ecst.se fotboll

2020

Start: 19 mars 2020
Slut: -

30

omgångar

78 / 240

matcher spelade
32,50 %

2,42

målsnitt

722

publiksnitt

BATE Borisov Energetyk-BGU Shakhtyor Soligorsk Torpedo-BelAZ Slutsk Rukh Brest Isloch-2007 Dinamo Minsk Dinamo Brest Vitebsk Slavia Mozyr Gorodeya Neman Grodno FK Minsk Smolevichi Belshina Bobruisk

Aktuella matcher (22 maj-4 juni 2020)

Fredag 22 maj 2020
Slavia Mozyr
1-1
Gorodeya

Shakhtyor Soligorsk
4-0
Belshina Bobruisk

 
Lördag 23 maj 2020
Smolevichy-STI
Inst
FK Minsk

Slutsk
1-1
Rukh Brest

Isloch
1-2
Energetyk-BGU

Vitebsk
1-1
Dinamo Minsk

 
Fredag 29 maj 2020
Torpedo BelAZ
17 : 00
Smolevichy-STI

Gorodeya
19 : 00
Neman Grodno

 
Lördag 30 maj 2020
FK Minsk
14 : 00
Slutsk

Belshina Bobruisk
16 : 00
Slavia

Dinamo Minsk
18 : 00
Shakhtyor Soligorsk

 
Söndag 31 maj 2020
Energetyk-BGU
15 : 00
Vitebsk

 

Tabell (Uppdaterad: 23.05.2020, 21:30 )

 
Totalt
Hemma
Borta
1
BATE Borisov BATE Borisov
2
10
7
1
2
22
- 10
12
22
 
 
3
1
0
7
- 1
 
10
 
 
4
0
2
15
- 9
 
12
2
Energetyk-BGU Energetyk-BGU
12
10
7
0
3
14
- 10
4
21
 
 
3
0
1
7
- 3
 
9
 
 
4
0
2
7
- 7
 
12
3
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
3
10
5
3
2
15
- 3
12
18
 
 
3
1
2
11
- 3
 
10
 
 
2
2
0
4
- 0
 
8
4
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
6
10
5
3
2
13
- 8
5
18
 
 
3
1
0
6
- 1
 
10
 
 
2
2
2
7
- 7
 
8
5
Slutsk Slutsk
11
10
5
2
3
16
- 15
1
17
 
 
2
2
2
9
- 8
 
8
 
 
3
0
1
7
- 7
 
9
6
Rukh Brest Rukh Brest
ny
10
3
5
2
8
- 6
2
14
 
 
1
2
1
2
- 2
 
5
 
 
2
3
1
6
- 4
 
9
7
Isloch-2007 Isloch-2007
5
10
5
0
5
12
- 15
-3
15
 
 
5
0
2
11
- 7
 
15
 
 
0
0
3
1
- 8
 
0
8
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
4
10
4
1
5
13
- 11
2
13
 
 
3
0
2
6
- 3
 
9
 
 
1
1
3
7
- 8
 
4
9
Dinamo Brest Dinamo Brest
1
10
4
1
5
13
- 13
0
13
 
 
2
1
3
8
- 10
 
7
 
 
2
0
2
5
- 3
 
6
10
Vitebsk Vitebsk
13
10
3
4
3
8
- 10
-2
13
 
 
2
2
1
5
- 4
 
8
 
 
1
2
2
3
- 6
 
5
11
Slavia Mozyr Slavia
8
10
3
3
4
11
- 15
-4
12
 
 
1
3
1
4
- 5
 
6
 
 
2
0
3
7
- 10
 
6
12
Gorodeya Gorodeya
7
10
3
3
4
7
- 11
-4
12
 
 
1
1
2
2
- 5
 
4
 
 
2
2
2
5
- 6
 
8
13
Neman Grodno Neman Grodno
10
9
3
2
4
12
- 12
0
11
 
 
3
1
1
11
- 6
 
10
 
 
0
1
3
1
- 6
 
1
14
FK Minsk FK Minsk
9
8
3
1
4
12
- 16
-4
10
 
 
1
0
2
5
- 10
 
3
 
 
2
1
2
7
- 6
 
7
15
Smolevichi Smolevichi
ny
9
0
4
5
6
- 14
-8
4
 
 
0
1
4
4
- 11
 
1
 
 
0
3
1
2
- 3
 
3
16
Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk
ny
10
0
3
7
7
- 20
-13
3
 
 
0
2
3
3
- 9
 
2
 
 
0
1
4
4
- 11
 
1

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa Conference League. Lag 15-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål). 3. Målskillnad. 4. Vunna matcher. 5. Gjorda mål.

