ecst.se fotboll

 

Säsong

2021

Vysheyshaya Liga

Omgångar

30

Spelade matcher

132 av 240

55,00 %

Målsnitt

2,65

Totalt 350 mål

Hemma/borta

52,5 - 38,1

Poängutdelning (%) på hemma-/bortaplan

Publiksnitt

1 338

Totalt 157 893 åskådare

Grundserien. Start: 12 mars 2021 . Slut: 28 november 2021 .

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Aktuella matcher

Fredag 23 juli 2021
Ruh Brest
1-0
FK Minsk
Lördag 24 juli 2021
Neman Grodno
1-0
Slutsk
Dinamo Minsk
3-1
Vitebsk
Söndag 25 juli 2021
Smorgon
1-2
Isloch
BATE Borisov
0-2
Dinamo Brest
Fredag 30 juli 2021
FK Minsk
3-0
Sputnik
Energetyk-BGU
0-2
Ruh Brest
Lördag 31 juli 2021
Smorgon
0-2
Slavia Mozyr
Söndag 1 augusti 2021
Slutsk
1-1
Dinamo Minsk

Tabell

Uppdaterad: 30.07.2021, 22:00

 
*
Totalt
Hemma
Borta
1
Shakhtyor Soligorsk
1
14
13
1
0
32
- 7
25
40
 
 
8
1
0
21
- 3
 
25
 
 
5
0
0
11
- 4
 
15
2
BATE Borisov
2
17
12
3
2
35
- 15
20
39
 
 
9
0
1
23
- 8
 
27
 
 
3
3
1
12
- 7
 
12
3
Rukh Brest
8
18
10
6
2
27
- 12
15
36
 
 
7
2
0
17
- 2
 
23
 
 
3
4
2
10
- 10
 
13
4
Dinamo Minsk
6
17
11
2
4
32
- 12
20
35
 
 
6
0
3
16
- 6
 
18
 
 
5
2
1
16
- 6
 
17
5
Gomel
ny
15
8
4
3
29
- 14
15
28
 
 
5
2
0
16
- 2
 
17
 
 
3
2
3
13
- 12
 
11
6
Dinamo Brest
4
16
5
9
2
18
- 10
8
24
 
 
1
5
1
5
- 5
 
8
 
 
4
4
1
13
- 5
 
16
7
FK Minsk
11
17
6
6
5
25
- 26
-1
24
 
 
3
4
1
16
- 13
 
13
 
 
3
2
4
9
- 13
 
11
8
Vitebsk
12
17
5
8
4
20
- 15
5
23
 
 
3
5
0
10
- 2
 
14
 
 
2
3
4
10
- 13
 
9
9
Energetyk-BGU Minsk
10
17
5
5
7
21
- 23
-2
20
 
 
3
3
3
11
- 10
 
12
 
 
2
2
4
10
- 13
 
8
10
Isloch Minsk Raion
7
17
5
5
7
22
- 27
-5
20
 
 
2
2
4
7
- 11
 
8
 
 
3
3
3
15
- 16
 
12
11
Torpedo-BelAZ Zhodino
3
16
5
4
7
16
- 24
-8
19
 
 
3
2
3
10
- 10
 
11
 
 
2
2
4
6
- 14
 
8
12
Slutsk
14
17
3
5
9
18
- 30
-12
14
 
 
3
3
2
15
- 15
 
12
 
 
0
2
7
3
- 15
 
2
13
Neman Grodno
5
17
2
6
9
13
- 25
-12
12
 
 
1
3
5
8
- 13
 
6
 
 
1
3
4
5
- 12
 
6
14
Slavia Mozyr
9
16
2
4
10
17
- 32
-15
10
 
 
1
3
5
11
- 16
 
6
 
 
1
1
5
6
- 16
 
4
15
Smorgon
ny
17
1
5
11
13
- 38
-25
8
 
 
1
2
4
8
- 12
 
5
 
 
0
3
7
5
- 26
 
3
16
Sputnik
ny
16
2
1
13
12
- 40
-28
7
 
 
1
0
6
6
- 22
 
3
 
 
1
1
7
6
- 18
 
4

* Slutplacering föregående säsong.

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa Conference League. Lag 14 till nedflyttningskval, lag 15-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål). 3. Målskillnad. 4. Vunna matcher. 5. Gjorda mål.

