ecst.se fotboll

Hrvatski nogometni kup (C)

Hrvatski nogometni kup

1+5

omgångar

48

lag

20/8

Start

31/5

Final

Hrvatski nogometni kup
cro

20-24 augusti

Första omgången

20-21 september

Andra omgången

25-26 oktober

Kvartsfinaler

29-30 november

Semifinaler

1 mars
Returer 14-15 mars

Final

31 maj

 

 

 

 

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 31.05.2017, 23:04
Visa matchfakta
Onsdag 31 maj 2017
Rijeka
3-1
Dinamo Zagreb

1-0 Mario Gavranović (24)
2-1 Mario Gavranović (46)
3-1 Dario Župarić (72)

1-1 Dani Olmo (37)

Publik 8 183 på Anđelko Herjavec, Varaždin.

Semifinaler | 15.03.2017, 19:56
Visa matchfakta
Match 1:2
Onsdag 1 mars 2017
Dinamo Zagreb
6-0
HNK Split

1-0 Ante Ćorić (26)
2-0 Armin Hodžić (37)
3-0 Armin Hodžić (51)
4-0 Armin Hodžić (65)
5-0 Ante Ćorić (78)
6-0 Armin Hodžić (straff, 81)

 

Publik 1 623

Rijeka
3-1
Osijek

1-0 Mario Gavranović (8)
2-0 Mario Gavranović (23)
3-0 Mario Gavranović (70)

3-1 Antonio Perošević (straff, 75)

Publik 5 105

Match 2:2
Tisdag 14 mars 2017
Split
0-0
Dinamo Zagreb

Information Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 6-0.

Onsdag 15 mars 2017
Osijek
0-2
Rijeka

 

0-1 Mile Škorić (självmål, 52)
0-2 Franko Andrijašević (57)

Kvartsfinaler | 30.11.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 29 november 2016
Lokomotiva Zagreb
1-3
Rijeka

1-3 Mate Maleš (självmål, 78)

0-1 Mate Maleš (21)
0-2 Stefan Ristovski (38)
0-3 Alexander Gorgon (straff, 42)

Publik 320

Onsdag 30 november 2016
Inter Zaprešić
0-1
Dinamo Zagreb

 

0-1 Dino Perić (68)

Publik 895

Osijek
1-0
Slaven Koprivnica

1-0 Antonio Perošević (81)

 

Publik 1 105

Split
2-1 f
Hajduk Split

1-1 Sandro Ugrina (90+1)
2-1 Sandro Ugrina (106)

0-1 Hamza Barry (25)

Publik 2 435

Andra omgången | 26.10.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 25 oktober 2016
Bjelovar
1-2
Dinamo Zagreb

Novigrad
0-1
Slaven Koprivnica

Istra 1961
1-3 f
Split

Onsdag 26 oktober 2016
Solin
1-2
Hajduk Split

Rudeš
3-5 f
Rijeka

Vinogradar
1-2
Lokomotiva Zagreb

šibenik
1-2
Osijek

Inter Zaprešić
1-0
Cibalia

Första omgången | 21.09.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 20 september 2016
Veli Vrh
0-5
Dinamo Zagreb

Krk
1-2
Lokomotiva Zagreb

Samobor
1-6 f
Cibalia

Bijelo Brdo
2-3
Inter Zaprešić

Me?imurje Čakovec
1-2 f
Šibenik

Onsdag 21 september 2016
Jalžabet
0-6
Hajduk Split

Dakovo-Croatia
0-3
Rijeka

Varaždin
2-2* f
Slaven Koprivnica

Information Slaven Koprivnica vidare efter 4-2 på straffar.

Vukovar
1-4
Osijek

Slavija Pleternica
1-2
Split

Neretvanac Opuzen
1-3
Istra 1961

Bjelovar
4-0
NK Zagreb

Solin
1-0
Zadar

Rudeš
3-0
GOŠK Dubrovnik

Libertas
2-5
Vinogradar

Novigrad
4-0
Zelina

| 24.08.2016, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 20 augusti 2016
Bjelovar
1-0
Marsonia

Primorac Biograd
2-2* f
Jalžabet

Information Jalžabet vidare efter 5-3 på straffar.

Tisdag 23 augusti 2016
Novigrad
3-1
Kustošija

Podravac Virje
0-5
Krk

Slavonija Požega
2-3
Varaždin

Gorica
1-1* f
Bijelo Brdo

Information Bijelo Brdo vidare efter 4-3 på straffar.

Onsdag 24 augusti 2016
Neretvanac Opuzen
4-0
Suhopolje

Solin
4-1
Zagora

Međimurje Čakovec
7-0
Karlovac

Rudeš
3-1
Oriolik Oriovac

Zagorec
0-2
Veli Vrh

Pitomača
2-4
Slavija Pleternica

Samobor
3-0
Međimurec Pretetinec

Croatia Dakovo
*0-0 f
NK Koprivnica

Information Croatia Dakovo vidare efter 3-2 på straffar.

Lekenik
0-4
Vukovar

Libertas
4-1
Otočac