Skytteliga (Uppdaterad: 23.05.2020, 22:00 )

Namn
Klubb
Mål
Jasurbek Yakhshiboev
Energetyk-BGU
7
Gegam Kadimyan
Neman Grodno
6
Stanislav Dragun
BATE Borisov
4
Nemanja Milić
BATE Borisov
4
Pavel Nekhaychik
BATE Borisov
4
Ivar Bakhar
Dinamo Minsk
4
Yevgeniy Shikavka
Dinamo Minsk
4
Vladimir Khvashchinskiy
FK Minsk
4
Momo Yansane
Isloch-2007
4
Vitali Lisakovich
Shakhtyor Soligorsk
4
Dmitri Podstrelov
Shakhtyor Soligorsk
4
Mohammed Umar
Slutsk
4
Valery Gorbachik
Torpedo-BelAZ
4
Ion Nicolăescu
Vitebsk
4

Publiksnitt (Uppdaterad: 23.05.2020, 22:00 )

Dinamo Brest
13 529
6
2 255
Slavia
5 224
5
1 045
BATE Borisov
3 299
4
825
FK Minsk
2 397
3
799
Dinamo Minsk
3 620
5
724
Belshina Bobruisk
3 567
5
713
Smolevichi
3 404
5
681
Slutsk
3 677
6
613
Vitebsk
2 713
5
543
Shakhtyor Soligorsk
3 210
6
535
Rukh Brest
2 079
4
520
Gorodeya
1 984
4
496
Torpedo-BelAZ
1 634
4
409
Energetyk-BGU
1 628
4
407
Neman Grodno
1 905
5
381
Isloch-2007
2 449
7
350
Totalt
56 319
78
722

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema (Uppdaterad: )

Mars 2020

Visa matchfakta
Torsdag 19 mars 2020
Energetyk-BGU
3-1
BATE Borisov

Shakhtyor Soligorsk
0-1
Torpedo BelAZ

 
Fredag 20 mars 2020
Dinamo Brest
1-1
Smolevichy-STI

Dinamo Minsk
0-1
Rukh Brest

 
Lördag 21 mars 2020
Vitebsk
1-0
Gorodeya

Isloch
1-0
Neman Grodno

 
Söndag 22 mars 2020
Slutsk
3-1
Slavia

Belshina Bobruisk
1-3
FK Minsk

 
Fredag 27 mars 2020
Torpedo BelAZ
1-0
Belshina Bobruisk

Ruh Brest
0-1
Energetyk-BGU

 
Lördag 28 mars 2020
Slutsk
0-1
Dinamo Brest

Slavia
2-1
BATE Borisov

FK Minsk
3-2
Dinamo Minsk

Gorodeya
0-2
Shakhtyor Soligorsk

 
Söndag 29 mars 2020
Isloch
1-0
Smolevichy-STI

Neman Grodno
2-0
Vitebsk

 
 

April 2020

Visa matchfakta
Fredag 3 april 2020
Belshina Bobruisk
0-1
Gorodeya

Dinamo Minsk
2-0
Torpedo BelAZ

 
Lördag 4 april 2020
Shakhtyor Soligorsk
0-0
Neman Grodno

BATE Borisov
1-0
Rukh Brest

Dinamo Brest
1-2
Slavia Mozyr

 
Söndag 5 april 2020
Energetyk-BGU
2-0
FK Minsk

Smolevichy-STI
0-1
Vitebsk

Isloch
2-3
Slutsk

 
Fredag 10 april 2020
Neman Grodno
1-1
Belshina Bobruisk

 
Lördag 11 april 2020
Slutsk
1-1
Vitebsk

Torpedo BelAZ
2-0
Energetyk-BGU

Gorodeya
1-0
Dinamo Minsk

 
Söndag 12 april 2020
FK Minsk
0-3
BATE Borisov

Smolevichy-STI
0-0
Shakhtyor Soligorsk

Dinamo Brest
3-1
Isloch

 
Måndag 13 april 2020
Slavia Mozyr
0-0
Rukh Brest

 
Torsdag 16 april 2020
Energetyk-BGU
0-1
Gorodeya

Dinamo Minsk
2-0
Neman Grodno

 
Fredag 17 april 2020
Belshina Bobruisk
1-1
Smolevichy-STI

Shakhtyor Soligorsk
1-2
Slutsk

 
Lördag 18 april 2020
Rukh Brest
1-0
FK Minsk

Isloch
2-1
Slavia Mozyr

Vitebsk
1-0
Dinamo Brest

BATE Borisov
0-0
Torpedo BelAZ

 
Fredag 24 april 2020
Smolevichy-STI
1-3
Dinamo Minsk

Neman Grodno
3-0
Energetyk-BGU

 
Lördag 25 april 2020
Slavia Mozyr
1-3
FK Minsk

Gorodeya
0-2
BATE Borisov

Dinamo Brest
0-2
Shakhtyor Soligorsk

 
Söndag 26 april 2020
Slutsk
3-2
Belshina Bobruisk

Torpedo BelAZ
0-0
Rukh Brest

Isloch
2-0
Vitebsk

 
 

