16:00
Exeter City
Port Vale
16:00
Newport County
Walsall
16:00
Cheltenham Town
Tisdag 16 februari 2021
Newport County
20:00
Exeter City
Bradford City
20:00
Morecambe

Mars 2021

April 2021

Maj 2021