Skytteliga

Uppdaterad: 01.08.2021, 21:15

Namn
Klubb
Mål
Dembo Darboe
Shakhtyor Soligorsk
13
Ablaye Mbengue
Dinamo Minsk
10
Maksim Skavysh
BATE Borisov
9
Andrey Solovey
Gomel
9
Stanislav Bilenkyi
Dinamo Brest
8
Dmitriy Komarovskiy
Isloch Minsk Raion
8
Michael López
FK Minsk
7
Denis Laptev
Rukh Brest
7
Steven Alfred
Slutsk
7

Publiksnitt

Uppdaterad: 04.07.2021, 23:59

Totalt
157 893
118
1 338
Dinamo Brest
29 577
7
4 225
Gomel
14 475
6
2 413
BATE Borisov
21 465
9
2 385
Dinamo Minsk
17 331
8
2 166
Slavia Mozyr
13 337
8
1 667
Shakhtyor Soligorsk
14 992
9
1 666
Vitebsk
10 786
7
1 541
Torpedo-BelAZ Zhodino
6 645
7
949
Smorgon
4 263
5
853
Slutsk
4 155
6
693
Neman Grodno
5 362
8
670
Sputnik
4 505
7
644
FK Minsk
3 460
7
494
Rukh Brest
3 935
8
492
Isloch Minsk Raion
2 045
8
256
Energetyk-BGU Minsk
1 560
8
195

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

Uppdaterad: 01.08.2021, 21:15

Snabblänkar | Mars | April | Maj | Juni | Juli | Augusti | September | Oktober | November

Fredag 12 mars 2021
Isloch
1-0
Slavia
Lördag 13 mars 2021
Energetyk-BGU
3-0
Smorgon
Ruh Brest
1-1
Gomel
Dinamo Minsk
3-0
Torpedo BelAZ
Shakhtyor Soligorsk
1-0
FK Minsk
Söndag 14 mars 2021
Sputnik
0-4
Dinamo Brest
Neman Grodno
0-0
Vitebsk
BATE Borisov
3-0
Slutsk
Fredag 19 mars 2021
Slavia Mozyr
0-1
Torpedo BelAZ
Isloch
2-0
Smorgon
Lördag 20 mars 2021
Energetyk-BGU
1-2
Shakhtyor Soligorsk
Vitebsk
0-0
Dinamo Minsk
Dinamo Brest
0-0
BATE Borisov
FK Minsk
2-2
Ruh Brest
Söndag 21 mars 2021
Slutsk
1-1
Neman Grodno
Gomel
2-0
Sputnik

Fredag 2 april 2021
Neman Grodn
0-1
Dinamo Brest
Lördag 3 april 2021
BATE Borisov
3-2
Gomel
Sputnik
0-1
FK Minsk
Shakhtyor Soligorsk
4-0
Isloch
Torpedo BelAZ
1-0
Vitebsk
Söndag 4 april 2021
Dinamo Minsk
1-0
Slutsk
Slavia Mozyr
1-1
Smorgon
Ruh Brest
0-0
Energetyk-BGU
Lördag 10 april 2021
Isloch
0-1
Ruh Brest
Slutsk
2-0
Torpedo BelAZ
Dinamo Brest
1-1
Dinamo Minsk
Söndag 11 april 2021
FK Minsk
2-2
BATE Borisov
Gomel
2-0
Neman Grodno
Slavia Mozyr
0-2
Vitebsk
Shakhtyor Soligorsk
3-0
Smorgon
Fredag 16 april 2021
Sputnik
1-5
Isloch
Vitebsk
0-0
Slutsk
Lördag 17 april 2021
Torpedo BelAZ
0-2
Dinamo Brest
Neman Grodno
0-2
FK Minsk
BATE Borisov
2-1
Energetyk-BGU
Shakhtyor Soligorsk
4-1
Slavia Mozyr
Söndag 18 april 2021
Dinamo Minsk
1-2
Gomel
Ruh Brest
5-0
Smorgon
Fredag 23 april 2021
Smorgon
2-0
Sputnik
Slavia Mozyr
3-1
Slutsk
Lördag 24 april 2021
Dinamo Brest
0-0
Vitebsk
Energetyk-BGU
1-1
Neman Grodno
FK Minsk
1-3
Dinamo Minsk
Torsdag 29 april 2021
Slutsk
1-1
Dinamo Brest
Fredag 30 april 2021
Ruh Brest
2-1
Slavia
Dinamo Minsk
2-0
Energetyk-BGU
Vitebsk
0-0
Gomel