Maj 2020

Visa matchfakta
Fredag 1 maj 2020
Smolevichy-STI
0-2
Energetyk-BGU

 
Lördag 2 maj 2020
FK Minsk
2-5
Torpedo BelAZ

Rukh Brest
1-1
Gorodeya

Dinamo Minsk
1-2
Slutsk

 
Söndag 3 maj 2020
Belshina Bobruisk
0-3
Dinamo Brest

Vitebsk
2-3
Slavia Mozyr

BATE Borisov
3-1
Neman Grodno

Shakhtyor Soligorsk
4-0
Isloch

 
Fredag 8 maj 2020
Slutsk
1-2
Energetyk-BGU

Gorodeya
1-1
FK Minsk

 
Lördag 9 maj 2020
Slavia Mozyr
0-0
Torpedo BelAZ

Neman Grodno
2.4
Rukh Brest

 
Söndag 10 maj 2020
Isloch
2-1
Belshina Bobruisk

Vitebsk
0-0
Shakhtyor Soligorsk

Smolevichy-STI
3-5
BATE Borisov

Dinamo Brest
2-1
Dinamo Minsk

 
Fredag 15 maj 2020
FK Minsk
Inst
Neman Grodno

Torpedo BelAZ
3-1
Gorodeya

 
Lördag 16 maj 2020
Energetyk-BGU
2-1
Dinamo Brest

Shakhtyor Soligorsk
2-0
Slavia Mozyr

BATE Borisov
3-0
Slutsk

 
Söndag 17 maj 2020
Belshina Bobruisk
1-1
Vitebsk

Dinamo Minsk
1-0
Isloch

Rukh Brest
0-0
Smolevichy-STI

 
Onsdag 20 maj 2020
Dinamo Brest
1-3
BATE Borisov

 
Torsdag 21 maj 2020
Neman Grodno
3-1
Torpedo BelAZ

 
Fredag 22 maj 2020
Slavia Mozyr
1-1
Gorodeya

Shakhtyor Soligorsk
4-0
Belshina Bobruisk

 
Lördag 23 maj 2020
Smolevichy-STI
Inst
FK Minsk

Slutsk
1-1
Rukh Brest

Isloch
1-2
Energetyk-BGU

Vitebsk
1-1
Dinamo Minsk

 
Fredag 29 maj 2020
Torpedo BelAZ
17 : 00
Smolevichy-STI

Gorodeya
19 : 00
Neman Grodno

 
Lördag 30 maj 2020
FK Minsk
14 : 00
Slutsk

Belshina Bobruisk
16 : 00
Slavia

Dinamo Minsk
18 : 00
Shakhtyor Soligorsk

 
Söndag 31 maj 2020
Energetyk-BGU
15 : 00
Vitebsk

 
 

Juni 2020

Visa matchfakta
Fredag 5 juni 2020
Slutsk
18 : 00
Torpedo BelAZ

 
Lördag 6 juni 2020
Isloch
15 : 00
Ruh Brest

Slavia
17 : 00
Neman Grodno

Dinamo Brest
19 : 00
FK Minsk

 
Söndag 7 juni 2020
Vitebsk
15 : 00
BATE Borisov

Belshina Bobruisk
17 : 00
Dinamo Minsk

Shakhtyor Soligorsk
19 : 00
Energetyk-BGU

 
Fredag 12 juni 2020
FK Minsk
17 : 00
Isloch

Gorodeya
19 : 00
Slutsk

 
Lördag 13 juni 2020
Neman Grodno
15 : 00
Smolevichy-STI

Torpedo BelAZ
17 : 00
Dinamo Brest

Dinamo Minsk
19 : 00
Slavia

 
Söndag 14 juni 2020
Energetyk-BGU
15 : 00
Belshina Bobruisk

Ruh Brest
17 : 00
Vitebsk

BATE Borisov
20 : 00
Shakhtyor Soligorsk

 
Fredag 19 juni 2020
Slavia
16 : 00
Smolevichy-STI

Slutsk
18 : 00
Neman Grodno

 
Lördag 20 juni 2020
Isloch
15 : 00
Torpedo BelAZ

Dinamo Brest
17 : 00
Gorodeya

Dinamo Minsk
19 : 00
Energetyk-BGU

 
Söndag 21 juni 2020
Belshina Bobruisk
15 : 00
BATE Borisov

Vitebsk
17 : 00
FK Minsk

Shakhtyor Soligorsk
19 : 00
Ruh Brest

 
Fredag 26 juni 2020
Energetyk-BGU
16 : 00
Slavia

Smolevichy-STI
18 : 00
Slutsk

 
Lördag 27 juni 2020
FK Minsk
15 : 00
Shakhtyor Soligorsk

Neman Grodno
17 : 00
Dinamo Brest

BATE Borisov
19 : 00
Dinamo Minsk

 
Söndag 28 juni 2020
Torpedo BelAZ
15 : 00
Vitebsk

Ruh Brest
17 : 00
Belshina Bobruisk

Gorodeya
19 : 00
Isloch

 
 

Juli 2020

Visa matchfakta
 

Augusti 2020

Visa matchfakta
 

September 2020

Visa matchfakta
 

Oktober 2020

Visa matchfakta
 

November 2020

Visa matchfakta
 

December 2020

Visa matchfakta
 

Noteringar spelschemat:
-