Lördag 1 maj 2021
Neman Grodno
13 : 00
Isloch
Torpedo BelAZ
15 : 00
Minsk
Sputnik
17 : 00
Shakhtyor Soligorsk
BATE Borisov
19 : 00
Smorgon
Fredag 7 maj 2021
Smorgon
0-2
Neman Grodno
Gomel
4-1
Slutsk
Lördag 8 maj 2021
Ruh Brest
2-0
Sputnik
FK Minsk
3-3
Vitebsk
Slavia Mozyr
1-1
Dinamo Brest
Söndag 9 maj 2021
Energetyk-BGU
1-1
Torpedo BelAZ
Isloch
1-3
Dinamo Minsk
Shakhtyor Soligorsk
1-0
BATE Borisov
Fredag 14 maj 2021
Sputnik
0-2
Slavia Mozyr
Dinamo Minsk
2-0
Smorgon
Lördag 15 maj 2021
Neman Grodno
1-2
Shakhtyor Soligorsk
Vitebsk
3-2
Energetyk-BGU
Torpedo BelAZ
3-3
Isloch
BATE Borisov
3-2
Ruh Brest
Söndag 16 maj 2021
Slutsk
2-2
FK Minsk
Dinamo Brest
1-0
Gomel
Onsdag 19 maj 2021
Isloch
0-1
Vitebsk
BATE Borisov
2-1
Sputnik
Fredag 21 maj 2021
Shakhtyor Soligorsk
1-0
Dinamo Minsk
Slavia Mozyr
2-4
Gomel
Lördag 22 maj 2021
Smorgon
1-3
Torpedo BelAZ
FK Minsk
1-0
Dinamo Brest
Ruh Brest
2-0
Neman Grodno
Energetyk-BGU
1-0
Slutsk
Fredag 28 maj 2021
Vitebsk
5-0
Smorgon
Dinamo Minsk
0-1
Ruh Brest
Lördag 29 maj 2021
Torpedo BelAZ
0-1
Shakhtyor Soligorsk
BATE Borisov
3-0
Slavia
Neman Grodno
2-2
Sputnik
Söndag 30 maj 2021
Gomel
5-0
FK Minsk
Slutsk
2-1
Isloch
Dinamo Brest
0-1
Energetyk-BGU

Fredag 11 juni 2021
Slavia Mozyr
1-2
FK Minsk
Energetyk-BGU
3-2
Gomel
Lördag 12 juni 2021
Smorgon
1-1
Slutsk
Sputnik
0-5
Dinamo Minsk
BATE Borisov
3-0
Neman Grodno
Shakhtyor Soligorsk
2-0
Vitebsk
Söndag 13 juni 2021
Isloch
1-1
Dinamo Brest
Ruh Brest
3-0
Torpedo BelAZ
Torsdag 17 juni 2021
FK Minsk
2-1
Energetyk-BGU
Neman Grodno
2-2
Slavia Mozyr
Fredag 18 juni 2021
Slutsk
1-4
Shakhtyor Soligorsk
Dinamo Brest
2-2
Smorgon
Lördag 19 juni 2021
Vitebsk
0-0
Ruh Brest
Gomel
2-0
Isloch
Torpedo BelAZ
2-0
Sputnik
Dinamo Minsk
0-2
BATE Borisov
Lördag 26 juni 2021
Smorgon
1-2
Gomel
Slavia Mozyr
2-3
Energetyk-BGU
Shakhtyor Soligorsk
1-1
Dinamo Brest
Söndag 27 juni 2021
Isloch
1-1
FK Minsk
Ruh Brest
1-0
Slutsk
BATE Borisov
3-0
Torpedo BelAZ
Måndag 28 juni 2021
Sputnik
4-3
Vitebsk
Neman Grodno
1-2
Dinamo Minsk

Fredag 2 juli 2021
FK Minsk
2-2
Smorgon
Lördag 3 juli 2021
Slutsk
3-2
Sputnik
Energetyk-BGU
1-1
Isloch
Torpedo BelAZ
1-1
Neman Grodno
Söndag 4 juli 2021
Vitebsk
0-0
BATE Borisov
Dinamo Minsk
4-0
Slavia Mozyr
Dinamo Brest
1-1
Ruh Brest
Fredag 16 juli 2021
Slutsk
3-4
BATE Borisov
Torpedo BelAZ
1-2
Dinamo Minsk
Lördag 17 juli 2021
Smorgon
2-2
Energetyk-BGU
Gomel
0-0
Ruh Brest
Söndag 18 juli 2021
Slavia Mozyr
1-1
Isloch
Vitebsk
2-0
Neman Grodno
Fredag 23 juli 2021
Ruh Brest
1-0
FK Minsk
Lördag 24 juli 2021
Neman Grodno
1-0
Slutsk
Dinamo Minsk
3-1
Vitebsk
Söndag 25 juli 2021
Smorgon
1-2
Isloch
BATE Borisov
0-2
Dinamo Brest
Fredag 30 juli 2021
FK Minsk
3-0
Sputnik
Energetyk-BGU
0-2
Ruh Brest
Lördag 31 juli 2021
Smorgon
0-2
Slavia Mozyr

Söndag 1 augusti 2021
Slutsk
1-1
Dinamo Minsk

Instagram Facebook Twitter YouTube Pinterest LinkedIn